Poll

Najlepszy kawa³ek na Heritage to:

Heritage
1 (1.3%)
The Devil's Orchard
9 (11.7%)
I Feel the Dark
7 (9.1%)
Slither
3 (3.9%)
Nepenthe
2 (2.6%)
Häxprocess
14 (18.2%)
Famine
7 (9.1%)
The Lines in My Hand
6 (7.8%)
Folklore
21 (27.3%)
Marrow of the Earth
2 (2.6%)
Pyre
1 (1.3%)
Face in the Snow
4 (5.2%)

Total Members Voted: 55

Author Topic: Heritage  (Read 247014 times)

0 Members i 1 Go¶æ przegl±da ten w±tek.

Hieronim_Berbelek

  • Posts: 666
  • Karma: +21/-1
  • Gender: Male
Odp: Heritage
« Reply #855 on: 2011-09-17, 20:51:22 »
P³yty w plastiku, ogólnie to jest tak samo jak w wydaniu CD+DVD "Live in RAH", tyle ¿e w standardowym formacie CD i z ksi±¿eczk± na ¶rodkowej czê¶ci. A bonusy do normalnego ods³uchu z dysku, od razu obydwa s± wyszczególnione w menu g³ównym, tak¿e nie ma problemu.
« Last Edit: 2011-09-17, 20:59:03 by Hieronim_Berbelek »
No justice here, No liberty
No reason, No blame
There's no cause to taint the sweetest taste of blood
And greetings from the nation
As we shake the hands of time
They're taking their ovations
The vultures stay behind

Luksor

  • Mourner
  • *
  • Posts: 13349
  • Karma: +121/-2
  • Gender: Male
  • Phantom of the Opera
    • Whiteslope
Odp: Heritage
« Reply #856 on: 2011-09-17, 20:58:41 »
No to fajnie, ¿e teraz nie kombinowali z jakimi¶ cudami w stylu edycji specjalnej CD+DVD "Watershed". Szkoda tylko, ¿e nagrania bonusowe nie umie¶cili na p³ycie CD, ale to zapewne ze wzglêdu na rynek japoñski, który wymusza by na ichnich edycjach by³y jakie¶ extra dodatki.
Seven milestones...
Under a watching autumn eye
Contorted trees are spreading forth
The message of the wind

Hieronim_Berbelek

  • Posts: 666
  • Karma: +21/-1
  • Gender: Male
Odp: Heritage
« Reply #857 on: 2011-09-17, 21:00:57 »
A mi to akurat pasuje, bo wolê mieæ na dysku CD ca³y album, bez bonusów. Nie lubiê, kiedy album siê koñczy, a potem zaczynaj± siê dodatkowe nagrania. W ten sposób nie jest zak³ócany odbiór ca³o¶ci, a dwa kawa³ki i tak dostajemy :wink:
No justice here, No liberty
No reason, No blame
There's no cause to taint the sweetest taste of blood
And greetings from the nation
As we shake the hands of time
They're taking their ovations
The vultures stay behind

Luksor

  • Mourner
  • *
  • Posts: 13349
  • Karma: +121/-2
  • Gender: Male
  • Phantom of the Opera
    • Whiteslope
Odp: Heritage
« Reply #858 on: 2011-09-17, 21:29:03 »
A singiel "The Devil's Orchard" jak siê okazuje ukaza³ siê fizycznie:

¼ród³o: http://allegro.pl/opeth-the-devil-s-orchard-i1824397826.html
Seven milestones...
Under a watching autumn eye
Contorted trees are spreading forth
The message of the wind

In_Prog_We_Trust

  • Posts: 353
  • Karma: +16/-0
  • Gender: Male
  • Go then, there are other worlds than these.
    • Strona zespo³u na fb
Odp: Heritage
« Reply #859 on: 2011-09-17, 22:15:54 »
Heritage - Rysunek.JPG Moje dzie³o ;)haha xD
P³yta mojej kapeli!

