Author Topic: King Crimson  (Read 20218 times)

0 Members i 1 Go¶æ przegl±da ten w±tek.

Stansfield

  • Posts: 175
  • Karma: +1/-0
  • Gender: Male
Odp: King Crimson
« Reply #30 on: 2011-04-06, 11:02:47 »
- Three of a Perfect Pair: 2,5

De gustibus bla bla bla, ale Three Of A Perfect Pair nie jest wcale taki s³aby, mo¿e daj mu jeszcze jedn± szansê  :) To bardzo niedoceniany album, moim zdaniem najlepsza wersja materia³u z lat 80., przynajmniej pod wzglêdem brzmienia i wokalu Belewa.

edit: poza tym na tym albumie znajduj± siê Nuages i Industry, czyli wyborny KC-krautrock :)
« Last Edit: 2011-04-06, 11:18:16 by Stansfield »
bring our minds together, press them tight

Luksor

  • Mourner
  • *
  • Posts: 13349
  • Karma: +121/-2
  • Gender: Male
  • Phantom of the Opera
    • Whiteslope
Odp: King Crimson
« Reply #31 on: 2011-05-09, 11:46:12 »
Popróbujê znowu, choæ karmazynowa stylistyka lat 80. generalnie nie bardzo mi le¿y, ale na pewno nie spasujê i bêdê robi³ kolejne podej¶cia. A tak btw. ciekawe, jaki bêdzie ten nowy album A King Crimson ProjeKct "A Scarcity Of Miracles".

Quote from: ArtRock.pl
Kiedy w lutym 2009 roku dosz³o do spotkania Roberta Frippa i Jakko Jakszyka, ¿aden z nich nie podejrzewa³, ¿e sesje gitarowych improwizacji zakoñcz± siê nagraniem pe³nego albumu i to wydanego jako projekt King Crimson. Przyjazd saksofonisty i by³ego cz³onka KC Mela Collinsa doda³ barw i wzbogaci³ nowe utwory. Sk³ad grupy uzupe³nili ostatecznie basista Tony Levin i Gavin Harrison, perkusista Porcupine Tree (obaj zasilili szeregi King Crimson w 2008r.), którzy nagrali swoje partie w swoich studiach. I tak co¶, co zaczê³o siê jako prosta wymiana muzycznych pomys³ów, przerodzi³o siê w album pe³en znakomitych utworów, które odkrywaj± co¶ nowego przy ka¿dym kolejnym przes³uchaniu, czego zreszt± mo¿na siê by³o spodziewaæ po muzykach tego kalibru. To bogaty brzmieniowo zbiór zaskakuj±co przystêpnych kompozycji, które s± jednocze¶nie bardzo intymne i pe³ne rozmachu i na pewno znajd± drogê do serc s³uchaczy, których nigdy nie podejrzewano by o "karmazynowe" inklinacje. Wszystko to jest oczywi¶cie zas³ug± znakomitych muzyków, a sam Robert Fripp przyzna³, ¿e jest to jego ulubiony album spo¶ród tych, do których powstania znacz±co siê przyczyni³. Kryje bowiem w sobie gen Crimson, choæ trudno go uznaæ za typowe wydawnictwo KC.

Wcze¶niejsze rocznicowe wydawnictwa King Crimson zosta³y bardzo ciep³o przyjête zarówno przez krytyków jak i publiczno¶æ, a zainteresowanie kompozycjami grupy stale ro¶nie, co przek³ada siê na ich wykorzystanie przy ró¿nych okazjach. Covery utworów King Crimson pojawi³y siê na ostatnich wydawnictwach artystów tak odmiennych stylistycznie jak raper Kanye West, wokalista jazzowy Kurt Elling i folkowa grupa The Unthanks.

P³yta uka¿e siê na rynku w trzech wersjach - jako pojedyncze CD, zestaw CD/DVD-A zawieraj±cy na dysku DVD m.in. ca³y album zmiksowany w formacie 5.1 surround, high definition 24/96 stereo, alternatywne miksy, improwizacje z pierwszych sesji i wideoklip do utworu tytu³owego oraz w limitowanym nak³adzie na 200 gramowej p³ycie winylowej.

