Author Topic: Djent (math metal)  (Read 18093 times)

0 Members i 1 Go¶æ przegl±da ten w±tek.

Luksor

  • Mourner
  • *
  • Posts: 13349
  • Karma: +121/-2
  • Gender: Male
  • Phantom of the Opera
    • Whiteslope
Djent (math metal)
« on: 2010-12-04, 18:52:33 »
Co jaki¶ czas w ¶wiecie muzyki rockowej pojawiaj± siê nowe terminy muzyczne. Przyk³adowo jednym z nich (nawet swego czasu wstrz±sn±³ odrobinê naszym forum) by³ drone. Dzi¶ natrafi³em na kolejne nieznane mi do tej pory okre¶lenie "djent", a to za spraw± formacji Periphery:
Periphery - ale¿ fajn± kapelê na Rebel.TV znalaz³em, matematycznie.
Widzê Mrówa ¿e¶my prawie w tym samym momencie na ten zespó³ natrafili. :twisted:

I có¿ w recenzji rzeczonej formacji mo¿na wyczytaæ:
Quote from: Magazyn "Gitarzysta"
Kto by przypuszcza³, ¿e to Meshuggah, nie Neurosis stanie siê najbardziej wp³ywowym zespo³em nowego tysi±clecia. Nie s± to puste s³owa bez pokrycia gdy¿ twórczo¶æ Szwedów zrewolucjonizowa³a metalcore, urozmaici³a skostnia³y death metal, oraz i tu uwaga: stworzy³a kompletnie nowy gatunek muzyczny jakim jest djent. Przeciêtny s³uchacz bazuj±cy na samych dokonaniach Meshuggah raczej (jeszcze) nie wie co to djent, ale wystarczy aby pos³ucha³ recenzowanego w³a¶nie kr±¿ka, by kwintesencjê tej zdobywaj±cej popularno¶æ muzyki mia³ w przys³owiowym ma³ym palcu. Periphery, macierzysty projekt gitarzysty/kompozytora (mo¿e nawet wizjonera) ukrywaj±cego siê pod ¶liczn± ksyw± Bulb z pewno¶ci± spe³ni oczekiwania, oraz wymagania co ambitniejszych s³uchaczy mimo wszystko lubuj±cych siê w mocnych progresywnych brzmieniach. Djent sam w sobie to bardzo zrytmizowana muzyka w g³ównej mierze opieraj±ca siê na polirytmii, wszechobecnych przestrzennych melodiach, wszelkich (o zgrozo) dysonansach, ³amaniu wszystkiego czego siê da, pewnie nawet i krêgos³upa perkusisty. Sam djent w sobie to okre¶lenie dla charakterystycznego d¼wiêku wydobywanego z gitary, który pos³u¿y³ za okre¶lenie dla ca³ego gatunku jeszcze do niedawna pozostaj±cego w niszy. Dzi¶, kiedy na ¶wiecie grasuj± ju¿ takie twory jak Tesseract, Fellsilent, Periphery, Vildhjarta, Animals As Leaders (zespó³ wed³ug mnie lepszy ni¼li samo Periphery) a nawet nasi krajanie z Afekth - graj±cych idealnie w stylu Meshuggah, czy wreszcie maj±cy przed sob± niez³± karierê Cruentus, mówiæ mo¿emy ju¿ o ca³ym zjawisku i nurcie, pe³nym wszechobecnych, wspania³ych instrumentalistów co rusz prze¶cigaj±cych siê w pomys³ach.
Meshuggah znam, ale z pewno¶ci± w najbli¿szych dniach spróbujê sobie odrobinê przybli¿yæ twórczo¶æ wspomnianych Tesseract, Fellsilent, Vildhjarta, Animals As Leaders i innych.

Edit: Animals as Leaders ju¿ zna³em, ale to dlatego, ¿e pierwotnie na forum pojawi³ siê jako Tosin Abasi.
« Last Edit: 2011-03-23, 08:48:51 by Luksor »
Seven milestones...
Under a watching autumn eye
Contorted trees are spreading forth
The message of the wind

mrówa

  • Mourner
  • *
  • Posts: 476
  • Karma: +13/-3
  • Gender: Male
  • Drummer
    • Whiterose
Odp: Djent
« Reply #1 on: 2010-12-05, 14:43:04 »
Po tym jak pozna³em Textures i Meshuggah matematyczny metal zacz±³ wci±gaæ mnie coraz g³êbiej, Periphery s± jak najbardziej zacnym kolejnym krokiem.

