Author Topic: Dyskografia Opeth  (Read 86796 times)

0 Members i 1 Go¶æ przegl±da ten w±tek.

bts

  • Posts: 737
  • Karma: +30/-0
  • Gender: Male
    • deadmint vinyl blog
Odp: Dyskografia Opeth
« Reply #135 on: 2010-02-11, 13:10:45 »
A ja akurat mam wysokiej (jak mniemam) klasy gramofon (jeszcze prod. ³ódzkiej Fonici), ale przyznam szczerze, ¿e oprócz s³uchania czasami starych analogów, nie marzê o s³uchaniu na nim Opeth. Niby brzmienie na gramofonie jest bardziej naturalne, bo na p³ycie jest wyt³oczona pe³na analogowa "krzywa" d¼wiêkowa, ale wolê jednak kryszta³owe brzmienie cyfrowe, choæ mo¿e ch³odniejsze bo próbkowane (mam jeszcze w zbiorach kilka p³yt w obu formatach, wiêc jest jakie¶ porównanie). No mo¿e jakbym pos³ucha³ na jakim¶ super wypasionym lampowym wzmacniaczu "hand made" dla koneserów, to mo¿e zmieni³bym zdanie, ale póki co siê na to nie zanosi.

No...Fonica to niestety gramofonów wysokiej klasy nigdy raczej nie produkowa³a ;-)

Szczerze mówi±c to jestem przekonany, ¿e Zdziwi³by¶ siê jako¶ci± d¼wiêku s³uchaj±c Opeth z czarnego kr±¿ka na przyzwoitym sprzêcie. Wszystkie albumy Opeth które posiadam (pomijaj±c picture disc Morningrise, który z zasady brzmi gorzej, jak to picture disc) brzmi± na winylu fenomenalnie!

Do przyjemnego s³uchania analogów naprawdê nie potrzeba ¿adnych topowych sprzêtów ala hi endowe wzmacniacze lampowe, gramofony w z³ocie z kablami z platyny itp ;-) Choæ faktem jest, ¿e jakie¶ tam pieni±dze trzeba na sprzêt wydaæ ¿eby to mia³o rêce i nogi i ¿eby móc czerpaæ naprawdê du¿± przyjemno¶æ z d¼wiêków.

A ja naby³em Roundhouse tapes na winylach ;) 0651/1000 ;)
Nawet nie mam na czym pos³uchaæ, ale co tam ;)

Fajnie wydany boksik, co? ;-) A Dosta³e¶ te¿ gratis Roundhouse Tapes na cd? Choæ widzê, ¿e w sklepie Peaceville ju¿ nie oferuj± takiego zestawu. Mi siê uda³o jeszcze za³apaæ.
« Last Edit: 2010-02-11, 13:13:36 by bts »

Luksor

  • Mourner
  • *
  • Posts: 13349
  • Karma: +121/-2
  • Gender: Male
  • Phantom of the Opera
    • Whiteslope
Odp: Dyskografia Opeth
« Reply #136 on: 2010-02-11, 15:50:01 »
No...Fonica to niestety gramofonów wysokiej klasy nigdy raczej nie produkowa³a ;-)
Dlatego napisa³em, ¿e jak mniemam. :wink: Zreszt± w tej materii nigdy wytrawnym znawc± nie by³em. :)

Edit: znalaz³em mój model gramofonu (Fonica GS-461) - mam akurat wersjê eksportow± McVoice, w tamtych czasach by³ to podobno sprzêt na najwy¿szym ¶wiatowym poziomie, ale jak pisa³em nie mnie to oceniaæ. :wink:
« Last Edit: 2010-02-11, 16:28:12 by Luksor »
Seven milestones...
Under a watching autumn eye
Contorted trees are spreading forth
The message of the wind

majkel

  • taczif
  • Mourner
  • *
  • Posts: 926
  • Karma: +2/-0
  • Gender: Male
    • lans.fm
Odp: Dyskografia Opeth
« Reply #137 on: 2010-02-15, 20:46:09 »
Szczerze mówi±c to jestem przekonany, ¿e Zdziwi³by¶ siê jako¶ci± d¼wiêku s³uchaj±c Opeth z czarnego kr±¿ka na przyzwoitym sprzêcie. Wszystkie albumy Opeth które posiadam (pomijaj±c picture disc Morningrise, który z zasady brzmi gorzej, jak to picture disc) brzmi± na winylu fenomenalnie!
Ja mam ca³kowicie odmienne zdanie. Mam na winylu GR oraz Wodn± Szopê i innych na pewno nie kupiê.