https://youtu.be/gLbKuBCYryo

Hieronim_Berbelek

  • Posts: 666
  • Karma: +21/-1
  • Gender: Male
Odp: Heritage
« Reply #860 on: 2011-09-17, 23:54:25 »
P³yta ³atw± nie jest. Za pierwszym razem zirytowa³y mnie przej¶cia, linie wokalne i lekko siê wynudzi³em w ¶rodkowej czê¶ci p³yty. Ale z ka¿dym przes³uchaniem by³o i jest lepiej i teraz p³yta mnie ca³kowicie wci±gnê³a i urzek³a. Fantastyczne, wielowymiarowe i wielow±tkowe kompozycje, ciekawe aran¿acje i (a jednak) dobre linie wokalne. ¦wietna gra Wiberga (polecam przes³uchanie na s³uchawkach i wy³apywanie klawiszowych pejza¿y w tle :)), rewelacyjna gra Mendeza i Axe'a - niesamowity feeling i rytmika albumu; oraz dobra robota Akerfeldta i Akessona - genialne partie akustyków i niez³e solówki. P³yta ma klimat i dobr± dynamikê, dziêki zró¿nicowaniu poszczególnych kawa³ków.
Co do samych kompozycji, to moim osobistym faworytem jest "Famine", a zaraz potem ca³a reszta :P Powa¿nie, nie znajdujê na "Heritage" s³abszych momentów. Nawet "Napenthe" i "Folklore", które pocz±tkowo do mnie nie trafi³y okaza³y siê byæ ¶wietne. Genialn± klamr± s± dwa instrumentale - numer tytu³owy i "Marrow of the Earth". S± te¿ "Slither" (z genialnym outrem) i "The Lines In My Hand", które mog± byæ kandydatami na przeboje (w pozytywnym tego s³owa znaczeniu).
Je¶li chodzi o inspiracje latami 70, to najbardziej widoczne wydaj± mi siê wp³ywy Kin Crimson i Camel, a tak¿e Jethro Tull (vide imho genialny flet w "Famine"). "Slither" mo¿e i jest inspirowany Dio, ale je¶li ju¿ to jego okresem z Rainbow, ale ogólnie to najwiêcej tu s³yszê Opetha. W³a¶nie tym ten album mnie przekona³ - mimo metamorfozy estetycznej i mimo inspiracji Opeth pozosta³ Opethem. Ca³y czas, kiedy s³ucham tego albumu po prostu czuæ "to co¶", co zawsze czujê na p³ytach Akerfeldta i spó³ki.
Mike pokaza³, ¿e jest naprawdê dobry w tym co robi i stworzy³ rewelacyjn± p³ytê, choæ na pewno nie wszystkich ona przekona. Byæ mo¿e jest ona najtrudniejsz± w dyskografii zespo³u, jednak muzyka jest oryginalna i nieszablonowa, a o to w Opeth chodzi. Jestem coraz bardziej na tak i radzê wszystkim, których ten album nie przekona³, ¿eby dali mu jeszcze jedn±-dwie szanse ::wink::
« Last Edit: 2011-09-17, 23:56:43 by Hieronim_Berbelek »
No justice here, No liberty
No reason, No blame
There's no cause to taint the sweetest taste of blood
And greetings from the nation
As we shake the hands of time
They're taking their ovations
The vultures stay behind

theatreOfShadows

  • Posts: 1
  • Karma: +0/-0
Odp: Heritage
« Reply #861 on: 2011-09-18, 00:45:56 »
Witam,
Tak sobie czyta³em wasze opinie/komentarze i a¿ musia³em siê zarejestrowaæ i wtr±ciæ swoje trzy grosze do dyskusji. Pierwsze co mnie zadziwia to wszechobecna krytyka Watershed (a ju¿ nazywanie tej p³yty watershit powinno siê kwalifikowaæ pod obrazê uczuæ religijnych :) ), nie wiem sk±d owa krytyka siê bierze ale dla mnie jest to jeden z ciekawszych albumów a s³uchaj±c Lotus Eater wprost mnie rozpiera energia, chêæ wskoczenia w ¶rodek pogo i zrobienia niez³ej zadymy:) Mo¿e jedyne co mnie dra¿ni to zakoñczenie burden ale da siê to prze¿yæ.

