Author Topic: Atmosfera i netykieta na forum - reaktywacja  (Read 75624 times)

0 Members i 1 Go¶æ przegl±da ten w±tek.

minder

  • Master of Disaster
  • Administrator
  • *
  • Posts: 5573
  • Karma: +13/-3
  • Gender: Male
  • Wokó³ sami lunatycy...
    • mindr.
Atmosfera i netykieta na forum - reaktywacja
« on: 2008-07-17, 18:23:23 »
Kochani!

Nie da siê nie zauwa¿yæ, ¿e ostatnio na forum zrobi³o siê do¶æ nerwowo. Wp³yw na to ma kilka czynników, które s± do¶æ ¶ci¶le ze sob± powi±zane.

Na wstêpnie zaznaczê, ¿e mówiê tak¿e do siebie, bo swoje za uszami te¿ mam.

Mam wra¿enie, ¿e zaczynamy ostatnio trochê bardziej po sobie "je¼dziæ". Przyk³adowa sytuacja - kto¶ pisze, ¿e nie podoba mu siê Watershed. W odpowiedzi czyta, ¿e siê nie zna i jest g³upi. Wcze¶niej tego typu odzywki by³y praktycznie niespotykane. A je¶li ju¿, to szybko ucinane przez moderatorów. Podobnie z bluzgami. Kiedy¶ przeklinanie by³o na tym forum bardzo rzadkie. Mo¿na by³o wrêcz nawet pu¶ciæ mimo oczu jednego czy drugiego bluzga traktuj±c je jako naprawdê mocn± partyku³ê - i to najczê¶ciej uzasadnion± (np. w ksiêdze skarg i za¿aleñ). Niestety przeklinanie zaczê³o siê nasilaæ - do tego stopnia, ¿e trzeba by³o przypomnieæ, ¿e na tym forum jednak nie jest to mile widziane.

Nieco inn± spraw± jest kwestia offtopowania. S± w±tki, w których offtop nie jest niczym z³ym i s± te¿ takie, z których offtopy powinno siê raczej wycinaæ (ale niekoniecznie usuwaæ - po prostu tworzyæ nowe w±tki). Ostatnio pojawi³ siê jednak nowy sposób offtopowania - marudzenie, ¿e tworzy siê offtop. Zauwa¿asz offtopa? Nie pisz marudnego posta, tylko zg³o¶ moderatorowi, ¿e mo¿e warto by to wydzieliæ, bo siê rozrasta.

Forum jest dla ludzi. Byæ mo¿e jako grupa moderatorska (tzn. modzi+admini) czasami jeste¶my trochê nadgorliwi (szczególnie ostatnio by³o nieco chaotycznie). Jako grupa zwyk³ych u¿ytkowników czasem jeste¶my zbyt rozbestwieni. Faktem jest, ¿e forum jest swego rodzaju ¿ywym organizmem spo³eczno¶ciowym. Nie zapominajmy, ¿e po drugiej stronie ekranu te¿ siedzi cz³owiek.

Po co ten w±tek i dlaczego nie piszê choæby w pokrewnym Atmosfera na forum? Chcê Was zapytaæ jakie s± Wasze propozycje poprawy naszych wzajemnych relacji. Z pewno¶ci± przyda³oby siê wiêcej zlotów, ¿eby¶my mogli poznaæ siê lepiej na ¿ywo. Potem podczas pisania trochê ³atwiej u¶wiadomiæ sobie, ¿e rozmawiamy z prawdziwym cz³owiekiem. Jakie macie propozycje gaszenia animozji? Mo¿e kto¶ ma dobr± metodê jak nie daæ siê ponie¶æ emocjom przy odpisywaniu (przypominaj± mi siê moje k³ótnie z Soj± i Budyniem w "dra¿liwych")? Jakie¶ propozycje pod adresem moderatorów - jak skuteczniej moderowaæ, a nie zostawiaæ wra¿enia, ¿e siê gnêbi pisz±cych? Mo¿e kto¶ ma jakie¶ do¶wiadczenia, którymi móg³by siê podzieliæ?

