Author Topic: Progresja Music Zone Warszawa 27 pa¼dziernika 2014  (Read 51427 times)

0 Members i 1 Go¶æ przegl±da ten w±tek.

Callahan

  • Posts: 3684
  • Karma: +85/-6
  • Gender: Male
  • Rocket Man
Odp: Progresja Music Zone Warszawa 27 pa¼dziernika 2014
« Reply #90 on: 2014-10-28, 22:13:27 »
No musze przyznac, ze na 'Advent' mialem najwieksze ciary. Cofnalem sie myslami o jakies 16-17 lat ;)
Jezzzz, 17 lat temu to ja s³ucha³em Just5.

Luksor

  • Mourner
  • *
  • Posts: 13349
  • Karma: +121/-2
  • Gender: Male
  • Phantom of the Opera
    • Whiteslope
Odp: Progresja Music Zone Warszawa 27 pa¼dziernika 2014
« Reply #91 on: 2014-10-28, 22:32:17 »
Jak tak piszecie, to nawet, kurka, trochê mi szkoda, ¿e nie mog³em jechaæ. :)
Mi te¿ szkoda, ¿e nie mog³em byæ, czyli ¿al co¶ tam ¶ciska ;), ale super, ¿e by³o super, bo jak siê odczytuje nastrój do zespo³u z publikowanych wpisów po ostatnich dwóch p³ytach, to pojawia siê obawa, ¿e ludzie ju¿ zaczêli olewaæ Opeth... a mo¿e tylko na naszym forum. ;)  A jak tam Majkowe growle?
Seven milestones...
Under a watching autumn eye
Contorted trees are spreading forth
The message of the wind

witchking

  • Posts: 234
  • Karma: +2/-0
  • Gender: Male
Odp: Progresja Music Zone Warszawa 27 pa¼dziernika 2014
« Reply #92 on: 2014-10-28, 22:53:16 »
Jak tak piszecie, to nawet, kurka, trochê mi szkoda, ¿e nie mog³em jechaæ. :)
Mi te¿ szkoda, ¿e nie mog³em byæ, czyli ¿al co¶ tam ¶ciska ;), ale super, ¿e by³o super, bo jak siê odczytuje nastrój do zespo³u z publikowanych wpisów po ostatnich dwóch p³ytach, to pojawia siê obawa, ¿e ludzie ju¿ zaczêli olewaæ Opeth... a mo¿e tylko na naszym forum. ;)  A jak tam Majkowe growle?
W³a¶nie te¿ by³em bardzo ciekaw ale niestety ledwo co by³o je s³ychaæ. W ogóle nie podzielam przychylnych opinii o d¼wiêku ale za ma³o koncertów w ¿yciu widzia³em, mo¿e jak na Opeth to w³a¶nie by³o optimum. Do tego magiczny sobotni koncert Anathemy...   Ciê¿ko by³oby to przebiæ.
Poza tym nie wybaczê sobie, ¿e poszed³em taki niewyspany. (Ziewa³em jednak tak, ¿eby Lars nie widzia³).
« Last Edit: 2014-10-30, 21:58:13 by witchking »

Kas

  • Glücksbringerin
  • Global Moderathor
  • *
  • Posts: 7860
  • Karma: +43/-1
  • Gender: Female
Odp: Progresja Music Zone Warszawa 27 pa¼dziernika 2014
« Reply #93 on: 2014-10-28, 22:57:05 »
A jak tam Majkowe growle?
Ca³kiem spoko (jak zauwa¿a witchking, na tyle, na ile by³o s³ychaæ, no ale nie przesadzajmy, dramatu nie by³o z d¼wiêkiem, noooo...)
¯a³uj teraz 100 razy bardziej, ¿e nie by³e¶ ;)

No musze przyznac, ze na 'Advent' mialem najwieksze ciary. Cofnalem sie myslami o jakies 16-17 lat ;)
A¿ tyle to mo¿e nie, ale fakt, wra¿enie niesamowite. :)

