Author Topic: Badanie muzyczne  (Read 6164 times)

0 Members i 1 Go¶æ przegl±da ten w±tek.

:Wreath:

  • Posts: 1855
  • Karma: +45/-1
  • Gender: Male
  • grumpy forum user
Odp: Badanie muzyczne
« Reply #15 on: 2010-05-09, 15:54:01 »
wype³nione, nawet poda³em namiary bo mnie ciekawi co z tego bêdzie ;)

na obronê Czarnej powiem, ¿e kiedy¶ w ramach rekrutacji do pracy zrobili mi bardzo podobny test z wyborem pomiêdzy dwoma zdaniami, który podobnie jak czê¶æ z Was uzna³em za debilny i nie nadaj±cy siê do niczego.. a¿ na rozmowie przedstawili mi wyniki i jak siê okaza³o podsumowali mnie niemal idealnie.. od tego czasu nabra³em zaufania do takich rzeczy

 mam nadziejê, ¿e tu te¿ siê sprawdzi ;) czekam na wynik

Czarna

  • Posts: 6433
  • Karma: +19/-0
  • Gender: Female
  • ~pani zima~
Odp: Badanie muzyczne
« Reply #16 on: 2010-05-09, 17:12:22 »
UWAGA SPOILER! :twisted: (zastanawiam siê, czy kto¶, kto jeszcze nie zrobi³ badania, powinien to czytaæ...)

Ech... Zacznê mo¿e tak: jako przysz³a psycholog sama rozwi±za³am i sprawdzi³am na sobie wiêkszo¶æ testów, które mia³am omawiane... I zdarzaj± siê testy, które wydaj± siê g³upie i nieadekwatne, ale wiêkszo¶æ z nich raczej "trafia³a" i dobrze okre¶la badanych. W koñcu takie testy psychologiczne to nic innego jak wyci±ganie wniosków z zachowañ - a zachowania okre¶lamy na podstawie w³asnych odpowiedzi. Oczywi¶cie mo¿na tu wzi±æ pod uwagê to, jak kto¶ sam chce siê przedstawiæ w badaniu - lepiej lub gorzej - i to oczywi¶cie zafa³szuje wynik.
Poza tym warto wiedzieæ te¿ o tym, ¿e statystyka zostawia zawsze margines b³êdu, który przy ma³o rzetelnych testach stanowi czasem po³owê zakresu punktacji XD
¯e tak zapytam - Czarna, skoro to Twoje badanie, to dlaczego nie u³o¿y³a¶ sama do niego testu? Nie pozwolili Ci czy jak? Bo ten tutaj jest irytuj±co wrêcz p³ytki i sp³aszczaj±cy wszystko do czarno-bieli, nie wiem, jak Ci siê uda z tego odczytaæ cokolwiek.
Dlaczego sama nie u³o¿y³am testu?! Có¿, to nie jest socjologia, gdzie jako wynik oszacujê, ¿e w zbadanej grupie czêsto zachodzi to czy to. To jest psychologia i ¿eby zbadaæ "co¶", to muszê mieæ to "co¶" jasno okre¶lone w teorii, potem teoriê tê zoperacjonalizowaæ znajduj±c odpowiednie wska¼niki czyli np. przyk³ady zachowañ, w których dana cecha siê przejawia... Ale sk±d mogê wiedzieæ, ¿e jest to akurat ta cecha, któr± chcia³am zmierzyæ, a nie jaka¶ inna, podobna? Ano, muszê to sprawdziæ na jakie¶ grupie, porównaæ z jakim¶ testem, który mierzy to samo itd... Dlatego te¿ jest wiele "podobnych" pytañ, czy te¿ "pytañ o to samo" - hm, to samo, a jednak nie to samo -> niektóre testy mierz± nasilenie danej cechy, a nie tylko jej wystêpowanie np... To tak w skrócie...
To jest skomplikowana procedura konstrukcji testu... O normach nie wspomnê... Ogólnie przy wprowadzaniu nowego narzêdzia trzeba najpierw przebadaæ tysi±ce ludzi na próbê, potem ewentualnie poprawiæ test, i znowu zbadaæ... Wtedy mo¿na byæ pewnym, ¿e test mierzy to, co mia³ mierzyæ...
Dlatego w³a¶nie nie u³o¿y³am w³asnego kwestionariusza... :roll:
A ten który jest w badaniu nie ma w³a¶nie oficjalnych norm, to znaczy mogê tylko wykorzystaæ go w badaniu, w którym chcê zrobiæ porównanie wewn±trzgrupowe.
Dodam jeszcze, ¿e zdarza siê, ¿e kilka osób w ramach grupowej pracy magisterskiej próbuje stworzyæ jakie¶ narzêdzie... Ale najczê¶ciej zajmuj± siê tym doktorzy i profesorowie...
Poza tym w moim badaniu ju¿ ankieta muzyczna jest narzêdziem w fazie konstrukcji... ;)

Aha, wiêc tak dla jasno¶ci - nie bêdê mieæ ¿adnych wyników indywidualnych - tylko grupowe. A wnioski bêd± te¿ trochê zale¿a³y od przebadanej grupy... No i mam nadziejê, ¿e w ogóle co¶ mi wyjdzie :D
Wiêc nie ma siê co baæ, ¿e zauwa¿ê, ¿e kto¶ z Was lubi disco polo... (¶miem w±tpiæ, ¿e znalaz³by siê tutaj kto¶ taki :P)
(tak, mam jutro kolokwium z psychometrii :P)
« Last Edit: 2010-05-09, 17:16:45 by Czarna »
...If I call will you come and will you save me?

:Wreath:

  • Posts: 1855
  • Karma: +45/-1
  • Gender: Male
  • grumpy forum user
Odp: Badanie muzyczne
« Reply #17 on: 2010-05-09, 17:21:30 »
Aha, wiêc tak dla jasno¶ci - nie bêdê mieæ ¿adnych wyników indywidualnych - tylko grupowe. A wnioski bêd± te¿ trochê zale¿a³y od przebadanej grupy...


ueee...

Czarna

  • Posts: 6433
  • Karma: +19/-0
  • Gender: Female
  • ~pani zima~
Odp: Badanie muzyczne
« Reply #18 on: 2010-05-09, 17:23:10 »
Aha, wiêc tak dla jasno¶ci - nie bêdê mieæ ¿adnych wyników indywidualnych - tylko grupowe. A wnioski bêd± te¿ trochê zale¿a³y od przebadanej grupy...
ueee...
Jak ³adnie poprosisz, to Ci policzê... (w czerwcu) Pod warunkiem, ¿e zostawi³e¶ mejla i bêdê mog³a jako¶ rozpoznaæ Twoje wyniki... :P
...If I call will you come and will you save me?

:Wreath:

  • Posts: 1855
  • Karma: +45/-1
  • Gender: Male
  • grumpy forum user
Odp: Badanie muzyczne
« Reply #19 on: 2010-05-09, 18:54:02 »
bêdziesz mog³a bo poda³em nicka na la¶cie :)

aibrean

  • Przyjaciel forum
  • Global Moderathor
  • *
  • Posts: 2147
  • Karma: +2/-0
  • Gender: Female
  • nr 932
Odp: Badanie muzyczne
« Reply #20 on: 2010-05-09, 19:22:04 »
UWAGA SPOILER! :twisted: (zastanawiam siê, czy kto¶, kto jeszcze nie zrobi³ badania, powinien to czytaæ...)