A King Crimson ProjeKct - Jakszyk - Fripp - Collins - A Scarcity Of Miracles

1. A Scarcity of Miracles
2. The Price We Pay
3. Secrets
4. This House
5. The Other Man
6. The Light of Day

Robert Fripp - Guitars, Soundscapes
Mel Collins - Alto & Soprano Saxophones, Flute
Jakko M Jakszyk - Guitars, Vocals, Gu Zheng, Keyboards
Tony Levin - Bass & Chapman Stick
Gavin Harrison - Drums & Percussion

Wyslano: 2011-04-06, 17:56:16
P³yta A King Crimson ProjeKct ju¿ jest w ofercie Rock Serwis:
- "A Scarcity Of Miracles" (CD)
- "A Scarcity Of Miracles" (CD+DVDA) (digipak)
Wyslano: 2011-04-08, 16:49:12
zajawka "A Scarcity Of Miracles"
Wyslano: 2011-04-10, 15:29:02
Recka "A Scarcity of Miracles" - baaardzo pochlebna.
Seven milestones...
Under a watching autumn eye
Contorted trees are spreading forth
The message of the wind

Hieronim_Berbelek

  • Posts: 666
  • Karma: +21/-1
  • Gender: Male
Odp: King Crimson
« Reply #32 on: 2011-05-09, 17:43:33 »
Wczoraj Adamczyk zaprezentowa³ zakoñczenie albumu, The Light of Day i przyznajê, ¿e po ciemku wypada to ca³kiem nie¼le - wziê³o mnie, choæ wcze¶niej nie by³em do koñca przekonany do ProjeKctu. Swoj± drog± czy kto¶ rozumie, czemu to nie jest p³yta pod szyldem King Crimson, bo Minimax w kwestii rozwik³ania tej zagadki mi nie pomóg³...?
No justice here, No liberty
No reason, No blame
There's no cause to taint the sweetest taste of blood
And greetings from the nation
As we shake the hands of time
They're taking their ovations
The vultures stay behind

Stansfield

  • Posts: 175
  • Karma: +1/-0
  • Gender: Male
Odp: King Crimson
« Reply #33 on: 2011-05-09, 18:29:31 »
Quote from: Robert Fripp
It has the Crimson gene, but it is not quite KC.
ergo materia³ jest za s³aby ¿eby wydaæ go jako King Crimson, ale za dobry ¿eby nie wydawaæ w ogóle ;)
bring our minds together, press them tight

Voice

  • Global Moderathor
  • *
  • Posts: 4942
  • Karma: +118/-1
  • Gender: Male
  • Beware of a sharp-edged weapon called human being!
Odp: King Crimson
« Reply #34 on: 2011-05-09, 18:56:01 »
Swoj± drog± czy kto¶ rozumie, czemu to nie jest p³yta pod szyldem King Crimson, bo Minimax w kwestii rozwik³ania tej zagadki mi nie pomóg³...?

No wiec ten album jest bodajze 7. z cyklu tzw. ProjeKcts, ktore stanowia - zdaniem Frippa - jest "research and development" for King Crimson. Regularne plyty KC pojawialy sie niezaleznie od tych kolejnych ProjeKctow, wiec wychodzi na to, ze byc moze faktycznie maja one na celu przeprowadzenie okreslonej liczby eksperymentow muzycznych, ktore w pewnym momencie zaprocentuja pelnoprawnym albumem KC. Zreszta, sam sobie poczytaj :P

Quote from: Robert Fripp
It has the Crimson gene, but it is not quite KC.
ergo materia³ jest za s³aby ¿eby wydaæ go jako King Crimson, ale za dobry ¿eby nie wydawaæ w ogóle ;)

Czy za slaby to nie wiem, ale moim zdaniem za duzo tam tych frippowskich "Soundscapes". Jakies to malo crimsonowe, faktycznie, a blizsze chyba jego dokonaniom solowym...


