Author Topic: Night is the New Day  (Read 107896 times)

0 Members i 1 Go¶æ przegl±da ten w±tek.

mrówa

  • Mourner
  • *
  • Posts: 476
  • Karma: +13/-3
  • Gender: Male
  • Drummer
    • Whiterose
Odp: Night is the New Day
« Reply #105 on: 2009-11-16, 13:54:52 »
Jedyny ujawniony go¶cinny wystêp to Krister Linder z Enter The Hunt w kawa³ku Departer.

Luksor

  • Mourner
  • *
  • Posts: 13349
  • Karma: +121/-2
  • Gender: Male
  • Phantom of the Opera
    • Whiteslope
Odp: Night is the New Day
« Reply #106 on: 2009-11-16, 17:50:15 »
B±d¼my szczerzy, sporo materia³u na nowej p³ycie przypomina odgrzewany kotlet. Piosenki wci±¿ s± na dobrym poziomie, wiêc je¿eli komu¶ podoba³ siê poprzedni album to pewnie nie bêdzie mia³ z tym problemu. Osobi¶cie ta wtórno¶æ jako¶ bardzo mnie nie razi, ale w ich przypadku mia³em nadziejê na jaki¶ nowy pomys³ na granie.
Dla mnie ró¿nica pomiêdzy "The Great Cold Distance" a "Night is the New Day" jest mniej wiêcej taka jak pomiêdzy "Ride the Lightning" a "Master of Puppets" Metallici. :wink:
A dla mnie taka jak miêdzy Load a Reload :]
Chyba mniej wiêcej wiem o co Ci chodzi Vertigo - o porównawcze umieszczenie nowego albumu Katatonii w jej ca³ym dorobku. Ja dla odmiany najnowszy opus umieszczam na samym szczycie twórczo¶ci Katatonii i to moje porównanie do dwóch kultowych albumów Mety nie jest przypadkowe. "Ride the Lightning" i "Master of Puppets" by³y (s±) dla mnie albumami bardzo do siebie podobnymi. MoP wynika bezpo¶rednio i jest naturaln± kontynuacj± poprzedniczki, zrobiony wg zbli¿onego wzorca: po akustycznym intro nastêpuje "trzêsienie ziemi", jako druga jest kompozycja tytu³owa, czwarta ballada, wiêksza instrumentalna forma w koñcówce albumu itd. Dla mnie MoP w stosunku do RtL jest p³yt± szlachetniejsz±, o wiêkszym ³adunku artystycznym i z generalnie lepszymi kompozycjami, choæ RtL zawiera tak¿e kompozycje absolutnie znakomite jak For Whom the Bell Tolls czy Fade to Black. I podobnie odbieram "Night is the New Day" na tle "The Great Cold Distance", która w moim subiektywnym odczuciu jest p³yt± szlachetniejsz±, z lepszymi kompozycjami i wiêkszym ³adunkiem artystycznym. Wracaj±c do Twojego porównania "Load" i "ReLoad"... No có¿, oba albumy powsta³y praktycznie w tym samym czasie, wiêc w³a¶ciwie nie ma ¿adnej kontynuacji – gdy ukazywa³ siê "Load", muzycy Mety w wywiadach wielokrotnie podkre¶lali, ¿e w studio zosta³o zarejestrowane du¿o wiêcej materia³u, praktycznie na dwa albumy i mieli ogromny problem z doborem kompozycji na "Load". Od razu te¿ zaznaczyli, ¿e planuj± w przysz³o¶ci wydaæ pozosta³± czê¶æ kompozycji i jak wiadomo w roku nastêpnym ukaza³ siê "ReLoad" (zapewne co¶ tam jeszcze doszlifowali, dodali i odrzucili), stylistycznie i graficznie nawi±zuj±cy do "Load" – tytu³ "ReLoad" tak¿e nie by³ dzie³em przypadku. Imho "ReLoad" minimalnie ustêpuje "Load". Ale jak zaznaczy³em wy¿ej, rozumiem i szanujê Twoj± argumentacjê. :)
Seven milestones...
Under a watching autumn eye
Contorted trees are spreading forth
The message of the wind

