Author Topic: Metal awangardowy  (Read 6162 times)

0 Members i 1 Go¶æ przegl±da ten w±tek.

Katha

  • Posts: 16
  • Karma: +0/-0
  • Gender: Male
Metal awangardowy
« on: 2010-10-19, 21:52:04 »
By³y ju¿ tematy o metalu gotyckim, power metalu to dlaczego by nie wspomnieæ o awangardowym. Lubi kto¶ z forum ten gatunek? Jak dla mnie ta muzyka jest naprawdê nieszablonowa, a niektóre zespo³y z gatunku to prawdziwe pere³ki, które nie s± za bardzo znane. Trudno siê temu dziwiæ. Nie ka¿demu musi pasowaæ taka pokrêcona muzyka, ale ja zawsze mia³em inny gust muzyczni ni¿ moi kumple :)

Ostatnio takich wynalazków s³ucham ca³kiem sporo i ca³y czas szukam czego¶ nowego, a znale¼æ co¶ ciekawego jest naprawdê ciê¿ko. Ja swoimi odkryciami siê chêtnie podzielê :)

Thy Catafalque:

Metal z Wêgier od taka ciekawostka, ale naprawdê przyjemna dla ucha. Dzieje siê tutaj sporo folk, elektronika, piêkny czysty wokal w niektórych kawa³kach wystêpuje sporo growlu i teksty w piêknym madziarskim jêzyku. Szkoda, ¿e nie ma takiej Polskiej kapeli.

http://www.youtube.com/watch?v=CVVfuGuolD0
Kawa³ek mo¿e nie do koñca reprezentatywny, ale jest teledysk :)

Unexpect:

Miasto Montreal obfituje naprawdê w ciekawe zespo³y. Oto kolejny z nich. Nazwa zespo³u dobrze ich odzwierciedla. Jak s³uchamy ich po raz pierwszy to trudno siê zorientowaæ co bêdzie siê dzia³o za chwile. S± skrzypce, mocne uderzenie i najró¿niejsze wokale wyskakuj±ce z zaskoczenia od growlu po spokojne damskie wokalizy.

http://www.youtube.com/watch?v=acrQGBYz_vg&feature=related

Arcturus:

Cieszy mnie to, ¿e Ulver jest znany i lubiany na forum, ale warto te¿ pamiêtaæ o takim genialnym przedsiêwziêciu jak Arcturus w którym Garm siê udziela³. Jego wokal zniewala, ale je¶li dodamy do tego jeszcze ¶wietn± technikê grania i niebanalne koncepty mamy prawdziwy majstersztyk.

http://www.youtube.com/watch?v=UXD24JDpGGQ&feature=related

http://www.youtube.com/watch?v=LY54HIENlNA
W tym utworze jak Garm zaczyna ¶piewaæ dostaje muzycznego orgazmu :D

Maudlin of the well:

No i mój ulubieniec. Chcia³em napisaæ co¶ o nich sensownego, jak±¶ krótk± notkê ale s³owa zupe³nie mi siê nie klej±. Ta muzyka ma w sobie to co¶ co sprawia, ¿e chce ich p³ytê przes³uchaæ jeszcze raz i jeszcze raz.

http://www.youtube.com/watch?v=ULkLhotzW0A&feature=related

http://www.youtube.com/watch?v=Ed_h2_IivPg&feature=related

Musia³em ten temat napisaæ bo normalnie z nikim na ten temat nie mogê sobie pogadaæ :D

Kas

  • Glücksbringerin
  • Global Moderathor
  • *
  • Posts: 7860
  • Karma: +43/-1
  • Gender: Female
Odp: Metal awangardowy
« Reply #1 on: 2010-10-19, 22:09:02 »
Lubi kto¶ z forum ten gatunek?
No czasem trochê, ale nie, ¿eby siê lansowaæ...

Thy Catafalque:

Metal z Wêgier od taka ciekawostka, ale naprawdê przyjemna dla ucha. Dzieje siê tutaj sporo folk, elektronika, piêkny czysty wokal w niektórych kawa³kach wystêpuje sporo growlu i teksty w piêknym madziarskim jêzyku. Szkoda, ¿e nie ma takiej Polskiej kapeli.
Bo w PL ma³o kto zna wêgierski ;) :P A powa¿nie, to ca³kiem ciekawe zjawisko muzyczne. Dziêki za przypomnienie :) I te¿ polecam, je¶li kto¶ jeszcze nie zna.

