Author Topic: Plagiaty w muzyce  (Read 11258 times)

0 Members i 1 Go¶æ przegl±da ten w±tek.

Enter_the_Chicken

  • Guest
Plagiaty w muzyce
« on: 2009-04-26, 23:24:27 »
Pod wp³ywem programu fTOP 5 w Trójce wpad³em na pomys³, by za³o¿yæ temat. Program "fTOP 5" prezentuje kilka smaczków, ale w mojej opinii jest mocno naci±gany. Standardowe zagrywki rockowe podci±gniête pod plagiat ? Czasami jakie¶ 3 sekundowe fragmenty. Dlatego w³a¶nie zak³adam temat, by ka¿dy móg³ podzieliæ siê swoimi "odkryciami".

Niech poziom wyznaczy pierwszy prezentowany przeze mnie plagiat. Nie bêdzie to 10 sekund w tej samej tonacji, tylko ostre zer¿niêcie linii melodycznej, a po czê¶ci nawet wokalu.

Orygina³: BRUCE SPRINGSTEEN - Independence Day
Plagiat: PINK FLOYD - Lost for Words

majkel

  • taczif
  • Mourner
  • *
  • Posts: 926
  • Karma: +2/-0
  • Gender: Male
    • lans.fm
Odp: Plagiaty w muzyce
« Reply #1 on: 2009-04-27, 17:32:25 »
Generalnie, ja siê podpisuje pod znan± opini±, ¿e np. je¿eli chodzi o tzw. "metal" to wszystko wymy¶li³ ju¿ Iommi, a ca³a reszta gra³a jego riffy od przodu, od ty³u, szybciej, wolniej, w lewo w prawo itd. ;-) . Tzn. nie pisze tego dos³ownie, ale czasami po prostu taka opinia sama ci¶nie mi siê do g³owy.
W ogóle to jest dobry temat. Trzeba przyznaæ, ¿e wymy¶liæ co¶ nowego jest na pewno teraz du¿o trudniej ni¿ kiedy¶ (je¿eli chodzi o muzykê rockow±), a czê¶æ plagiatów jest niezamierzona/przypadkowa.
S³ysza³em pe³no takich splagiatowanych/bli¼niaczych zagrywek, ale teraz nie mogê sobie ¿adnej skojarzyæ ;p Jedynie, co¶ co ostatnio mi siê obi³o o uszy:
Opeth
Rush

(tak, wiem ¿e Rush wystukuj± ten rytm morsem, ale mimo wszystko...:P)
"Be quiet, be calm... ignore this terrible drug"

Enter_the_Chicken

  • Guest
Odp: Plagiaty w muzyce
« Reply #2 on: 2009-04-27, 18:09:03 »
Iommiego nie znam, bo kolega bardzo mnie zrazi³ do Black Sabbath po odej¶ciu Ozziego, wiêc i po jego solow± twórczo¶æ nie siêga³em - znam tylko to co stworzy³ w BS, ale widzê, ¿e trzeba siê bêdzie jednak przyjrzeæ ;)

S³ysza³em pe³no takich splagiatowanych/bli¼niaczych zagrywek, ale teraz nie mogê sobie ¿adnej skojarzyæ ;p Jedynie, co¶ co ostatnio mi siê obi³o o uszy:
Opeth
Rush

(tak, wiem ¿e Rush wystukuj± ten rytm morsem, ale mimo wszystko...:P)

Pocz±tek zaiste przywo³uje natychmiast Deliverance. Zastanawiaj±ce.... Tylko ³adunek emocjonalny inny dla mnie. Deliverance = "ja zgnie¶æ, twoja pysk", a Rush ju¿ nie.

majkel

  • taczif
  • Mourner
  • *
  • Posts: 926
  • Karma: +2/-0
  • Gender: Male
    • lans.fm
Odp: Plagiaty w muzyce
« Reply #3 on: 2009-04-27, 19:15:10 »
Nie nie, chodzi³o mi w³a¶nie o to co napisa³ dla Black Sabbath. Solowej twórczo¶ci Iommiego te¿ nie znam:D A jeszcze mi siê tak przypomnia³o:

Generalnie QOTSA vs Deep Puprle - Maybe I'm a Leo

np. No One Knows vs Maybe I'm a Leo
O wokale tez mi chodzi.
Jeszcze by³ jeden taki kawa³ek QOTSA który konkretnie mi siê kojarzy³ z DP, ale nie pamiêtam teraz ;q
Wszystko ju¿ byyyyyyyyyy³o ;p ;]
« Last Edit: 2009-04-27, 19:19:29 by majkel »
"Be quiet, be calm... ignore this terrible drug"

Enter_the_Chicken

  • Guest
Odp: Plagiaty w muzyce
« Reply #4 on: 2009-04-30, 22:33:02 »
Nie nie, chodzi³o mi w³a¶nie o to co napisa³ dla Black Sabbath. Solowej twórczo¶ci Iommiego te¿ nie znam:D A jeszcze mi siê tak przypomnia³o:

Generalnie QOTSA vs Deep Puprle - Maybe I'm a Leo

np. No One Knows vs Maybe I'm a Leo
O wokale tez mi chodzi.
Jeszcze by³ jeden taki kawa³ek QOTSA który konkretnie mi siê kojarzy³ z DP, ale nie pamiêtam teraz ;q
Wszystko ju¿ byyyyyyyyyy³o ;p ;]


Oba kawa³ki bardzo lubiê, a sam ich nie skojarzy³em. Przy pierwszym porównaniu z mi³o¶ci do QOTSA zablokowa³em "inspiracjê", po kolejnych jednak z bólem przyznajê, ¿e to co¶ wiêcej ni¿ podobieñstwo :/

A przypomnia³e¶ mi o BS i teraz nie mogê przestaæ ich s³uchaæ. Stara mi³o¶æ nie rdzewieje ;-)
Wyslano: 2009-04-28, 21:50:13
MEGADETH -Disconnect
ten pocz±tek jest tak ¶wietny kompozycjnie, ¿e musi byæ zer¿niêty, tylko jeszcze nie wiem od kogo ;-)
pó¼niejsze solówki w tej piosence te¿...