deluminathor

  • Mourner
  • Global Moderathor
  • *
  • Posts: 2328
  • Karma: +0/-0
  • Gender: Male
  • När vintern kommer...
    • Progressive-Bolt
Odp: Night is the New Day
« Reply #107 on: 2009-11-16, 19:10:17 »
Ja dla odmiany najnowszy opus umieszczam na samym szczycie twórczo¶ci Katatonii
Coraz bardziej siê przekonujê, ¿e ja chyba te¿. Jest najbardziej dojrza³y zarówno technicznie, jak i klimatycznie.
IMHO albumy sprzed progmetalowej metamorfozy, czyli te doomowe, by³y bardzo czêsto wybrakowane technicznie. Wprawdzie wprowadza³o to nastrój surowo¶ci i pewnego doomowego minimalizmu, lecz mnie osobi¶cie wiêkszo¶æ utworów z tamtego okresu po d³u¿szym s³uchaniu wrêcz irytuje, gdy przez kilkana¶cie minut rytm opiera siê o trywialne stopa-werbel-stopa-werbel, przeplecione co parê minut dodatkow± stop±. Odnoszê niekiedy wra¿enie, ¿e tu perkusista chcia³by zagraæ co¶ roz³adowuj±cego klimat, np. jakie¶ przej¶cie, ale nie mo¿e - wywo³uje to we mnie nieprzyjemne napiêcie, a nawet swoisty rodzaj bólu :P
Albumy po transformacji wyra¼nie nacechowane s± rozwojem pod wzglêdem technicznym. I tutaj Night Is The New Day osi±ga apogeum (chyba, ¿e nastêpny album zmiecie jeszcze wiêksz± czê¶æ gwiazd z nieba :P) - niedawno u¶wiadomi³em sobie, ¿e znaczna czê¶æ mojego uwielbiania tego albumu opiera siê w³a¶nie o wspomniany wcze¶niej rytm. W ka¿dym utworze jest (eufemistycznie ujmuj±c) niebanalny, a jednocze¶nie w ka¿dym inny. Techniczny geniusz nie polega w tym przypadku na szybko¶ci czy innych podobnych suchych wymiarach i metrykach (które, owszem, doceniam, ale w innych gatunkach), ale na fantastycznym dopasowaniu rytmu (niebanalnego, a czasem wrêcz nowatorskiego!) do aktualnego klimatu utworu - idealne zgranie warstwy rytmicznej i melodycznej. My¶l±c o rytmie mam na my¶li te¿ wszystkie te perkusyjne ozdobniki, pojawiaj±ce siê tu gêsto i zdobi±ce pierwszoplanowe d¼wiêki niczym kwieciste ornamenty w architekturze (np. secesyjnej).

Ciekaw zreszt± jestem jak bardzo zwrócili¶cie uwagê na znaczenie warstwy perkusyjnej na tym albumie. Jak ju¿ wspomnia³em, moim zdaniem pe³ni ona tym razem rolê zakamuflowanego pierwiastka w ogromnym stopniu warunkuj±cego geniusz tej p³yty.
Zreszt± pod tym wzglêdem (tj. perfekcyjnego dopasowywania klimatu i ozdobników do reszty muzyki) wybitny by³ Martin Lopez. M.in. brak tego cz³owieka sprawia, ¿e obecne p³yty Opeth s± inne... :?

Kekkai

  • Mourner
  • *
  • Posts: 2189
  • Karma: +29/-2
  • Gender: Female
  • kota
    • katie's wonders
Odp: Night is the New Day
« Reply #108 on: 2009-11-16, 19:51:38 »
Ja siê strasznie ba³am. Po absolutnym zakochaniu siê w Great Cold Distance, którego s³ucha³am z motylkami w brzuchu zastanawia³am sie czy najnowszy album mnie tak bardzo urzeknie. TGCD by³o spójne, trzyma³o i nie odpuszcza³o ani na chwilkê. Ba³am siê ¿e nowy mnie zawiedzie jak Watershed, ¿e nie bêdzie tak klimatyczne, a tu absolutne zaskoczenie. Mam nowego faworyta - Ashen. Mogê s³uchaæ w kó³ko.
« Last Edit: 2009-11-16, 21:30:28 by Kekkai »

mrówa

  • Mourner
  • *
  • Posts: 476
  • Karma: +13/-3
  • Gender: Male
  • Drummer
    • Whiterose
Odp: Night is the New Day
« Reply #109 on: 2009-11-16, 21:10:00 »
imo TGCD by³o zbyt zdo³owane. Rozumiem, ¿e doom itd, ale to by³o za smutne ¿eby siênawet przy tym ci±æ. NITND mnie zjad³o i s³ucham trzy razy dziennie.