A w ogóle uwa¿am, ¿e to pitolenie i biadolenie na forum bierze siê z tego, ¿e nikt na koncerty nie chodzi. Fakt, ¿e i okazji za du¿o nie ma, ale jakby te, co s±, by³y wykorzystywane, to mo¿e tego biadania na forum mniej by by³o. Ja poczu³am wczoraj, jak mi mi³o¶æ do Opeth od¿ywa ;) Serio, zaraz sobie w³±czê i bêdê mieæ ze s³uchania przyjemno¶æ, i to nie, ¿e "kiedy¶ tak fajnie grali, a teraz...", tylko "³iii, jakie to fajne".
To mówi³am ja, mentalnie od¶wie¿ona o jakie¶ 10 lat.

Luksor

  • Mourner
  • *
  • Posts: 13349
  • Karma: +121/-2
  • Gender: Male
  • Phantom of the Opera
    • Whiteslope
Odp: Progresja Music Zone Warszawa 27 pa¼dziernika 2014
« Reply #94 on: 2014-10-28, 23:08:50 »
¯a³uj teraz 100 razy bardziej, ¿e nie by³e¶ ;)
¯a³ujê :(, ale prawda jest taka, ¿e gdybym nawet wygra³ bilet, nie da³bym rady. Mo¿e gdyby jak w 2009 roku by³a to sobota... Ale cieszê siê ogromnie, ¿e koncert siê uda³, bo w przeciwnym razie ju¿ by do nas (do Polski) wiêcej nie przyjechali. A swoj± drog± pamiêtacie, jak czekali¶my wiele lat by Opeth zagra³ wreszcie pe³nowymiarowy koncert i pocz±wszy od tego magicznego wystêpu w Stodole w 2009 roku, nie ma z tym ju¿ wiêkszego problemu. :)
Seven milestones...
Under a watching autumn eye
Contorted trees are spreading forth
The message of the wind

minder

  • Master of Disaster
  • Administrator
  • *
  • Posts: 5573
  • Karma: +13/-3
  • Gender: Male
  • Wokó³ sami lunatycy...
    • mindr.
Odp: Progresja Music Zone Warszawa 27 pa¼dziernika 2014
« Reply #95 on: 2014-10-28, 23:11:42 »
Moja krótka relacja:

Koncert okaza³ siê jednym z najlepszych koncertów Opeth, na jakim mia³em przyjemno¶æ byæ. Powiedzmy tak - w ci±gu ostatnich kilku lat je¶li by³em na ich koncercie, to by³o tak sobie - bez specjalnego sza³u. Nuda niemal¿e. Tym razem jednak mnie porwali, oj tak.

Zacznê jednak od supportu czyli francuskiej grupy Alcest. Mam dziwne wra¿enie, ¿e ju¿ siê z nimi spotka³em podczas zg³êbiania postrockowych klimatów. Zespó³ tworzy naprawdê przyjemne po³±czenie postowych melodii z growlem i solidnym naparzaniem w sprzêt. Zrobili dok³adnie to, co powinien zrobiæ support - zareklamowali swoj± twórczo¶æ rozbudzaj±c apetyt muzyczny przed daniem g³ównym.

