Author Topic: Jêzyki [w±tek sponsoruj± ø, ä, ö, å, æ]  (Read 16666 times)

0 Members i 1 Go¶æ przegl±da ten w±tek.

Czarna

  • Posts: 6433
  • Karma: +19/-0
  • Gender: Female
  • ~pani zima~
A last.fm (siê wyt³umaczê) po hiszpañsku, ¿ebym chocia¿ przez niego mia³a styczno¶æ z jêzykiem :( (uczy³am siê 3 lata a teraz nie mam jak). Chocia¿, nie - jednak dla lansu XD
No to punkty lansu for you :D
A ja bym siê chcia³a hiszpañskiego uczyæ, ale nie mam czasu i pieniêdzy... :(
...If I call will you come and will you save me?

Blek

  • Posts: 1463
  • Karma: +7/-1
  • Gender: Male
    • KURTULA
Odp: Jêzyki [w±tek sponsoruj± ø, ä, ö, å, æ]
« Reply #31 on: 2008-06-22, 15:19:33 »
A ja chcia³bym nauczyæ siê francuskiego, bo nie umiem :( No i lepszy poziom angielskiego by mi siê przyda³.

aibrean

  • Przyjaciel forum
  • Global Moderathor
  • *
  • Posts: 2147
  • Karma: +2/-0
  • Gender: Female
  • nr 932
Odp: Jêzyki [w±tek sponsoruj± ø, ä, ö, å, æ]
« Reply #32 on: 2008-06-22, 15:22:24 »
Ja siê w wakacje planujê nauczyæ podstaw irlandzkiego XD  :mrgreen: w ramach akcji 'wiedza niepotrzebna jest super'. A tak serio - za niemiecki by siê trzeba wzi±æ, a nie bardzo mi siê chce...:roll:
Every day is a battle to get up
Every day I put on a smile and every day it wears off
Every day I feel like telling the same people to shut up
Oh, it's so tough to love with no love

Callahan

  • Posts: 3684
  • Karma: +85/-6
  • Gender: Male
  • Rocket Man
Odp: Jêzyki [w±tek sponsoruj± ø, ä, ö, å, æ]
« Reply #33 on: 2008-06-22, 17:41:05 »
Ja siê w wakacje planujê nauczyæ podstaw irlandzkiego XD  :mrgreen: w ramach akcji 'wiedza niepotrzebna jest super'. A tak serio - za niemiecki by siê trzeba wzi±æ, a nie bardzo mi siê chce...:roll:

Niemiecki jest be. Próbowa³em, naprawdê próbowa³em, ale do nauki tego jêzyka mam po prostu wstrêt i tyle. Gramatyka, czasowniki i w ogóle, to wszystko jest tak kompletnie por±bane i beznadziejnie nudne, ¿e siê nie da zdzier¿yæ. Na upartego potrafiê siê przedstawiæ, powiedzieæ gdzie mieszkam, wiem jak jest "razem", "osobno", "nadzieja" i jeszcze niezapomniane zdanie "Ich mag Pizza und Cola" i tu siê moje umiejêtno¶ci koñcz±, potem zaczyna siê dukanie, wstawianie elementów angielskiego, w¶ciek³o¶æ, cytowanie tekstów z Lacrimosy jako akt skrajnej desperacji i koniec. Ten jêzyk nie jest z³y w ods³uchu, nie mam uprzedzeñ ze wzglêdów historycznych, ale po prostu we mnie nie wchodzi i tyle.
A z kategorii "chcia³bym, ale na razie tylko chcê" to jaki¶ skandynawski jêzyk bym chcia³, kiedy¶ my¶la³em te¿ o hiszpañskim, fajnie by by³o znaæ grekê i hebrajski coby sobie Bibliê w oryginale poczytaæ...
A uczê siê te¿ [od roku, dopiero zacz±³em] £aciny i muszê powiedzieæ, ¿e jest milion razy przyjemniejsza od przeklêtego niemieckiego. Niewiele na razie umiem, podstawy gramatyki ryjemy od d³u¿szego czasu, ale to jest ciekawe po prostu.
No i nie ma nic piêkniejszego ni¿ nasz jêzyk - szeleszcz±cy, zawi³y, i pe³en bardzo fajnych spraw typu ostatnio uwielbiane przeze mnie anakoluty i neologizmy d¼wiêkona¶ladowcze [na pó³ce czeka na mnie Pamiêtnik z powstania warszawskiego M. Bia³oszewskiego, czyta³em fragmenty na razie i mam zamiar poznaæ ca³o¶æ] :mrgreen:

aibrean

  • Przyjaciel forum
  • Global Moderathor
  • *
  • Posts: 2147
  • Karma: +2/-0
  • Gender: Female
  • nr 932
Odp: Jêzyki [w±tek sponsoruj± ø, ä, ö, å, æ]
« Reply #34 on: 2008-06-22, 17:55:14 »
A uczê siê te¿ [od roku, dopiero zacz±³em] £aciny i muszê powiedzieæ, ¿e jest milion razy przyjemniejsza od przeklêtego niemieckiego. Niewiele na razie umiem, podstawy gramatyki ryjemy od d³u¿szego czasu, ale to jest ciekawe po prostu.

 :shock: :o jak to od razu widaæ, ¿e nie zosta³e¶ pokarany lektoratem z tego jêzyka...Nie, ¿ebym co¶ mia³a do jêzyka jako takiego, bo te¿ uwa¿am, ¿e jest piêkny i uczyæ siê go nale¿y, po prostu lektorat z ³aciny jest potwornie nudny <wzdech>. Co do skandynawskiego jêzyka to Ciê zmartwiê, ale one wszystkie s± spokrewnione z niemieckim, i to do¶æ mocno :> poza fiñskim oczywi¶cie, ale ten ju¿ w ogóle jest pogañski i kosmiczny. Szwedzka i norweska gramatyka trudne nie s±, za to fonetykê maj± tak skopan± (zw³aszcza norweski), ¿e ciê¿ko siê w tym po³apaæ bez nejtiwa. A duñski jest fuj :P

Niemiecki fajny jest i zalatuje mi ¶redniowieczn± polsk± sk³adni± oraz rodzim± ¶l±szczyzn± 8) co nie zmienia faktu, ¿e te¿ s³abo mi wchodzi, a je¶li mam i¶æ na tê filologiê szwedzk±, to musia³abym zdaæ z niego maturkê :roll:

Hiszpañski miecie, taki szeleszcz±cy i trajkotliwy, zw³aszcza w wykonaniu rodowitych Hiszpanek :mrgreen: w miarê przyjemny w nauce, choæ s³ownictwo te¿ miewa miejscami nieziemskie (blame the Moors :P). Mogê poleciæ :)
Every day is a battle to get up
Every day I put on a smile and every day it wears off
Every day I feel like telling the same people to shut up
Oh, it's so tough to love with no love

Kas

  • Glücksbringerin
  • Global Moderathor
  • *
  • Posts: 7860
  • Karma: +43/-1
  • Gender: Female
Odp: Jêzyki [w±tek sponsoruj± ø, ä, ö, å, æ]
« Reply #35 on: 2008-06-22, 18:59:09 »
E, ³acina to bajka. W ka¿dym razie u mnie by³a bajka [w liceum, a potem tym bardziej]. Greka zreszt± te¿, ale mia³am tylko podstawy pod postaci± alfabetu i minimalnej terminologii filozoficznej (ale czytaæ ze zrozumieniem etykietki win potrafiê :> do tego w jêzyku polskim mamy sporo zapo¿yczeñ z greckiego). Chcia³am w tym roku i¶æ na lektorat tak w ramach hobby, ale jako¶ godziny nie te by³y...

Co do skandynawskiego jêzyka to Ciê zmartwiê, ale one wszystkie s± spokrewnione z niemieckim, i to do¶æ mocno :> poza fiñskim oczywi¶cie, ale ten ju¿ w ogóle jest pogañski i kosmiczny.
Ale fiñski to nie ta rodzina jêzykowa przecie¿. Poza tym to, ¿e Finlandia ma flagê z krzy¿em to nic nie znaczy. Fiñski jest z jêzyków ugrofiñskich, podobnie jak karelski (jedyny jêzyk w Federacji Rosyjskiej zapisywany alfabetem ³aciñskim), estoñski i wêgierski (chocia¿ wêgierski to trochê inna bajka w sumie).

Niemiecki fajny jest i zalatuje mi ¶redniowieczn± polsk± sk³adni± oraz rodzim± ¶l±szczyzn± 8) co nie zmienia faktu, ¿e te¿ s³abo mi wchodzi, a je¶li mam i¶æ na tê filologiê szwedzk±, to musia³abym zdaæ z niego maturkê :roll:
Jakby¶ chcia³a do Krakowa, bo o ile wiem, to w Gdañsku wystarcza angielski. W Poznaniu te¿ by³o do wyboru: angielski albo niemiecki.