« Last Edit: 2011-05-09, 18:57:34 by VoiceOfCommonSense »
I had watched the snow all day.
Falling. It never lets up. All day falling.
I lifted my voice and wept out loud,
"So this is life?".

MCs, CDs & DVDs

Stansfield

  • Posts: 175
  • Karma: +1/-0
  • Gender: Male
Odp: King Crimson
« Reply #35 on: 2011-05-09, 19:07:01 »
ja na razie s³ysza³em tylko singiel zalinkowany wy¿ej przez Luksora i moim zdaniem to tylko frippowe soundskejpy go ratuj±
bring our minds together, press them tight

Hieronim_Berbelek

  • Posts: 666
  • Karma: +21/-1
  • Gender: Male
Odp: King Crimson
« Reply #36 on: 2011-05-09, 20:58:50 »
W sumie ca³kiem logiczne (przyznam siê bez bicia, ¿e z wcze¶niejszych wydawnictw zanotowa³em tylko ProjeKct X :P), ale od ostatniej p³yty KC minê³o trochê czasu, wiêc spodziewa³em siê w³a¶nie regularnego wydawnictwa. A swoj± drog±, to zapowiada siê nierówna p³yta :|
No justice here, No liberty
No reason, No blame
There's no cause to taint the sweetest taste of blood
And greetings from the nation
As we shake the hands of time
They're taking their ovations
The vultures stay behind

Voice

  • Global Moderathor
  • *
  • Posts: 4942
  • Karma: +118/-1
  • Gender: Male
  • Beware of a sharp-edged weapon called human being!
Odp: King Crimson
« Reply #37 on: 2011-05-09, 22:17:56 »
Nie przejmuj sie, mi tez gdzies te wszystkie ProjeKcty umknely :P
I had watched the snow all day.
Falling. It never lets up. All day falling.
I lifted my voice and wept out loud,
"So this is life?".

MCs, CDs & DVDs

Luksor

  • Mourner
  • *
  • Posts: 13349
  • Karma: +121/-2
  • Gender: Male
  • Phantom of the Opera
    • Whiteslope
Odp: King Crimson
« Reply #38 on: 2011-05-31, 14:08:20 »
S³ucham sampli z tej nowej p³yty, ale jak to sample, wszystko brzmi niezwykle intryguj±co, ale ciekawe jak w wiêkszej dawce...
Wyslano: 2011-05-26, 18:49:07
Kosiak w ostatniej nocnej audycji zaprezentowa³ A Scarcity Of Miracles, The Price We Pay, This House i The Other Man. Pierwsze wra¿enia: niezmiernie pejza¿ysta i senna to p³yta (w dobrym tego s³owa znaczeniu). Jedynie w tym ostatnim pojawia siê karmazynowy pazur, ale nie jest to takie mocne przy³adowanie jak chocia¿by to znane z Red, a bardziej takie zmys³owe - pojawia siê jaki¶ niepokój, jaka¶ dramaturgia. Z tych czterech kompozycji najbardziej w³a¶nie podoba mi siê The Other Man. Generalnie piêknie to wszystko brzmi, bardzo bogate aran¿acje poprzetykane gdzieniegdzie subtelnie brzmieniem melotronu. Mo¿e jedynie pilukania Mela Collinsa jak dla mnie odrobinê za du¿o, ale ja generalnie niezbyt przepadam za brzmieniem saksofonu...
Wyslano: 2011-05-29, 14:37:41
Dos³ucha³em wreszcie pozosta³e dwa tracki, ale nie bêdê siê sili³ z ocen±, bo lepiej to zrobi³:
Quote from: Rock Area
...Tytu³owy kawa³ek to przyjemna podró¿ trzydzie¶ci parê lat wstecz do czasów "Starless", kiedy w zespole ¶piewa³ John Wetton. Mister Jakko Jakszyk dysponuje podobn± barw± g³osu, tak¿e sama kompozycja ma wiele z klimatu tamtego genialnego albumu. Co prawda delikatne partie saksofonu Mela Collinsa mog± raczej kojarzyæ siê z klimatami z d¼wiêkowej bajki Jana Garbarka, ale generalnie utwór jest jak najbardziej "karmazynowy". Zreszt±... King Crimson tyle razy zmienia³ muzyczne oblicze, ¿e w³a¶ciwie ka¿d± p³ytê z kompozycjami sygnowanymi przez Frippa mo¿na by spokojnie opublikowaæ pod s³ynnym szyldem. No ale mówi siê trudno - zamiast nowej p³yty legendy otrzymali¶my najprzystêpniejszy materia³ ze wszystkich dotychczasowych nazw± ProjecKts na ok³adce. Dopiero na wysoko¶ci "The Other Man" kwintet przypomina, ¿e tworz± go muzycy, którzy lubi± poeksperymentowaæ i "zamieszaæ" w strukturach kompozycji. W awangardowe rejony odlatuj± w fina³owym "The Light of Day". To z kolei daleki krewny "Moonchild" z debiutu KC. Wymaga du¿ej cierpliwo¶ci od s³uchacza, ale te¿ jest - zdaniem ni¿ej pisz±cego - utworem niewykorzystanej szansy. Po paru minutach raczej irytuje ni¿ intryguje. Niby podobne s³ówka, a jednak o ró¿nym znaczeniu... Panowie "zaprojecKtowali" ponad 43 minuty muzyki: 34 naprawdê bardzo mi³e dla ucha (zw³aszcza utwór tytu³owy oraz uroczy "Secrets"), pozosta³e 9 - dosyæ mêcz±ce, ale generalnie warto wracaæ do tego albumu. Chocia¿ mianem rewelacji, czy objawienia roku nie odwa¿y³bym siê go okre¶liæ...
Robert D³ucik
ocena: 7,5/10
Seven milestones...
Under a watching autumn eye
Contorted trees are spreading forth
The message of the wind

