Author Topic: Gramofony i p³yty winylowe  (Read 6116 times)

0 Members i 1 Go¶æ przegl±da ten w±tek.

Luksor

  • Mourner
  • *
  • Posts: 13349
  • Karma: +121/-2
  • Gender: Male
  • Phantom of the Opera
    • Whiteslope
Gramofony i p³yty winylowe
« on: 2011-04-19, 23:05:15 »
Od jakiego¶ czasu (lat kilku) wyra¼nie nasta³ renesans p³yty analogowej (winylowej) czyli tzw. longplaya. Przechodz±c dzi¶ przez jeden z tzw. "domów towarowych", zauwa¿y³em, ¿e wystawione stoj± (wraz z cenami) gramofony w stylu retro. Oto kilka tego typu sprzêtów:


Gramofon HYUNDAI RTCC611


Gramofon HYUNDAI RTCC-513RIP


Gramofon Hyundai RT-409


Gramofon Hyundai HY-RTCC201


Gramofon HYUNDAI RTC-315

Ogromnie jestem ciekaw, czy te gramofony s³u¿± rzeczywi¶cie do odtwarzania muzyki (najwy¿sze standardy audio) czy mo¿e s³u¿± jedynie jako elementy wystroju pomieszczeñ? Ceny zdaj± siê wskazywaæ na to drugie... :wink:
Seven milestones...
Under a watching autumn eye
Contorted trees are spreading forth
The message of the wind

bts

  • Posts: 737
  • Karma: +30/-0
  • Gender: Male
    • deadmint vinyl blog
Odp: Gramofony i p³yty winylowe
« Reply #1 on: 2011-04-23, 20:27:10 »
Takie sprzêta to tylko do wystroju. No, chyba, ¿e nie szkoda nam p³yt i kompletnie nie zale¿y nam na jako¶ci d¼wieku ;-)

Z nowych gramofonów, przyzwoite modele zaczynaj± siê od oko³o tysi±ca z³otych za absolutnie podstawowe konfiguracje (np. pro ject debut III czy Rega Rp1). Ewentualnie w miarê godnym uwagi jest Reloop Rp 1000 który kosztuje oko³o 500z³, choæ nie jest to produkcja najwy¿szej jako¶ci no i wizualnie mo¿e siê nie podobaæ, bo wygl±da jak gramofon dla Dja, jest to taka biedniejsza kopia Technicsa SL-1200. W dobrej cenie mozna dostaæ gramofon u¿ywany, ale ta kwestia to temat rzeka. Generalnie im wiêcej w gramofonie plastiku, tym sprzêt mniej warty uwagi ;-)
« Last Edit: 2011-04-23, 21:07:00 by bts »

Milad

  • Posts: 1267
  • Karma: +13/-0
  • Gender: Male
  • Bez gwiazdy nie ma jazdy :V
    • City of Mirrors
Odp: Gramofony i p³yty winylowe
« Reply #2 on: 2011-04-23, 21:06:04 »
Ja niestety nie posiadam sprzêtu wysokiej klasy, ale do s³uchania p³yt w zupe³no¶ci wystarcza mi mój starusieñki gramofon Unitra z ostatnio zakupion± wk³adk± audiotechniki. Pod³±czony do wzmacniacza tak¿e Unitrowskiego gada imo wspaniale (na pewno przyjemno¶c s³uchania jest wiêksza ni¿ z cd-ka z pierwszej lepszej wie¿y stereo).
No way in from the outside, no way out from within.

bts

  • Posts: 737
  • Karma: +30/-0
  • Gender: Male
    • deadmint vinyl blog
Odp: Gramofony i p³yty winylowe
« Reply #3 on: 2011-04-23, 21:17:13 »
Ja niestety nie posiadam sprzêtu wysokiej klasy, ale do s³uchania p³yt w zupe³no¶ci wystarcza mi mój starusieñki gramofon Unitra z ostatnio zakupion± wk³adk± audiotechniki. Pod³±czony do wzmacniacza tak¿e Unitrowskiego gada imo wspaniale (na pewno przyjemno¶c s³uchania jest wiêksza ni¿ z cd-ka z pierwszej lepszej wie¿y stereo).

Unitra gramofonów fatalnych nie robi³a, wiêc je¶li jest w dobrym stanie, jest dobrze wyregulowany i siedzi w nim jaka¶ normalna wk³adka to z powodzeniem mo¿na sobie s³uchac p³yt, choæ klasa wysoka to to faktycznie nie jest.

