Author Topic: Muzyka Opeth'o'podobna  (Read 31202 times)

0 Members i 1 Go¶æ przegl±da ten w±tek.

Luksor

  • Mourner
  • *
  • Posts: 13349
  • Karma: +121/-2
  • Gender: Male
  • Phantom of the Opera
    • Whiteslope
Muzyka Opeth'o'podobna
« on: 2005-07-17, 09:34:10 »
Przegl±da³em trochê forum i w ró¿nym miejscu mo¿na natrafiæ na temat kawa³ków, które niewykluczone, ¿e powsta³y zainspirowane twórczo¶ci± Opeth. Ja do takiej muzy zaliczy³bym m.in.:

- November's Doom (szczególnie "Not the Strong" i "Within My Flesh" z "To welcome the fade")

- Agalloch (szczególnie pobrzmiewa Opeth'em "In the Shadows of our Pale Companion" z "The Mantle")

- October Tide

- Katatonia w niektórych kawa³kach

Znacie jeszcze jakie¶ fajne bandy, graj±ce muzê (jak ja to sobie nazywam) Opeth'o'podobn±?


Ps.
My Dying Bride nie umie¶ci³em powy¿ej, bo jak by nie patrzeæ, byli pierwsi, wiêc inspiracja mog³a i¶æ w odwrotnym kierunku.
« Last Edit: 2013-10-04, 12:36:25 by Voice »
Seven milestones...
Under a watching autumn eye
Contorted trees are spreading forth
The message of the wind

minder

  • Master of Disaster
  • Administrator
  • *
  • Posts: 5573
  • Karma: +13/-3
  • Gender: Male
  • Wokó³ sami lunatycy...
    • mindr.
Odp: muzyka Opeth'o'podobna
« Reply #1 on: 2005-07-17, 10:43:40 »
Primo: w±tek poruszany ju¿ w tym temacie. Poza tym dla ka¿dego opethowo¶æ znaczy co innego. W ka¿dym razie na razie tematu nie zamknê. Potem siê zobaczy :P
Secundo: Nie ten dzia³, przenoszê.
True Pagan Winter Crew

Luksor

  • Mourner
  • *
  • Posts: 13349
  • Karma: +121/-2
  • Gender: Male
  • Phantom of the Opera
    • Whiteslope
Odp: muzyka Opeth'o'podobna
« Reply #2 on: 2005-07-17, 12:16:11 »
Quote from: Minder
... dla ka¿dego opethowo¶æ znaczy co innego.

Wielkie zespo³y powoduj± "erupcjê" bardziej lub mniej oryginalnych kontynuatorów i na¶ladowców.
We¼my np. Dream Theater. Po nagraniu "Images & Words" zrobi³a siê (mo¿e nie od razu) moda na metal progresywny. Pojawi³y siê kapele, które w mniejszym lub wiêkszym stopniu inspirowa³y siê i inspiruj± nadal twórczo¶ci± DT. Do tych najbardziej kreatywnych zaliczy³bym np. Pain of Salvation lub Symphony X. Natomiast w¶ród tych, które s± jakby kalk± Teatru Marzeñ wymieniæ mo¿na Vanden Plas, Threshold, Pagan's Mind, Circus Maximus czy Dali's Dilemma.
Albo dla odmiany Tool - inspiracje ich twórczo¶ci± mo¿na odnale¼æ w muzyce Amplifier lub Oceansize.
Bardzo jestem ciekaw, jak twórczo¶æ Mikaela wp³ynê³a na kreatywno¶æ sceny muzycznej? St±d moje pytanie.
Seven milestones...
Under a watching autumn eye
Contorted trees are spreading forth
The message of the wind

vertigo

  • Global Moderathor
  • *
  • Posts: 1328
  • Karma: +7/-0
  • Gender: Male
Odp: muzyka Opeth'o'podobna
« Reply #3 on: 2005-08-07, 13:56:31 »
Quote from: Jacek
Znacie jeszcze jakie¶ fajne bandy, graj±ce muzê (jak ja to sobie nazywam) Opeth'o'podobn±?


Kiedy¶, jak to czasami mam w zwyczaju robiæ, na jednym z p2p wpisa³em w przegl±darce has³o Opeth i wyskoczy³o mi Opeth's Advent preformed by Anilao. Zassa³em i nie¼le siê zdziwi³em bo spodziewa³em siê jakiego¶ kitu, a tu i jako¶æ przyzwoita i interpretacja utworu ca³kiem ciekawa (ca³o¶æ skrócona do 8 min i niektóre szybsze partie zagrane powoli). Potem natrafi³em na Closure z tego samego ¼ród³a i znowu by³o ca³kiem przyjemnie (tym razem mniej innowacji, ale wprowadzenie pog³osu w tym utworze to ca³kiem niez³y pomys³), reszta coverów jest te¿ niczego sobie. Dogrzeba³em siê do strony Mr Niela i zespo³u Die (i wtedy zajarzy³em, ¿e to kole¶ z oficjalnego forum Opetha :D, do których radosnej twórczo¶ci podchodzê raczej sceptycznie. Ale spróbowa³em i jak na amatorów Die bije na g³owê ca³kiem spor± rzeszê zespo³ów któr± do tej pory s³ysza³em, a inspiracja Opethem jest bardzo s³yszalna. Je¿eli chodzi o umiejêtno¶ci zespo³u, nie wiem co prawda jak to mog³oby wygl±daæ na ¿ywo, ale niektóre solówki na ich utworach po prostu mnie rozwali³y (nie ¿eby jaka¶ wirtuozeria, ale naprawdê dobrze przemy¶lane i wkomponowane w ca³o¶æ). Wiêc je¿eli kto¶ jeszcze nie s³ysza³ zespo³u Die (kole¶ sta³ siê dosyæ nachalny z promowaniem zespo³u na forum  :D ), mo¿e sobie ¶ci±gn±æ parê kawa³ków. Polecam o4. Ideal, 05 The Test, 07 Soft Soil

Acanthis

  • Posts: 8
  • Karma: +0/-0
Odp: muzyka Opeth'o'podobna
« Reply #4 on: 2005-08-08, 09:50:37 »
A s³yszeli¶cie o zespole April Ethereal? Warszawski, pierwsze bodaj¿e dwa albumy nagrali gêsto czerpi±c ze stylu Opeth ale kompozycyjnie s± niesamowici.
Murzynki pluszcz± siê w b³êkitnobrudnej wodzie, a ja ¿ujê pomidory.

minder

  • Master of Disaster
  • Administrator
  • *
  • Posts: 5573
  • Karma: +13/-3
  • Gender: Male
  • Wokó³ sami lunatycy...
    • mindr.
Odp: muzyka Opeth'o'podobna
« Reply #5 on: 2005-08-08, 10:06:07 »
Acanthis, ja s³ysza³em i osobi¶cie uwa¿am, ¿e s± niegodni noszenia takiej nazwy i odwo³ywania siê do Geniuszy. W ogóle nie przypadli mi do gustu.
True Pagan Winter Crew

Agarves

  • Posts: 262
  • Karma: +1/-0
  • Gender: Male
Odp: muzyka Opeth'o'podobna
« Reply #6 on: 2005-08-08, 11:40:57 »
Quote from: Minder
Acanthis, ja s³ysza³em i osobi¶cie uwa¿am, ¿e s± niegodni noszenia takiej nazwy i odwo³ywania siê do Geniuszy. W ogóle nie przypadli mi do gustu.


Popieram, April Ethereal nie jest najlepszy. Staraj± siê robiæ to co Opeth, tylko, ¿e robi± to gorzej. Brakuje im tego "czego¶".

A co do zespo³ów podobnych do Opeth, to przyznam szczerze, ze nie znam. Choæ przes³uchujê prawie wszystko, co ludzie polecaj± mówi±c "podobne". Z tej strony mo¿na ¶ci±gn±æ utwór zespo³u Blu Infinito. To te¿ nie Opeth, ale s³ychaæ podobieñstwa w formie, je¶li nie melodiach. Ca³kiem nawet ³adny ¶piew momentami.

vertigo

  • Global Moderathor
  • *
  • Posts: 1328
  • Karma: +7/-0
  • Gender: Male
Odp: muzyka Opeth'o'podobna
« Reply #7 on: 2005-08-08, 11:41:19 »
April Etheral brzmi jak Opeth z lat 80-tych, czyli nie za ciekawie :P Blu Infinito nie brzmi najgorzej, ale ten wokal momentami jest... hmm... jak wyjêty z kredek? Ca³y utwór przypomina mi bardziej Edge of Sanity.

Whodo

  • Posts: 3018
  • Karma: +2/-0
  • Gender: Male
  • the true voice of the gutter
    • http://green-carnation.info/
Odp: muzyka Opeth'o'podobna
« Reply #8 on: 2005-08-08, 22:47:48 »
The Provenance ma podobno co¶ wspólnego z Opeth (przynajmniej tak s³ysz³em).
Czyta³em, ¿e brzmi jak Opeth + wokalistka.
S³ysza³ kto¶ o tym zespole?

Luksor

  • Mourner
  • *
  • Posts: 13349
  • Karma: +121/-2
  • Gender: Male
  • Phantom of the Opera
    • Whiteslope
Odp: muzyka Opeth'o'podobna
« Reply #9 on: 2005-08-09, 07:37:36 »
Quote from: Agarves
A co do zespo³ów podobnych do Opeth, to przyznam szczerze, ze nie znam. Choæ przes³uchujê prawie wszystko, co ludzie polecaj± mówi±c "podobne".

