Author Topic: Piêæ ulubionych ksi±¿ek wg... no w³a¶nie?  (Read 169713 times)

0 Members i 1 Go¶æ przegl±da ten w±tek.

Luksor

  • Mourner
  • *
  • Posts: 13349
  • Karma: +121/-2
  • Gender: Male
  • Phantom of the Opera
    • Whiteslope
Odp: Piêæ ulubionych ksi±¿ek wg... no w³a¶nie?
« Reply #855 on: 2018-03-18, 11:08:00 »
Skoñczy³em czytaæ autobiografiê Ozzy Osbourne'a. Lekko i szybko poch³on±³em te 400 stron. Najbardziej zaszokowa³o mnie, bo nie zdawa³em sobie sprawy, jak wielkie ilo¶ci alkoholu, leków i narkotyków przez 40 lat kariery artystycznej poch³on±³ Ozzy (nb. w tym roku koñczy 70 lat) i w³a¶ciwie prawie bezkarnie, bez wiêkszego uszczerbku na zdrowiu to siê dla niego skoñczy³o. Inny cz³owiek na jego miejscu ju¿ dawno by siê przekrêci³. Szok podwójny, bo on w tym czasie, w okresie prawie totalnego upojenia, uzale¿nienia i upodlenia, wyda³ wiele znakomitych p³yt. :)

Drugi album Black Sabbath pocz±tkowo mia³ nosiæ "Warppiggers" (co wg Ozzy'ego oznaczaæ mia³o "diabelskie wesele"), nastêpnie "War Pigs" (i st±d ta waleczna ok³adka), by w koñcu za spraw± wydawcy przyj±æ "Paranoid". Czwarty album natomiast pierwotnie mia³ nosiæ tytu³ "Snowblind" i znowu za spraw± wydawcy przyjêto ma³o oryginalne "Vol. 4". ;)

Edit: i jeszcze o genialnym gitarulku Randy Rhoadsie. Od zawsze wiedzia³em, ¿e odszed³ przedwcze¶nie w katastrofie lotniczej. Nigdy nie zna³em szczegó³ów i by³em przekonany, wydawa³o mi siê, ¿e to siê sta³o podczas lotu rejsowego. A w rzeczywisto¶ci sta³o siê to w ma³ym samolociku, w którym na nieszczê¶cie przebywa³ akurat Rhandy (a ogromnie ba³ siê latania), a który dla wyg³upu zabra³ i pilotowa³ naæpany kierowca nightlinera podczas trasy koncertowej Ozzy'ego. :(
Seven milestones...
Under a watching autumn eye
Contorted trees are spreading forth
The message of the wind

Voice

  • Global Moderathor
  • *
  • Posts: 4942
  • Karma: +118/-1
  • Gender: Male
  • Beware of a sharp-edged weapon called human being!
Odp: Piêæ ulubionych ksi±¿ek wg... no w³a¶nie?
« Reply #856 on: 2018-03-18, 11:53:13 »
Ja pamietam jakis wywiad z Billem Wardem, w ktorym przyznal, ze totalnie nie pamieta paru lat z kariery BS, bo byl caly czas nacpany  :shock: :shock: :shock: I bynajmniej nie byly to lata zastoju w zespole - panowie regularnie wowczas koncertowali i wydawali nowe albumy, ktorych nagrywanie dziwnym trafem umknelo panu perkusiscie ;)
I had watched the snow all day.
Falling. It never lets up. All day falling.
I lifted my voice and wept out loud,
"So this is life?".

MCs, CDs & DVDs

Voice

  • Global Moderathor
  • *
  • Posts: 4942
  • Karma: +118/-1
  • Gender: Male
  • Beware of a sharp-edged weapon called human being!
Odp: Piêæ ulubionych ksi±¿ek wg... no w³a¶nie?
« Reply #857 on: 2019-08-27, 20:33:06 »
Takie pytanko - czytal ktos cos Lovecrafta? Bo tak jakos mnie natchnelo, zeby sie za jego tworczosc zabrac - wszyscy metalowcy to czytali i sie inspirowali, to przydaloby sie nadrobic zaleglosci ;) Warto czy przereklamowane? I od czego zaczac?
I had watched the snow all day.
Falling. It never lets up. All day falling.
I lifted my voice and wept out loud,
"So this is life?".