A je¶li chodzi o now± p³ytê to w jednym w wywiadzie Mikael powiedzia³, ¿e tworz± muzykê jak± sami chcieliby znale¼æ na sklepowej pó³ce, my¶lê ¿e jest to jedyna s³uszna droga artysty – robiæ to co podpowiada serce, a my¶lê ¿e ta p³yta taka w³a¶nie jest (a ju¿ na pewno nie jest p³yt± komercyjn± i zrobion± pod publikê). Dobrze wiêc ¿e Opeth pod±¿a w³asn± drog± nie wydaj±c p³yty bêd±cej kopi± lub kompilacj± poprzednich dokonaæ grupy odcinaj±c tym samym kupon od swych dotychczasowych dokonañ. A wystarczy spojrzeæ na ok³adki z ca³ej dyskografii by zobaczyæ jak ta p³yta ró¿ni siê od poprzednich. Oczywiste i normalne jest, ¿e czê¶ci siê to bardzo nie spodoba inni siê na si³ê przekonaj± a jeszcze inni zakochaj±. Gdzie w tym wszystkim jestem ja? Je¶li kogo¶ z was to interesuje to jestem jeszcze niesprecyzowany:) na pewno nie bêdzie to mi³o¶æ od pierwszego przes³uchania:) A swoj± drog± ta ja chyba jestem jaki¶ dziwny bo ju¿ kilka niepochlebnych opinii przeczyta³em o Folklore a jest to pie¶ñ która mnie pierwsza urzek³a.

Callahan

  • Posts: 3684
  • Karma: +85/-6
  • Gender: Male
  • Rocket Man
Odp: Heritage
« Reply #862 on: 2011-09-18, 00:57:38 »
Kilka s³ów o albumie ze strony Wilsona:

Quote from: Wyspa Jowisza
AP: W sklepach pojawi³ siê najnowszy album Opeth - "Heritage", którego s³ucham ju¿ od jakiego¶ czasu. Pierwsze ods³uchanie by³o dla mnie czym¶ szokuj±cym. Nie wiedzia³em, czy do czynienia mam z dzie³em geniuszu czy szalonym wypiêciem siê na wszystkich fanów Opeth z ca³ego ¶wiata. Pojawiaj± siê opinie, ¿e to "ju¿ nie Opeth", tylko solowe dzie³o Mikaela Åkerfeldta. Pracowa³e¶ przy tym albumie, wiêc zak³adam, ¿e Tobie przypad³ do gustu...

Steven Wilson: Oczywi¶cie! Dla mnie nie by³ tak szokuj±cy, poniewa¿ znam Mikaela, to jeden z moich najbli¿szych przyjació³. Dok³adnie wiedzia³em, ¿e zrobi taki krok. Chcia³ stworzyæ co¶ na miarê "Heritage" przez ca³e swoje ¿ycie. Czy to dzie³o geniuszu? Czas poka¿e! Dla mnie to piêkne nagranie, pe³ne eksperymentów, kreatywno¶ci, mroku i w³a¶nie piêkna. Naprawdê je kocham, pomijaj±c ju¿ fakt, ¿e sam do³o¿y³em do niego w³asne piêæ groszy. Co do tych g³osów, ¿e to solowe dzie³o Mikaela - wszystkie albumy Opeth to jego solowe dzie³a, Mikael to Opeth, zawsze tak by³o, nic siê nie zmieni³o w tej kwestii przy okazji "Heritage". To po prostu inna czê¶æ jego muzycznej osobowo¶ci. Znudzi³a go metalowa muzyka, potrafiê go zrozumieæ. Wydaje mi siê, ¿e to pierwszy krok w kierunku czego¶ nowego, ¶wie¿ego. Na pewno bêdzie to ciê¿kie dla fanów. Niektórzy p³ytê pokochaj±, inni znienawidz± i to dzieje siê w³a¶nie teraz, na naszych oczach. Powstaj± dwa wrogie obozy. My¶le, ¿e Mikael wiedzia³, i¿ tak siê stanie. Podziwiam ludzi, którzy s± w stanie postawiæ wszystko, co zdobyli, wszystkich fanów, na jedn± kartê - kartê w³asnej kreatywno¶ci. Najgorsz± rzecz±, jak± móg³ teraz zrobiæ Mikael, by³oby nagranie kolejnego, typowego albumu Opeth. A on zaryzykowa³ i, choæ nie wszystkim siê to spodoba, wspieram go w tym wyborze ca³ym sercem. Za ma³o jest takich zespo³ów. Za ma³o prób tworzenia ca³kowicie nowego "ja". Wszyscy nagrywaj± jeden i ten sam album w kó³ko. Nuda. Potrzeba nam wiêcej takich ludzi jak Mikael.