Stansfield

  • Posts: 175
  • Karma: +1/-0
  • Gender: Male
Odp: King Crimson
« Reply #39 on: 2011-06-02, 12:49:33 »
Niez³a p³yta, ale gdyby wysz³a pod szyldem King Crimson, by³bym rozczarowany, bo miejscami wieje nud± a wokal tandetny jest i bez wyrazu. Dlatego najlepsze (imo) na p³ycie kawa³ki - Secrets i ostatni - by³yby jeszcze lepsze wersji instrumentalnej. 6/10.
bring our minds together, press them tight

Orka_Opeth

  • Posts: 398
  • Karma: +8/-0
  • Gender: Male
Odp: King Crimson
« Reply #40 on: 2011-06-07, 09:54:44 »
Dosyæ nierówna p³yta... Czê¶æ utworów ciekawych jednak generalnie mam wra¿enie ¿e wiele partii jest robionych trochê " na si³ê ".... Moim faworytem jest A Scarcity Of Miracles.

Mo¿e z czasem przekonam siê do ca³o¶ci  :)
out of the courtyard, come back tonight, my sweet satan I see you.

Callahan

  • Posts: 3684
  • Karma: +85/-6
  • Gender: Male
  • Rocket Man
Odp: King Crimson
« Reply #41 on: 2011-07-05, 15:37:07 »
Nowy wyziew Frippa i spó³ki przes³ucha³em dot±d raz i w dodatku ma³o uwa¿nie, ale muszê przyznaæ, ¿e wyda³ mi siê niezno¶nie wrêcz nudny. Mo¿e nie mam cierpliwo¶ci teraz do takiej muzyki i po prostu musi przyj¶æ czas a¿ co¶ takiego mi bardziej podejdzie, nie wiem.