Chcê, aby to forum nadal/znów by³o przyjaznym miejscem dla jego u¿ytkowników. Je¶li Wy te¿ tego chcecie, to chyba wszyscy razem jeste¶my w stanie co¶ wypracowaæ? Tym bardziej, ¿e dla sporej czê¶ci z nas to forum jest niemal nieod³±czn± czê¶ci± codzienno¶ci - i to od kilku dobrych lat (no³lajferzy z nas, co nie? XD).

Je¶li kto twierdzi, ¿e Minderowicz musi odej¶æ, to te¿ niech siê nie krêpuje i mówi co mu le¿y na w±trobie.

Bardzo proszê o merytoryczne wypowiedzi w tym w±tku. Konstruktywna krytyka naprawdê jest mile widziana. Nie pisz "g³upio jest" - napisz "g³upio jest, ale jakby zrobiæ to i tamto, to by³oby znacznie m±drzej".
True Pagan Winter Crew

Kas

  • Glücksbringerin
  • Global Moderathor
  • *
  • Posts: 7860
  • Karma: +43/-1
  • Gender: Female
Odp: Atmosfera i netykieta na forum - reaktywacja
« Reply #1 on: 2008-09-14, 18:33:27 »
Jej, tyle czasu nikt nie pisa³. To ja napiszê :>
Podejrzanie spokojnie siê tu zrobi³o. A¿ siê bojê, ¿e znowu co¶ wybuchnie. Zróbmy sobie jaki¶ k±cik gorzkich ¿ali, gdzie bêdzie mo¿na ka¿demu nawrzucaæ, wylaæ swoje ¿ale i pretensje, i powiedzieæ wprost, co siê o kim¶ my¶li (na priv to siê nie op³aca, bo jedna osoba napisze, a druga nie, bo np. nie bêdzie mia³a odwagi, a tak publicznie to kto¶ zacznie i potem nastêpny napisze, co mu le¿y na sercu). Tak± latrynê do oczyszczania atmosfery, ¿eby nie byæ do kogo¶ z³o¶liwym na ka¿dym kroku, tylko wygarn±æ mu raz a porz±dnie i ¿yæ w zgodzie i spokoju.

aibrean

  • Przyjaciel forum
  • Global Moderathor
  • *
  • Posts: 2147
  • Karma: +2/-0
  • Gender: Female
  • nr 932
Odp: Atmosfera i netykieta na forum - reaktywacja
« Reply #2 on: 2008-09-14, 20:01:24 »
To wszystko tak ³adnie w teorii wygl±da, a w praktyce i tak flame'uje siê w tematach, w których taki flejm siê zacz±³. Poza tym zapominasz, Kas, ¿e s± ludzie, którzy lubi± mieæ anse i strzelaæ fochy, ¿eby na forum nudno nie by³o :roll: i co¶ ich nie widzê oczyszczaj±cych siê w tym temacie raz a dobrze. Takie moje czarnowidztwo.
Every day is a battle to get up
Every day I put on a smile and every day it wears off
Every day I feel like telling the same people to shut up
Oh, it's so tough to love with no love

Czarna

  • Posts: 6433
  • Karma: +19/-0
  • Gender: Female
  • ~pani zima~
Odp: Atmosfera i netykieta na forum - reaktywacja
« Reply #3 on: 2008-09-14, 20:07:36 »
mieæ anse
Zaprzyja¼niam siê z internetowym s³ownikiem  8)

Po prostu nie mog³am siê powstrzymaæ. Jestem g³upia i mam ubogie s³ownictwo. Kajam siê  :shock:
« Last Edit: 2008-09-14, 20:10:02 by Czarna »
...If I call will you come and will you save me?