AP: Czyli "Heritage" jest dla Ciebie jedn± z najlepszych p³yt tego roku?

Steven Wilson: Wiesz, pracowa³em nad ni±, wiêc moja opinia nie jest do koñca obiektywna, ale tak, uwa¿am, ¿e to jedna z najwa¿niejszych rockowych pozycji ostatnich kilkunastu miesiêcy. To co¶, o czym KA¯DY bêdzie mówi³; nawet je¿eli komu¶ siê ca³kowicie nie spodoba, i tak bêdzie o tym mówi³.

¬RÓD£O

Luksor

  • Mourner
  • *
  • Posts: 13349
  • Karma: +121/-2
  • Gender: Male
  • Phantom of the Opera
    • Whiteslope
Odp: Heritage
« Reply #863 on: 2011-09-18, 08:22:25 »
Kilka s³ów o albumie ze strony Wilsona:
Quote from: Wyspa Jowisza
Steven Wilson: Oczywi¶cie! Dla mnie nie by³ tak szokuj±cy, poniewa¿ znam Mikaela, to jeden z moich najbli¿szych przyjació³. Dok³adnie wiedzia³em, ¿e zrobi taki krok. Chcia³ stworzyæ co¶ na miarê "Heritage" przez ca³e swoje ¿ycie. Czy to dzie³o geniuszu? Czas poka¿e! Dla mnie to piêkne nagranie, pe³ne eksperymentów, kreatywno¶ci, mroku i w³a¶nie piêkna. Naprawdê je kocham, pomijaj±c ju¿ fakt, ¿e sam do³o¿y³em do niego w³asne piêæ groszy. Co do tych g³osów, ¿e to solowe dzie³o Mikaela - wszystkie albumy Opeth to jego solowe dzie³a, Mikael to Opeth, zawsze tak by³o, nic siê nie zmieni³o w tej kwestii przy okazji "Heritage"...
Widzê, ¿e Stefanek powiedzia³ mniej wiêcej to, co ja napisa³em kilka postów wy¿ej. :wink: :)

Pierwsze co mnie zadziwia to wszechobecna krytyka Watershed (a ju¿ nazywanie tej p³yty watershit powinno siê kwalifikowaæ pod obrazê uczuæ religijnych :) ), nie wiem sk±d owa krytyka siê bierze...
Nie jest z tym tak ¼le, raptem 17% totalnie neguje album. A wracaj±c do "Heritage", mogê rozumieæ, rozumiem, ¿e do kogo¶ album nie trafia, ¿e rozmija siê z jego oczekiwaniami, ¿e nie nale¿y do jego muzycznego wszech¶wiata i najzwyczajniej w ¶wiecie estetycznie mu nie odpowiada. Rozumiem. Ale argumenty pokroju, ¿e album jest do bani bo nie ma growlu i napierdalania, jak dla mnie s± totalnie z czapy. Rozumiem, ¿e brak tych elementów mo¿e kogo¶ dra¿niæ, ale to wcale nie one decyduj± o wielko¶ci albumu, a zawarta na nim muzyka. Btw. jak chcê pos³uchaæ czego¶ bardziej ekstremalnego i z growlem, to puszczam sobie rewelacyjny najnowszy album Vader.
Seven milestones...
Under a watching autumn eye
Contorted trees are spreading forth
The message of the wind