Luksor

  • Mourner
  • *
  • Posts: 13349
  • Karma: +121/-2
  • Gender: Male
  • Phantom of the Opera
    • Whiteslope
Odp: Djent
« Reply #2 on: 2010-12-05, 19:46:32 »
Periphery - The Walk - miazga!!! Le¿ê i kwiczê...
Seven milestones...
Under a watching autumn eye
Contorted trees are spreading forth
The message of the wind

Voice

  • Global Moderathor
  • *
  • Posts: 4942
  • Karma: +118/-1
  • Gender: Male
  • Beware of a sharp-edged weapon called human being!
Odp: Djent
« Reply #3 on: 2010-12-05, 21:21:30 »
Hmm, albo juz totalnie zdziadzialem, albo mam slabszy dzien, ale cos mi sie wydaje, ze nie wytrzymalbym calej plyty tego zespolu :]

Nie zebym specjalnie tesknil do podzialow 4/4 - moje progresywne ucho juz jest wprawione w obcowaniu z roznymi polamanymi dzwiekami - ale to juz jest chyba przegiecie...

Chyba jednak zostane przy chlopakach z Gojira jesli chodzi o lamance :)

PS:I jeszcze te amerykanskie refrenowe wokale, bleee :P
I had watched the snow all day.
Falling. It never lets up. All day falling.
I lifted my voice and wept out loud,
"So this is life?".

MCs, CDs & DVDs

Luksor

  • Mourner
  • *
  • Posts: 13349
  • Karma: +121/-2
  • Gender: Male
  • Phantom of the Opera
    • Whiteslope
Odp: Djent
« Reply #4 on: 2010-12-05, 22:17:54 »
Mi natomiast z ka¿dym podej¶ciem p³yty s³ucha siê coraz lepiej. :) No to jeszcze dla zainteresowanych zamykaj±cy album, najd³u¿szy na p³ycie, ponad piêtnastominutowy Racecar.

Edit: a wokalista móg³by byæ lepszy, bo ten jak dla mnie wypada dosyæ przeciêtnie. Chêtnie widzia³bym tam kogo¶ na miarê M.Shadowsa.
« Last Edit: 2010-12-05, 22:34:48 by Luksor »
Seven milestones...
Under a watching autumn eye
Contorted trees are spreading forth
The message of the wind

mrówa

  • Mourner
  • *
  • Posts: 476
  • Karma: +13/-3
  • Gender: Male
  • Drummer
    • Whiterose
Odp: Djent
« Reply #5 on: 2010-12-06, 15:26:49 »
S± dostêpne utwory w wersjach instrumentalnych. Bardziej mi pasuj± bo wokalista ma wokal taki aktualnie modny, szczeniacki, to nie dla mnie.
A Gojira nie do¶æ, ¿e matematyczny metal to jeszcze i ekologiczny :D

Czarna

  • Posts: 6433
  • Karma: +19/-0
  • Gender: Female
  • ~pani zima~
Odp: Djent
« Reply #6 on: 2010-12-06, 21:19:00 »
Periphery - The Walk - miazga!!! Le¿ê i kwiczê...
Dla mnie to brzmi jak metalcore po prostu... Inny ich kawa³ek okre¶li³abym jako "progresywny metalcore" (z pedalskim wokalem)... Po co wymy¶laæ jakie¶ nowe gatunki? I tak ju¿ tyle jest tych etykiet, a o muzyce nic to nie mówi... :roll:
...If I call will you come and will you save me?

Sol

  • Posts: 1963
  • Karma: +16/-0
  • Gender: Male
Odp: Djent
« Reply #7 on: 2010-12-06, 22:20:26 »
 W tym wypadku jest to do¶æ praktyczne, bo wskazuje na cechy wspólne pewnych grup wyró¿niaj±cych siê na tle innych podgatunków metalu :P Wiêc jak kto¶ ma ochotê na co¶ po³amanego i motorycznego, to bêdzie mu ³atwiej znale¼æ co¶ dla siebie w djentach, ni¿ w wielkim worze jakim jest death metal czy metalcore (choæ i w tych gatunkach niew±tpliwie co¶ o takich cechach by znalaz³).
 Co do samego Periphery to zostaje mi siê podpisaæ pod tym, ¿e wokalista brzmi tak sobie. Chocia¿ zastanowi³o mnie to trochê, bo w my¶lach próbowa³em sobie odpowiedzieæ, jakiego wokalistê chcia³bym tam us³yszeæ. I z wszelkich technik ¶piewu czy krzykania ¿adnej bym wskazaæ nie umia³, która by mog³a brzmieæ dobrze. Z drugiej strony wokale we wspomnianych wy¿ej Meshuggah i Gojirze s± bardzo bardzo w porz±dku :-k Sam nie wiem.