Musia³em ten temat napisaæ bo normalnie z nikim na ten temat nie mogê sobie pogadaæ :D
By³o wej¶æ na irca, jak narzekamy i nam przeszkodziæ ;P

Luksor

  • Mourner
  • *
  • Posts: 13349
  • Karma: +121/-2
  • Gender: Male
  • Phantom of the Opera
    • Whiteslope
Odp: Metal awangardowy
« Reply #2 on: 2010-10-19, 22:40:55 »
Maudlin of the well
Pierwszy wpis o nich na forum mo¿na znale¼æ np. tutaj.
Seven milestones...
Under a watching autumn eye
Contorted trees are spreading forth
The message of the wind

Voice

  • Global Moderathor
  • *
  • Posts: 4942
  • Karma: +118/-1
  • Gender: Male
  • Beware of a sharp-edged weapon called human being!
Odp: Metal awangardowy
« Reply #3 on: 2010-10-19, 22:57:47 »
Zastanawiam sie, co sie obecnie rozumie przez metal awangardowy - czy chodzi tylko o uzycie nietypowych instrumentow czy moze raczej o niestandardowe struktury kawalkow. A moze obie te cechy naraz? I jaka jest granica miedzy metalem awangardowym a progresywnym? Czy DT to juz awangarda?

Tak czy inaczej jesli chodzi o nieszablonowe granie to u mnie wyglada to tak:

Arcturus - moi prywatni bogowie, uwielbiam prawie wszystko co wydali pod tym szyldem, lacznie z opluwana tu i owdzie "Sideshow Symphonies"; zreszta jak tu nie byc wiernym zespolowi, ktory jest odpowiedzialny za powstanie jednej z najlepszych plyt w historii muzyki metalowej, "La Masquerade Infernale"?

In The Woods... - absolutnie wyjatkowy i niepowtarzalny zespol, ktorego nie da sie podrobic; to, co stworzyli na "Omnio" i moim ulubionym "Strange In Stereo" to mistrzostwo swiata i basta! :)

Atrox - jedna z najbardziej popieprzonych moim zdaniem kapel na scenie, szkoda ze juz odeszla od wypracowanego przez tyle lat stylu - zreszta wraz z odejsciem wokalistki juz nic nie moglo byc takie samo; kto nie zna, to polecam cokolwiek z albumu "Contentum" albo "Terrestrials".

Dodalbym jeszcze angielski Akercocke - cholera wie, czy to jeszcze black metal, czy moze juz awangarda, ale pieknie sie to wszystko ze soba komponuje i daje produkt, ktorego nie sposob pomylic z jakimkolwiek innym zespolem. Wystarczy rzucic uchem.

I jeszcze pewnie mase innych zespolow, ktorych tworczosci jeszcze nie zglebilem, ale gdzies tam czekaja na swoja kolej, np. islandzki Solstafir czy chocby norweski Ved Buens Ende.
I had watched the snow all day.
Falling. It never lets up. All day falling.
I lifted my voice and wept out loud,
"So this is life?".

MCs, CDs & DVDs

Katha

  • Posts: 16
  • Karma: +0/-0
  • Gender: Male
Odp: Metal awangardowy
« Reply #4 on: 2010-10-20, 11:19:23 »
Quote
Zastanawiam sie, co sie obecnie rozumie przez metal awangardowy - czy chodzi tylko o uzycie nietypowych instrumentow czy moze raczej o niestandardowe struktury kawalkow. A moze obie te cechy naraz? I jaka jest granica miedzy metalem awangardowym a progresywnym? Czy DT to juz awangarda?

Jak dla mnie chodzi raczej o niestandardowe struktury kawa³ków, nieszablonowe rozwi±zania muzyczne, ale bardziej wyeksponowane ni¿ w metalu progresywnym. Wiadomo, ¿e granica miêdzy dwoma gatunkami jest bardzo subiektywna (jak miêdzy prog rockiem, a art rockiem), ale termin awangardowy zosta³ wprowadzony pewnie po to by wyró¿niæ zespo³y ekstremalnie progresywne. Tak mi siê przynajmniej zdaje. ¯adnym ekspertem muzycznym nie jestem.

Nowe instrumenty mog± pomóc wykreowaniu nieszablonowej estetyki, ale bardziej kreatywni twórcy poradz± sobie bez tego :) Jest taki zespó³ jak haggard (swoj± drog± bardzo dobry) licz±cy 21 cz³onków u¿ywaj±cy wielu instrumentów klasycznych, ale awangardy nie graj± tylko co¶ w stylu Theriona, ale o wiele lepsze :D Kryterium wed³ug zastosowaniu nowych instrumentów nie ma wiêkszego sensu, chodzi g³ównie o niebanalne rozwi±zania stylistyczne.

