Author Topic: In Cauda Venenum  (Read 137598 times)

0 Members i 1 Go¶æ przegl±da ten w±tek.

Luksor

  • Mourner
  • *
  • Posts: 13349
  • Karma: +121/-2
  • Gender: Male
  • Phantom of the Opera
    • Whiteslope
Odp: In Cauda Venenum
« Reply #180 on: 2019-09-28, 11:03:10 »
Wczoraj nie da³em ju¿ rady, wiêc dopiero teraz przysiadam do wersji szwedzkiej. Imho znowu trochê kuleje brzmienie, szczególnie w tych mocnych czê¶ciach. Jest po prostu za gêsto. Gdyby to mia³o poziom realizacji i klarowno¶æ Deliverance, wysz³aby znakomita nowoczesna progresywno-hard rockowa p³yta, bliska metalowej stylistyce z ich z³otego okresu. Muzycznie, aran¿acyjnie, jak dla mnie, imponuj±co. :)
Seven milestones...
Under a watching autumn eye
Contorted trees are spreading forth
The message of the wind

Funnykris

  • Posts: 531
  • Karma: +8/-3
    • https://kchoma.bandcamp.com/
Odp: In Cauda Venenum
« Reply #181 on: 2019-09-28, 11:04:21 »
W Empikach stoj± na pó³kach? Dzisiaj bêdê w Rzeszowie to chyba podskoczê bo jako¶ nie zamówi³em  :?

Funnykris

  • Posts: 531
  • Karma: +8/-3
    • https://kchoma.bandcamp.com/
Odp: In Cauda Venenum
« Reply #182 on: 2019-09-28, 11:13:55 »
http://koniecwszystkiego.com/opeth-in-cauda-venenum-2019/
Jedna z pierwszych recenzji. Chyba pierwsza w sieci. Oj pojecha³ po p³ycie. Imo mocno niesprawiedliwa ocena. Ju¿ dwa single by³y bardzo dobre.

Funnykris

  • Posts: 531
  • Karma: +8/-3
    • https://kchoma.bandcamp.com/
Odp: In Cauda Venenum
« Reply #183 on: 2019-09-28, 11:16:47 »
Wczoraj nie da³em ju¿ rady, wiêc dopiero teraz przysiadam do wersji szwedzkiej. Imho znowu trochê kuleje brzmienie, szczególnie w tych mocnych czê¶ciach. Jest po prostu za gêsto. Gdyby to mia³o poziom realizacji i klarowno¶æ Deliverance, wysz³aby znakomita nowoczesna progresywno-hard rockowa p³yta, bliska metalowej stylistyce z ich z³otego okresu. Muzycznie, aran¿acyjnie, jak dla mnie, imponuj±co. :)
U mnie na studyjnych s³uchawkach detale mimo wszystko wychodz± ale faktycznie czuæ taki "kocyk" na wszystkim. Ma to te¿ swój urok. Ogó³em p³yta zrealizowana ¶wietnie. My¶lê, ¿e to efekt zamierzony a nie rezultat nadmiernej kompresji materia³u.

Luksor

  • Mourner
  • *
  • Posts: 13349
  • Karma: +121/-2
  • Gender: Male
  • Phantom of the Opera
    • Whiteslope
Odp: In Cauda Venenum
« Reply #184 on: 2019-09-28, 11:32:55 »
A ja my¶lê, ¿e to celowy zabieg. W tej materii daje po prostu znaæ o sobie s³abo¶æ Majka i jego fascynacja muzyk± i jej realizacj± sprzed 50 lat. Zespo³y wtedy tak brzmia³y, bo siê po prostu lepiej nie da³o. O ile na Heritage i Pale Communion mia³o to swój urok, to na najnowszym albumie uwiera. :(
Seven milestones...
Under a watching autumn eye
Contorted trees are spreading forth
The message of the wind

Funnykris

  • Posts: 531
  • Karma: +8/-3
    • https://kchoma.bandcamp.com/
Odp: In Cauda Venenum
« Reply #185 on: 2019-09-28, 11:45:00 »
A ja my¶lê, ¿e to celowy zabieg. W tej materii daje po prostu znaæ o sobie s³abo¶æ Majka i jego fascynacja muzyk± i jej realizacj± sprzed 50 lat. Zespo³y wtedy tak brzmia³y, bo siê po prostu lepiej nie da³o. O ile na Heritage i Pale Communion mia³o to swój urok, to na najnowszym albumie uwiera. :(
trochê tak. Zdecydowanie za ma³o wycinano w procesie miksu. Chodzi mi o filtry - g³ównie dolnoprzepustowe. Przez to jest nadmiar tonów niskich (gitara basowa koliduje z gitarami i innymi instrumentami). Zgodnie ze sztuk± powinno siê tak operowaæ brzmieniem poszczególnych instrumentów w miksie ¿eby ka¿dy znalaz³ swoje miejsce i nie wchodzi³ innym w drogê. Tutaj na ucho s³ychaæ ¿e wszystko jest gêste, zamulone i troszeczkê siê zlewa w jedn± ca³o¶æ. Traci na tym przede wszystkim przestrzenno¶æ brzmienia i selektywno¶æ. Zreszt± co ja tam wiem zajmujê siê muzyk± amatorsko - nad t± p³yt± procowali profesjonali¶ci wiêc efekt musia³ byæ zamierzony.

Luksor

  • Mourner
  • *
  • Posts: 13349
  • Karma: +121/-2
  • Gender: Male
  • Phantom of the Opera
    • Whiteslope
Odp: In Cauda Venenum
« Reply #186 on: 2019-09-28, 11:52:17 »
A ja my¶lê, ¿e to celowy zabieg. W tej materii daje po prostu znaæ o sobie s³abo¶æ Majka i jego fascynacja muzyk± i jej realizacj± sprzed 50 lat. Zespo³y wtedy tak brzmia³y, bo siê po prostu lepiej nie da³o. O ile na Heritage i Pale Communion mia³o to swój urok, to na najnowszym albumie uwiera. :(
trochê tak. Zdecydowanie za ma³o wycinano w procesie miksu. Chodzi mi o filtry - g³ównie dolnoprzepustowe. Przez to jest nadmiar tonów niskich (gitara basowa koliduje z gitarami i innymi instrumentami). Zgodnie ze sztuk± powinno siê tak operowaæ brzmieniem poszczególnych instrumentów w miksie ¿eby ka¿dy znalaz³ swoje miejsce i nie wchodzi³ innym w drogê. Tutaj na ucho s³ychaæ ¿e wszystko jest gêste, zamulone i troszeczkê siê zlewa w jedn± ca³o¶æ. Traci na tym przede wszystkim przestrzenno¶æ brzmienia i selektywno¶æ. Zreszt± co ja tam wiem zajmujê siê muzyk± amatorsko - nad t± p³yt± procowali profesjonali¶ci wiêc efekt musia³ byæ zamierzony.
Krzysztof, dok³adnie o to mi chodzi. Zamierzenie zamierzeniem, ale brzmi to jakby nagrywali w s³abym studio.  :x
Seven milestones...
Under a watching autumn eye
Contorted trees are spreading forth
The message of the wind

Funnykris

  • Posts: 531
  • Karma: +8/-3
    • https://kchoma.bandcamp.com/
Odp: In Cauda Venenum
« Reply #187 on: 2019-09-28, 11:57:53 »
A ja my¶lê, ¿e to celowy zabieg. W tej materii daje po prostu znaæ o sobie s³abo¶æ Majka i jego fascynacja muzyk± i jej realizacj± sprzed 50 lat. Zespo³y wtedy tak brzmia³y, bo siê po prostu lepiej nie da³o. O ile na Heritage i Pale Communion mia³o to swój urok, to na najnowszym albumie uwiera. :(
trochê tak. Zdecydowanie za ma³o wycinano w procesie miksu. Chodzi mi o filtry - g³ównie dolnoprzepustowe. Przez to jest nadmiar tonów niskich (gitara basowa koliduje z gitarami i innymi instrumentami). Zgodnie ze sztuk± powinno siê tak operowaæ brzmieniem poszczególnych instrumentów w miksie ¿eby ka¿dy znalaz³ swoje miejsce i nie wchodzi³ innym w drogê. Tutaj na ucho s³ychaæ ¿e wszystko jest gêste, zamulone i troszeczkê siê zlewa w jedn± ca³o¶æ. Traci na tym przede wszystkim przestrzenno¶æ brzmienia i selektywno¶æ. Zreszt± co ja tam wiem zajmujê siê muzyk± amatorsko - nad t± p³yt± procowali profesjonali¶ci wiêc efekt musia³ byæ zamierzony.
Krzysztof, dok³adnie o to mi chodzi. Zamierzenie zamierzeniem, ale brzmi to jakby nagrywali w s³abym studio.  :x
A kto to w ogóle miksowa³? Bo chyba nie Steven Wilson - co¶ tam chyba teraz nagrywa.