veila

  • Posts: 1994
  • Karma: +0/-0
  • Gender: Female
  • here comes the sun
Odp: Atmosfera i netykieta na forum - reaktywacja
« Reply #4 on: 2008-09-14, 20:20:44 »
Czarna, po prostu używasz innego zestawu słów, mieszkasz w innych rejonach niż Aibrean czy ja, masz innych niewątpliwie rodziców, znajomych, towarzystwo. Ja osobiście ani w nuworyszach, ani w ansach, ani nawet w kajaniu się nie widzę nic niezwykłego - może używać tych słów za często nie używam, bo zazwyczaj nie mam kontekstu - ale nie są dla mnie nawet w najmniejszym stopniu niezrozumiałe. Dla części forumowiczów też nie są, dla części są. Nie widzę powodu, żeby się tym chwalić... Niestety, nie istnieje "słownik słów rozumianych przez Czarną" i nie ma jak rewidować swoich wypowiedzi pod Twoim kątem.
wszystko, co sko¶ne.

aibrean

  • Przyjaciel forum
  • Global Moderathor
  • *
  • Posts: 2147
  • Karma: +2/-0
  • Gender: Female
  • nr 932
Odp: Atmosfera i netykieta na forum - reaktywacja
« Reply #5 on: 2008-09-14, 20:22:25 »
To ja niniejszym skorzystam z tego tematu i wylejê co mi na w±trobie le¿y:

Czarna, uwierz, moje, jak to okre¶lasz, wyszukane s³owa nie s± obliczone na to, by Ciê upokorzyæ czy prowokowaæ. Po prostu u¿ywam pierwszego wyra¿enia, które dobrze oddaje to, co chcê powiedzieæ. A ¿e w ksi±¿kach, które czytam i w ustach ludzi, z którymi rozmawiam pojawiaj± siê takie, a nie inne wyrazy, przesi±kaj± do mojego s³ownictwa i ich u¿ywam. Byæ mo¿e "winna" jest tu tak¿e moja ¿y³ka filologa - mi³o¶nika s³ów. Gdybym naprawdê chcia³a siê powywy¿szaæ, czyta³aby¶ moje posty ze s³ownikiem wyrazów obcych w rêkach, uwierz. Wyluzuj wiêc, a w razie czego zagl±daj do s³ownika, zawsze lepiej wiedzieæ ni¿ nie wiedzieæ, nie uwa¿asz? Z mojej strony peace :)





Every day is a battle to get up
Every day I put on a smile and every day it wears off
Every day I feel like telling the same people to shut up
Oh, it's so tough to love with no love

Czarna

  • Posts: 6433
  • Karma: +19/-0
  • Gender: Female
  • ~pani zima~
Odp: Atmosfera i netykieta na forum - reaktywacja
« Reply #6 on: 2008-09-14, 20:39:53 »
Czarna, po prostu u¿ywasz innego zestawu s³ów, mieszkasz w innych rejonach ni¿ Aibrean czy ja, masz innych niew±tpliwie rodziców, znajomych, towarzystwo. Ja osobi¶cie ani w nuworyszach, ani w ansach, ani nawet w kajaniu siê nie widzê nic niezwyk³ego - mo¿e u¿ywaæ tych s³ów za czêsto nie u¿ywam, bo zazwyczaj nie mam kontekstu - ale nie s± dla mnie nawet w najmniejszym stopniu niezrozumia³e. Dla czê¶ci forumowiczów te¿ nie s±, dla czê¶ci s±. Nie widzê powodu, ¿eby siê tym chwaliæ... Niestety, nie istnieje "s³ownik s³ów rozumianych przez Czarn±" i nie ma jak rewidowaæ swoich wypowiedzi pod Twoim k±tem.
Có¿, uwa¿am siê za osobê do¶æ inteligentn±, do¶æ, by rozumieæ mowê przeciêtnego cz³owieka. Znajomych mam z ró¿nych stron kraju, o wiêcej lub mniej zindywidualizowanym jêzyku równie¿. Jednak¿e postów aibrean notorycznie nie rozumiem - i je¶li jestem to tylko ja, to znaczy, ¿e rzeczywi¶cie powinnam poszerzyæ swoje s³ownictwo. Veila, widzisz, Ty znasz te s³owa, ale ich nie u¿ywasz... Byæ mo¿e to rzeczywi¶cie wynika z filologicznego zami³owania.
Aibrean, ju¿ zwraca³am parê razy uwagê, ¿e nie rozumiem Twojej mowy, ale droczy³a¶ siê ze mn± zamiast spojrzeæ na to obiektywnie. Ale ok, skoro tylko ja mam taki ubogi s³ownik, to bêdê go poszerzaæ... :roll:

A co do czyszczenia brudów w jednym w±tku, to mo¿e by³oby to ekonomiczne, ale wydaje mi siê, ¿e raczej powierzchowne, o ile w ogóle znale¼liby siê chêtni...  8)
...If I call will you come and will you save me?

aibrean

  • Przyjaciel forum
  • Global Moderathor
  • *
  • Posts: 2147
  • Karma: +2/-0
  • Gender: Female
  • nr 932
Odp: Atmosfera i netykieta na forum - reaktywacja
« Reply #7 on: 2008-09-14, 20:54:18 »
Czarna, inteligencja a zasób s³ownictwa nie maj± ze sob± nic wspólnego. Mo¿na byæ cz³onkiem Mensy i znaæ parê tysiêcy s³ów potrzebnych do codziennej interakcji, mo¿na te¿ mieæ przebogate s³ownictwo, a byæ ciemnym jak tabaka w rogu. Na moje s³ownictwo skar¿ysz siê tylko Ty - znaczy, ¿e reszta albo te s³owa zna, albo nie zna i sprawdza, ¿eby poznaæ. Ja tak w ka¿dym razie robiê, bo wychodzê z za³o¿enia, ¿e lepiej s³ówko znaæ ni¿ nie znaæ (i ogólnie lepiej wiedzieæ ni¿ nie wiedzieæ). Poszerzaj s³ownictwo, w Twoim przysz³ym zawodzie mo¿e Ci siê to tylko przydaæ - a nu¿ bêdziesz kiedy¶ leczyæ jakiego¶ neurotycznego filologa? :P
« Last Edit: 2008-09-14, 20:56:29 by aibrean »
Every day is a battle to get up
Every day I put on a smile and every day it wears off
Every day I feel like telling the same people to shut up
Oh, it's so tough to love with no love

Czarna

  • Posts: 6433
  • Karma: +19/-0
  • Gender: Female
  • ~pani zima~
Odp: Atmosfera i netykieta na forum - reaktywacja
« Reply #8 on: 2008-09-14, 21:01:13 »
<ironia off>

Wiesz, jednak mia³am nadziejê, ¿e jako kobieta, zrozumiesz to, co miêdzy wierszami...
A swoje s³ownictwo bêdê poszerzaæ, jak bêdê mia³a ochotê... :roll:
Uwa¿am, ¿e (mo¿e i czasem nie¶wiadomie, a mo¿e po prostu starasz siê na co dzieñ u¿ywaæ starych i zapomnianych s³ów i wesz³y one ju¿ do Twojego jêzyka) chcesz uchodziæ za osobê oryginaln± i elokwentn±. A ludzie nie mówi±, ¿e nie rozumiej±, bo albo im to zwisa albo najzwyczajniej w ¶wiecie g³upio im siê przyznaæ do niewiedzy.
Koniec offtopa.

P.S. Ja nigdy nie bêdê mieæ kwalifikacji, ¿eby kogokolwiek leczyæ.
...If I call will you come and will you save me?

Blek

  • Posts: 1463
  • Karma: +7/-1
  • Gender: Male
    • KURTULA
Odp: Atmosfera i netykieta na forum - reaktywacja
« Reply #9 on: 2008-09-14, 21:12:19 »
I w³a¶nie dlatego bojê siê, ¿e pomys³, który podrzuci³a Kasandra skoñczy siê tak, jak widaæ powy¿ej :P