Callahan

  • Posts: 3684
  • Karma: +85/-6
  • Gender: Male
  • Rocket Man
Odp: Night is the New Day
« Reply #110 on: 2009-11-16, 21:15:59 »
A ja siê nie mogê przekonaæ do koñca. W sumie to do niczego mi ta p³yta nie pasuje - za ciemna na szare, jesienne dni, a za jasna na zimne noce. I wychodzi na to, ¿e po prostu jako¶ nie chce mi siê do niej wracaæ. Idle Blood mi siê do¶æ czêsto przypomina, ale ca³a p³yta jako¶ nie wiem dlaczego, ale mnie nie ci±gnie. A ostatnio s³uchaj±c podczas powrotu do domu, zaczê³a mnie mêczyæ i ledwie siê powstrzyma³em, ¿eby nie prze³±czyæ na co¶ innego. Nie wiem, mo¿e muszê poczekaæ, a¿ ten album sam do mnie przyjdzie i kiedy ju¿ rzeczywi¶cie bêdzie mi siê chcia³o z nim znów zmierzyæ, to wtedy go bêdê katowaæ. Na razie czeka na lepsze czasy.

Sol

  • Posts: 1963
  • Karma: +16/-0
  • Gender: Male
Odp: Night is the New Day
« Reply #111 on: 2009-11-16, 21:37:58 »
imo TGCD by³o zbyt zdo³owane. Rozumiem, ¿e doom itd, ale to by³o za smutne ¿eby siênawet przy tym ci±æ. NITND mnie zjad³o i s³ucham trzy razy dziennie.

 A ja w³a¶nie nie rozumiem jak mo¿na uwa¿aæ, ¿e The great cold distance to p³yta totalnie smutna, bez cienia nadziei i rado¶ci. Ostatnio natrafi³em na kilka takich g³osów, ale ani nie wiem jak p³yta mo¿e byæ zbyt smutna, ani nie odczuwam takiego okropnego smutku w tym albumie Katatonii. Najbardziej depresyjna jest moim zdaniem Discouraged ones, ale te¿ bez przesady.
 
 Co do nowego albumu, to brakuj±ce kawa³ki dosta³em dziêki uprzejmo¶ci dela i muszê powiedzieæ, ¿e Night is the new day urós³ w moich oczach. Ostatecznie mocniej k³uj± mnie tylko Idle blood i takie nienastrojowe, ¿eby nie rzec tragiczne, wej¶cie klawiszy w ¶rodku Onward into battle. Za to ¶wietny syntezator, czy co to tam, jest w The promise of deceit. Cudny kawa³ek, w³a¶nie dziêki tym klawiszom.

Luksor

  • Mourner
  • *
  • Posts: 13349
  • Karma: +121/-2
  • Gender: Male
  • Phantom of the Opera
    • Whiteslope
Odp: Night is the New Day
« Reply #112 on: 2009-11-17, 00:00:16 »
imo TGCD by³o zbyt zdo³owane. Rozumiem, ¿e doom itd, ale to by³o za smutne ¿eby siênawet przy tym ci±æ...
A ja w³a¶nie nie rozumiem jak mo¿na uwa¿aæ, ¿e The great cold distance to p³yta totalnie smutna, bez cienia nadziei i rado¶ci...
TGCD to p³yta, która pi³uje moj± psychikê, bez nadziei, spalona ziemia, muza, która próbuje dokonaæ odwiertu w mojej czaszce, by bezpo¶rednio na delikatnej materii mózgowej zrobiæ przy³±cze chipowe i uczyniæ ze mnie bezduszne monstrum. Tak dos³ownie odbieram ten album. On dla mnie nie jest smutny, w smutku jest zawsze jaka¶ nadzieja...

...Night Is The New Day osi±ga apogeum (chyba, ¿e nastêpny album zmiecie jeszcze wiêksz± czê¶æ gwiazd z nieba :P)...
Podpisuje siê pod tym, w kontek¶cie ogólnomuzycznym, kompozycyjnym i aran¿acyjnym. :)
Seven milestones...
Under a watching autumn eye
Contorted trees are spreading forth
The message of the wind

Whodo

  • Posts: 3018
  • Karma: +2/-0
  • Gender: Male
  • the true voice of the gutter
    • http://green-carnation.info/
Odp: Night is the New Day
« Reply #113 on: 2009-11-19, 11:22:11 »
W przypadku TGCD, zgadzam siê z Luksorem, poprzedni album, by³ zimny i opychaj±cy (i to mi siê w nim bardzo podoba³o), ale dosyæ czêsto spod tej odhumanizowanej skorupy wy³ania³y siê smutne katatoniczne melodie :) Night Is The New Day, to ju¿ jednak inna bajka, o ile mocne fragmenty przypominaj± charakterystykê The Great Cold Distance, to te spokojne, przywo³uj± na my¶l wyciszonego Opetha i Porcupine Tree, ale wci±¿ ta kontrastowo¶æ jest dla mnie nijaka i nie mo¿e mnie chwyciæ, chyba bêdê musia³ zrobiæ sobie d³u¿sz± przerwê od nowej Katatonii :)

