Author Topic: Fear Inoculum  (Read 54670 times)

0 Members i 1 Go¶æ przegl±da ten w±tek.

Hieronim_Berbelek

  • Posts: 666
  • Karma: +21/-1
  • Gender: Male
Odp: Fear Inoculum
« Reply #30 on: 2019-08-30, 16:48:49 »
Pos³ucha³em te trzy digitalne bonusy. W sumie nic istotnego dla zawarto¶ci ca³ego albumu. ;)

Nic istotnego, ale po (na razie jednym) ods³uchaniu ca³o¶ci uwa¿am, ¿e dzia³aj± dodatnio na integralno¶æ i dynamikê ca³ego albumu. Na ten moment, album brzmi dla mnie w porz±dku, rzetelna p³yta z klimatem. Ale muszê przes³uchaæ jeszcze kilka razy, na spokojnie i ju¿ nie w pracy, ¿eby sobie to przegry¼æ i wyrobiæ bardziej konstruktywn± opiniê. A, no i pierwsze wra¿enie mam takie, ¿e "Invincible" i "Descending" ostatecznie brzmi± ciekawiej ni¿ na koncertach.
No justice here, No liberty
No reason, No blame
There's no cause to taint the sweetest taste of blood
And greetings from the nation
As we shake the hands of time
They're taking their ovations
The vultures stay behind

Luksor

  • Mourner
  • *
  • Posts: 13349
  • Karma: +121/-2
  • Gender: Male
  • Phantom of the Opera
    • Whiteslope
Odp: Fear Inoculum
« Reply #31 on: 2019-08-31, 10:26:25 »
Jak siê komu¶ chce czytaæ, kolejna recka.
Seven milestones...
Under a watching autumn eye
Contorted trees are spreading forth
The message of the wind

Callahan

  • Posts: 3684
  • Karma: +85/-6
  • Gender: Male
  • Rocket Man
Odp: Fear Inoculum
« Reply #32 on: 2019-09-03, 11:09:27 »
Jak siê komu¶ chce czytaæ, kolejna recka.
Hihi, bo niezbyt pozytywna ta recka, nie? :mrgreen:

Ja jestem po jednym ods³uchu dopiero i na razie mam podobne odczucia, na kolana mnie ta p³yta nie powali³a. I te¿ najbardziej mi siê spodoba³ Invincible.
Ale mam kolegê perkusistê, który jest zachwycony, w³a¶nie ze wzglêdu na bêbny :P

Luksor

  • Mourner
  • *
  • Posts: 13349
  • Karma: +121/-2
  • Gender: Male
  • Phantom of the Opera
    • Whiteslope
Odp: Fear Inoculum
« Reply #33 on: 2019-09-03, 12:14:39 »
No to w takim razie kolejna recenzja, z któr± siê zgadzam. No mo¿e poza ocen± tych trzech ambient-podobnych bonusów. Takie rzeczy to ka¿dy mo¿e sobie spreparowaæ. ;) :)
Seven milestones...
Under a watching autumn eye
Contorted trees are spreading forth
The message of the wind

Hieronim_Berbelek

  • Posts: 666
  • Karma: +21/-1
  • Gender: Male
Odp: Fear Inoculum
« Reply #34 on: 2019-09-07, 22:57:43 »
Powa³kowa³em Fear Inoculum i po nabraniu dystansu do pocz±tkowych wra¿eñ: ekscytacji i pewnego zdziwienia, ¿e jest tak, a nie inaczej, mogê napisaæ ju¿ w miarê ostateczn± i ugruntowan± opiniê o tym albumie. Jestem zadowolony, bardzo zadowolony. Po  os³uchaniu, to jest p³yta, która pod wzglêdem jako¶ci wpisuje siê bez naci±gania w dotychczasowy dorobek Toola i choæ nie ma tu rewolucji czy odkrywania nowych kontynentów, jest solidna kontynuacja dotychczasowej drogi. Aktualnie umieszczam FI na tym samym poziomie (lub nawet pó³ szczebelka wy¿ej) co 10,000 Days , czyli delikatnie poni¿ej poziomu pierwszych trzech d³ugograjów, ale wystarczaj±co blisko by w pe³ni siê t± muzyk± cieszyæ.