Czarna

  • Posts: 6433
  • Karma: +19/-0
  • Gender: Female
  • ~pani zima~
Odp: Atmosfera i netykieta na forum - reaktywacja
« Reply #10 on: 2008-09-14, 21:16:17 »
I w³a¶nie dlatego bojê siê, ¿e pomys³, który podrzuci³a Kasandra skoñczy siê tak, jak widaæ powy¿ej :P
Znaczy jak siê skoñczy³? Rozwiñ.
No ale przecie¿ o to chodzi, nie?  :shock: Kulturalna wymiana zdañ, nie wyzywamy siê, nie podk³adamy ¶wiñ, nie wyci±gamy ans sprzed dwóch lat...  8)
« Last Edit: 2008-09-14, 21:18:06 by Czarna »
...If I call will you come and will you save me?

djdioda

  • Nazgul ortografii
  • Administrator
  • *
  • Posts: 3354
  • Karma: +11/-1
  • Gender: Female
  • Southpole chainsaw massacre
Odp: Atmosfera i netykieta na forum - reaktywacja
« Reply #11 on: 2008-09-14, 22:01:28 »
Czarna, zawsze znajd± siê ludzie z wiêkszym od Twojego zasobem s³ownictwa, dla których u¿ywanie tego¿ jest naturalne i nie zastanawiaj± siê czy u¿yciem jakiego¶ s³owa mog± uraziæ czyj±¶ dumê. Narzekasz byle narzekaæ, szkoda, ¿e nie masz pretensji do Einsteina, ¿e by³ inteligentniejszy od Ciebie. Albo do Jordana, ¿e gra³ lepiej w koszykówkê :P W koñcu wymy¶lenie teorii wzglêdno¶ci by³o ze strony Einsteina niczym innym jak (uwaga! trudne s³owo!) egocentrycznym manifestowaniem w³asnej inteligencji i mia³o na celu tylko i wy³±cznie upokorzyæ innych  :lol:
« Last Edit: 2008-09-14, 22:06:28 by djdioda »

minder

  • Master of Disaster
  • Administrator
  • *
  • Posts: 5573
  • Karma: +13/-3
  • Gender: Male
  • Wokó³ sami lunatycy...
    • mindr.
Odp: Atmosfera i netykieta na forum - reaktywacja
« Reply #12 on: 2008-09-14, 22:06:32 »
Cietrzew jaki jest, ka¿dy widzi.
True Pagan Winter Crew

Kas

  • Glücksbringerin
  • Global Moderathor
  • *
  • Posts: 7860
  • Karma: +43/-1
  • Gender: Female
Odp: Atmosfera i netykieta na forum - reaktywacja
« Reply #13 on: 2008-09-14, 22:41:56 »
Poza tym zapominasz, Kas, ¿e s± ludzie, którzy lubi± mieæ anse i strzelaæ fochy, ¿eby na forum nudno nie by³o :roll:
Tak, a kto? Chodzi³o mi o to, ¿eby mówiæ konkretnie, a nie pier...niczyæ ogródkami. I gratulujê podej¶cia w ogóle. Fajnie, ¿e wiesz, jak bêdzie, nawet nie próbuj±c. :?

I w³a¶nie dlatego bojê siê, ¿e pomys³, który podrzuci³a Kasandra skoñczy siê tak, jak widaæ powy¿ej :P
Moim zdaniem dopiero siê rozkrêca :P A¿ ¿a³ujê, ¿e idê spaæ... :>

Czarna

  • Posts: 6433
  • Karma: +19/-0
  • Gender: Female
  • ~pani zima~
Odp: Atmosfera i netykieta na forum - reaktywacja
« Reply #14 on: 2008-09-14, 22:46:05 »
Chyba przesadzi³a¶, Gosiu, z tym Einsteinem :mrgreen:
A mówili¶my tu gdzie¶ o dumie? Gdyby czyj¶ szerszy s³ownik urazi³ moj± dumê, to na pewno bym siê do tego nie przyzna³a publicznie  8)

No có¿, dodam tylko tyle, ¿e wydaje mi siê, ¿e kultura wymaga tego, i¿ obcuj±c z innymi osobami, nie manifestuje siê swojej "przewagi intelektualnej" ani te¿ zasobu s³ownictwa (bo jak ustalili¶my ono o inteligencji nie ¶wiadczy) aby nie wprowadziæ drugiej strony w zak³opotanie.
...If I call will you come and will you save me?