Umówmy siê, ¿e olewam dwa pierwsze kawa³ki. Nowa p³yta nie dotar³a do mnie jeszcze w stopniu pozwalaj±cym cieszyæ siê z grania jej fragmentów na koncercie, choæ muszê uczciwie przyznaæ, ¿e wersje koncertowe sprzedaj± siê znacznie lepiej ni¿ ich albumowe wersje. Potem nadszed³ Bleak i zrobi³o siê ju¿ ca³kiem przyjemnie - utwór zagrany z energi± typow± dla ich koncertów sprzed dekady. To jednak by³ dopiero przedsmak. Prawdziwej euforii dozna³em, gdy us³ysza³em pierwsze d¼wiêki nastêpnego utworu. Nawet teraz, gdy wspominam sobie koncert, to znów dostajê ciary na my¶l o tym, ¿e w koñcu dane mi by³o dowiadczyæ The Moor na ¿ywo. Nie wiem, mo¿e ju¿ kiedy¶ grali to na jakiej¶ trasie, ale albo by³o to dawno temu, albo nie mia³em przyjemno¶ci uczestniczyæ w owej trasie. Faktem jest, ¿e mia³em ochotê wyskoczyæ z siebie podczas tego utworu. Orgazm audialny. Potem nie by³o gorzej, gdy¿ zabrzmia³ Advent - wspania³e przej¶cia i zmiany nastroju, wszystko idealnie. Dodaæ nale¿y, ¿e klawiszowiec udziela³ siê oszczêdnie, ale adekwatnie. Pierwszy raz mia³em wra¿enie, ¿e oba utwory z klawiszami brzmi±... pe³niej. Pó¼niej nast±pi³a ³agodniejsza czê¶æ koncertu czyli Elysian Woes i Windowpane. Pierwszy jak dla mnie bez historii - nie lubiê tej nowej maniery u Mike'a. Windowpane zacnie, jak zwykle. Potem nast±pi³ Devil's Orchard. OOOOooookeeeeej! Wyrzuæcie wersjê z p³yty z pamiêci. Nie ma jej i nigdy byæ nie powinno. To wersja koncertowa definiuje ten utwór. JA. PIER. DZIE. LÊ. Tylko jedno s³owo dobrze oddaje ten utwór: MOC. Naprawdê brak mi lepszych s³ów by opisaæ mój opad koparki - zdecydowany kulminacyjny moment koncertu, choæ przecie¿ zaraz po nim by³y równie mordercze dzie³a. To drugi (po The Moor) kawa³ek, który pomóg³ uplasowaæ ten koncert na szczytowej pozycji w moim prywatnym rankingu wykonów Opeth. Chapeau bas. Nastêpuj±cy pó¼niej April Ethereal, którego przecie¿ kocham, nie by³ w stanie konkurowaæ z poprzednikiem. Warto jednak nadmieniæ, ¿e April zosta³ zagrany w bardzo ciekawy sposób. W przypadku Opeth wszyscy s± przyzwyczajeni do tego, ¿e na koncertach wszystko jest grane niemal identycznie jak na p³ycie - solówki to przecie¿ nie popisy, tylko integralne fragmenty linii melodycznej i nie godzi siê ich zmieniaæ. Tutaj zespó³ pierwszy raz powa¿nie zerwa³ z trzymaniem siê zgodno¶ci z albumami i centraln± czê¶æ utworu zagrali... no po prostu inaczej. Trudno to opisaæ - robili pauzy tam, gdzie ich wcze¶niej nie by³o, tu przeci±gnêli, tam przerobili. I co najlepsze - wysz³o to naprawdê dobrze - s³ucha³em z zaciekawieniem, ale i przyjemno¶ci±. Pó¼niej Lotus Eater, który jak dla mnie by³ tylko ¶cian± d¼wiêku - jak wcze¶niej wszystko dobrze gra³o, tak tu nie by³em w stanie rozró¿niæ d¼wiêków, bo nad wszystkim górowa³ dudni±cy bas. Grand Conjuration ju¿ trochê lepiej, ale dalej mia³em wra¿enie, ¿e d¼wiêkowiec nie do koñca naprawi³ to, co zepsu³ przed poprzednim utworem. Na bis Deliverance, czyli fantastyczne zakoñczenie przecudnego koncertu.

Je¶li kto¶ nie przyszed³, to naprawdê ma czego ¿a³owaæ. Mike w ¶wietnej formie (chyba siê doleczy³ - growl by³ naprawdê w porz±dku), zespó³ tryska³ energi±, konferansjerka jak zwykle rubasznie zabawna. Fragmenty muzyki westernowej tudzie¿ Simon&Garfunkel jako przerywniki miêdzy utworami, a na koniec przed bisem "wycinanka" Fredrika - no cud miód.
« Last Edit: 2014-10-28, 23:13:28 by minder »
True Pagan Winter Crew

Voice

  • Global Moderathor
  • *
  • Posts: 4942
  • Karma: +118/-1
  • Gender: Male
  • Beware of a sharp-edged weapon called human being!
Odp: Progresja Music Zone Warszawa 27 pa¼dziernika 2014
« Reply #96 on: 2014-10-28, 23:17:33 »
Amen.
I had watched the snow all day.
Falling. It never lets up. All day falling.
I lifted my voice and wept out loud,
"So this is life?".

