Author Topic: Pomoc ogólna  (Read 23040 times)

0 Members i 1 Go¶æ przegl±da ten w±tek.

Kekkai

  • Mourner
  • *
  • Posts: 2189
  • Karma: +29/-2
  • Gender: Female
  • kota
    • katie's wonders
Odp: Pomoc ogólna
« Reply #30 on: 2009-10-07, 10:30:22 »
W³a¶nie zapomnia³em napisaæ. Zasilacz jest nowy 400W.
ASRocka ¿e¶ kupi³.... Masz Athlony, Kingstony, GeForce i :< TA p³yta? Mam do nich uprzedzenie, u mnie bardzo marudzi³a. Ale wiesz, to tylko taka podpowied¼. Nie jest pewne czy to p³yta oczywi¶cie.

Ascot

  • Posts: 836
  • Karma: +2/-0
  • Gender: Male
  • Przechuj buc i ch**
    • Nerd's Life
Odp: Pomoc ogólna
« Reply #31 on: 2009-10-07, 11:09:37 »
ASRocka ¿e¶ kupi³....
Nie. ja orginalnie mia³em Gigabyte. Po czym spali³y mi siê kondensatory czy co¶tam na p³ycie i da³em do serwisu, gdzie wymienili mi na ASRocka, bo nie mogli znale¼æ ¿adnej innej p³yty g³ównej z tak starymi slotami.
Zasadniczo muszê trzymaæ siê przy tym kompie, bo nie mam kasy w sumie a wymiana jednej czê¶ci = wymiana wszystkiego innego. Jedyne co siê nadaje to obudowa :D
Serious Business...
www.nerdslife.pl

vertigo

  • Global Moderathor
  • *
  • Posts: 1328
  • Karma: +7/-0
  • Gender: Male
Odp: Pomoc ogólna
« Reply #32 on: 2009-10-17, 00:54:39 »
Te¿ mam problem ze sprzêtem i nie wiem jak samemu doj¶æ do tego co jest grane. Generalnie usterka wydaje siê byæ dosyæ dziwna, a ja w temacie sprzêtu komputerowego jestem totalnym laikiem. Sprawdza³em kompa w dwóch serwisach, ale po kolei.

Jakie¶ parê miesiêcy temu komp nie chcia³ siê uruchamiaæ, g³ównie po paru godzinnych przerwach w dzia³aniu. Na pocz±tku wystarczy³o po kilku sekundach nacisn±æ ponownie w³±cznik i odpala³. Po jakim¶ czasie przesta³o to wystarczaæ, pomaga³o natomiast bawienie siê pstryczkiem zasilacza. Do tego momentu my¶la³em, ¿e to na bank zasilacz, wiêc gdy pewnego dnia ju¿ nic nie pomaga³o komp poszed³ do serwisu i ...z miejsca odpali³. Panowie sprawdzili czy to zasilacz i stwierdzili, ¿e wszystko jest ok. Poradzili odpinaæ po kolei sprzêt pod³±czony do kompa gdyby sytuacja siê powtórzy³a. I tu nastêpuje pierwszy dziwny motyw. Otó¿ komputer przy którym tak naprawdê nic nie robiono przez tydzieñ chodzi bez problemu, po czym sytuacja siê powtarza. Postêpujê zgodnie z zaleceniem panów z serwisu, ale bez skutków. Na tym etapie bawienie siê pstryczkiem zasilacza wci±¿ pomaga, wiêc komp 'jako¶ siê' uruchamia.

Tu nastêpuje dziwny motyw numer 2. Mia³em od jakiego¶ czasu problem z myszk± - zawiesza³a siê. Mia³a tak± fajn± diodê, która ¶wieci³a siê nawet po wy³±czeniu komputera (to siê nazywa gad¿et ;]). W ka¿dym razie wymieni³em mysz na now± i nawet nie zauwa¿y³em, ¿e w miêdzyczasie komp przesta³ ¶wirowaæ i startowa³ bez problemu. Trzy tygodnie minê³y, ju¿ my¶la³em, ¿e jakim¶ cudem pomog³a wymiana myszy, ale historia zaczê³a siê powtarzaæ od pocz±tku.

