Author Topic: Muzyczne podsumowanie 2020 roku  (Read 1037 times)

0 Members i 1 Go¶æ przegl±da ten w±tek.

Luksor

  • Mourner
  • *
  • Posts: 13349
  • Karma: +121/-2
  • Gender: Male
  • Phantom of the Opera
    • Whiteslope
Muzyczne podsumowanie 2020 roku
« on: 2020-12-17, 15:08:58 »
Podobno to najlepsze rockowe i metalowe albumy bie¿±cego roku. ;)
Seven milestones...
Under a watching autumn eye
Contorted trees are spreading forth
The message of the wind

Voice

  • Global Moderathor
  • *
  • Posts: 4942
  • Karma: +118/-1
  • Gender: Male
  • Beware of a sharp-edged weapon called human being!
Odp: Muzyczne podsumowanie 2020 roku
« Reply #1 on: 2021-01-08, 15:26:56 »

Ja wiem, ze i tak juz tu tego pewnie nikt nie czyta, ale niech tradycji stanie sie zadosc ;)

Umowmy sie, to nie byl najlepszy rok dla ludzkosci ;) Dla mnie jednak rekordowy - pandemia zrobila swoje i wszelkiej masci wydatki na koncerty i wydarzenia kulturalne odpadly, wiec mozna bylo przesunac srodki finansowe w strone uzupelniania kolekcji. Poza tym, na samym poczatku roku roznymi kanalami udalo mi sie pozbyc mniej wiecej 90% kaset, ktore skrzetnie gromadzilem w latach 90., wiec automatycznie czesc z tych wydawnictw momentalnie znalazla sie na mojej polce w wersji cd. Zusammen do kupy przybylo mi okolo 90 plyt, co wg mojej zony stanowi juz calkiem solidna podstawe do rozwodu ;)

No ale wsrod tych wszystkich uzupelnien nie zabraklo tez miejsca na nowe rzeczy. Musze przyznac, ze pomimo ogromu nowej muzyki wydawanej w tym roku, jakos nie chcialo mi sie specjalnie nowych rzeczy odkrywac, wiec trzymalem sie sprawdzonych zespolow, ktorym ufam od lat. Roznie na tym wyszedlem, ale o tym zaraz ;)

No wiec pierwsza trojca:
1. BESIDES - Bystanders - juz na samym poczatku roku (bo album pojawil sie gdzies w styczniu) mialem pretendenta do plyty roku i jak widac nie zmienilo sie ;) Porazajacy album, przepelniony skrajnymi emocjami, pieknymi aranzami i szerokim instrumentarium. I ja wiem, ze pewnie po czesci ten moj zachwyt wynika z tematyki tej plyty, bo na dzien dobry czlowiek podchodzi do niej z jakims ladunkiem emocjonalnym, ale trudno mi sobie wyobrazic, zeby lepiej dalo sie oddac wlasnie te tematyke poprzez muzyke. Czapki z glow i szacunek dla zespolu, ze rozwinal swoja muzyke ze standardowego post-rocka w cos tak dobrego.

2. DRACONIAN - Under a Godless Veil - brakowalo mi takich smutow, szczegolnie w kontekscie tegorocznych wydawnictw MDB, o czym dalej, i Draconian pieknie wpasowal sie w te luke. Klasycznie doomowe, melancholijne i ociekajace smutkiem riffy, a do tego wokal Heike, ktora zadebiutowala juz na poprzedniej plycie Szwedow i pokazala, ze poprzednia wokalistka do piet jej nie siegala. Piekna im ta plyta weszla i mysle, ze kazdy kto choc troche teskni za zespolami pokroju Theatre of Tragedy i innymi przedstawicielami sceny goth/doom z lat 90., powinien sie z tym albumem zapoznac.