Backbone

  • Posts: 501
  • Karma: +0/-0
  • Gender: Male
    • http://www.backbone.neth.pl/
Odp: Plagiaty w muzyce
« Reply #5 on: 2009-04-30, 23:19:52 »
MEGADETH -Disconnect
ten pocz±tek jest tak ¶wietny kompozycjnie, ¿e musi byæ zer¿niêty, tylko jeszcze nie wiem od kogo ;-)
pó¼niejsze solówki w tej piosence te¿...

mi to wali Diamond Head - Sucking My Love ;p

Enter_the_Chicken

  • Guest
Odp: Plagiaty w muzyce
« Reply #6 on: 2009-04-30, 23:50:22 »
MEGADETH -Disconnect
ten pocz±tek jest tak ¶wietny kompozycjnie, ¿e musi byæ zer¿niêty, tylko jeszcze nie wiem od kogo ;-)
pó¼niejsze solówki w tej piosence te¿...

mi to wali Diamond Head - Sucking My Love ;p

IDEALNE TRAFIENIE!
Pocz±tek, rytm, a solówka w okolicach 6 minuty to ju¿ totalnie nuta w nutê. Eh..
Wszystko ju¿ by³o ;P

Whodo

  • Posts: 3018
  • Karma: +2/-0
  • Gender: Male
  • the true voice of the gutter
    • http://green-carnation.info/
Odp: Plagiaty w muzyce
« Reply #7 on: 2009-05-01, 11:34:37 »
Arthur Verocai - Sylvia (znalaz³em tylko, krótki fragment) vs
Bonobo - Nightlite

Callahan

  • Posts: 3684
  • Karma: +85/-6
  • Gender: Male
  • Rocket Man
Odp: Plagiaty w muzyce
« Reply #8 on: 2009-05-12, 17:57:51 »
S³ucham sobie teraz tego nowego Green Daya i wiem, ¿e oni r¿n± z czego siê da, ale zawsze robi± to z klas± i w ogóle tak, ¿e wiadomo o co chodzi, ale bez konkretów i siê nie mo¿na uczepiæ. Ale niestety teraz maj± jedn± wpadkê:
21 Guns z nowej p³yty - refren ma prawie identyczn± melodiê do refrenu Telephone Line Electric Light Orchestra. Jeszcze bym mo¿e darowa³, ale na samym koñcu za³amuje tak charakterystycznie g³os, zupe³nie jak w "pierwowzorze", ¿e nie mo¿e byæ w±tpliwo¶ci.

...ale i tak mi siê ten kawa³ek podoba :P

Wujek

  • Posts: 382
  • Karma: +6/-0
  • Gender: Male
Odp: Plagiaty w muzyce
« Reply #9 on: 2009-05-23, 09:25:09 »
Wiem, ¿e to profanacja wrzucaæ tutaj cokolwiek zwiazanego z Feelem, ale stwierdzi³em, ¿e pasuje jako element "humorystyczny".
http://www.youtube.com/watch?v=aN04Oi6fE48
Palenie tytoniu cewk± moczow± powoduje raka prostaty.

Whodo

  • Posts: 3018
  • Karma: +2/-0
  • Gender: Male
  • the true voice of the gutter
    • http://green-carnation.info/
« Last Edit: 2010-02-19, 21:58:03 by Whodo »

Wujek

  • Posts: 382
  • Karma: +6/-0
  • Gender: Male
Odp: Plagiaty w muzyce
« Reply #11 on: 2009-05-28, 14:46:23 »
Podobieñstwo miêdzy Immortal a Opeth.

Poprawi³em Ci linka, a na przysz³o¶æ: Jak prawid³owo podawaæ linki na forum   /deluminathor
« Last Edit: 2009-06-03, 23:48:22 by deluminathor »
Palenie tytoniu cewk± moczow± powoduje raka prostaty.

Whodo

  • Posts: 3018
  • Karma: +2/-0
  • Gender: Male
  • the true voice of the gutter
    • http://green-carnation.info/
Odp: Plagiaty w muzyce
« Reply #12 on: 2010-02-19, 21:58:13 »
Siouxsie and the Banshees - Red Light vs Santogold - My Superman

Tu jednak nie plagiat, a ¶wiadoma inspiracja jak siê niedawno dowiedzia³em :)

Grammatik - Nie Mam Czasu (List Do Ciebie) masakra my¶la³em, ¿e jak siê bierze sample to siê je tak modyfikuje tak aby nie przypomina³y orygina³u, a tu jednak klops :/

:Wreath:

  • Posts: 1855
  • Karma: +45/-1
  • Gender: Male
  • grumpy forum user

Yanek

  • Posts: 28
  • Karma: +0/-0
  • Gender: Male
Odp: Plagiaty w muzyce
« Reply #14 on: 2010-02-23, 16:14:48 »
Znak pokoju Dody vs Heaven Bryana Adamsa - dla mnie najbardziej ra¿±cy przyk³ad zer¿niêcia blisko 30 sekund utworu. Najbardziej ra¿±cy, bo siostra siê strasznie ¿o³±dkowa³a na ten temat (jest fank± Adamsa) i w sumie po przes³uchaniu obu piosenek musia³em przyznaæ jej racjê.
Jest jak jest. Inaczej byæ nie mo¿e.