Pstrykacz na zasilaczu zbawiennie wp³ywa³ na odpalenie kompa, ale jak mo¿na by³o przewidzieæ... do czasu. Znowu to samo: pacjent nie odszykuje przytomno¶ci ;] Zanios³em do serwisu, w którym ponad rok temu go montowano. Sprzêt jest wci±¿ na gwarancji. Panowie szybko sprawdzili zasilacz, wg. nich dzia³a³ bez zarzutu, tym razem jednak komp w serwisie równie¿ nie odpala³ i towarzystwo dosz³o do wniosku, ¿e pad³a p³yta g³ówna. Jak to w naszym kraju bywa, ekspresowa naprawa, a jak siê pó¼niej okaza³o wymiana na ten sam model, zajê³a 3 tygodnie. Komp dzia³a³. Odebra³em z serwisu i w domu kolejna niespodzianka: zajumali mi kartê sieciow± ;]. Przed oddaniem by³a w p³ycie g³ównej, po zwrocie ju¿ nie. I tak nie jestem w stanie im udowodniæ, ¿e samemu jej nie wyj±³em, a ¿e i tak by³a stara wiêc wyda³em te 30 dychy na now± z mocnym postanowieniem, ¿e z tymi 'ekspertami' nie chcê ju¿ mieæ do czynienia. Podpinam now± sieciówkê i... komp siê uruchamia, ale windows ju¿ nie. Po od³±czeniu sieciowki wszystko dzia³a normalnie, a raczej dzia³a³o, bo dzisiaj znowu pomocny okaza³ siê dopiero pstryczek przy zasilaczu. ](*,) Im bardziej o tym my¶lê, tym w³a¶ciwie bardziej mnie to ¶mieszy. Chyba bêdê je¼dzi³ po serwisach i napiszê kiedy¶ na ten temat jak±¶ powie¶æ ;].

Ca³y ten wywód sprowadza siê do 2 pytañ. Pierwsze: czy bardzo stary monitor mo¿e powodowaæ tego typu awariê (rok temu by³ w³a¶ciwie równie stary i nie powodowa³, a jego odpiêcie nic nie zmieni³o w [nie]uruchamianiu siê kompa). Drugie pytanie: Do p³yty pod³±czone mam dwa dyski SATA i jeden ATA, czy to mo¿e byæ ¼ród³em problemu? Dodatkowe pytanie z serii 'archiwum x': Jak wymiana myszy mog³a wp³yn±æ na usterkê :mrgreen:. Poza tym jestem otwarty na wszelkie sugestie.
« Last Edit: 2009-10-17, 00:57:01 by vertigo »

Czarna

  • Posts: 6433
  • Karma: +19/-0
  • Gender: Female
  • ~pani zima~
Odp: Pomoc ogólna
« Reply #33 on: 2009-10-17, 00:59:23 »
My¶lê, ¿e wymiana komputera pomo¿e ;)

Aha, a osobista sugestia: nadaj mu imiê i g³aszcz czule - na moje sprzêty w pracy pomaga  :mrgreen:
...If I call will you come and will you save me?

vertigo

  • Global Moderathor
  • *
  • Posts: 1328
  • Karma: +7/-0
  • Gender: Male
Odp: Pomoc ogólna
« Reply #34 on: 2009-10-17, 01:23:27 »
My¶lê, ¿e wymiana komputera pomo¿e ;)

Aha, a osobista sugestia: nadaj mu imiê i g³aszcz czule - na moje sprzêty w pracy pomaga  :mrgreen:
Sêk w tym, ¿e jak tak dalej pójdzie, to za nied³ugo zacznie brakowaæ mi czê¶ci do wymiany ;]

kara¶

  • Posts: 898
  • Karma: +0/-0
  • Gender: Male
  • kurort
    • http://www.myspace.com/laggyluk
Odp: Pomoc ogólna
« Reply #35 on: 2009-10-17, 02:12:35 »
prztyczek pomaga bo ca³kiem odcina kompa od zasilania w przeciwieñstwie do 'zwyk³ego' wy³±czenia zasilania. a panowie maj± racjê, spróbuj czy dzia³a normalnie z jednym dyskiem np
« Last Edit: 2009-10-17, 12:07:12 by kara¶ »

Backbone

  • Posts: 501
  • Karma: +0/-0
  • Gender: Male
    • http://www.backbone.neth.pl/
Odp: Pomoc ogólna
« Reply #36 on: 2009-10-17, 10:40:23 »
Jakiej mocy masz zasilacz? Sprawdz napiêcia jakie masz, i sprawdz na plycie czy kondensatory nie sa podpuchniete.