3. LUNATIC SOUL - Through Shaded Woods - ucieszyl mnie powrot Mariusza do bardziej naturalnych brzmien, bo jakos tak do dzisiaj nie moge sie przekonac do tych poprzednich czerwonych, elektronicznych albumow. Piekne melodie, jak zwykle swietne wokale i niespotykany dotad na plytach LS lekko folkujacy klimat. Spodziewalem sie po tej plycie raczej czegos w klimacie Wardruny lub DCD, bo chyba w takich kategoriach wypowiadal sie przed premiera Mariusz, a okazalo sie, ze album jest o wiele bardziej przystepny i chyba najweselszy w moim zestawieniu - sporo tu przestrzeni i takich (powiedzmy) radosnych brzmien, ale jednoczesnie nie ociera sie to o wioche rodem z mnostwa kapel folk-metalowych. Obstawiam, ze gdybym jednak znalazl tu bardziej posepne, nordyckie klimatym to bylaby plyta roku, a tak - solidne trzecie miejsce ;)

I trzy wyroznienia:
PARADISE LOST - Obsidian - nie napisze, ze PL powrocil w pieknym stylu, bo juz od kilku albumow wstecz sa na fali wznoszacej, ale zdecydowanie lepiej mi 'Obsidian' wszedl od poprzedniej 'Medusy'. Taki 'the best of' PL w sumie - sa ciezkie doomowe walce, ktorych na ostatnich dwoch wydawnictwach niemalo, sa klasyczne paradajsowe klimaty rodem z kultowego 'Draconian Times' albo innego 'Icon', sa tez bardziej gotyckie utwory, korzeniami siegajace do Siostrzyczek Milosierdzia - czego chciec od PL wiecej? Moze tylko lepszej okladki ;)

VADER - Solitude in Madness - rzadko juz slucham tego typu grania, bo czlowiek juz zdziadzial i troche spokoju potrzebuje, ale do Vadera jednak zawsze wracam i tym razem zespol nie zawodzi. 11 strzalow w pysk, kosmiczne tempa, wciaz niesamowity wokal Petera i pare naprawde swietnych numerow, ktorych brakowalo na poprzednich wydawnictwach. Zlosliwy by sie przyczepil, ze dwa numery z tej plyty byly juz na EPce 'Thy Messenger', a do tego jeszcze ten cover Acid Drinkers, ale i tak swietnie wchodzi ta plyta i chyba od czasow 'Litany' Vader tak dotkliwie nie atakowal dzwiekiem sluchacza. Warto.

MACIEJ MELLER - Zenith - heh, ciekawe, ze moj mozg potrafi czerpac przyjemnosc zarowno z Vadera, jak i z plyty stojacej chyba dokladnie po przeciwnej stronie barykady ;) Poczatkowo jakos tak zbyt miekki mi sie ten album wydawal i wokalnie tez nie do konca trafiony, ale po paru odsluchach zrozumialem, ze to typowo Mackowa plyta, z motywami, z ktorych mnostwo z latwoscia mogloby sie znalezc na kolejnej plycie Quidam (chlip chlip) i jakos tak juz siadlo i nie chcialo puscic. Cieply, lekko melancholijny album, w sam raz do niedzielnego popoludnia z kawa i ksiazka.

Poza powyzszymi wielokrotnie krecila sie u mnie Metallica i ich 'SM2' (moim zdaniem o wiele bardziej udana niz wersja z 1999, a 'Wherever I May Roam' to juz w ogole mistrzostwo), udalo sie tez dorwac obie EPki Maestro Ihsahna (pierwsza bardziej metalowa, a druga bardziej klimatyczna - obie na poziomie, ale tez bez szczegolnych rewolucji) i minialbum Lion Shepherd (fajne uzupelnienie poprzedniego, swietnego w moim mniemaniu krazka). I tyle.