Ja ostatnio mam fazê na ¿ydowski pop i siê cieszê jak g³upek, bo nauczy³am siê odszyfrowywaæ czê¶æ tych hebrajskich domków ;) Chocia¿ w sumie nie zamierzam w to siê zg³êbiaæ, bo Bliski Wschód ssie (mam uraz i wra¿enie, ¿e nie zdam egzamu).

aibrean

  • Przyjaciel forum
  • Global Moderathor
  • *
  • Posts: 2147
  • Karma: +2/-0
  • Gender: Female
  • nr 932
Odp: Jêzyki [w±tek sponsoruj± ø, ä, ö, å, æ]
« Reply #36 on: 2008-06-22, 19:15:51 »
Co do skandynawskiego jêzyka to Ciê zmartwiê, ale one wszystkie s± spokrewnione z niemieckim, i to do¶æ mocno :> poza fiñskim oczywi¶cie, ale ten ju¿ w ogóle jest pogañski i kosmiczny.
Ale fiñski to nie ta rodzina jêzykowa przecie¿. Poza tym to, ¿e Finlandia ma flagê z krzy¿em to nic nie znaczy. Fiñski jest z jêzyków ugrofiñskich, podobnie jak karelski (jedyny jêzyk w Federacji Rosyjskiej zapisywany alfabetem ³aciñskim), estoñski i wêgierski (chocia¿ wêgierski to trochê inna bajka w sumie).

Kas, do kogo ta mowa :P maj±c sze¶æ lat dosta³am atlas ¶wiata, tam by³a mapa grup jêzykowych Europy, od tego czasu moje ¿ycie nigdy nie by³o takie samo XD

Niemiecki fajny jest i zalatuje mi ¶redniowieczn± polsk± sk³adni± oraz rodzim± ¶l±szczyzn± 8) co nie zmienia faktu, ¿e te¿ s³abo mi wchodzi, a je¶li mam i¶æ na tê filologiê szwedzk±, to musia³abym zdaæ z niego maturkê :roll:
Jakby¶ chcia³a do Krakowa, bo o ile wiem, to w Gdañsku wystarcza angielski. W Poznaniu te¿ by³o do wyboru: angielski albo niemiecki.

Obie lokalizacje s± delikatnie za daleko, ale dziêki ;)
Every day is a battle to get up
Every day I put on a smile and every day it wears off
Every day I feel like telling the same people to shut up
Oh, it's so tough to love with no love

djdioda

  • Nazgul ortografii
  • Administrator
  • *
  • Posts: 3354
  • Karma: +11/-1
  • Gender: Female
  • Southpole chainsaw massacre
Odp: Jêzyki [w±tek sponsoruj± ø, ä, ö, å, æ]
« Reply #37 on: 2008-06-22, 19:23:49 »
No jak to?! Chod¼ do Gdañska, ale ju¿!  :mrgreen:

Kas

  • Glücksbringerin
  • Global Moderathor
  • *
  • Posts: 7860
  • Karma: +43/-1
  • Gender: Female
Odp: Jêzyki [w±tek sponsoruj± ø, ä, ö, å, æ]
« Reply #38 on: 2008-06-22, 19:27:23 »
Co do skandynawskiego jêzyka to Ciê zmartwiê, ale one wszystkie s± spokrewnione z niemieckim, i to do¶æ mocno :> poza fiñskim oczywi¶cie, ale ten ju¿ w ogóle jest pogañski i kosmiczny.
Ale fiñski to nie ta rodzina jêzykowa przecie¿. Poza tym to, ¿e Finlandia ma flagê z krzy¿em to nic nie znaczy. Fiñski jest z jêzyków ugrofiñskich, podobnie jak karelski (jedyny jêzyk w Federacji Rosyjskiej zapisywany alfabetem ³aciñskim), estoñski i wêgierski (chocia¿ wêgierski to trochê inna bajka w sumie).

Kas, do kogo ta mowa :P
Do kogo¶, kto fiñski dorzuci³ do skandynawskich :P

Niemiecki fajny jest i zalatuje mi ¶redniowieczn± polsk± sk³adni± oraz rodzim± ¶l±szczyzn± 8) co nie zmienia faktu, ¿e te¿ s³abo mi wchodzi, a je¶li mam i¶æ na tê filologiê szwedzk±, to musia³abym zdaæ z niego maturkê :roll:
Jakby¶ chcia³a do Krakowa, bo o ile wiem, to w Gdañsku wystarcza angielski. W Poznaniu te¿ by³o do wyboru: angielski albo niemiecki.