MCs, CDs & DVDs

Callahan

  • Posts: 3684
  • Karma: +85/-6
  • Gender: Male
  • Rocket Man
Odp: Piêæ ulubionych ksi±¿ek wg... no w³a¶nie?
« Reply #858 on: 2019-08-28, 11:12:42 »
Takie pytanko - czytal ktos cos Lovecrafta? Bo tak jakos mnie natchnelo, zeby sie za jego tworczosc zabrac - wszyscy metalowcy to czytali i sie inspirowali, to przydaloby sie nadrobic zaleglosci ;) Warto czy przereklamowane? I od czego zaczac?

Nie wiem to siê wypowiem  :lol:
Nie czyta³em, te¿ siê tak przymierzam ju¿ od dawna. Ustali³em tylko, ¿e (o ile nie planujesz czytaæ w oryginalne) warto zainwestowaæ w te nowe wydania z Vesper:
https://bonito.pl/k-1320332-zgroza-w-dunwich-i-inne-przerazajace-opowiesci
(albo miêkka ok³adka: https://bonito.pl/k-90219145-zgroza-w-dunwich-i-inne-przerazajace-opowiesci )
Bo ten zbiór ma najwa¿niejsze teksty + nowe t³umaczenie P³azy podobno jest mistrzowskie (nagroda Literatury na ¶wiecie zreszt± jest ju¿ absolutnie wystarczaj±c± rekomendacj±).

Voice

  • Global Moderathor
  • *
  • Posts: 4942
  • Karma: +118/-1
  • Gender: Male
  • Beware of a sharp-edged weapon called human being!
Odp: Piêæ ulubionych ksi±¿ek wg... no w³a¶nie?
« Reply #859 on: 2019-08-28, 20:31:05 »
Wlasnie nad tym wydaniem sie zastanawiam. Na ich stronce jest jeszcze taniej.
I had watched the snow all day.
Falling. It never lets up. All day falling.
I lifted my voice and wept out loud,
"So this is life?".

MCs, CDs & DVDs

Kas

  • Glücksbringerin
  • Global Moderathor
  • *
  • Posts: 7860
  • Karma: +43/-1
  • Gender: Female
Odp: Piêæ ulubionych ksi±¿ek wg... no w³a¶nie?
« Reply #860 on: 2019-09-22, 20:34:23 »
Takie pytanko - czytal ktos cos Lovecrafta? Bo tak jakos mnie natchnelo, zeby sie za jego tworczosc zabrac - wszyscy metalowcy to czytali i sie inspirowali, to przydaloby sie nadrobic zaleglosci ;) Warto czy przereklamowane? I od czego zaczac?
Ja czyta³am, i powiem tak: on by³ po&^%any, ale geniusz. Nic lepszego potem ju¿ mnikt nie wymy¶li³, najwy¿ej ulepszy³. Dobra, przesadzam, ale serio, to by³o takie wow. Trochê jednak wyprzedi³ swoj± epokê, bo o ile mi wiadomo, sukcesu, jak teraz king, to nie odniós³, a szkoda, nale¿a³o mu siêl.

Luksor

  • Mourner
  • *
  • Posts: 13349
  • Karma: +121/-2
  • Gender: Male
  • Phantom of the Opera
    • Whiteslope
Odp: Piêæ ulubionych ksi±¿ek wg... no w³a¶nie?
« Reply #861 on: 2020-02-12, 06:23:45 »
Obejrza³em "W³adców chaosu" (mocny film) i zabra³em siê za lekturê "Black Metal. Ewolucja kultu".
Seven milestones...
Under a watching autumn eye
Contorted trees are spreading forth
The message of the wind