przyznam szczerze, ¿e oprócz s³uchania czasami starych analogów, nie marzê o s³uchaniu na nim Opeth.
IMO "nowe" winyle, je¿eli chodzi o jako¶æ, to generalnie pomy³ka (chocia¿ mo¿na trafiæ pere³kê, np. s³ucha³em nowego wydania Are You Experienced i niczego mu nie brakowa³o). Ale Opeth to jedynie fajna rzecz, je¿eli chodzi o sprawy kolekcjonerskie, ale nic poza tym. Moim zdaniem, daruj±c sobie Opeth na winylu, nic nie tracisz Luksor.

Niby brzmienie na gramofonie jest bardziej naturalne, bo na p³ycie jest wyt³oczona pe³na analogowa "krzywa" d¼wiêkowa
No w³a¶nie, teraz nowe p³yty winylowe, to jest taka trochê siódma woda po kisielu. Co z tego, ¿e no¶nik analogowy, jak podczas produkcji muzycznej i tak prawdopodobnie materia³ by³ przetwarzany cyfrowo. Ja tutaj nie chcê wchodziæ w temat przetwarzanie analogowe vs cyfrowe, ale sam fakt, tak od strony nazwijmy to "psychologicznej", jest ju¿ niesmaczny. Tzn., ¿e tak naprawdê to, co leci z nowych winyli, to nie jest w 100% analog. Owszem, samo przetwarzanie cyfrowe wcale nie musi byæ w±skim gard³em, je¿eli chodzi o reprodukcje d¼wiêku, zw³aszcza w dzisiejszych czasach, ale niesmak pozostaje. Albo siê bawimy w analog albo nie.
« Last Edit: 2010-02-15, 21:22:37 by majkel »
"Be quiet, be calm... ignore this terrible drug"

Milad

  • Posts: 1267
  • Karma: +13/-0
  • Gender: Male
  • Bez gwiazdy nie ma jazdy :V
    • City of Mirrors
Odp: Dyskografia Opeth
« Reply #138 on: 2010-02-15, 21:44:12 »
Ale ch³opaki Orchid i Morningrise nagrywali chyba na ta¶mach, nie? Abstrahuj±c juz od Opeth, nie ma np wiêkszego sensu s³uchanie Sunn O))), czy Pelicana (zapewne te¿ Neurosis i innych sludge-doom nagrywanych 'tradycyjnie' na ta¶mie magnetyczej) z CD, nie daj bo¿e z mp3. Cyfrowo strasznie uciêty jest ten wibruj±cy cia³em 'dó³'. Us³ysza³em ró¿nicê - tako wam powiadam.
Co do Opeth to pierwsze 2 kr±¿ki nie posiada³y jakiej¶ zniewalaj±cej jako¶ci, a te pasma, które zosta³y poddane próbkowaniu na p³ycie to nie jest co¶ co zrobi wiêksz± ró¿nicê, jednak koneserzy zawsze lubi± z winylaka :D
No way in from the outside, no way out from within.

majkel

  • taczif
  • Mourner
  • *
  • Posts: 926
  • Karma: +2/-0
  • Gender: Male
    • lans.fm
Odp: Dyskografia Opeth
« Reply #139 on: 2010-02-15, 22:15:04 »
Mo¿liwe, ¿e Orchid i Morningrise by³y nagrywane ca³kowicie analogowo, ja tam nie wiem.
Czê¶ci (zw³aszcza ostatniego zdania :P) Milad nie rozumiem, w ka¿dym razie, nie nale¿y winiæ samego procesu cyfryzacji za ostateczn± jako¶æ reprodukcji sygna³u. A ju¿ przede wszystkim nie próbkowanie (bo to przewa¿nie jest na wystarczaj±cym poziomie), a rozdzielczo¶æ, ma o wiele wiêksze znaczenie. Zreszt±, mo¿na uzyskaæ doskona³± jako¶æ zarówno z wykorzystaniem cyfrowego przetwarzania sygna³u jak i analogowego. O wiele wiêksze znaczenie ma sama produkcja oraz nasz system ods³uchowy (odtwarzacz, wzmacniacz, zestawy g³o¶nikowe, pomieszczenie). Wiadomo, ¿e z g*** bicza siê nie ukrêci i jak kto¶ schrzani³ p³ytê na poziomie produkcji to chocia¿by najlepszy sprzêt w niczym nie pomo¿e, a wrêcz przeciwnie uwypukli niedostatki. Ale tak samo mo¿na schrzaniæ zapis analogowy jak i cyfrowy.