Na pewno lepsza jest taka u¿ywana zadbana unitra (przynajmniej modele typu Bernard, Fryderyk, nie wspominaj±c o kultowym ju¿ Adamie) ni¿ jakikolwiek plastikowy nowiutki szmelc. Z Unitry s³abo natomiast wspominam gramofon Artur. To by³o takie bele co.

Luksor

  • Mourner
  • *
  • Posts: 13349
  • Karma: +121/-2
  • Gender: Male
  • Phantom of the Opera
    • Whiteslope
Odp: Gramofony i p³yty winylowe
« Reply #4 on: 2011-04-23, 21:44:33 »
Ja, jak ju¿ wspomina³em w innym w±tku, mam gramofon Fonica GS-461, tyle tylko, ¿e poniewa¿ jest to wersja tzw. "eksportowa", zamiast "Bernard" pojawia siê opis "McVoice". Ale rzadko p³yt winylowych s³ucham, a mam ich jeszcze ze 150 sztuk, w wiêkszo¶ci polskie.
« Last Edit: 2011-04-23, 23:58:45 by Luksor »
Seven milestones...
Under a watching autumn eye
Contorted trees are spreading forth
The message of the wind

Milad

  • Posts: 1267
  • Karma: +13/-0
  • Gender: Male
  • Bez gwiazdy nie ma jazdy :V
    • City of Mirrors
Odp: Gramofony i p³yty winylowe
« Reply #5 on: 2011-04-23, 21:57:13 »
Unitra oczywi¶cie zadbany, ma³o u¿ywany Adam :D. P³yta chodzi równo, nowa wk³adka ca³kiem dobrze gada, tylko nie mam odpowiednich g³o¶ników do tego wzmacniacza, wiêc najlepiej s³ychaæ na s³uchawkach (te¿ Unitra :D, wspania³e zamkniête t³umi±ce prawie wszystko - jak te z castoramy dla operatorów m³otów pneumatycznych).
No way in from the outside, no way out from within.

bts

  • Posts: 737
  • Karma: +30/-0
  • Gender: Male
    • deadmint vinyl blog
Odp: Gramofony i p³yty winylowe
« Reply #6 on: 2011-04-23, 22:03:37 »
Unitra oczywi¶cie zadbany, ma³o u¿ywany Adam :D. P³yta chodzi równo, nowa wk³adka ca³kiem dobrze gada, tylko nie mam odpowiednich g³o¶ników do tego wzmacniacza, wiêc najlepiej s³ychaæ na s³uchawkach (te¿ Unitra :D, wspania³e zamkniête t³umi±ce prawie wszystko - jak te z castoramy dla operatorów m³otów pneumatycznych).

No to Masz ca³kiem przyzwoity gramofon. Chyba najlepszy jaki wyprodukowa³a Unitra. Do dzisiaj Adamy chodz± ca³kiem nie¼le na rynku wtórnym.

ozeh

  • Mourner
  • *
  • Posts: 631
  • Karma: +1/-0
  • Gender: Male
    • OZEH - aplikacje w ¶rodowisku Microsoft Excel
Odp: Gramofony i p³yty winylowe
« Reply #7 on: 2012-04-02, 11:52:34 »
Dawno nie by³o tutaj nic pisane, a ja sobie po cichu zachorowa³em na winylomaniê. Zawsze mnie to gdzie¶ tam interesowa³o, ale brakowa³o impulsu, który spowodowa³by nieodpart± chêæ zapuszczenia siê w ¶wiat czarnych p³yt. Takim impulsem jaki¶ czas temu by³y poszukiwania gramofonu na prezent i jego pó¼niejsze testowanie i regulowanie.

Dla siebie kupi³em wyj±tkowy egzemplarz paskowego Duala 601 w nieoryginalnej, drewnianej obudowie z wk³adk± Ortofon M20. Gra ca³kiem fajnie. Póki co za preamp s³u¿y mi stary model Philipsa z wej¶ciem phono. I tak siê bawiê... :mrgreen:
"Patrzcie, jeszcze jeden anio³. Masz, ³ap harfê i zacznij ¶piewaæ hosanny."