Ech... Zacznê mo¿e tak: jako przysz³a psycholog sama rozwi±za³am i sprawdzi³am na sobie wiêkszo¶æ testów, które mia³am omawiane... I zdarzaj± siê testy, które wydaj± siê g³upie i nieadekwatne, ale wiêkszo¶æ z nich raczej "trafia³a" i dobrze okre¶la badanych. W koñcu takie testy psychologiczne to nic innego jak wyci±ganie wniosków z zachowañ - a zachowania okre¶lamy na podstawie w³asnych odpowiedzi. Oczywi¶cie mo¿na tu wzi±æ pod uwagê to, jak kto¶ sam chce siê przedstawiæ w badaniu - lepiej lub gorzej - i to oczywi¶cie zafa³szuje wynik.
Poza tym warto wiedzieæ te¿ o tym, ¿e statystyka zostawia zawsze margines b³êdu, który przy ma³o rzetelnych testach stanowi czasem po³owê zakresu punktacji XD
¯e tak zapytam - Czarna, skoro to Twoje badanie, to dlaczego nie u³o¿y³a¶ sama do niego testu? Nie pozwolili Ci czy jak? Bo ten tutaj jest irytuj±co wrêcz p³ytki i sp³aszczaj±cy wszystko do czarno-bieli, nie wiem, jak Ci siê uda z tego odczytaæ cokolwiek.
Dlaczego sama nie u³o¿y³am testu?! Có¿, to nie jest socjologia, gdzie jako wynik oszacujê, ¿e w zbadanej grupie czêsto zachodzi to czy to. To jest psychologia i ¿eby zbadaæ "co¶", to muszê mieæ to "co¶" jasno okre¶lone w teorii, potem teoriê tê zoperacjonalizowaæ znajduj±c odpowiednie wska¼niki czyli np. przyk³ady zachowañ, w których dana cecha siê przejawia... Ale sk±d mogê wiedzieæ, ¿e jest to akurat ta cecha, któr± chcia³am zmierzyæ, a nie jaka¶ inna, podobna? Ano, muszê to sprawdziæ na jakie¶ grupie, porównaæ z jakim¶ testem, który mierzy to samo itd... Dlatego te¿ jest wiele "podobnych" pytañ, czy te¿ "pytañ o to samo" - hm, to samo, a jednak nie to samo -> niektóre testy mierz± nasilenie danej cechy, a nie tylko jej wystêpowanie np... To tak w skrócie...
To jest skomplikowana procedura konstrukcji testu... O normach nie wspomnê... Ogólnie przy wprowadzaniu nowego narzêdzia trzeba najpierw przebadaæ tysi±ce ludzi na próbê, potem ewentualnie poprawiæ test, i znowu zbadaæ... Wtedy mo¿na byæ pewnym, ¿e test mierzy to, co mia³ mierzyæ...
Dlatego w³a¶nie nie u³o¿y³am w³asnego kwestionariusza... :roll:

No dobra, ale skoro jeste¶ tak doskonale oblatana w teorii, normach etc. to wydaje mi siê, ¿e w³a¶nie niez³ym pomys³em by³oby kazaæ wam stworzyæ tak± ankietê. Oceniæ, czy spe³nia normy, a je¶li tak, to kazaæ wykorzystaæ w projekcie. Bo nie rozumiem dlaczego ka¿e siê wam korzystaæ z cudzych, mocno jak widaæ niedoskona³ych, narzêdzi tylko dlatego, ¿e kto¶ tam kiedy¶ zatwierdzi³ je piêcz±tk±. Zreszt± sama mówi³a¶, ¿e test jest przestarza³y, wiêc ju¿ w ogóle nie rozumiem. Ok, nie znam siê na metodyce prowadzenia badañ psychologicznych, patrzê z punktu widzenia laika, który mimo starañ sensu w tym nie widzi. Przybli¿ysz?
Every day is a battle to get up
Every day I put on a smile and every day it wears off
Every day I feel like telling the same people to shut up
Oh, it's so tough to love with no love

Kas

  • Glücksbringerin
  • Global Moderathor
  • *
  • Posts: 7860
  • Karma: +43/-1
  • Gender: Female
Odp: Badanie muzyczne
« Reply #21 on: 2010-05-09, 22:04:10 »
^ Ale na to trzeba chyba wiêcej, ni¿ miesi±ca.
Poza tym korzystanie z cudzych niedoskona³ych metod ma sens taki, ¿e siê cz³owiek uczy, widzi b³êdy i swój test zrobi potem lepszy. Tak my¶lê. To siê nazywa rozwój nauki.

Czarna

  • Posts: 6433
  • Karma: +19/-0
  • Gender: Female
  • ~pani zima~
Odp: Badanie muzyczne
« Reply #22 on: 2010-05-09, 22:22:37 »
No dobra, ale skoro jeste¶ tak doskonale oblatana w teorii, normach etc. to wydaje mi siê, ¿e w³a¶nie niez³ym pomys³em by³oby kazaæ wam stworzyæ tak± ankietê. Oceniæ, czy spe³nia normy, a je¶li tak, to kazaæ wykorzystaæ w projekcie. Bo nie rozumiem dlaczego ka¿e siê wam korzystaæ z cudzych, mocno jak widaæ niedoskona³ych, narzêdzi tylko dlatego, ¿e kto¶ tam kiedy¶ zatwierdzi³ je piêcz±tk±. Zreszt± sama mówi³a¶, ¿e test jest przestarza³y, wiêc ju¿ w ogóle nie rozumiem. Ok, nie znam siê na metodyce prowadzenia badañ psychologicznych, patrzê z punktu widzenia laika, który mimo starañ sensu w tym nie widzi. Przybli¿ysz?
Nie jestem ¿adna oblatana. Do tej pory na studiach mia³am po roku statystyki i metodologii, teraz mam psychometriê (przedmiot o konstruowaniu testów), a nie wiem, czy jako pracê doktorsk± podjê³abym siê skonstruowania jakiego¶ testu. T³umaczy³am wcze¶niej, ¿e procedura jest skomplikowana i d³ugotrwa³a - nawet adaptacje czyli niby tylko t³umaczenia testów to jednak lata pracy.
A gdybym zrobi³a w³asny test bez tych metod, to mogê tylko w ostatecznym rozrachunku porównaæ badanych pod wzglêdem udzielanych odpowiedzi w kwestionariuszu ("taki i taki badany udzieli³ innych odpowiedzi ni¿ jaki¶ inny), ale nie mog³abym mówiæ o cechach czy jakich¶ wy¿szych kategoriach (które to ujawniaj± siê przy dobrze skonstruowanych testach) i tutaj móc porównywaæ.
...If I call will you come and will you save me?

aibrean

  • Przyjaciel forum
  • Global Moderathor
  • *
  • Posts: 2147
  • Karma: +2/-0
  • Gender: Female
  • nr 932
Odp: Badanie muzyczne
« Reply #23 on: 2010-05-09, 22:47:04 »
No dobra, ok, mniej wiêcej widzê, o co chodzi. Ale, je¶li mo¿esz, wyt³umacz mi proszê w takim razie po co kto¶ zatwierdzi³ do u¿ytku tak niemiarodajny, czarno-bia³y test jak ten. Jaki cel móg³ mieæ ten, kto go stworzy³, i co on ma mierzyæ, skoro wielu go rozwi±zuj±cych musia³o wybieraæ miêdzy odpowiedzi± niepasuj±c± a niepasuj±c±?
¯eby nie by³o, ¿e siê czepiam i podwa¿am tak dla sportu - zdarzy³o mi siê na wyk³adzie z psychologii rozwi±zaæ NEO-PI-R, bêd±c ze sob± bole¶nie szczer±, i wyszed³, wydaje  mi siê, do¶æ dok³adnie. Tyle, ¿e on mia³ na ka¿de z 240 pytañ piêæ mo¿liwych odpowiedzi, wiêc jednak jako¶ da³o siê wybraæ bardziej pasuj±c±, a i same pytania by³y, mo¿na rzec, bardziej ¿yciowe, a nie o pogl±dy na motocyklistów i halucynki ;P.
Every day is a battle to get up
Every day I put on a smile and every day it wears off
Every day I feel like telling the same people to shut up
Oh, it's so tough to love with no love