Absolutnie najwiekszym i wlasciwie jedynym rozczarowaniem plytowym roku 2020 byly - i stwierdzam to z bolem serca, bo kocham ten zespol jak malo ktory - oba wydawnictwa My Dying Bride, czyli 'The Ghost of Orion" i EPka 'Macabre Cabaret'. Po krotkiej przerwie wynikajacej z trudnej sytuacji rodzinnej Aarona zespol powrocil z plyta tak nieudana i nierowna, ze az chcialoby sie, zeby w ogole  nie powstala. Z 'Ghost' na sile mozna by wyciagnac trzy dobre numery (otwierajacy plyte 'Your Broken Shore' i najbardziej doomowe 'The Long Black Land' i 'The Old Earth') - reszta to niezrozumiale dla mnie zapychacze lub kawalki na naprawde niskim poziomie. Podobnie z listopadowa EPka - numer tytulowy ratuje calosc, a reszty mogloby nie byc. Co mnie jednak dziwi najbardziej, to absolutnie entuzjastyczne recenzje obu tych wydawnictw, stawiajace je na rowni z najbardziej klasycznymi albumami MDB. Ja nie wiem, czy ja juz calkiem ogluchlem, ale poki co 'Ghost' laduje w moim prywatnym rankingu najlepszych plyt Brytyjczykow na ostatnim miejscu. I nie jest to tylko moja opinia, bo znam paru takich maniakow MDB jak ja ;)

Koncertowo jak sie domyslacie lipa, ale zdazylem przed pandemia zaliczyc piekny koncert Dream Theater we Wroclawiu i kameralna sztuke... Varius Manx z przepiekna Kasia Stankiewicz na wokalu. Sam nie wiem, dlaczego tak mi sie podobalo ;)

Amen.
I had watched the snow all day.
Falling. It never lets up. All day falling.
I lifted my voice and wept out loud,
"So this is life?".

MCs, CDs & DVDs

Callahan

  • Posts: 3684
  • Karma: +85/-6
  • Gender: Male
  • Rocket Man
Odp: Muzyczne podsumowanie 2020 roku
« Reply #2 on: 2021-01-11, 22:48:03 »
Dziwnie tu pisaæ, bo naprawdê to trochê pisanie dla 2 osób, ale przynajmniej co¶ mi siê w g³owie u³o¿y mo¿e jak zrobiê takie naprawdê turbo-zwiêz³e podsumowanie.

Dla mnie to by³ chyba rok, w którym kompletnie przesta³em kupowaæ muzykê na CD. My¶lê, ¿e oko³o 40% muzyki s³ucham ze Spotify, reszty z dysku, bo i tak gdy kupujê co¶ fizycznie, to zaczynam od zgrania tego na dysk. Dos³ownie jedyny taki wydatek to preorder albumu Vennarta (premiera, ale raczej na Bandcampie, by³a w listopadzie), ale kr±¿ek w fizycznej wersji ma przyj¶æ dopiero w lutym, wiêc nawet jeszcze go nie mam. Moja kolekcja jest rozwleczona miêdzy Bia³ymstokiem, gdzie bywam parê razy w roku i Krakowem, gdzie nie mam ¿adnego odtwarzacza CD poza czytnikiem w komputerze, wiêc trudno siê dziwiæ.

Ma³o by³o w tym roku nowych p³yt, których bym du¿o s³ucha³, a takich, które w ogóle choæ raz przebrn±³em w ca³o¶ci - mo¿e kilkana¶cie. I tak szkoda mi czasu by pisaæ o wszystkim (a nawet zastanawiaæ siê co to konkretnie by³o), wiêc wymieniê tylko te kilka, które co¶ faktycznie dla mnie znacz±.

Vennart - In the Dead, Dead Wood - oczywi¶cie. Nadal jeszcze uczê siê tej p³yty, ale emocjonalnie i muzycznie to dla mnie najwa¿niejszy kr±¿ek z ubieg³ego roku. Nie wiem, czy lepszy ni¿ poprzedni - trzymaj±cy porównywalny, wysoki poziom i daj±cy mi mnóstwo frajdy. No i dwa potê¿ne riffy z drugiej po³owy Super Sleuth to zdecydowanie najlepszy gitarowy wa³ek jaki s³ysza³em w 2020 roku, czysta rado¶æ. I jeszcze do tego tekst naprawdê na czasie, no bomba.

Jacob Collier - Djesse Vol. 3 - takie co¶ pomiêdzy popem, jazzem, funkiem i fajn±, odwa¿n± elektronik±. Zdecydowanie najlepszy jak dot±d album Jacoba, porywaj±cy, przebojowy, wreszcie anga¿uj±cy emocjonalnie - czysta frajda.