djdioda: spod
« Last Edit: 2009-11-19, 16:48:44 by Whodo »

mrówa

  • Mourner
  • *
  • Posts: 476
  • Karma: +13/-3
  • Gender: Male
  • Drummer
    • Whiterose
Odp: Night is the New Day
« Reply #114 on: 2009-11-19, 13:46:52 »
Quote
djdioda: spod
Je¶li mo¿na, taka moja drobna sugestia, je¶li jaki¶ user pope³nia b³±d w po¶cie to siê go normalnie poprawia bêd±c modem lub adminem, nie trzeba mu wytykaæ tego na czerwono i siê pod tym podpisywaæ. Piszê to nie dlatego, ¿e i mnie samemu czasem co¶ siê pomyli, ale takie s± poprostu zwyczaje.
« Last Edit: 2009-11-19, 13:50:35 by mrówa »

Lestat

  • Posts: 532
  • Karma: +0/-0
  • Gender: Male
  • Ludzie to s±...
Odp: Night is the New Day
« Reply #115 on: 2009-11-19, 15:14:51 »
Jestem po 3 przes³uchaniu... Szczerze mówi±c dawno mnie nic tak nie ruszy³o je¶li idzie o szeroko pojêt± muzykê rockow±. I w koñcu mia³em ciary na plecach, a ju¿ prawie zapomnia³em jakie to fajne uczucie. Chyba najlepszy album Katatonii jaki nagrali. :)
"Judge me for who I am,
Relieve me for what I am,
Remember me for what I was,
Forgive me for what I became"

djdioda

  • Nazgul ortografii
  • Administrator
  • *
  • Posts: 3354
  • Karma: +11/-1
  • Gender: Female
  • Southpole chainsaw massacre
Odp: Night is the New Day
« Reply #116 on: 2009-11-19, 15:39:20 »
Quote
djdioda: spod
Je¶li mo¿na, taka moja drobna sugestia, je¶li jaki¶ user pope³nia b³±d w po¶cie to siê go normalnie poprawia bêd±c modem lub adminem, nie trzeba mu wytykaæ tego na czerwono i siê pod tym podpisywaæ. Piszê to nie dlatego, ¿e i mnie samemu czasem co¶ siê pomyli, ale takie s± poprostu zwyczaje.
A my sobie ustalili¶my takie zwyczaje na forum i wszyscy siê na to swego czasu zgodzili. Szczerze mówi±c nie chce mi siê (i innym modom te¿ pewnie nie) poprawiaæ 238974892374 razy tego samego b³êdu temu samemu userowi, a tak przynajmniej siê nauczy :P No ale nie od dzi¶ wiadomo, ¿e jeste¶my hermetyczn± i nieprzyjazn± grup± :P  A czerwony to akurat mój kolor na tym forum, ale mogê go zmieniæ jak siê nie podoba ;)
« Last Edit: 2009-11-19, 15:41:41 by djdioda »

Whodo

  • Posts: 3018
  • Karma: +2/-0
  • Gender: Male
  • the true voice of the gutter
    • http://green-carnation.info/
Odp: Night is the New Day
« Reply #117 on: 2009-11-19, 16:50:49 »
mi akurat to przekre¶lanie i zaznaczanie b³êdu nie przeszkadza, uwa¿am to za dobry zwyczaj :)

Sol

  • Posts: 1963
  • Karma: +16/-0
  • Gender: Male
Odp: Night is the New Day
« Reply #118 on: 2009-11-19, 17:00:11 »
 Bezsprzecznie walory edukacyjne to poprawianie ma :) A dziêki kolorowi zauwa¿a to nie tylko autor posta, ale te¿ wszyscy inni. Tym bardziej siê to przydaje, bo ¿adko zda¿aj± siê b³êdy ortograficzne typu "wuz" albo "charcerz", a czê¶ciej takie jak na przyk³ad powyrzszy "spod" albo "wskutek", czyli wyrazy, w których b³êdy nie ra¿± a¿ tak i polegaj± powiedzmy na roz/³±czno¶ci, ni¿ pomyleniu "u" z "o", co nie? :P

rzadko, powy¿szy :P   /del
« Last Edit: 2009-11-19, 18:09:45 by deluminathor »

Lestat

  • Posts: 532
  • Karma: +0/-0
  • Gender: Male
  • Ludzie to s±...
Odp: Night is the New Day
« Reply #119 on: 2009-11-19, 18:05:10 »
... bo ¿adko zda¿aj± siê b³êdy ortograficzne typu "wuz" albo "charcerz"...
Rzadko panie Sol, rzadko...  :wink:
"Judge me for who I am,
Relieve me for what I am,
Remember me for what I was,
Forgive me for what I became"