Luksor

  • Mourner
  • *
  • Posts: 13349
  • Karma: +121/-2
  • Gender: Male
  • Phantom of the Opera
    • Whiteslope
Odp: Djent (math metal)
« Reply #8 on: 2011-03-23, 09:01:56 »
Kolejny band mieszcz±cy siê w tej stylistyce: Paeredoks.
Wyslano: 2011-03-07, 16:37:28
Blotted Science - te¿ taki oko³odjentowy, chyba proponowa³ to niegdy¶ Vertigo.

Edit: nie myli³em siê:
Ostatnio zw±tpi³em w to, ¿e pod koniec roku mo¿e siê jeszcze co¶ ciekawego pojawiæ. Ca³e szczê¶cie trafi³em na Blotted Science - The Machinations of Dementia. Kawa³ ¶wietnego grania, który okre¶li³bym mianem 'uporz±dkowanego chaosu' ;]. Takie Meshuggowate zlepki zespolone po³amanymi solówkami. Na myspacie umieszczono jedne z lepszych kawa³ków na p³ycie. Jak dla mnie to jeden z nielicznych wywodz±cych siê z math metalu projektów, który jest przyswajalny i na dodatek mi³y dla ucha.

Wyslano: 2011-03-22, 21:49:08
Keith Merrow - Heart of the Sea Nymph Рfajne, Opesiem mi tak nawet troch̻ pobrzmiewa.
Seven milestones...
Under a watching autumn eye
Contorted trees are spreading forth
The message of the wind

Luksor

  • Mourner
  • *
  • Posts: 13349
  • Karma: +121/-2
  • Gender: Male
  • Phantom of the Opera
    • Whiteslope
Odp: Djent (math metal)
« Reply #9 on: 2011-10-23, 17:51:25 »
Seven milestones...
Under a watching autumn eye
Contorted trees are spreading forth
The message of the wind


Funnykris

  • Posts: 531
  • Karma: +8/-3
    • https://kchoma.bandcamp.com/
Odp: Djent (math metal)
« Reply #11 on: 2012-05-31, 11:28:55 »
Fajne to Periphery. Mo¿e i bym s³ucha³ ale jak s³yszê te screamingi to nó¿ mi siê w kieszeni otwiera :D Nie rozumiem dlaczego nie growl tylko scream  :? Jak s³yszê te wrzaski od razu mam przed oczami te wszystkie metalcore/deathcore'owe kapele gdzie wypada 4 kolesi w trampkach i rajtuzach... Resztê znacie :D

Luksor

  • Mourner
  • *
  • Posts: 13349
  • Karma: +121/-2
  • Gender: Male
  • Phantom of the Opera
    • Whiteslope
Odp: Djent (math metal)
« Reply #12 on: 2012-05-31, 12:07:58 »
Fajne to Periphery. Mo¿e i bym s³ucha³ ale jak s³yszê te screamingi to nó¿ mi siê w kieszeni otwiera :D Nie rozumiem dlaczego nie growl tylko scream  :?

Mo¿e dlatego bardziej sobie ceniê Animals as Leaders... :wink: A tak na powa¿nie, to co w ramach zespo³u stworzy³ i wykreowa³ Tosin Abasi, jest o niebo lepsze od debiutu Periphery. Zobaczymy co ch³opaki z Periphery zaprezentuj± na "dwójce"...
Seven milestones...
Under a watching autumn eye
Contorted trees are spreading forth
The message of the wind

Luksor

  • Mourner
  • *
  • Posts: 13349
  • Karma: +121/-2
  • Gender: Male
  • Phantom of the Opera
    • Whiteslope
Odp: Djent (math metal)
« Reply #13 on: 2012-06-28, 19:32:12 »
Naprawdê niez³a jest ta nowa p³yta Periphery zat. "Periphery II: This Time It's Personal". Jest bardziej melodyjna od debiutu, a dziêki temu jakby bardziej mainstreamowa. Znakomita produkcja. Spencer Sotelo chwilami wokalnie lokuje siê gdzie¶ w okolicach Cedrica Zavali i Claudio Sancheza. A Misha Mansoor to faktycznie najciekawszy, obok Tosina Abasi, gitarzysta m³odego pokolenia.
Seven milestones...
Under a watching autumn eye
Contorted trees are spreading forth
The message of the wind

Luksor

  • Mourner
  • *
  • Posts: 13349
  • Karma: +121/-2
  • Gender: Male
  • Phantom of the Opera
    • Whiteslope
Odp: Djent (math metal)
« Reply #14 on: 2012-06-29, 13:35:50 »
"Periphery II: This Time It's Personal" do pos³uchania tutaj.
Seven milestones...
Under a watching autumn eye
Contorted trees are spreading forth
The message of the wind

 

lofty-success