Wa¿ne, ¿eby s³uchanie muzyki sprawia³o przyjemno¶æ, je¿eli tak jest to git ;]
« Last Edit: 2010-02-15, 22:23:07 by majkel »
"Be quiet, be calm... ignore this terrible drug"

bts

  • Posts: 737
  • Karma: +30/-0
  • Gender: Male
    • deadmint vinyl blog
Odp: Dyskografia Opeth
« Reply #140 on: 2010-02-15, 22:39:56 »
Szczerze mówi±c to jestem przekonany, ¿e Zdziwi³by¶ siê jako¶ci± d¼wiêku s³uchaj±c Opeth z czarnego kr±¿ka na przyzwoitym sprzêcie. Wszystkie albumy Opeth które posiadam (pomijaj±c picture disc Morningrise, który z zasady brzmi gorzej, jak to picture disc) brzmi± na winylu fenomenalnie!
Ja mam ca³kowicie odmienne zdanie. Mam na winylu GR oraz Wodn± Szopê i innych na pewno nie kupiê.

Mówisz, ¿e te p³yty na winylu brzmi± ¼le? Na jakim sprzêcie s³uchasz?

Na moim (bynajmniej nie mega audiofilskim) zestawie (Tannoy Mercury F2 + Reloop Ha-210 + Pro Ject Debut III z Ortofonem OM 10 + przedwzmacniacz Monacor SPR-6) te p³yty Opeth brzmi± zdecydowanie lepiej ni¿ wersje cd (Onkyo DX-7355). Jest wiêcej miêsa, wiêcej naturalnego basu. Nie muszê nic podbijaæ equalizerem (co przy ods³uchu na cd jest czêsto nieuniknione). Fakt, ¿e teraz albumy s± nagrywane cyfrowo, ale takie czasy. Mimo wszystko je¶li mastering pod winyl jest zrobiony jak nale¿y i sam kr±¿ek wyt³oczony w porz±dnej t³oczni to cd ze swoim chirurgicznym, sterylnym d¼wiêkiem siê po prostu nie umywa.

No ale wiadomo, rzecz gustu. Na pewno zgodzê siê z tym, ¿e na byle czym cd zagra lepiej ni¿ winyl na byle czym - to jest wada czarnego kr±¿ka.

majkel

  • taczif
  • Mourner
  • *
  • Posts: 926
  • Karma: +2/-0
  • Gender: Male
    • lans.fm
Odp: Dyskografia Opeth
« Reply #141 on: 2010-02-15, 23:14:55 »
Mówisz, ¿e te p³yty na winylu brzmi± ¼le? Na jakim sprzêcie s³uchasz?

Na moim (bynajmniej nie mega audiofilskim) zestawie (Tannoy Mercury F2 + Reloop Ha-210 + Pro Ject Debut III z Ortofonem OM 10 + przedwzmacniacz Monacor SPR-6) te p³yty Opeth brzmi± zdecydowanie lepiej ni¿ wersje cd (Onkyo DX-7355). Jest wiêcej miêsa, wiêcej naturalnego basu. Nie muszê nic podbijaæ equalizerem (co przy ods³uchu na cd jest czêsto nieuniknione). Fakt, ¿e teraz albumy s± nagrywane cyfrowo, ale takie czasy. Mimo wszystko je¶li mastering pod winyl jest zrobiony jak nale¿y i sam kr±¿ek wyt³oczony w porz±dnej t³oczni to cd ze swoim chirurgicznym, sterylnym d¼wiêkiem siê po prostu nie umywa.
Nie twierdzê, ¿e brzmi± ¼le, ale nie ma te¿ rewelacji, tak ¿eby siê nimi fascynowaæ. Je¿eli chodzi o sprzêt na którym s³ucha³em, jest to Siemens RW666 + wzmacniacze lampowe w ilo¶ci sztuk 3, ró¿ne, wszystkie handmade, w tym jeden mój, równie¿ Tannoye [Mercury m2] oraz Tonsile Maestro 80, równie¿ razem). Bez bicia przyznaje, ¿e nie mam porównania do wersji tych p³yt na CD, a jedynie porównanie do reszty materia³u s³uchanego na tym sprzêcie. Jednak owszem, nie ka¿da konfiguracja sprawdza siê idealnie z dan± muzyk±, choæ je¿eli p³yta jest nagrana dobrze, to rzeczywi¶cie jest to s³ychaæ (np. Black Sabbath). W przypadku Opeth, tak jak pisa³em, bez rewelacji.
« Last Edit: 2010-02-16, 02:52:44 by majkel »
"Be quiet, be calm... ignore this terrible drug"

