Author Topic: obudowa instrumentu  (Read 3550 times)

0 Members i 1 Go¶æ przegl±da ten w±tek.

flynn

  • Posts: 13
  • Karma: +0/-0
obudowa instrumentu
« on: 2019-04-14, 17:49:21 »
Mam pytanie. S± ró¿ne pianina elektroniczne i ró¿ni± sie wieloma funkcjami, ale chodzi mi mi bardziej o budowê fizyczn±. Dla przyk³adu: To jest zwyk³e pianino cyfrowe
https://www.olx.pl/oferta/pianino-elektroniczne-casio-cps-120-z-dodatkami-CID751-IDjJ0FZ.html#9ddd1e8e79
A to jest obudowane, tak by przypomina³o pianino akustyczne
https://hurtowniamuzyczna.pl/offer/17/30652/kawai-kdp90-r.html
Czy to obudowanie co¶ daje poza wygl±dem? Bo jednak gabaryty s± wtedy wiêksze, wiêc nie wiem czy to nie przeszkadza.

Luksor

  • Mourner
  • *
  • Posts: 13349
  • Karma: +121/-2
  • Gender: Male
  • Phantom of the Opera
    • Whiteslope
Odp: obudowa instrumentu
« Reply #1 on: 2019-04-14, 22:32:12 »
Obudowa to bajer. W pianinie cyfrowym najwa¿niejsza jest klawiatura. A dok³adnie, by by³a dynamiczna i wa¿ona. Bez tej ostatniej funkcji robi siê nam klasyczny keyboard. Oczywi¶cie wa¿ny jest jeszcze peda³ dynamiki, ale zawsze mo¿na sobie co¶ tam dobraæ. Wiem to, bo moja ma³¿onka jest muzykiem (nauczycielem) i od kilku lat w domu u¿ywa Casio PX-200 Privia. Oczywi¶cie jest to instrument do æwiczenia w domu (w bloku nie sposób by³oby to robiæ na klasycznym pianinie), wiêc trzeba wzi±æ poprawkê, ¿e presety brzmieniowe nie bêd± jakiej¶ nadzwyczajne. ;) Je¿eli chce siê mieæ co¶ z wy¿szej pó³ki, my¶lê ¿e trzeba siê zaopatrzyæ np. w Yamaha CVP-701 B Clavinova. ;) :)
Seven milestones...
Under a watching autumn eye
Contorted trees are spreading forth
The message of the wind

Luksor

  • Mourner
  • *
  • Posts: 13349
  • Karma: +121/-2
  • Gender: Male
  • Phantom of the Opera
    • Whiteslope
Odp: obudowa instrumentu
« Reply #2 on: 2019-04-14, 22:36:50 »
Tutaj masz jaki¶ filmik reklamowy Yamahy. ;)
Seven milestones...
Under a watching autumn eye
Contorted trees are spreading forth
The message of the wind

longhery

  • Posts: 191
  • Karma: +1/-0
  • Gender: Male
  • moorwalking
Odp: obudowa instrumentu
« Reply #3 on: 2019-04-15, 10:22:05 »
Obudowa meblowa daje przynajmniej jakie¶ pozory stabilno¶ci i sta³ej wysoko¶ci, ma zwykle wbudowane peda³y a pianino ma jakie¶ g³o¶niki. Jest jednak nieporêczna je¶li bêdziesz mia³/mia³a zamiar czêsto siê z pianinem przemieszczaæ. To sugerowana opcja do grania klasyki.
Pianino typu slab (sceniczne) daje trochê mobilno¶ci (choæ mimo wszystko to jest zwykle waga rzêdu 20kg), ale dla wygodnej gry trzeba dokupiæ porz±dn± podstawê i peda³ (k³adzenie klawiatury na stole/krzes³ach to s³aby pomys³). Czêsto te¿ slab-y nastawione s± g³ównie na grê na s³uchawkach, wiêc albo nie maj± g³o¶ników albo maj± bardzo s³abe pierdziawki. S± te¿ gotowe podstawy pod poszczególne modele slab, które po z³o¿eniu daj± w rezultacie co¶ w rodzaju mebla. Jednak kosztowo taniej wyjdzie pój¶æ albo w pianino-mebel albo w sceniczne z podstaw± i peda³em.

Je¶li wybierasz pierwsze pianino, to nie zszed³bym ni¿ej ni¿ yamaha p-45/kawai es8. Potem pó³ka wy¿ej to yamaha p-125 albo kawai es-110 (ja preferujê kawai). To s± przyzwoite instrumenty na start je¶li zaczynasz naukê.
Dalej (je¶li po roku/dwóch nadal chcemy graæ i wybraæ upgrade) w zale¿no¶ci od tego czy idziemy w slab czy mebel pomin±³bym po¶rednie modele (w przypadku yamahy ariusa i niski± clavinovê, w przypadku kawai  seriê kdp i niskie modele cn) i poszed³ od razu w yamaha p-515 (slab) albo jego odpowiednik meblowy - clavinova clp-645 (nie jestem fanem linii cvp) lub w przypakdu kawai mp7 se (slab) lub kawai ca48 (mebel). Rolanda i Casio pomijam, bo to nie moja bajka w kontek¶cie brzmienia/akcji klawiatury.
W tych okolicach cenowych pojawia siê te¿ opcja kawai vpc-1 - klawiatura midi z przyzwoit± ju¿ akcj± kawai (choæ poprzedniej generacji, vpc-2 jak wyjdzie, bêdzie pewnie mia³ now± akcjê gf2). Tak± pod³±czamy do kompa, dokupujemy pakiet brzmieñ i mamy super profesjonalne brzmienie, choæ ju¿ na zawsze zwi±zani jeste¶my z kompem/laptopem.

Celuj±c w najwy¿sze modele pomin±³bym pó³kê po¶redni± i strzeli³ od razu powy¿ej 10k pln (ale jeszcze przed hybrydami) - tutaj w meblowych instrumentach masz yamaha clp-675/685 (ludzie narzekaj± na akcjê w tych modelach, ale brzmi± super), w przypadku kawai ca78 i ca98. Ze slabów znam tylko bardzo ceniony kawai mp11 se.

Najwy¿ej stoj± hybrydy (akcja z m³oteczkami), ale to ju¿ wydatek rzêdu 20k+ dla bardzo zamo¿nych - w tej cenie wola³bym akustyka z opcj± silent. Naturalnie z uwagi na m³oteczki s± to spore meble.

 

lofty-success