Nekusna

  • Posts: 595
  • Karma: +0/-0
  • Gender: Female
  • ulecia³ mój duch
    • last.fm
Odp: Pomoc ogólna
« Reply #37 on: 2009-10-17, 12:11:57 »
Sprzeda³abym swój piêkny aparat i kupi³a u¿ywany dobry, my¶lê ze mo¿e 400-600 uda mi siê dostaæ za ten mój, poleæcie mi proszê co¶ w tej cenie co robi zdjêcia zbli¿onych do tych z rajdu na których sêdziowa³am
« Last Edit: 2009-10-17, 12:20:38 by Nekusna »

minder

  • Master of Disaster
  • Administrator
  • *
  • Posts: 5573
  • Karma: +13/-3
  • Gender: Male
  • Wokó³ sami lunatycy...
    • mindr.
Odp: Pomoc ogólna
« Reply #38 on: 2009-10-17, 13:44:07 »
@vertigo: Backbone dobrze radzi. Przede wszystkim sprawdź moc zasilacza. W momencie włączania komputera wszystkie podzespoły ciągną bardzo dużo prądu, np. rozkręcają się dyski i wiatraczki. Potem pobór mocy jest już raczej stabilny, ale ten pierwszy impuls może być zabójczy. Podam przykład. W pracowni w mojej szkole znajdują się 22 komputery. 13 w jednej części i 9 w drugiej. Wszystkie komputery wraz z monitorami podpięte są do listw zasilających (z pstryczkiem), po dwa stanowiska na listwę. Prąd w każdej części pracowni włączany jest specjalnym włącznikiem głównym, a nad całością czuwa skrzynka z bezpiecznikami. I teraz uważaj: Na pierwszej lekcji następuje włączanie komputerów. Musi ono wyglądać tak, że najpierw włączany jest włącznik główny, potem pstryczki na listwach. Jeśli listwy włączy się przed przekręceniem włącznika głównego, to pobór mocy przez wyłączone (w trybie stand-by) monitory i wyłączone komputery jest tak duży, że wywala nam bezpieczniki! Przy dobrej kolejności nic się nie dzieje i potem można normalnie włączyć komputery, monitory się włączają i wszystko gra.

Diagnoza: padnięty zasilacz.
True Pagan Winter Crew

deluminathor

  • Mourner
  • Global Moderathor
  • *
  • Posts: 2328
  • Karma: +0/-0
  • Gender: Male
  • När vintern kommer...
    • Progressive-Bolt
Odp: Pomoc ogólna
« Reply #39 on: 2009-10-17, 16:37:36 »
@vertigo: Piszesz ca³y czas o zasilaczu, ¿e kombinowanie z nim jako¶tam pomaga, ale z opowie¶ci wynika, ¿e nie próbowa³e¶ go w ogóle podmieniaæ na inny, a to imho pierwsze co nale¿y zrobiæ w takim przypadku :P