Co dla mnie wa¿ne, panowie znale¼li pewnego rodzaju z³oty ¶rodek – nie odwracaj± siê od swojego brzmienia, zapraszaj± do zanurzenia w dok³adnie tej estetyce, za któr± fani siê stêsknili, ale równocze¶nie robi± z ni± co¶ nowego. Mo¿na czuæ, ¿e pewne pomys³y siê tu powtarzaj±, a niektóre zagrywki brzmi± baaardzo znajomo – jasne. Ale równocze¶nie to jest p³yta ze swoim w³asnym charakterem, innym ni¿ wcze¶niejsze: bardziej niespiesznym, meandruj±cym, opartym na jamuj±cych pasa¿ach i powtórzeniach. Fear Inoculum jako ca³o¶æ ma te¿ wyra¼nie inn± dynamikê ni¿ poprzedniczki – nie ma tu bardziej zwartych, napêdzaj±cych album 5-7 minutowych kawa³ków, s± praktycznie same rozbudowane, d³ugie numery. Sprawdza siê to wbrew pozorom ¶wietnie – gdzie¶ przy trzecim ods³uchu przesta³em ¶ledziæ p³ytê jako zestaw utworów, a zacz±³em jej s³uchaæ jak 80-minutowej suity. I tu tak naprawdê siê zachwyci³em, bo ta struktura jest po prostu ¶wietna: nieco ociê¿a³y pocz±tek (numer tytu³owy, Pneuma), swobodnie p³yn±ce rozwiniêcie (Invincible, Descending), nastrojowe zwolnienie (Culling Voices) i fina³owe uwolnienie energii, wyj¶cie z dusznych katakumb i odetchniêcie pe³n± piersi± (7empest). Dodatki z cyfrowej wersji fajnie to uzupe³niaj± i domykaj±, przypominaj±c, ¿e Tool to te¿ zabawy kola¿ami i monta¿em d¼wiêku. Do tego wszystkiego trochê mniej pasuje Choclate Chip Trip, ale ostatecznie da siê na to przymkn±æ oko i potraktowaæ to jako „skok w bok” i lu¼ny kontrapunkt przed sam± kulminacj±.

Poza tym, to jest naprawdê dopracowany, doskonale wyprodukowany album – nawet jak na standardy Toola jest tu niesamowicie du¿o przestrzeni, w której przepiêknie dryfuj± gitara i bas, a wszystko spinaj± potê¿ne, miêsiste bêbny. Dawno nie s³ysza³em tak ¶wietnie - klarownie i jednocze¶nie subtelnie - brzmi±cej p³yty. S± te¿ na Fear Inoculum rzeczy naprawdê genialne – Descending to ju¿ w tym momencie jeden z moich ulubionych kawa³ków Toola w ogóle, a g³ówne riffy Pneumy i Culling Voices to jedne z lepszych, jakie nagrali, jest te¿ kilka wgryzaj±cych siê w g³owê melodii i fraz. Przy d³u¿szym obcowaniu powtarza siê historia, któr± mam z innymi albumami Toola – po kilku ods³uchach z rzêdu mnie trochê mêczy i odk³adam, ale  po jednym, dwóch dniach mam chêæ by wróciæ jeszcze raz do ca³o¶ci. Puenta niech bêdzie wiêc taka, ¿e po tej dekadzie czekania, nic lepszego dostaæ po prostu nie mog³em, a FI to pi±ty naprawdê ¶wietny album w dyskografii Toola i pewnie bêdê go katowa³ przez nastêpne 10, 13, 20 lat z równym zapa³em co Aenimê i resztê.
No justice here, No liberty
No reason, No blame
There's no cause to taint the sweetest taste of blood
And greetings from the nation
As we shake the hands of time
They're taking their ovations
The vultures stay behind

Voice

  • Global Moderathor
  • *
  • Posts: 4942
  • Karma: +118/-1
  • Gender: Male
  • Beware of a sharp-edged weapon called human being!
Odp: Fear Inoculum
« Reply #35 on: 2019-09-08, 12:55:35 »
Kumpel jest wielkim fanem Tool i twierdzi, ze ten album to taka naturalna kontynuacja '10,000 Days'. Rownie dobrze mogli go wydac 2 lata po poprzedniczce.
I had watched the snow all day.
Falling. It never lets up. All day falling.
I lifted my voice and wept out loud,
"So this is life?".

MCs, CDs & DVDs

Hieronim_Berbelek

  • Posts: 666
  • Karma: +21/-1
  • Gender: Male
Odp: Fear Inoculum
« Reply #36 on: 2019-09-08, 22:27:01 »
Do pewnego stopnia siê zgodzê, w tym sensie, ¿e ju¿ na 10,000 Days Tool bardziej eksplorowa³ wypracowany wcze¶niej styl, ni¿ poszukiwa³ nowych brzmieñ. Na Fear Inoculum jest podobnie, to dopracowany album dojrza³ego ju¿ zespo³u, który pod k±tem nowatorstwa i wizjonerstwa swoje ju¿ zrobi³, a teraz spokojnie lepi sobie kolejne rzeczy w okrzep³ym ju¿ stylu. Chocia¿ szczerze mówi±c pod k±tem kontynuacji czy nawi±zañ to dla mnie FI bardziej czerpie z Lateralusa ni¿ z bezpo¶redniego poprzednika.
No justice here, No liberty
No reason, No blame
There's no cause to taint the sweetest taste of blood
And greetings from the nation
As we shake the hands of time
They're taking their ovations
The vultures stay behind

Luksor

  • Mourner
  • *
  • Posts: 13349
  • Karma: +121/-2
  • Gender: Male
  • Phantom of the Opera
    • Whiteslope
Odp: Fear Inoculum
« Reply #37 on: 2019-09-09, 12:22:41 »
Jak na tak wysok± cenê wydawnictwa, 270 tysiêcy sprzedanych egzemplarzy albumu to niesamowity wynik.  :shock: ;) :)
Seven milestones...
Under a watching autumn eye
Contorted trees are spreading forth
The message of the wind