MCs, CDs & DVDs

Kas

  • Glücksbringerin
  • Global Moderathor
  • *
  • Posts: 7860
  • Karma: +43/-1
  • Gender: Female
Odp: Progresja Music Zone Warszawa 27 pa¼dziernika 2014
« Reply #97 on: 2014-10-28, 23:24:29 »
Poza tym nie wybaczê sobie, ¿e poszed³em taki niewyspany. (Ziewa³em jednak tak, ¿eby Lars nie widzia³).
Zaraz by Ciê pokaza³ paluchem i by by³o... ;)

¯a³uj teraz 100 razy bardziej, ¿e nie by³e¶ ;)
¯a³ujê :(, ale prawda jest taka, ¿e gdybym nawet wygra³ bilet, nie da³bym rady. Mo¿e gdyby jak w 2009 roku by³a to sobota... Ale cieszê siê ogromnie, ¿e koncert siê uda³, bo w przeciwnym razie ju¿ by do nas (do Polski) wiêcej nie przyjechali. A swoj± drog± pamiêtacie, jak czekali¶my wiele lat by Opeth zagra³ wreszcie pe³nowymiarowy koncert i pocz±wszy od tego magicznego wystêpu w Stodole w 2009 roku, nie ma z tym ju¿ wiêkszego problemu. :)
Te¿ mi nie pasuje, ¿e to by³ poniedzia³ek, bo:
(1) moja wspó³lokatorka ma wtorki na 8:00 i g³upio tak po nocy wracaæ, bo cz³owiek nawet, jak stara siê nie ha³asowaæ, to i tak zawsze przeszkodzi;
(2) zaspa³am na zajêcia na 11:30, nawet na te o 13:00 zaspa³am;
(3) to po prostu nienormalne.
Jakby nie mo¿na by³o w pi±tek/sobotê, zw³aszcza, ¿e to jedyny koncert w Polsce, gdzie graj± raz na ruski rok, wiadomo, ¿e ludzie z ca³ego kraju zje¿d¿aj±, to ³atwiej, jak nastêpnego dnia nie czeka ich praca/szko³a/inne zajêcie dnia powszedniego (chocia¿ t³um wczoraj by³ niez³y, jak siê bardzo chce, to mo¿na ;))

I we¼cie z tym 2009, po wydaniu Herited¿a te¿ by³ koncert, w 2012, zdaje siê. Ale nikt nie poszed³, nawet ja :( (mój ch³op poszed³ wtedy i potem ¿a³owa³am, ¿e z nim nie posz³am; tak, podwójnie ¿a³owa³am). I teraz wszyscy ten 2009 wspominaj±... owszem, koncert by³ ¶wietny, a i forumowicze siê wtedy lepiej zachowali, bo uda³o siê jako¶ zgadaæ na spotkanie i nawet afterparty do rana (co niestety po wczorajszym koncercie nie by³oby mo¿liwe, bo poniedzia³ek, no ale nawet ¿eby na 5 minut siê nie spotkaæ nie pogadaæ... hañba Wam! :P).