Czy DT jest awangardowe? Moim zdaniem nie. Zwyk³y prog, ale kryteria s± bardzo p³ynne i je¶li s³ucha ich kto¶ po raz 1 mo¿e powiedzieæ, ¿e to awangarda. ¦wiadczy to tylko o jego wiedzy muzycznej i jestem ciekaw jak by okre¶li³ dokonania takiego Arcturus :D

Quote
In The Woods... - absolutnie wyjatkowy i niepowtarzalny zespol, ktorego nie da sie podrobic; to, co stworzyli na "Omnio" i moim ulubionym "Strange In Stereo" to mistrzostwo swiata i basta!

Rzeczywi¶cie dobre i czuje, ¿e po kilku przes³uchaniach spodoba mi siê bardziej. Dziêki Voice za ten zespó³ :) Osobi¶cie zauwa¿y³em, ¿e dokonania grup progresywnych/awangardowych muszê przes³uchaæ kilka razy by je w pe³ni doceniæ.

Voice

  • Global Moderathor
  • *
  • Posts: 4942
  • Karma: +118/-1
  • Gender: Male
  • Beware of a sharp-edged weapon called human being!
Odp: Metal awangardowy
« Reply #5 on: 2010-10-21, 11:03:15 »
Posypuje glowe popiolem i jest mi wstyd, ze zapomnialem o najlepszym polskim zespole z tego nurtu - Lux Occulta. O ile pierwsze 2 longplaye to wlasciwie dosc zachowawcze blackmetalowe granie, to "My Guardian Anger" i "The Mother And The Enemy" to albumy wrecz wybitne i wystajace poza ramy tradycyjnego grania niemal w kazdej sekundzie ich trwania.

Wystarczy rzucic uchem na taki "The Heresiarch" albo "Mane-Tekel-Fares", czy juz totalnie dziwny "Architecture" i od razu wiadomo, ze mamy do czynienia z czyms nietuzinkowym.

A z polskiej sceny jeszcze pozna tworczosc krakowskiego Atrophia Red Sun (mam na mysli plyte "Twisted Logic") wymyka sie wszelkim szufladkom. I Arcturusa sluchac momentami :P Chocby w takim "Inspiration".

No i szkoda, ze oba zespoly juz pozegnaly sie z graniem, bo to naprawde perelki na naszej scenie byly...
I had watched the snow all day.
Falling. It never lets up. All day falling.
I lifted my voice and wept out loud,
"So this is life?".

MCs, CDs & DVDs

Czarna

  • Posts: 6433
  • Karma: +19/-0
  • Gender: Female
  • ~pani zima~
Odp: Metal awangardowy
« Reply #6 on: 2010-10-21, 12:18:35 »
Posypuje glowe popiolem i jest mi wstyd, ze zapomnialem o najlepszym polskim zespole z tego nurtu - Lux Occulta. O ile pierwsze 2 longplaye to wlasciwie dosc zachowawcze blackmetalowe granie, to "My Guardian Anger" i "The Mother And The Enemy" to albumy wrecz wybitne i wystajace poza ramy tradycyjnego grania niemal w kazdej sekundzie ich trwania. 
O, to lubiê! "Matka" jest tylko jedna!  8)
...If I call will you come and will you save me?

Luksor

  • Mourner
  • *
  • Posts: 13349
  • Karma: +121/-2
  • Gender: Male
  • Phantom of the Opera
    • Whiteslope
Seven milestones...
Under a watching autumn eye
Contorted trees are spreading forth
The message of the wind

mrówa

  • Mourner
  • *
  • Posts: 476
  • Karma: +13/-3
  • Gender: Male
  • Drummer
    • Whiterose
Odp: Metal awangardowy
« Reply #8 on: 2010-10-21, 16:23:00 »
Unexpect mimo krótkiego czasu mi siê totalnie nie podoba³o na PN '09 :/

Voice

  • Global Moderathor
  • *
  • Posts: 4942
  • Karma: +118/-1
  • Gender: Male
  • Beware of a sharp-edged weapon called human being!
Odp: Metal awangardowy
« Reply #9 on: 2010-10-21, 21:42:11 »
Ephel Duath
- Labyrinthine (Crimson)
- Ironical Communion (Amber)
- Praha (Ancient Gold)
- The Unpoetic Circle (Bottle Green)

Zayebiste, musze sie w nich wkrecic :)

A ja wygrzebalem z szafki plyte jeszcze jednego zespolu, ktory pasowalby do tematu - norweski Frantic Bleep. Spotkal sie ktos z takim tworem? Wydali swego czasu swietna i mocno zroznicowana plyte "The Sense Apparatus":



To poki co ich jedyny album, a zespol milczy od dobrych 5 lat, wiec nie wiadomo co dalej. A sama muzyka? Miks wszystkich mozliwych gatunkow rocka i metalu: od klimatow King Crimson przez blackmetal :) Warto chocby dla tego (momentami nawet Yes przypomina)...
I had watched the snow all day.
Falling. It never lets up. All day falling.
I lifted my voice and wept out loud,
"So this is life?".