Obie lokalizacje s± delikatnie za daleko, ale dziêki ;)
Eeee....? Ja od siebie do Krk mia³am ok. 600 km i nie by³o mi za daleko. Ja rozumiem, ¿e dobrze jest byæ blisko domu, ale trzeba pozwiedzaæ, póki jest jeszcze czas :P
Id¼ do Gdañska, stamt±d do Szwecji ju¿ blisko :mrgreen:

veila

  • Posts: 1994
  • Karma: +0/-0
  • Gender: Female
  • here comes the sun
Odp: Jêzyki [w±tek sponsoruj± ø, ä, ö, å, æ]
« Reply #39 on: 2008-06-22, 19:35:39 »
To ja zab³ysnê wiedz± - a Finlandia to nawet kraj skandynawski nie jest ;)
Ale Aibrean mia³a skrót my¶lowy, jak na mój gust, w tym miejscu akurat.
wszystko, co sko¶ne.

aibrean

  • Przyjaciel forum
  • Global Moderathor
  • *
  • Posts: 2147
  • Karma: +2/-0
  • Gender: Female
  • nr 932
Odp: Jêzyki [w±tek sponsoruj± ø, ä, ö, å, æ]
« Reply #40 on: 2008-06-22, 19:37:51 »
No w³a¶nie, Veila mnie wyrêczy³a :P ja naprawdê siê orientujê trochê w jêzykach, taka praca ;)

A z Gdañska do Szwecji mo¿e i blisko, ale do Krakowa i Katowic nieco dalej ;) ja w góry muszê mieæ blisko, no :P
Every day is a battle to get up
Every day I put on a smile and every day it wears off
Every day I feel like telling the same people to shut up
Oh, it's so tough to love with no love

Blek

  • Posts: 1463
  • Karma: +7/-1
  • Gender: Male
    • KURTULA
Odp: Jêzyki [w±tek sponsoruj± ø, ä, ö, å, æ]
« Reply #41 on: 2008-06-22, 19:39:08 »
Niemiecki jest prosty do nauczenia siê. (przynajmniej podstaw) Gramatyka w³a¶ciwie wszêdzie taka sama, tylko ta odmiana jest g³upia, tu "dem", tam "des", no i te wszystkie strony bierne np w Futur I s± trochê pokrêcone. Ale na co komu takie czasy, skoro sami Niemcy ich nie u¿ywaj±?

A francuskiego chcia³bym siê nauczyæ, bo mo¿e siê przydaæ.

w ramach akcji 'wiedza niepotrzebna jest super'.

:o Kiedy¶ my¶la³em nad islandzkim, ale tyle jeszcze bêdzie nauki, ¿e wolê siê uczyæ czego¶, co mo¿e mi siê przydaæ. Ale podziwiam ;)

ja w góry muszê mieæ blisko, no :P

Pojedziesz do £eby i pochodzisz sobie po wydmach, te¿ fajnie :P

Kas

  • Glücksbringerin
  • Global Moderathor
  • *
  • Posts: 7860
  • Karma: +43/-1
  • Gender: Female
Odp: Jêzyki [w±tek sponsoruj± ø, ä, ö, å, æ]
« Reply #42 on: 2008-06-22, 19:49:26 »
ja w góry muszê mieæ blisko, no :P
Na Pó³wyspie Skandynawskim te¿ s± :P

aibrean

  • Przyjaciel forum
  • Global Moderathor
  • *
  • Posts: 2147
  • Karma: +2/-0
  • Gender: Female
  • nr 932
Odp: Jêzyki [w±tek sponsoruj± ø, ä, ö, å, æ]
« Reply #43 on: 2008-06-22, 19:54:31 »
ja w góry muszê mieæ blisko, no :P
Na Pó³wyspie Skandynawskim te¿ s± :P

Ale po³emkowskich wiosek to ju¿ w nich nie u¶wiadczysz :>
Every day is a battle to get up
Every day I put on a smile and every day it wears off
Every day I feel like telling the same people to shut up
Oh, it's so tough to love with no love

Kas

  • Glücksbringerin
  • Global Moderathor
  • *
  • Posts: 7860
  • Karma: +43/-1
  • Gender: Female
Odp: Jêzyki [w±tek sponsoruj± ø, ä, ö, å, æ]
« Reply #44 on: 2008-06-22, 19:58:09 »
Jakby w ka¿dych górach by³y po³emkowskie wioski, to ¶wiat by³by nie do¶æ, ¿e z³y i brzydki, to jeszcze nudny.

 

lofty-success