Pure Reason Revolution - Eupnea - powrót po 10 latach, który najpierw mnie niesamowicie ucieszy³, a z czasem jednak pozostawi³ trochê niedosyt i rozczarowanie. To jest dobry, fajny album, którego s³ucham z przyjemno¶ci±. Ale jako¶ brakuje tej magii pierwszych dwóch kr±¿ków. Pozostaje nadzieja, ¿e nie kolejny album, który gdzie¶ tam jest w perspektywie, potraktuj± jeszcze ambitniej i wyjdzie im z tego co¶ ciekawszego. Z tego najbardziej polubi³em potê¿ny singiel - Silent Genesis

Sugar Horse - Drugs - to raczej epka (29 minut). Zupe³nie nie s³ucham takiej muzyki - w¶ciek³e wrzaski i ¶ciany gitar? A tutaj to jest tak pyszne, ¿e wracam raz za razem i nie mogê przestaæ. Panowie prze³amuj± tê agresjê nie do koñca metalowym brzmieniem (kto¶ to nazwa³ sludge-rockiem i co¶ w tym jest) i dziwnymi wstawkami - samplami, nag³ymi wyciszeniami i wej¶ciami melodyjnego wokalu (to co siê odwala w po³owie tytu³owego utworu to jest czyste piêkno), maj± te¿ zreszt± spokojniejsze numery. Nie wiem komu to siê mo¿e spodobaæ - fanom post-rocka? Trochê fanom Oceansize mo¿e nawet, bo te warstwy gitar na warstwach gitar to jest trochê w podobnym stylu... W ka¿dym razie mi siê podoba. Na spróbê: Drugs, ale polecam ca³± epkê, tylko serio: G£O¦NO. Takiej muzyki nie ma sensu s³uchaæ po cichu  :lol:

I to tyle. Poza tym katowa³em bardzo du¿o parê pozycji z 2019 -  CRUX Moon Tooth, You Know What They Mean Bent Knee i nadal utrzymujê opiniê, ¿e to s± rewelacyjne p³yty.

Rozczarowa³ mnie nowy album Pain of Salvation, nie zmotywowa³em siê, by wiêcej pos³uchaæ ostatnioego Rome (chocia¿ nie brzmia³o tak ¼le nawet), koszmarnie znudzi³ mnie nowy Ulver, nie uda³o mi siê te¿ wkrêciæ w nowy album Tame Impala. Trochê nawet nuci³em pod nosem parê melodii z solowej p³yty Hayley Williams, ale te¿ niezbyt d³ugo.

No i to tyle na ten moment. Jest kilka rzeczy, po które jeszcze chcê siêgn±æ po przejrzeniu kilku podsumowañ - je¶li co¶ mnie wci±gnie, pewnie gdzie¶ to wrzucê na forum, ku pamiêci.

Voice

  • Global Moderathor
  • *
  • Posts: 4942
  • Karma: +118/-1
  • Gender: Male
  • Beware of a sharp-edged weapon called human being!
Odp: Muzyczne podsumowanie 2020 roku
« Reply #3 on: 2021-01-12, 23:15:34 »
Heh.


Umowmy sie, to nie byl najlepszy rok dla ludzkosci ;) Dla mnie jednak rekordowy (...) do kupy przybylo mi okolo 90 plyt



Dla mnie to by³ chyba rok, w którym kompletnie przesta³em kupowaæ muzykê na CD.

 :D
I had watched the snow all day.
Falling. It never lets up. All day falling.
I lifted my voice and wept out loud,
"So this is life?".

MCs, CDs & DVDs

Luksor

  • Mourner
  • *
  • Posts: 13349
  • Karma: +121/-2
  • Gender: Male
  • Phantom of the Opera
    • Whiteslope
Odp: Muzyczne podsumowanie 2020 roku
« Reply #4 on: 2021-01-12, 23:43:36 »
Seven milestones...
Under a watching autumn eye
Contorted trees are spreading forth
The message of the wind

Kas

  • Glücksbringerin
  • Global Moderathor
  • *
  • Posts: 7860
  • Karma: +43/-1
  • Gender: Female
Odp: Muzyczne podsumowanie 2020 roku
« Reply #5 on: 2021-01-13, 10:05:07 »
Ja nawet nie wiem, czy poza Draconian i Asafen Avidanem s³ucha³am czego¶ nowego. Ten rok tak trochê bokiem mi przelecia³...