Luksor

  • Mourner
  • *
  • Posts: 13349
  • Karma: +121/-2
  • Gender: Male
  • Phantom of the Opera
    • Whiteslope
Odp: Dyskografia Opeth
« Reply #142 on: 2010-05-04, 14:14:05 »
Wszystko na to wskazuje, ¿e "Blackwater Park" z 2002 roku, ze wzglêdu na drugi bonusowy dysk (nic z tego praktycznie nie znalaz³o siê na najnowszej edycji CD/DVD, no mo¿e poza migawkami ze studia nagraniowego wykorzystanymi w teledysku) dla fanów Opeth nadal bêdzie nie byle jak± atrakcj±.
Seven milestones...
Under a watching autumn eye
Contorted trees are spreading forth
The message of the wind


bts

  • Posts: 737
  • Karma: +30/-0
  • Gender: Male
    • deadmint vinyl blog
Odp: Dyskografia Opeth
« Reply #144 on: 2010-05-07, 16:14:10 »
Szaleñstwo jakie¶ - ponad 140z³!  :(

No ale co zrobiæ. Zamówione  8)

W koñcu bêdzie komplet na winylach (nie licz±c jednej 7")  :D

Luksor

  • Mourner
  • *
  • Posts: 13349
  • Karma: +121/-2
  • Gender: Male
  • Phantom of the Opera
    • Whiteslope
Odp: Dyskografia Opeth
« Reply #145 on: 2010-05-07, 16:27:36 »
Szaleñstwo jakie¶ - ponad 140z³!  :(

No ale co zrobiæ. Zamówione  8)

W koñcu bêdzie komplet na winylach (nie licz±c jednej 7")  :D

Liczê, ¿e tak jak poprzednim razem, do³±czysz jakie¶ fotki wydawnictwa, by¶my mogli je podziwiaæ... :)
Seven milestones...
Under a watching autumn eye
Contorted trees are spreading forth
The message of the wind

bts

  • Posts: 737
  • Karma: +30/-0
  • Gender: Male
    • deadmint vinyl blog
Odp: Dyskografia Opeth
« Reply #146 on: 2010-05-07, 18:09:56 »
Jak ju¿ dostanê p³ytkê to oczywi¶cie ;-)

bts

  • Posts: 737
  • Karma: +30/-0
  • Gender: Male
    • deadmint vinyl blog
Odp: Dyskografia Opeth
« Reply #147 on: 2010-06-07, 10:41:13 »
W³a¶nie dotar³o Still Life:







Wiêcej fotek

Peaceville spisa³o siê na medal! Wydanie rewelacyjne. P³yta brzmi ¶wietnie!

Luksor

  • Mourner
  • *
  • Posts: 13349
  • Karma: +121/-2
  • Gender: Male
  • Phantom of the Opera
    • Whiteslope
Odp: Dyskografia Opeth
« Reply #148 on: 2010-06-07, 21:08:26 »
Piêknie siê prezentuje :) i piêkny numer (0068/2000). A artwork analogu trochê jak replika ed.spec.(CD+DVD) SL.
Seven milestones...
Under a watching autumn eye
Contorted trees are spreading forth
The message of the wind

bts

  • Posts: 737
  • Karma: +30/-0
  • Gender: Male
    • deadmint vinyl blog
Odp: Dyskografia Opeth
« Reply #149 on: 2010-06-07, 21:48:15 »
A artwork analogu trochê jak replika ed.spec.(CD+DVD) SL.

Nawet nie trochê bo to chyba ten sam artwork (choæ wersji cd+dvd siê nie przygl±da³em gdy¿ jej nie posiadam). W sumie fajnie, bo od razu mo¿na rozpoznaæ reedycjê od pierwszego wydania ;-)

 

lofty-success