Luksor

  • Mourner
  • *
  • Posts: 13349
  • Karma: +121/-2
  • Gender: Male
  • Phantom of the Opera
    • Whiteslope
Odp: Gramofony i p³yty winylowe
« Reply #8 on: 2014-04-08, 22:31:07 »
Jak Wam siê podoba?
Seven milestones...
Under a watching autumn eye
Contorted trees are spreading forth
The message of the wind

bts

  • Posts: 737
  • Karma: +30/-0
  • Gender: Male
    • deadmint vinyl blog
Odp: Gramofony i p³yty winylowe
« Reply #9 on: 2014-04-09, 10:16:56 »
Jak Wam siê podoba?


szkaradny :)

Luksor

  • Mourner
  • *
  • Posts: 13349
  • Karma: +121/-2
  • Gender: Male
  • Phantom of the Opera
    • Whiteslope
Seven milestones...
Under a watching autumn eye
Contorted trees are spreading forth
The message of the wind

bts

  • Posts: 737
  • Karma: +30/-0
  • Gender: Male
    • deadmint vinyl blog
Odp: Gramofony i p³yty winylowe
« Reply #11 on: 2014-07-21, 18:51:15 »
Oczywi¶cie. Na szczê¶cie coraz czê¶ciej p³yty s± sprzedawane juz w foliowych koszulkach. Ale od czasu do czasu trzeba siê zaopatrzyæ oddzielnie. Trochê firm w PL zajmuje siê produkcj±.

Luksor

  • Mourner
  • *
  • Posts: 13349
  • Karma: +121/-2
  • Gender: Male
  • Phantom of the Opera
    • Whiteslope
Seven milestones...
Under a watching autumn eye
Contorted trees are spreading forth
The message of the wind

Luksor

  • Mourner
  • *
  • Posts: 13349
  • Karma: +121/-2
  • Gender: Male
  • Phantom of the Opera
    • Whiteslope
Odp: Gramofony i p³yty winylowe
« Reply #13 on: 2015-09-03, 22:49:32 »

Quote from: Tonsil
Altus 380 - 10 lat gwarancji!
Warto przyjrzeæ siê bli¿ej, a co najwa¿niejsze pos³uchaæ naszego nowego zestawu, zaprojektowanego ca³kowicie od podstaw - Altus 380.
Jeste¶my bardzo zadowoleni z rezultatów, mamy nadziejê, ¿e podzielicie nasze zdanie. Solidna konstrukcja kolumny, która wzmocniona zosta³a wewnêtrznym o¿ebrowaniem, obudowa wykonana z grubo¶ciennej p³yty MDF o zwiêkszonej pojemno¶ci a¿ do 100 litrów, specjalnie przygotowane g³o¶niki, bardzo dobrze dobrane elementy zwrotnicy (m.in. na podzespo³ach MÛNDORF) to wszytko sprawia, ¿e otrzymujemy bardzo zadowalaj±c± jako¶æ d¼wiêku. Zestawy zosta³y zaprojektowane i wykonane tak, aby spe³nia³y oczekiwania równie¿ wymagaj±cego melomana. Podczas projektowania i tworzenia nowych Altusów jednym z wa¿niejszych za³o¿eñ by³ brak ograniczeñ bud¿etowych, nie szukali¶my kompromisów, to mia³ byæ nowy model, który bêdzie godnym zestawem w legendarnej serii jak± jest Altus. Kolumny mia³y graæ oraz wygl±daæ rewelacyjnie i w³a¶nie to by³o g³ównym za³o¿eniem in¿ynierów i projektantów.
Ka¿dy detal jest precyzyjnie dobrany, przy³±cza firmy WBT, pier¶cienie wokó³ g³o¶ników z aluminium, zaprojektowane tak aby ¶wiat³o za³amywa³o siê na krawêdziach, wykoñczenie obudowy w lakierze fortepianowym, naturalnym fornirze lub skórze.
Cenê detaliczn± 5999z³ niektórzy mog± uznaæ za wysok± ale jest to cena bezkompromisowo¶ci.
Polecamy wycieczkê do Autoryzowanych Dealerów firmy Tonsil, aby pos³uchaæ jak graj± nowe Altusy!
Seven milestones...
Under a watching autumn eye
Contorted trees are spreading forth
The message of the wind

Luksor

  • Mourner
  • *
  • Posts: 13349
  • Karma: +121/-2
  • Gender: Male
  • Phantom of the Opera
    • Whiteslope
Odp: Gramofony i p³yty winylowe
« Reply #14 on: 2016-08-24, 10:49:19 »
¶wi±tynia ;)
Seven milestones...
Under a watching autumn eye
Contorted trees are spreading forth
The message of the wind

 

lofty-success