Voice

  • Global Moderathor
  • *
  • Posts: 4942
  • Karma: +118/-1
  • Gender: Male
  • Beware of a sharp-edged weapon called human being!
Odp: Muzyczne podsumowanie 2020 roku
« Reply #6 on: 2021-01-13, 15:07:00 »


Obecnosc Renaty Przemyk zaskakujaca. Nie zebym nie szanowal, ale sluchacze rockserwis.fm to raczej zagorzali progrockowcy, no chyba ze Renata zmienila styl. O czyms nie wiem? Ktos sluchal?
I had watched the snow all day.
Falling. It never lets up. All day falling.
I lifted my voice and wept out loud,
"So this is life?".

MCs, CDs & DVDs

Luksor

  • Mourner
  • *
  • Posts: 13349
  • Karma: +121/-2
  • Gender: Male
  • Phantom of the Opera
    • Whiteslope
Odp: Muzyczne podsumowanie 2020 roku
« Reply #7 on: 2021-01-13, 16:45:26 »


Obecnosc Renaty Przemyk zaskakujaca. Nie zebym nie szanowal, ale sluchacze rockserwis.fm to raczej zagorzali progrockowcy, no chyba ze Renata zmienila styl. O czyms nie wiem? Ktos sluchal?

S³ysza³em tylko jeden kawa³ek we wczorajszym podsumowaniu - duet z Herbutem, wiêc ciê¿ko siê wypowiadaæ. W ogóle, z rzeczy które nie zna³em, najwiêksze wra¿enie w tym podsumowaniu zrobi³a na mnie:
A.A. Williams - Forever Blue
Seven milestones...
Under a watching autumn eye
Contorted trees are spreading forth
The message of the wind

blackmailer

  • Posts: 124
  • Karma: +2/-0
Odp: Muzyczne podsumowanie 2020 roku
« Reply #8 on: 2021-01-17, 11:21:50 »
Tutaj moje top 10 2020. Ciê¿ko takie mocarne p³yty poustawiaæ w fajnej kolejno¶ci, ale to tylko w sumie tak informacyjnie, sugestywne powinny byæ same oceny. U mnie zdecydowanie wygra³a Odraza, zas³uchiwa³em siê w t± p³ytê godzinami :D Mia³em w 2020 s³uchaæ mniej metalu, ale jako¶ tak zacz±³ siê mój romans z black metalem i siê posz³o postanowienie jebaæ XD

10. Turia - Degen van licht
9. Regarde Les Hommes Tomber - Ascension
8. Blaze of Perdition - The Harrowing of Hearts
7. Biesy - Transsatanizm
6. Gallower - Behold the Realm of Darkness
5. Malist - To Mantle the Rising Sun
4. Black Magick SS - Rainbow Nights
3. Paysage d'Hiver - Im Wald
2. IDLES - Ultra Mono
1. Odraza - Rzeczom

Jeszcze nie mogê pomin±æ kilku EPek, które stoj± na naprawdê wysokim, albo bardzo wysokim poziomie, a nie chcia³em ich mieszaæ do top 10 z LP :D

Ihsahn - Telemark (no ta pozycja bardzo zamiesza³a w tym roku w moim ¿yciu muzycznym, mój ma³y bohater 2020 :D)
Bombs Of Hades - Phantom Bell
Wêdrowcy Tu³acze Zbiegi - Berliner Vulkan
Mørknatt  - Icarus

Tutaj wrzucam ca³± swoj± listê z ocenami. Wszystko wymieszane, nie chcia³o mi siê ju¿ tego ogarniaæ :D Pierwszy (poza Lp. oczywi¶cie) jest tytu³ albumu, potem wykonawca i na koñcu ocena w skali od 1 do 10 (zawsze przyjmujê skalê filmwebow± :D). Postara³em siê pogrubiæ tytu³y, które w mojej opinii bardzo warto poznaæ :D
1   Open Source   Kiko Loureiro   7,5
2   Cell-0   Apocalyptica   6
3   Wings of Rage   Rage   6
4   MMXX   Sons of Apollo   7,5
5   Ballistic, Sadistic   Annihilator   5
6   Ordinary Man   Ozzy Osbourne   3
7   Titans of Creation   Testament   7,5
8   Alphaville   Imperial Triumphant   8
9   Krupinské ohne   Malokarpatan    8

10   Quadra   Sepultura   7,5
11   Legal at Last   Anvil   5
12   The Slow Rush   Tame Impala   7
13   F8   Five Finger Death Punch   3
14   Whoosh!   Deep Purple   6,0
15   Zabawa   Zalewski   6,75
17   The Burning   British Lion   5,5
18   Apocalypse & Chill   Delain   6,5
19   III   Demons and Wizards   7
20   From This Place   Pat Metheny   7,5
22   Ascent   Pablo Held   7,5
23   Pharos   Ihsahn   7
24   The Harrowing of Hearts   Blaze of Perdition   8,5
25   Illuminati   God Dethroned   7
26   Wolves Among the Ashes   Svart Crown   6,5
27   Cycle of Suffering   Sylosis   7
28   Splid   Kvelertak   7,5
29   The God-Shaped Void   Psychotic Waltz   7,5

30   School of Hark Knocks   Biff Byford   7
31   Fearmonger   Beneath The Massacre   6
32   Spectres from the Old World   Dark Fortress   8
33   The Ghost of Orion   My Dying Bride   7,5

34   Ominous Black   Trauma   
35   Folkesange   Myrkur   1
36   The Pendulum   Candlemass   7
37   The Outskirts of Reality   Yuri Gagarin   7
38   Sleepwalking    Mariana Semkina   7
39   Rise Radiant    Caligula's Horse   7,5
40   City Burials    Katatonia   6
   The Secret of Our Time   Siena Root   7,5
42      Takida   4
43   Citizens of Boomtown   The Boomstown Rats   6
44   Change the World    Harem Scarem   6,5
45   Bystanders   Besides   8
46   X: The Godless Void and Other Stories   ...And You Will Know Us By The Trail Of Dead   7
47   If You Only Knew   Darker Half   7,5
48   Empire of the Void   Tethra   5,5
49   Of Truth and Sacrifice   Heaven Shall Burn   6,5
50   Kindred    Hexvessel   8
51   Volume II   Hyborian   6
52   Budet   Grift    7
53   Restructure the Molded Mind   Hemotoxin    7
54   Mandala of Fear   Huntsmen    7,5
55   Expanding Oblivion   Pestifer    7
56   Acid Communion   Bone Church   6,5
57   The Resurrection   Crimson Shadows   5,5
58   Choirs of the Fallen   Wombbath    6
60   Black Tides of Obscurity   Earth Rot   7
61   Gospel of the Vile   Dwaal    5,5
62   Fluid Existential Inversions   Intronaut    8,5
63   Bloem   Fluisteraars    7
64   Ascension   Regarde Les Hommes Tomber   8,5
65   Usurpation of the Seven   Ars Veneficium   6
66   Subaqueous   Drown    7,5
67   Apostle of Infinite Joy   Antipope    6,5
68   We Love to Look at the Carnage   Wrekmeister Harmonies   7
69   Threnos    On Thorns I Lay   6
70   Memento Mori    Binary Code   6,5
71   Refractions   Lowrider    6,5
72   Gravity   Saturnalia Temple   6
73   Maniacal   The Order Of Chaos   6,5
74   Degen van licht   Turia    8,5
75   Rien ne devait mourir   Angellore    5
76   Thunder in the Mountains   Dzö-nga    6
77   1692   Frayle    5,5
78   Горе / Grief   Sivyj Yar   7,5
79   Blood of the Night   Yatra    6
80   God Bless the Renegades   Clint Lowery   7
81   Zombie Dragons from Outer Space   Drakum   1
82   Between Land and Sky   Marrasmieli    8,5
83   Waves   Dawn Of Solace   7
84   Viridian   Temperance    1
85   The Fake Grape Sessions   Crowhurst    4
86   Puritan Masochism   Konvent    6
87   Elements   Thoughts Factory   7
88   Cold Dead Lands   Grey Skies Fallen   7
89   Mother   In This Moment   4,5
90   Spirituality and Distortion   Igorrr    7
91   Gedankenwächter   Macbeth    7
92   Cannibal   Bury Tomorrow   4,5
93   Stare into Death and Be Still   Ulcerate   7,5
94   ב: The Black Bile   Medico Peste   8,5
95   Ladoga   Olhava   7
96   Berliner Vulkan   Wêdrowcy Tu³acze Zbiegi   9
97   Aposto³   Czort   8
98   Timaeus   Khôra    8,5