MCs, CDs & DVDs

Luksor

  • Mourner
  • *
  • Posts: 13349
  • Karma: +121/-2
  • Gender: Male
  • Phantom of the Opera
    • Whiteslope
Odp: Metal awangardowy
« Reply #10 on: 2010-10-21, 21:46:46 »
Seven milestones...
Under a watching autumn eye
Contorted trees are spreading forth
The message of the wind

Unas

  • Hate, Dominate, Congregate, Eliminate...
  • Global Moderathor
  • *
  • Posts: 3967
  • Karma: +32/-0
  • Gender: Male
  • Zajebisty gawron jest zajebisty
Odp: Metal awangardowy
« Reply #11 on: 2010-10-21, 21:53:47 »
W sumie tylko Paleta i Pain Necessary To Know, ale ten drugi to bardziej noise metal niż cokolwiek innego. Through My Dogs Eyes ssie.

Innym mistrzowskim zespołem jest następca Ved Buens Ende czyli Virus kierowany przez Czrala. Dotychczas nagrali dwa albumy czyli "Carheat" i "The Black Flux", ale w tym roku ukazać ma się jeszcze ich trzecie dzieło zatytułowane "The Agent That Shapes The Desert".

Na spróbowanie:
As Virulent As You
It's All Gone Weird
Shame Eclipse
[under construction]

Voice

  • Global Moderathor
  • *
  • Posts: 4942
  • Karma: +118/-1
  • Gender: Male
  • Beware of a sharp-edged weapon called human being!
Odp: Metal awangardowy
« Reply #12 on: 2011-07-04, 20:52:33 »


Tajemniczy The Konsortium z Norwegii wydal wlasnie dlugo oczekiwany debiutancki album nakladem polskiej Agonia Records. Musze przyznac, ze brzmi to dosc intrygujaco i z pewnoscia gdzies tam wpisuje sie w awangardowa scene norweska. Probka.
I had watched the snow all day.
Falling. It never lets up. All day falling.
I lifted my voice and wept out loud,
"So this is life?".

MCs, CDs & DVDs

Voice

  • Global Moderathor
  • *
  • Posts: 4942
  • Karma: +118/-1
  • Gender: Male
  • Beware of a sharp-edged weapon called human being!
Odp: Metal awangardowy
« Reply #13 on: 2011-09-06, 11:49:23 »
Norwegia wciaz niezmordowana. Nie wiem, jak oni to robia, ale pojawil sie kolejny norweski zespol z pogranicza progressive/avantgarde metalu. Zwie sie to Ørkenkjøtt, a dwoch kawalkow z nadchodzacej, debiutanckiej plyty mozecie posluchac tutaj. Jak to bywa w przypadku tego typu kapel, dosc ciezko opisac ich muze, ale w pierwszym kawalku duzo starego Opeth, tyle ze jakby podlanego blackmetalowym sosem. Chociaz, sam nie wiem. Drugi z dostepnych numerow to juz w ogole kosmos, pod koniec nawet jakies bluesowe wstawki (?). Dziwna to plyta bedzie, cos czuje - i tym chetniej ja kupie :D Acha, album nagrywa im Ihsahn w swoim prywatnym studiu - mysle, ze to juz wystarczajaca rekomendacja.

I had watched the snow all day.
Falling. It never lets up. All day falling.
I lifted my voice and wept out loud,
"So this is life?".

MCs, CDs & DVDs

Luksor

  • Mourner
  • *
  • Posts: 13349
  • Karma: +121/-2
  • Gender: Male
  • Phantom of the Opera
    • Whiteslope
Odp: Metal awangardowy
« Reply #14 on: 2011-09-06, 23:56:47 »
Faktycznie momentami s³ychaæ Opeth z pocz±tku kariery. Tak btw. jaka jest nazwa zespo³u, bo u mnie wy¶wietla Ørkenkjøtt...
Seven milestones...
Under a watching autumn eye
Contorted trees are spreading forth
The message of the wind