Mam identyczne do¶wiadczenia. Czasami tylko jaka¶ fraza zapachnie twórczo¶ci± „paczki" Mikaela - przyk³ady poda³em w pierwszym po¶cie tego w±tku.

[ Dodano: Wto 09 Sie, 2005 15:25 ]
Quote from: Whodo
The Provenance ma podobno co¶ wspólnego z Opeth (przynajmniej tak s³ysz³em).
Czyta³em, ¿e brzmi jak Opeth + wokalistka.
S³ysza³ kto¶ o tym zespole?

Ze strony The Provenance pobra³em clip do "Catching Scarlet in Sun" z ostatniej ich p³yty. W podk³adach faktycznie, mo¿e to kojarzyæ siê nieco z Opeth, ale ten kobiecy wokal... w sumie ca³o¶æ bardziej pobrzmiewa np. Katatoni± (z ostatnich lat), a mo¿e nawet bardziej muz± z nowej gotycko-metalowej sceny - tak mi siê jako¶ kojarzy.
Seven milestones...
Under a watching autumn eye
Contorted trees are spreading forth
The message of the wind

Alberick

  • Posts: 152
  • Karma: +0/-0
  • Gender: Male
Odp: muzyka Opeth'o'podobna
« Reply #10 on: 2005-08-09, 23:48:27 »
Quote from: Whodo
The Provenance ma podobno co¶ wspólnego z Opeth (przynajmniej tak s³ysz³em).
Czyta³em, ¿e brzmi jak Opeth + wokalistka.
S³ysza³ kto¶ o tym zespole?


Te¿ ju¿ sprawdza³em ten zespo³ (g³ównie za spraw± tej strony (patrzcie na similiar bands) i podobieñstwa widzê niedu¿e.)

Ju¿ bardziej Opeth przypomina drugi z podawanych zespo³ów - Novembre.
Bardzo przypad³ mi do gustu ich longplay Novembrine Waltz czêsto i gêsto czerpi±cy z muzyki klasycznej (ach to solo z Jeziora £abêdziego :wink: )

Whodo

  • Posts: 3018
  • Karma: +2/-0
  • Gender: Male
  • the true voice of the gutter
    • http://green-carnation.info/
Odp: muzyka Opeth'o'podobna
« Reply #11 on: 2005-08-10, 09:55:52 »
Jak siê okazuje to trudno Opeth podrobiæ, co tak¿e ¶wiadczy o orginalno¶ci drogi jak± pod±¿yli Mike i spó³ka.

S³ucham nowego November's Doom "The Pale Haunt Departure" ¶wietny album. Pobrzmiewaj± lekkie echa Opeth, gitary akustyczne, potê¿ny growling poza tym produkcj± albumu zaj± siê sam Dan Swano.

Luksor

  • Mourner
  • *
  • Posts: 13349
  • Karma: +121/-2
  • Gender: Male
  • Phantom of the Opera
    • Whiteslope
Odp: muzyka Opeth'o'podobna
« Reply #12 on: 2005-08-10, 11:01:20 »
Novembers Doom to naprawdê niez³a rzecz. Z ostatniej ich p³yty bardzo przypad³y mi:
otwieraj±cy tytu³owy "The Pale Haunt Departure" oraz "Dark World Burden".
Z ich oficjalnej strony mo¿na pobraæ m.in. dwa znakomite kawa³ki z poprzedniej p³yty:
"Not the Strong" i "Dark Fields For Brilliance".
Seven milestones...
Under a watching autumn eye
Contorted trees are spreading forth
The message of the wind

Whodo

  • Posts: 3018
  • Karma: +2/-0
  • Gender: Male
  • the true voice of the gutter
    • http://green-carnation.info/
Odp: muzyka Opeth'o'podobna
« Reply #13 on: 2005-08-10, 13:34:21 »
Zastanawiam siê w ogóle sk±d w Ameryce bior± siê takie zespo³y jak November's Doom, Agalloch czy Morgion, skoro tam panuje death, trash i plastik... naprawde oryginalna muzyka.

Alberick

  • Posts: 152
  • Karma: +0/-0
  • Gender: Male
Odp: muzyka Opeth'o'podobna
« Reply #14 on: 2005-08-10, 14:03:32 »
Jaki¶ czas temu zastanawia³em siê dok³adnie nad tym samym. Jako¶ nie mog³o doj¶æ do mnie to "USA" przy pochodzeniu bandów. Zupe³nie nie pasuj± do tego co dzieje siê na ich scenie muzycznej. Jakbym nie sprawdza³ w renomowanym ¼ródle, to bym chyba w ¿yciu nie uwierzy³. :wink:

 

lofty-success