Luksor

  • Mourner
  • *
  • Posts: 13349
  • Karma: +121/-2
  • Gender: Male
  • Phantom of the Opera
    • Whiteslope
Seven milestones...
Under a watching autumn eye
Contorted trees are spreading forth
The message of the wind

Callahan

  • Posts: 3684
  • Karma: +85/-6
  • Gender: Male
  • Rocket Man
Odp: In Cauda Venenum
« Reply #189 on: 2019-09-28, 14:09:06 »
Zgadzam siê z tymi zarzutami dotycz±cymi brzmienia i powiem wam ¿e jestem bardzo ciekaw jak to bêdzie brzmia³o w miksie 5.1. Mam wra¿enie, ¿e sporo takich gêstych nagrañ w surround zyskuje na selektywno¶ci i przestrzeni, za to trac±c na ciê¿arze. Od niedawna mam wreszcie sprzêt na którym jestem w stanie s³uchaæ tych miksów i powoli zapoznajê siê z tym co wypu¶ci³ Opeth i ich te¿ to dotyczy.
Przez to "zamulanie" niestety mam wra¿enie, ¿e album traci na przystêpno¶ci i jest bardziej mêcz±cy - prawie 70 minut takiego brzmienia to jednak sporo do przyjêcia je¶li siê jeszcze nie zna materia³u. Z czasem pewnie przywykniemy ;)

Edit:
http://koniecwszystkiego.com/opeth-in-cauda-venenum-2019/
Jedna z pierwszych recenzji. Chyba pierwsza w sieci. Oj pojecha³ po p³ycie. Imo mocno niesprawiedliwa ocena. Ju¿ dwa single by³y bardzo dobre.
¦mieszny jest ten tekst. Od niezredagowanych zdañ, które nie maj± sensu, po uwagi wyci±gniête z d... - "okropnie mêcz±cych wokali (ej, facet kiedy¶ CHYBA potrafi³ ¶piewaæ, albo przynajmniej próbowa³, zamiast… nie wiem… piszczeæ[?])" - no kurczê, rozumiem, ¿e stylistycznie komu¶ siê nie musi podobaæ, ale jak siê pos³ucha czystych wokali na takim Still Life (które nadal kocham) i teraz, to Mikael technicznie zrobi³ ogromny postêp, zarówno je¶li chodzi o to jak ró¿norodnych metod ekspresji u¿ywa, jak elastyczny jest stylistycznie jak i po prostu o ile lepiej technicznie sobie radzi z du¿o trudniejszymi partiami, ni¿ te które ¶piewa³ 15 lat temu. Trzeba byæ totalnym amatorem ¿eby tego nie dostrzegaæ. Recenzj± bym tego za bardzo nie nazwa³, raczej jakim¶ smutnym mêczeniem bu³y, bo komu¶ p³yta nie podesz³a ;)
« Last Edit: 2019-09-28, 14:18:31 by Callahan »

Voice

  • Global Moderathor
  • *
  • Posts: 4942
  • Karma: +118/-1
  • Gender: Male
  • Beware of a sharp-edged weapon called human being!
Odp: In Cauda Venenum
« Reply #190 on: 2019-09-28, 22:32:43 »
A ja jestem w trakcie drugiego odsluchu i coraz bardziej mi sie to podoba. Pierwsze sposptrzezenie to to, ze przede wszystkim ta plyta w porownaniu z trzema poprzednimi jest mroczna jak diabli. Mnostwo ciemnych plam klawiszowych i posepnych akordow robi robote. Czuje, ze to najlepszy album z 'nowej ery Opeth' - za cholere go jeszcze nie rozumiem i nie mam pojecia, o co w nim chodzi, ale kreci mnie coraz bardziej.
I had watched the snow all day.
Falling. It never lets up. All day falling.
I lifted my voice and wept out loud,
"So this is life?".