Czarna

  • Posts: 6433
  • Karma: +19/-0
  • Gender: Female
  • ~pani zima~
Odp: Badanie muzyczne
« Reply #24 on: 2010-05-09, 22:52:47 »
No dobra, ok, mniej wiêcej widzê, o co chodzi. Ale, je¶li mo¿esz, wyt³umacz mi proszê w takim razie po co kto¶ zatwierdzi³ do u¿ytku tak niemiarodajny, czarno-bia³y test jak ten. Jaki cel móg³ mieæ ten, kto go stworzy³, i co on ma mierzyæ, skoro wielu go rozwi±zuj±cych musia³o wybieraæ miêdzy odpowiedzi± niepasuj±c± a niepasuj±c±?
Mo¿e po to, ¿eby spróbowaæ zmierzyæ to, co ma mierzyæ ten test?! :P

P.S. Gdyby tak do koñca by³ zatwierdzony, to nikt z Was by go w internecie nie widzia³... Czy teraz wszystko jest jasne? :)
...If I call will you come and will you save me?

Czarna

  • Posts: 6433
  • Karma: +19/-0
  • Gender: Female
  • ~pani zima~
Odp: Badanie muzyczne
« Reply #25 on: 2010-05-18, 18:03:43 »
Je¶li jeszcze kto¶ chcia³by wzi±æ udzia³ w moim badaniu muzycznym, to zapraszam - lada moment zamykam badanie i zaczynam liczyæ wyniki. Trzymajcie kciuki! :)

Przy okazji dziêkujê wszystkim, którzy po¶wiêcili swój cenny czas i wype³nili moje "ankietki" ;)
Dziêki.
...If I call will you come and will you save me?

Czarna

  • Posts: 6433
  • Karma: +19/-0
  • Gender: Female
  • ~pani zima~
Odp: Badanie muzyczne
« Reply #26 on: 2010-05-25, 20:58:56 »
Dziêkujê Wam wszystkim za udzia³ w moim badaniu - przez moj± ankietê przebrnê³o szczê¶liwie ³±cznie prawie 100 osób!!
Rozpoczê³o siê zliczanie wyników! Trzymajcie kciuki! :)
Jeszcze raz dziêki za pomoc! :)

Mo¿e odkryjê co¶ ciekawego i dostanê Nobla... :roll:
...If I call will you come and will you save me?

Luksor

  • Mourner
  • *
  • Posts: 13349
  • Karma: +121/-2
  • Gender: Male
  • Phantom of the Opera
    • Whiteslope
Odp: Badanie muzyczne
« Reply #27 on: 2010-06-27, 10:14:56 »
Przysz³y do mnie wyniki badania. :twisted:
Seven milestones...
Under a watching autumn eye
Contorted trees are spreading forth
The message of the wind

:Wreath:

  • Posts: 1855
  • Karma: +45/-1
  • Gender: Male
  • grumpy forum user
Odp: Badanie muzyczne
« Reply #28 on: 2010-06-27, 10:25:49 »
a gdzie moje? :(

Kas

  • Glücksbringerin
  • Global Moderathor
  • *
  • Posts: 7860
  • Karma: +43/-1
  • Gender: Female
Odp: Badanie muzyczne
« Reply #29 on: 2010-06-27, 12:50:38 »
a gdzie moje? :(
Nie da³e¶ maila, to nie dostaniesz. By³o i¶æ witaæ lato, to mo¿e by¶ dosta³...

 

lofty-success