minder

  • Master of Disaster
  • Administrator
  • *
  • Posts: 5573
  • Karma: +13/-3
  • Gender: Male
  • Wokó³ sami lunatycy...
    • mindr.
Odp: Heritage
« Reply #864 on: 2011-09-18, 09:47:28 »
Po kolejnych ods³uchach stwierdzam, ¿e Heritage to jest nowy Morningrise - nag³e przej¶cia, nadambitny bas itd. :P
True Pagan Winter Crew

Reverie

  • Mourner
  • *
  • Posts: 41
  • Karma: +2/-0
  • Gender: Male
Odp: Heritage
« Reply #865 on: 2011-09-18, 11:42:24 »
Rzadko siê zdarza, ¿e s³uchaj±c nowego albumu od razu chcê wracaæ i ponownie s³uchaæ kawa³ka który w³a¶nie wybrzmia³. Szczerze nie wiem kiedy wys³ucham jej jednym ciurkiem. To jak ogl±danie ogromnego malowid³a w detalach aby po wszystkim spojrzeæ z oddali i ujrzeæ je w ca³ej krasie....
Na gor±co... Slither - Rainbow czy cu¶? ;-)

Wspó³czujê sobie za oko³o dwie godziny, gdy skoñczê ods³uchiwaæ j± pierwszy raz... zaskakuje mnie na ka¿dym kroku... ale niesamowicie powalaj±co...
« Last Edit: 2011-09-18, 11:49:05 by Reverie »

Stansfield

  • Posts: 175
  • Karma: +1/-0
  • Gender: Male
Odp: Heritage
« Reply #866 on: 2011-09-18, 14:01:33 »
Nie jest z tym tak ¼le, raptem 17% totalnie neguje album. A wracaj±c do "Heritage", mogê rozumieæ, rozumiem, ¿e do kogo¶ album nie trafia, ¿e rozmija siê z jego oczekiwaniami, ¿e nie nale¿y do jego muzycznego wszech¶wiata i najzwyczajniej w ¶wiecie estetycznie mu nie odpowiada. Rozumiem. Ale argumenty pokroju, ¿e album jest do bani bo nie ma growlu i napierdalania, jak dla mnie s± totalnie z czapy. Rozumiem, ¿e brak tych elementów mo¿e kogo¶ dra¿niæ, ale to wcale nie one decyduj± o wielko¶ci albumu, a zawarta na nim muzyka. Btw. jak chcê pos³uchaæ czego¶ bardziej ekstremalnego i z growlem, to puszczam sobie rewelacyjny najnowszy album Vader.

Dok³adnie. Ju¿ sam fakt, ¿e Hertiage przypomina niektórym Ghost Reveries (m.in. mi) a innym Morningrise, ¶wiadczy o tym, ¿e tre¶ciowo to nadal jest ten sam Opeth, inne s± tylko ¶rodki wyrazu. Z tym geniuszem to przesada, bo album wcale nie jest wybitny, ale nie jest te¿ wtórny - co¶ takiego w ¿adnym razie nie mog³oby powstaæ w latach 70., choæby ze wzglêdu na sam± perkusjê (metal udaj±cy jazzmana, w tym wypadku wysz³o to na plus).
Watershed to mo¿e nie jest totalny gniot, ale po jego wydaniu bez ¿alu opu¶ci³em 2 okazje ¿eby zobaczyæ Opeth na ¿ywo, tymczasem po Heritage nastêpn± okazjê z pewno¶ci± postaram siê wykorzystaæ.
bring our minds together, press them tight