vertigo

  • Global Moderathor
  • *
  • Posts: 1328
  • Karma: +7/-0
  • Gender: Male
Odp: Pomoc ogólna
« Reply #40 on: 2009-10-18, 01:04:24 »
Ok panowie, dziêki za podpowiedzi. Trochê mi to rozja¶nilo pogl±d na sprawê. Faktycznie moglem poprosiæ o mocniejszy zasilacz i pewnie na nim siê skoñczy. Nie wymienilem go do tej pory z dwóch powodów:
- w pierwszym serwisie kole¶ sprawdzal zasilacz (fakt faktem nie wiem w jaki sposób) i stwierdzil, ¿e taki sprzêt jak mój powinien bez problemu dzialaæ nawet przy slabszym zasilaczu (obecnie zamontowany ma 450 W). Co prawda zasugerowal, ¿e mog± jakby co wymieniæ na silniejszy, ale potem padla plyta glówna i ostatecznie to ona zostala wymieniona (w innym serwisie)
- no wla¶nie, tu pojawia siê pytanie czy plyta aby na pewno byla zrypana. W drugim serwisie, w którym wyslano j± do wymiany, osobnik zajmuj±cy siê moim kompem podl±czyl zasilacz do jakiego¶ urz±dzenia, które sprawdzalo jego wydajno¶æ. Stwierdzil, ¿e zasilacz jest ok, wiêc to pewnie plyta.
Reasumuj±c w dwóch serwisach powiedziano mi, ¿e zasilacz jest wporzo.

W tej chwili nasuwa mi siê jeszcze jedno pytanie: czy za s³aby zasilacz mógl spowodowaæ usterkê plyty glównej? ;]

minder

  • Master of Disaster
  • Administrator
  • *
  • Posts: 5573
  • Karma: +13/-3
  • Gender: Male
  • Wokó³ sami lunatycy...
    • mindr.
Odp: Pomoc ogólna
« Reply #41 on: 2009-10-18, 02:29:08 »
Zasilacz móg³ pu¶ciæ impuls (np. w czasie burzy) na p³ytê. Je¶li zasilacz jest kiepski lub je¶li posz³y w nim jakie¶ uk³ady, to wszystko mo¿e siê wydarzyæ. Urz±dzenie u¿yte w serwisie mog³o nie uwzglêdniæ usterki objawiaj±cej siê tylko przy chwilowym skoku obci±¿enia. Je¶li go nie rozkrêcali, to nic o nim nie wiedz± ;) W poniedzia³ek spróbujê zapytaæ o to znajomego, który jest ekspertem od diagnostyki sprzêtu komputerowego.
True Pagan Winter Crew

kara¶

  • Posts: 898
  • Karma: +0/-0
  • Gender: Male
  • kurort
    • http://www.myspace.com/laggyluk
Odp: Pomoc ogólna
« Reply #42 on: 2009-10-18, 03:25:15 »
a mo¿e w³±cznik nie dzia³a ;p

Backbone

  • Posts: 501
  • Karma: +0/-0
  • Gender: Male
    • http://www.backbone.neth.pl/
Odp: Pomoc ogólna
« Reply #43 on: 2009-10-18, 21:27:38 »
Sprawdz te napiêcia.

Norma ATX dla napiêæ - zakres od - do:

Code: [Select]
Dla napiêcia +3,3V wynosi 3,14V-3,47V
Dla napiêcia +5,0V wynosi 4,75V-5,25V
Dla napiêcia +12,00V wynosi 11,40V-12,60V


Je¶li napiêcia mieszcz± siê w tych granicach to mo¿emy uznaæ ¿e jest dobrze.

i sprawdz te kondensatory czy nie podpuchniete sa.

deluminathor

  • Mourner
  • Global Moderathor
  • *
  • Posts: 2328
  • Karma: +0/-0
  • Gender: Male
  • När vintern kommer...
    • Progressive-Bolt
Odp: Pomoc ogólna
« Reply #44 on: 2009-10-20, 02:14:14 »
Je¶li napiêcia mieszcz± siê w tych granicach to mo¿emy uznaæ ¿e jest dobrze.
No w³a¶nie chyba nie do koñca mo¿emy tak uznaæ, bo problem prawdopodobnie dotyczy chwilowych skoków napiêcia jak pisze minder. Imho naj³atwiej by by³o po prostu na np. dzieñ podmieniæ zasilacz [wymontowaæ ze starszego kompa czy po¿yczyæ od kogo¶] i zobaczyæ jak na jakimkolwiek innym siê bêdzie sprawowaæ. To pozwoli do¶æ jednoznacznie potwierdziæ albo wyeliminowaæ podejrzenie zasilacza. Skoro wymiana p³yty nie pomog³a, to prawdopodobnie nie by³ problem p³yty.