Kas

  • Glücksbringerin
  • Global Moderathor
  • *
  • Posts: 7860
  • Karma: +43/-1
  • Gender: Female
Odp: Piêæ ulubionych ksi±¿ek wg... no w³a¶nie?
« Reply #862 on: 2020-04-18, 20:56:29 »
Przeczyta³am i polecam: Ahmed Saadawi Frankenstein w Bagdadzie. Dupy nie urywa, ale fajna, ³adnie i plastycznie opowiedziana smutna historia o ¿yciu w powojennym?, pohusajnowskim Bagdadzie, siedzia³am nad map± google i patrzy³am, gdzie co siê dzieje :D No i mój pierwszy od ponad 10 lat kontakt z literatur± arabsk±. Nie ¿a³ujê.
Nie przeczyta³am (bo jestem w trakcie) i polecam: Zak³adnicy historii. Mniejszo¶æ polska w postradzieckiej Litwie Barbary Jundo-Kaliszewskiej. Jak kto¶ lubi literaturê faktu i historyczn±, to bêdzie zadowolony. :)

Luksor

  • Mourner
  • *
  • Posts: 13349
  • Karma: +121/-2
  • Gender: Male
  • Phantom of the Opera
    • Whiteslope
Odp: Piêæ ulubionych ksi±¿ek wg... no w³a¶nie?
« Reply #863 on: 2020-12-06, 10:44:42 »
Przeczyta³em biografiê Turbo. Bardzo ciekawie napisana. Odbieram j± jako swego rodzaju spowied¼ muzyków, rozliczenie z przesz³o¶ci± czyli "kawa na ³awê, bez owijania w bawe³nê". :)

Seven milestones...
Under a watching autumn eye
Contorted trees are spreading forth
The message of the wind

Voice

  • Global Moderathor
  • *
  • Posts: 4942
  • Karma: +118/-1
  • Gender: Male
  • Beware of a sharp-edged weapon called human being!
Odp: Piêæ ulubionych ksi±¿ek wg... no w³a¶nie?
« Reply #864 on: 2020-12-08, 20:53:27 »
Mam nadzieje, ze sie doczekam czegos podobnego o Kacie. Chlopak od biografii Romka ponoc juz nad tym od jakiegos czasu pracuje i mam nadzieje, ze bedzie porzadnie i obiektywnie, bo - podejrzewam, ze tak jak w Turbo - kazdy ma tam swoja wersje wydarzen.
I had watched the snow all day.
Falling. It never lets up. All day falling.
I lifted my voice and wept out loud,
"So this is life?".

MCs, CDs & DVDs

blackmailer

  • Posts: 124
  • Karma: +2/-0
Odp: Piêæ ulubionych ksi±¿ek wg... no w³a¶nie?
« Reply #865 on: 2020-12-09, 13:30:03 »
A mi siê ksi±¿ka nie podoba³a. Jestem mocno zakrêcony na Turbo, ale wed³ug mnie to nie jest jaka¶ super pozycja, szczególnie mam tutaj uwagi do autora, do jêzyka jakim operuje i do nastawienia do ch³opaków. Za du¿o wed³ug mnie tu Kupczyka i Ceti, Hoffmanna solo, plucia siê o tym, ¿e ZNOWU ch³opaki co¶ spartolili. Ok, by³o tak, ale naprawdê sposób w jaki autor to pisa³, przypomina mi jak±¶ kreskówkê typu Scooby Doo, albo Smurfy, gdzie ten z³y ZNOWU siê wyjebibi³ na ryj... Nie potrafiê tego do koñca wyraziæ, strasznie mnie irytowa³a ta ksi±¿ka miejscami. Dodatkowo straci³em te¿ sporo szacunku do Hoffmanna, bo to jakim by³ i jest januszem to g³owa ma³a XD Same wspomnienia muzyków, itp. na plus. No i fajnie, ¿e taka ksi±¿ka powsta³a. Na pewno by by³o lepiej (przynajmniej dla mnie), gdyby kto¶ inny j± napisa³ :D Ogólnie na +, ale bez zachwytu.