Unas

  • Hate, Dominate, Congregate, Eliminate...
  • Global Moderathor
  • *
  • Posts: 3967
  • Karma: +32/-0
  • Gender: Male
  • Zajebisty gawron jest zajebisty
Odp: Progresja Music Zone Warszawa 27 pa¼dziernika 2014
« Reply #98 on: 2014-10-29, 00:06:42 »
Ja siê z Minderskim zgodzê z t± ró¿nic±, ¿e muszê przyznaæ, ¿e Cusp rozpierdala na ¿ywo w drobny mak. Ten kawa³ek szybko im z setlisty nie wyleci. No i Orchard te¿ by³ pierwsza klasa. Chocia¿ szczerze powiedziawszy mia³em nadziejê, ¿e zagraj±, który¶ z tych rozbudowanych wa³ków w stylu Voice of Treson albo Moon... Ale widaæ faktycznie boj± siê tej p³yty. Wygl±da³o te¿, ¿e mieli sporo przyjemno¶ci± z ³adowania tych rzadko granych numerów, a fani ewidentnie docenili starocie. (Ach Advent tak piêknie ci±gn±³ siê w nieskoñczono¶æ!) Mam nadziejê, ¿e da to Mike'owi do my¶lenia w kwestii tego co us³yszymy na nastêpnej p³ycie. A growle faktycznie wypad³y ¶wietnie. Gard³o mu os³ab³o dopiero na Lotus Eater.

A co do braku czasu to có¿. Starzejemy siê ju¿ chyba...
[under construction]

Kas

  • Glücksbringerin
  • Global Moderathor
  • *
  • Posts: 7860
  • Karma: +43/-1
  • Gender: Female
Odp: Progresja Music Zone Warszawa 27 pa¼dziernika 2014
« Reply #99 on: 2014-10-29, 00:48:55 »
A co do braku czasu to có¿. Starzejemy siê ju¿ chyba...
Chyba Wy :P Minder jest od Ciebie starszy, a 5 minut mia³ :C

Luksor

  • Mourner
  • *
  • Posts: 13349
  • Karma: +121/-2
  • Gender: Male
  • Phantom of the Opera
    • Whiteslope
Odp: Progresja Music Zone Warszawa 27 pa¼dziernika 2014
« Reply #100 on: 2014-10-29, 07:17:07 »
A co do braku czasu to có¿. Starzejemy siê ju¿ chyba...
Chyba Wy :P Minder jest od Ciebie starszy, a 5 minut mia³ :C
Mo¿e z okazji koncertu Crib45 uda nam siê wszystkim spotkaæ. Micha³, s± jakie¶ nadzieje, ¿e to dojdzie do skutku? A tak btw. jak kto¶ natrafi na cos w dobrej jako¶ci na yt z Progresji, to chêtnie siê zag³êbiê... O widzê ju¿ co¶ jest:
- Bleak
- The Devil's Orchard
- Lars and the fantastic crowd
- Deliverance

 
Seven milestones...
Under a watching autumn eye
Contorted trees are spreading forth
The message of the wind

kwarnik

  • Mourner
  • *
  • Posts: 694
  • Karma: +27/-0
  • Gender: Male
Odp: Progresja Music Zone Warszawa 27 pa¼dziernika 2014
« Reply #101 on: 2014-10-29, 15:49:27 »
Na Opeth by³em czwarty raz. :) Koncert uwa¿am za ¶wietny, zagrali znakomicie, wyszed³em mega zadowolony, ale mogliby chyba zmieniæ trochê setlistê. Od 2009 roku grali w Polsce piêæ razy i za ka¿dym s³yszeli¶my "Deliverance", cztery razy by³o "The Lotus Eater", trzy razy "Windowpane". Owszem, utwory znakomite, ale mo¿na by zerkn±æ czasem, co siê gra³o na poprzednich wizytach w danym kraju. :)

gogaty

  • Posts: 102
  • Karma: +0/-0
Odp: Progresja Music Zone Warszawa 27 pa¼dziernika 2014
« Reply #102 on: 2014-10-29, 19:12:19 »
Wiesz, set listy s± uk³adane przez zespó³ zanim zacznie siê trasa. Bardzo rzadko siê zdarza, ¿e set listy s± zmienne, ew. ró¿ni± siê jednym góra dwoma utworami. Do wielkich rzadko¶ci nale¿± koncerty jak swego czasu Pearl Jam, gdy grali dwa koncerty w Katowicach pod rz±d i za ka¿dym razem ca³kowicie inna set lista. Ostatnio taki numer wyciêli Gov't Mule (oczywiscie chodzi o koncerty na ktorych by³em). Oczekiwanie ¿e z racji tego ze do Polski przyjad± bêd± mieli specjaln± set listê jest wg mnie wielk± naiwno¶ci±...
A w nawi±zaniu do Opeth to by³ mój 5 koncert Opeth na ¿ywo który widzia³em i powiem szczerze - jeden z najlepszych...