O czym innym jednak chcia³em. W do¶æ karko³omny sposób uda³o mi siê w domu skleciæ zestaw do s³uchania muzyki w 5.1. Wprawdzie ¶rodkowy g³o¶nik i subwoofer wzglêdem g³o¶ników przednich prezentuj± siê do¶æ niepozornie (tymczasem graj± zaskakuj±co przyzwoicie), z kolei tylne prezentuj± siê nie¼le, ale za to trzeba je porz±dnie rozkrêciæ, by dawa³y z siebie tyle, ile trzeba [konsekwencje zestawu spod znaku "ka¿dy pies z innej budy"] i ostatecznie efekt jest zadziwiaj±co dobry. Poniewa¿ od paru miesiêcy mój brat jest w posiadaniu nowego wydania Red, to wczoraj zrobi³em pierwsze podej¶cie do miksu 5.1. Najpierw ¿aden program nie chcia³ mi tego poprawie odtworzyæ [inne p³yty - Opeth, PT na przyk³ad - sz³y bez problemu - nawet, o dziwo, w WMP], ale w koñcu uda³o mi siê uruchomiæ wszystko tak, jak chcia³em.
Efekt powala. Wydawa³o mi siê, ¿e do¶æ dobrze znam tê p³ytê [z wyj±tkiem zawsze nudz±cego mnie niezmiernie Providence], tymczasem wysz³o z niej tyle niemal zupe³nie obcych dla mnie d¼wiêków, ¿e szczêka niemal zagrzechota³a mi uderzaj±c o pod³ogê. Samo brzmienie p³yty, selektywno¶æ d¼wiêków, ich czysto¶æ i g³êbia - ju¿ dla tego warto ten miks odpaliæ. Nawet Providence oczarowuje, a s³uchanie tych wszystkich d¼wiêków rozrzuconych dooko³a potrafi zainteresowaæ.  I efekty d¼wiêku przestrzennego nie s± przesadzone czy natarczywe, a raczej pomagaj± w odbiorze i go urozmaicaj±. Ods³uch tej wersji tylko udowadnia jak bogata i zawi³a jest muzyka Karmazynowego Króla.
Z pewno¶ci± zrobiê kolejne podej¶cie.
Uda³o mi siê te¿ wydestylowaæ flaczka z wersj± 5.1 In the court of the crimson king, kiedy siê zapoznam, z pewno¶ci± co¶ tutaj napiszê ;)

the_silent_man

  • Posts: 114
  • Karma: +9/-0
  • Gender: Male
Odp: King Crimson
« Reply #42 on: 2011-07-13, 15:10:09 »
No w³a¶nie co¶ s³abiutko wypad³a ta nowa p³yta pana Frippa. Dawaæ z powrotem Belew'a. Uwielbiam jego sposób grania i wokal no i poczucie humoru. Bardzo lubiê ostatni± p³yt± KC z Belew'em - The Power To Believe. Szkoda, ¿e chyba ju¿ nic razem nie nagraj±, chocia¿ kto tam wie co Fripp'owi strzeli do g³owy. Wydaje mi siê jednak, ¿e chyba ju¿ poczu³, ¿e nie ma si³ na takie granie jak na TPTB i nagra³ p³ytê spokojn±. Mo¿na powiedzieæ takie powolne przej¶cie na "emeryturê" ;-) A jak kto¶ lubi styl Belew'a to polecam jego ostatnie 3 solowe albumy - Side One, Two i Three. Jak dla mnie ¶wietne.
Doesn't mean you should
Just because you can

Callahan

  • Posts: 3684
  • Karma: +85/-6
  • Gender: Male
  • Rocket Man
Odp: King Crimson
« Reply #43 on: 2011-07-13, 18:12:50 »
Tyle, ¿e by³a te¿ Side Four [nie wiem czy nie koncertowa, nie pamiêtam], a tak¿e p³yta "e" - instrumentalna, ale bardzo crimsonowska, ¶wietnie mi siê jej s³ucha.

the_silent_man

  • Posts: 114
  • Karma: +9/-0
  • Gender: Male
Odp: King Crimson
« Reply #44 on: 2011-07-13, 19:46:32 »
No tak Side Four to koncertówka, na której jest te¿ kilka utworów King Crimson. A "e" jako¶ nie mogê strawiæ.
Doesn't mean you should
Just because you can