Luksor

  • Mourner
  • *
  • Posts: 13349
  • Karma: +121/-2
  • Gender: Male
  • Phantom of the Opera
    • Whiteslope
Odp: Heritage
« Reply #867 on: 2011-09-18, 15:26:10 »
CD/DVD - obwódka mi siê nie podoba...
By³em dzi¶ w MM i widzia³em obie edycje (u mnie w mie¶cie dro¿sze ni¿ na Rock Serwis) i imho ta obwódka bardzo fajnie pasuje do grzbietu i backu digipacka. Trójwymiarowy obrazek klasycznie z grubego tworzywa, przyklejony do ok³adki (podobno edycja specjalna "AEnema" Tool te¿ tak mia³a). Natomiast edycja standardowa w stosunku do dwup³ytowej, graficznie wydaje siê mniej dopracowana. Wszystko to oceniam na podstawie tego co by³o widaæ przez zafoliowanie wydawnictw. Zawarto¶æ ksi±¿eczki edycji jednop³ytowej wszyscy znamy, bo wyciek³a razem z zawarto¶ci± albumu. Ciekaw jestem czy booklet edycji specjalnej bêdzie siê ró¿ni³ od zwyk³ej, ale to ju¿ mo¿e jutro bêdê wiedzia³. :)
Seven milestones...
Under a watching autumn eye
Contorted trees are spreading forth
The message of the wind

Callahan

  • Posts: 3684
  • Karma: +85/-6
  • Gender: Male
  • Rocket Man
Odp: Heritage
« Reply #868 on: 2011-09-18, 15:46:50 »
Ja te¿ by³em dzi¶ w MM, uzna³em, ¿e nie mam cierpliwo¶ci kombinowaæ z RS i czekaæ, wiêc po prostu kupi³em limitowan± edycjê za te 6 dych z hakiem.
Digipack wygl±da tak jak w limitowanej edycji GR - trzy czê¶ci, do ¶rodkowej przyklejona ksi±¿eczka, po bokach p³yty na plastikowych rozetkach. Ksi±¿eczka wzglêdem skanów z wycieku ma o dwie strony zdjêæ wiêcej, poza tym raczej wszystko to samo. Trójwymiarowy obrazek z przodu wg mnie zbêdny, wygl±da kiczowato i mi siê nie podoba, ale ca³a reszta miodzio.
Aha, p³yta by³a zapakowana w podwójn± foliê - na tej drugiej by³y naklejone wszelkie nalepki, wiêc po rozpakowaniu p³yta pozostaje pozbawiona wszelkich dodatkowych atrakcji w postaci naklejek.
Kolorystycznie to nawet to pasuje do limitowanego Watershed jak tak sobie stoj± razem na pó³ce ;)
W tej chwili nie mam za bardzo mo¿liwo¶ci, wiêc s³uchanie odk³adam na bardziej sprzyjaj±ce okoliczno¶ci :)

(btw prze¿y³em dzisiaj moment s³abo¶ci, bo w MM masa obni¿ek - The Fragile NIN za 23z³ w grubym podwójnym digi, kilka p³yt Radiohead po oko³o 20z³, kilka innych rzeczy te¿ widzia³em do¶æ tanio, chêtnie bym to wszystko kupi³, a tymczasem resztki oszczêdno¶ci posz³y na Opeth)

Luksor

  • Mourner
  • *
  • Posts: 13349
  • Karma: +121/-2
  • Gender: Male
  • Phantom of the Opera
    • Whiteslope
Odp: Heritage
« Reply #869 on: 2011-09-18, 16:02:11 »
Trójwymiarowy obrazek z przodu wg mnie zbêdny, wygl±da kiczowato i mi siê nie podoba...
Mi siê kojarzy z dzieciñstwem - który¶ z wujków mia³ zapa³ki w pude³ku z trójwymiarowym obrazkiem, a na obrazku go³a babka i jak siê pude³ko przechyla³o, by³a ju¿ w bieli¼nie. :mrgreen:
Seven milestones...
Under a watching autumn eye
Contorted trees are spreading forth
The message of the wind