kwarnik

  • Mourner
  • *
  • Posts: 694
  • Karma: +27/-0
  • Gender: Male
Odp: Progresja Music Zone Warszawa 27 pa¼dziernika 2014
« Reply #103 on: 2014-10-29, 20:25:02 »
Doskonale wiem, ¿e setlisty uk³adane s± zanim zacznie siê trasa. Chodzi mi tylko o trochê ¶wie¿o¶ci. Na wydanym w 2010 roku DVD z Royal Albert Hall mamy cztery utwory ("Advent", "April Ethereal", "The Moor", "The Lotus Eater"), które zagrali teraz w Warszawie. Swego czasu chyba Dream Theater stara³o siê nie graæ tych samych (w wiêkszo¶ci) utworów na kolejnym koncercie w danym kraju, je¶li dobrze mi siê wydaje.

Nie chcê jednak wyj¶æ na marudê. Jak wspomnia³em wcze¶niej, koncert bardzo mi siê podoba³ i tak naprawdê "³yknê" na ¿ywo wszystko, co Opeth zagra. :)

Sharlet

  • Posts: 80
  • Karma: +0/-0
  • Gender: Female
Odp: Progresja Music Zone Warszawa 27 pa¼dziernika 2014
« Reply #104 on: 2014-10-30, 11:13:42 »
Warto by³o siê t³uc z Wroc³awia Do Wawy, a potem wracaæ po nocy, a na rano do pracy;). Da³am radê!

Koncert udany, dobra atmosfera :D. Kto¶ na FB narzeka³, ¿e londyñski koncert nieudany i zespó³ by³ spiêty. W Warszawie nic takiego nie mia³o miejsca, Mike czu³ siê u nas dobrze :D. Uwa¿am, ¿e nie ¿artowa³ du¿o, ale mia³ dobry kontakt, jak zwykle, z publiczno¶ci±.
Utwory z nowej p³yty na ¿ywo mia³y moc, ale to co najlepsze przysz³o pó¼niej. Cudny klimat na Advent i April Ethereal, zamyka³am me oczka i siê po prostu ws³uchiwa³am. Rado¶æ z us³yszenia The Moor i w koñcu Bleak na ¿ywo. Pó¼niej moje stare ko¶ci, na ostatnie 3 utwory, troche nie wytrzyma³y, zw³aszcza ¿e na koniec zrobi³ siê wiêkszy sza³ pod scen± i jakie¶ dwie osoby na chama siê wci¶nê³y pod scenê :P. Widaæ, ¿e publiczno¶c mia³a wielk± radochê i energiê przy starych growlowych utworach.

Co do nag³o¶nienia, na Alcest nie s³ysza³am prawie w ogóle wokali, a sama muzyka ogólnie zla³a mi siê w jedn± ca³o¶æ. Mo¿e dlatego, ¿e nie zna³am ich utworów. Na Opeth by³o lepiej, ale nie powiedzia³abym, ¿e s³yszalno¶æ wokalu i ca³o nag³o¶nienie by³o idealne.

Oczekiwanie ¿e z racji tego ze do Polski przyjad± bêd± mieli specjaln± set listê jest wg mnie wielk± naiwno¶ci±...

Co do tego, to jak by³a trasa w zwi±zku z Heritage, to owszem Polska mia³a inn± setlistê. By³o specjalnie wiêcej starych utworów. Dopiero teraz to ujednolicili. Musieli doj¶æ do wniosku, ¿e Polska nie jest ju¿ krajem, w którym rzadko graj±.
« Last Edit: 2014-10-30, 21:29:12 by Kas »

 

lofty-success