MCs, CDs & DVDs

Luksor

  • Mourner
  • *
  • Posts: 13349
  • Karma: +121/-2
  • Gender: Male
  • Phantom of the Opera
    • Whiteslope
Odp: In Cauda Venenum
« Reply #191 on: 2019-09-29, 07:44:03 »
Powoli zaczynam ogarniaæ zawarto¶æ muzyczn±. Album wci±ga coraz bardziej. I dobrze, bo po dziesiêciu ods³uchach nie przejad³ siê i nadal intryguje. Wci±¿ natomiast nie mogê ¶cierpieæ jego zamulonego brzmienia. O ile przyjemniej by siê tego s³ucha³o, gdyby brzmienie i produkcja by³y z najwy¿szej pó³ki. We¼my dla porównania ostatni Dream Theater, Disturbed czy mniej znany Southern Empire i pewnie ca³± masê innych produkcji z ostatnich kilkunastu miesiêcy. Co do samego Majka, to zastanawiam siê czy on przypadkiem nie ma ju¿ jakich¶ problemów ze s³uchem i to zamulenie brzmienia, ten brak klarowno¶ci, nie jakim¶ tam tego efektem? :-k
Seven milestones...
Under a watching autumn eye
Contorted trees are spreading forth
The message of the wind

ambush1

  • Mourner
  • *
  • Posts: 966
  • Karma: +18/-0
  • Gender: Male
  • 3
Odp: In Cauda Venenum
« Reply #192 on: 2019-09-29, 11:25:51 »
Pobawcie siê equalizerami skoro Wam tak bardzo przeszkadzaj± za niskie czy za wysokie czêstotliwo¶ci. Od kilki paru postów nic innego nie s³yszê jak ¿alenia siê od strony czysto technicznej. Brzmienie jest jakie jest i na pewno jest to zamierzony efekt (jak wspomnia³em czêsto mo¿na sobie podbiæ czy wyrzuciæ na przód dany zakres i ustawiæ pod siebie).
Panowie, bardziej jestem ciekaw jak Wam siê podoba zawarto¶æ artystyczna!? Dla mnie wspomniana ballada czyli Minnets yta (yep prze¿uci³em siê na natywn± wersjê) z Ingen sanning är allas to super kawa³ki, a w Allting tar slut siê zakocha³em bez problemu móg³bym zapêtliæ sobie ten riff z 2:58 i s³uchaæ on and on.

Powtarzam, bardzo dobry album jak na 'nowy' Opeth. Imho s³ychaæ co¶ nowego nie jak na poprzednich 2ch p³ytach gdzie wia³o nud± i w±sami, dzwonami (takie spodnie;) ) i generalnie retro smuty. Jestem bardzo mile zaskoczony bo nie spodziewa³em siê, zw³aszcza po tych 2ch singlach które niczego nowego nie wnosi³y. Ludzie, w Charlatan Djent :shock:

Luksor

  • Mourner
  • *
  • Posts: 13349
  • Karma: +121/-2
  • Gender: Male
  • Phantom of the Opera
    • Whiteslope
Odp: In Cauda Venenum
« Reply #193 on: 2019-09-29, 11:56:19 »
Ambush, o zawarto¶ci muzycznej tak¿e piszê jakby co. Co do equalizera, to niewiele on tu zmieni. Bêbny dla przyk³adu s± s³abiutko nagrane, jakby kto¶ je rejestrowa³ ze sceny bêd±c na backstage'u. ;) W fina³owym kawa³ku jest fragment gdy wystêpuj± a capella - nic tam ju¿ z tego nie wyci±gniesz, s³abo nagrane po prostu i tyle. A sama kompozycja intryguj±ca. Podobnie zreszt± jak Universal Truth i wiele innych ciekawych fragmentów. :)

Edit: A piszê o tym brzmieniu tak du¿o, bo stwierdzam, ¿e Majk jest s³abym producentem i powinien wreszcie sobie z tego zdaæ sprawê i zostawiæ tê robotê innym. Ale ok, ju¿ wiêcej w tej materii nie napiszê ani s³owa. ;) :)
Seven milestones...
Under a watching autumn eye
Contorted trees are spreading forth
The message of the wind

ambush1

  • Mourner
  • *
  • Posts: 966
  • Karma: +18/-0
  • Gender: Male
  • 3
Odp: In Cauda Venenum
« Reply #194 on: 2019-09-29, 12:13:07 »
Je¿eli chodzi o bêbny to akurat tutaj nie ma dyskusji - w 100% siê z Tob± zgadzam, i¿ mog³yby byæ bardziej skompresowane. Co do reszty? My¶lê kwestia gustu. Wiadomo, zawsze mog³oby byæ lepiej, ale naprawdê, bior±c pod uwagê to co s³ysza³em na ost. 2ch kr±¿kach to bardzo jestem ukontentowany z tego co s³yszê na In Cauda Venenum.

PS Ods³uchujê ju¿ only swedish ver. :) Btw idzie zakupiæ tylko t± wersjê CD?

 

lofty-success