99   Through Doors of Moonlight   At The Altar Of The Horned God   7,5
100   The Realms of Fire and Death   Ignea    5,5
101   Through a Warren of Shadow   Azath    6,5
102   King of the Silent World   Graveir    7
103   Phantom Bell   Bombs Of Hades   8,5
104   Monte Verità   Cénotaphe    8
105   Crimson Harvest   Moontowers    7
106      Fuath    
107   Den tredje dagen   Ocean Chief   4
108   Phylogenesis   Abysmal Dawn   6,5
109   A New Dawn   Skyforest    7
110   Morbid Muhammad   Seeds Of Iblis   
111   To Mantle the Rising Sun   Malist    9
112   Orsök   Nyrst    7
113   Im Wald   Paysage d'Hiver      9
114   Icarus   Mørknatt    8
115   In Umbra Mortis Sedent   Xpus    6
116   Forever Black   Cirith Ungol   7
117   Old Smoke   Barishi    7
118   Absentia   Blaze Of Sorrow    7
119   Redneck Vikings from Hell   Æther Realm   1
120   All Fell Silent, Everything Went Quiet   An Autumn For Crippled Children   6
122   Visitations from Enceladus   Cryptic Shift   7
123   Back into the Old Forest   Old Forest   7,5
124   V   Havok    6
125   Solitude in Madness   Vader    8
126   Cerecloth   Naglfar    8

127   Premonitions   Sojourner    5,5
128   Nihilistic Estrangement   Forgotten Tomb    7,5
129   The Reckoning Dawn   Winterfylleth    7
130   The Song of Desolation   Thy Despair   1
131   Lightless   loviatar   7,5
132   Life Vapor   Feral Light   7,5
133   Trimurti   Drought    7
135   Hadal   Over the Voids   7,5
136   Ersetu   Devangelic    5
137   Tales of a Future Past   Mekong Delta   7,5
138   On Ghastly Shores Lays the Wreckage of Our Lore   Old Corpse Road   8
139   Obsidian   Paradise Lost   8
140   Mohngang   Horn    6,5
141   Hereafter   Tyrant    7
142   The Rock of the Clyde   Ruadh    6,5
143   Death in Pieces   Centinex    5,5
144   Die wilde Jagd   Asenblut    5,5
145   Svindeldjup ättestup   Armagedda    6
146   Fields of Blood   Grave Digger   6
148   Behold the Realm of Darkness   Gallower    8,5
149   Brand   Kall    7,5
150   Profane Death Exodus   Diabolic Oath   6
151   PeeranSal   Sabke Morde   7,5
152   Is, Qui Mortem Audit   Fordomth    7
153   Grungetown Hooligans II   Mantar    7,5
154   Moonlit Navigation   Inexorum    6
155   Maleficae Artes   Entartung    7,5
156   The End of Dormancy   Voivod    7,5
157   Desert of Ghouls   Eremit    5,5
159   Limbo   Gaerea    8
160   The Funeral Pyre   Kvaen   8
161   What Lasts Forever   Nyktophobia    6
162   Rzeczom   Odraza   9,5
163   Rainbow Nights   Black Magick SS   9
164   Transsatanizm   Biesy   8,5

165   Szczerzenie   K³y   7,5
166   State of Deception   Conception   8
167   Death, Rule over Us   Shodan   7,5
168   Ultra Mono   IDLES   9
169   Madness and Magic   Arabs in Aspic   7,5

171   The Absence of Presence    Kansas   7,5
172  Ulver - Flowers of Evil 9

To by by³o z grubsza na tyle. Kolejne podsumowanie za rok!