Luksor

  • Mourner
  • *
  • Posts: 13349
  • Karma: +121/-2
  • Gender: Male
  • Phantom of the Opera
    • Whiteslope
Odp: Fear Inoculum
« Reply #38 on: 2019-09-09, 12:45:36 »
To jaka¶ pomy³ka czy rzeczywi¶cie edycja 4-p³ytowa?  :shock: Data premiery 11.10.2919 r. Cena nadal po byku. #-o
Seven milestones...
Under a watching autumn eye
Contorted trees are spreading forth
The message of the wind

ambush1

  • Mourner
  • *
  • Posts: 966
  • Karma: +18/-0
  • Gender: Male
  • 3
Odp: Fear Inoculum
« Reply #39 on: 2019-09-21, 14:38:04 »
Jestem po kilku ods³uchach i odczucia mam bardzo pozytywne. Nie ma jakiej¶ rewolucji czy co¶, ale dobra kontynuacja ost. kr±¿ka. ¦wietne bêbny, brzmienie i w ogóle pozytywnie siê s³ucha. My¶lê, ¿e ch³opaki zrobili to co trzeba, nie silili siê na CO¦ mega innowacyjnego, i dobrze. Czuæ, ¿e to Tool i imho trudno szukaæ czego¶ podobnego.
Top 3 to  7empest, Fear Inoculum i Chocolate Chip Trip (tu solo drums wymiata).

Reasumuj±c ca³a p³yta trzyma poziom, ¶mia³o do polecenia - a wielkim fanem nie jestem.

Tu oficjalnie ca³y album.

Luksor

  • Mourner
  • *
  • Posts: 13349
  • Karma: +121/-2
  • Gender: Male
  • Phantom of the Opera
    • Whiteslope
Odp: Fear Inoculum
« Reply #40 on: 2019-09-21, 14:40:47 »
Mam dok³adnie takie same odczucia. :)
Seven milestones...
Under a watching autumn eye
Contorted trees are spreading forth
The message of the wind

Kas

  • Glücksbringerin
  • Global Moderathor
  • *
  • Posts: 7860
  • Karma: +43/-1
  • Gender: Female
Odp: Fear Inoculum
« Reply #41 on: 2019-09-22, 20:36:40 »
Kumpel jest wielkim fanem Tool i twierdzi, ze ten album to taka naturalna kontynuacja '10,000 Days'. Rownie dobrze mogli go wydac 2 lata po poprzedniczce.
Nie mogli, bo wszyscy by zapyrali "WTF is this shit?", a tak jest "no nareszcie!"

Callahan

  • Posts: 3684
  • Karma: +85/-6
  • Gender: Male
  • Rocket Man
Odp: Fear Inoculum
« Reply #42 on: 2019-11-13, 15:30:42 »
Hahahahaha, my¶la³em, ¿e spadnê z krzes³a. Tool jednak wydaje FI w wersji bez ekranu. Za to dorzuca trochê ¶rednio atrakcyjnych grafik. Wiêc kupa papieru zamiast ekranu i g³o¶ników. Ile taniej im to wysz³o od tamtej edycji? No... 3 DOLARY TANIEJ  :lol: :lol: :lol:
:rotfl:

Voice

  • Global Moderathor
  • *
  • Posts: 4942
  • Karma: +118/-1
  • Gender: Male
  • Beware of a sharp-edged weapon called human being!
Odp: Fear Inoculum
« Reply #43 on: 2019-11-13, 17:35:15 »
LOL. Jawna kpina z fanow.
I had watched the snow all day.
Falling. It never lets up. All day falling.
I lifted my voice and wept out loud,
"So this is life?".

MCs, CDs & DVDs

Callahan

  • Posts: 3684
  • Karma: +85/-6
  • Gender: Male
  • Rocket Man
Odp: Fear Inoculum
« Reply #44 on: 2019-11-14, 10:06:12 »
Ale te¿ mam wra¿enie, ¿e co¶ absolutnie chorego wydarzy³o siê z t± p³yt± na polskim rynku. Na Amazonie ta pierwsza wersja chodzi w granicach 40$. Nowa wersja 35$. Czyli to s± ceny rzêdu 130-150 z³ (patrzê na Amazonie).

Tymczasem ta pierwsza wersja z ekranem w Polsce chodzi³a po ile na pocz±tku? 300? 450 z³ (obecnie na empiku)? Przecie¿ to jest 100% przebitki! Nawet jak siê uwzglêdni wysy³kê z zagranicy...

Ta nowa wersja ma w empiku cenê 199 z³ i to te¿ jest przeginka, ale ju¿ nie tak szokuj±ca jak wcze¶niej...

Co nie zmienia faktu, nadal uwa¿am, ¿e Tool w dojeniu ludzi przegrywa tylko z Kanyem Westem, który sprzedawa³ bia³e koszulki bez nadruku za 120$  :lol: