Author Topic: Artyku³y na temat Opeth!  (Read 117637 times)

0 Members i 1 Go¶æ przegl±da ten w±tek.

Luksor

  • Mourner
  • *
  • Posts: 13349
  • Karma: +121/-2
  • Gender: Male
  • Phantom of the Opera
    • Whiteslope
Artyku³y na temat Opeth!
« Reply #30 on: 2005-09-10, 04:14:58 »
Quote from: djdzida
Jak taka przychylna recenzja to móg³ ju¿ daæ tê czwóreczkê

Gdybym by³ recenzentem, da³bym minimum 4,5/5 (choæ serce podpowiada 5/5). Ale równie dobrze notê mog³a wymusiæ redakcja.

Quote from: masster
Quote from: Jacek
"(..)Tymczasem na Ghost Reveries znajd± siê tak fragmenty wyj±tkowe, jak i przypominaj±ce grê na czas, bez ¿adnego pomys³u, co od dawna Opeth siê nie zdarza³o."

pytam sie gdzie i ktore??? :-k

Ja te¿ ich nie znajdujê. Dla mnie ten fragment recenzji to takie pisanie dla pisania. Recenzent mo¿e nie mia³ odwagi przyznaæ siê przed ca³± redakcj±, ¿e p³yta jest znakomita. Mo¿e jest pocz±tkuj±cy, mo¿e ma³o charyzmatyczny, obawiaj±cy siê blama¿u a mo¿e zwyczajnie nie do koñca przekonany do GR. Ale i tak, jak na tak wa¿ny i w pewnym sensie opiniotwórczy w tej materii periodyk, jakim bez w±tpienia jest „Teraz Rock”, my¶lê, ¿e jest nie¼le. Recenzja jednak zachêca „nieu¶wiadomionych” do zaznajomienia siê ze sztuk± Opeth, a o to przecie¿ chodzi.
Seven milestones...
Under a watching autumn eye
Contorted trees are spreading forth
The message of the wind

masster

  • Posts: 972
  • Karma: +0/-0
  • Gender: Male
Artyku³y na temat Opeth!
« Reply #31 on: 2005-09-10, 10:30:43 »
Quote from: Jacek
Ale równie dobrze notê mog³a wymusiæ redakcja.

moze i mogla,ale w sumie po co mialaby to robic? co za roznica dla nich??
20 wrzesnia wyjdzie nowy Mystic Art,ciekaw jestem jak tam zrecenzuja GR.tam maja fajny system,bo jeden gosc recenzuje,a kilka osob daje noty od 1 do 10.mysle ze ponizej 9 nie powinni zejsc  :mrgreen:

Luksor

  • Mourner
  • *
  • Posts: 13349
  • Karma: +121/-2
  • Gender: Male
  • Phantom of the Opera
    • Whiteslope
Artyku³y na temat Opeth!
« Reply #32 on: 2005-09-10, 11:50:06 »
Quote from: masster
Quote from: Jacek
Ale równie dobrze notê mog³a wymusiæ redakcja.

moze i mogla,ale w sumie po co mialaby to robic? co za roznica dla nich??

Du¿e wytwórnie p³ytowe maj± swoj± politykê marketingow±. Wykupuj± reklamy w czasopismach i stawiaj± pewne wymagania (czyli klasyczne urabianie opinii publicznej – w tym przypadku s³uchacza i nabywcy towaru w jednej osobie). Mo¿e to wygl±daæ w ten sposób, ¿e stawiaj± pewne warunki w rodzaju „nie wypada by taki Opeth dosta³ 5 gwiazdek, a wielka gwiazda pokroju U2 tylko 2,5". Ponadto w takiej ogólno-rockowej prasie pisz± ludzie o bardzo ró¿nych preferencjach muzycznych, a redaktor naczelny musi jako¶ godziæ pojawiaj±ce siê ró¿nice zdañ, namiêtno¶ci i zami³owania, tworz±c zapewne jakie¶ „wide³ki” ocen. Zreszt± wszyscy wiemy, o co chodzi... Ces't la Vie.

Quote from: masster
20 wrzesnia wyjdzie nowy Mystic Art,ciekaw jestem jak tam zrecenzuja GR.tam maja fajny system,bo jeden gosc recenzuje,a kilka osob daje noty od 1 do 10.mysle ze ponizej 9 nie powinni zejsc  :mrgreen:

Ten system oceny wydaje siê bardziej obiektywny od indywidualnego – podoba mi siê, ale pod warunkiem, ¿e kto¶ (np. redaktor naczelny) nie ustala pewnych „warunków brzegowych” inicjowanych lobbingiem i sponsoringiem. No i oczywi¶cie „¿urnali¶ci” muzyczni maj± jakie¶ pojêcie o muzyce.

Masster mam nadziejê, ¿e recenzjê z Mystic Art podrzucisz na Forum?
Seven milestones...
Under a watching autumn eye
Contorted trees are spreading forth
The message of the wind

sehl

  • Posts: 217
  • Karma: +1/-0
  • Gender: Male
  • ..Stray!''
Artyku³y na temat Opeth!
« Reply #33 on: 2005-09-10, 16:13:57 »
jak nie on to ja  :twisted:
True Pagan Winter Crew
.
..swift chill of desolation...

masster

  • Posts: 972
  • Karma: +0/-0
  • Gender: Male
Artyku³y na temat Opeth!
« Reply #34 on: 2005-09-11, 10:40:40 »
Quote from: Jacek
Masster mam nadziejê, ¿e recenzjê z Mystic Art podrzucisz na Forum?

pewnie,nie widze zadnego problemu  :D  tak szybko jak to bedzie mozliwe postram sie ja tu wrzucic  8)

Luksor

  • Mourner
  • *
  • Posts: 13349
  • Karma: +121/-2
  • Gender: Male
  • Phantom of the Opera
    • Whiteslope
Artyku³y na temat Opeth!
« Reply #35 on: 2005-09-11, 14:25:09 »
Quote from: masster
Quote from: Jacek
Masster mam nadziejê, ¿e recenzjê z Mystic Art podrzucisz na Forum?

pewnie,nie widze zadnego problemu  :D  tak szybko jak to bedzie mozliwe postram sie ja tu wrzucic  8)

Quote from: sehl
jak nie on to ja

Super!!!




Pisz±c natomiast w jednym z poprzednich postów o recenzji GR autorstwa Mariusza Hermy, ¿e jest przychylna, zamieszczam na forum (do przestudiowania) wszystkie (do których uda³o mi siê dotrzeæ) recenzje poprzednich p³yt Opeth, które zosta³y zamieszczone w poprzedniczce „Teraz Rocka” tj. „Tylko Rock” (dla niezorientowanych podajê, ¿e miesiêcznik zmieni³ nazwê z powodu braku consensusu pomiêdzy redakcj± a wydawc±). Zdarza³o siê, poza Natali± Æwik, ¿e wypisywano tam czasami pewne banialuki... ale oceñcie sami.

Orchid:
"Opeth zrzesza takich bardziej bojowych Szwedów. Ich muzyka kroczy zdecydowanie do przodu z wyj±tkiem fragmentów balladowych, kiedy to przysiada na przydro¿nym kamieniu. Orchid, debiut szwedzkiego kwartetu przynosi przyzwoicie sporz±dzon± mieszankê metalu poprzedniej dekady (ironowanie) i death metalu. Klasyczna czaszka materializuje siê w postaci growluj±cego wokalisty, którego staæ jednak równie¿ na czyste ¶piewanie. Bohaterstwo melodii niejednego mo¿e przekonaæ do tego materia³u." (is, ocena: 3/5, TR 6/1996)

Morningrise:
"S³ysz±c, ¿e muzycy Opeth okre¶laj± swoj± muzykê mianem „metalu symfonicznego", spodziewa³am siê rozwlek³ych, monumentalnych partii syntezatora. Jednak podobny instrument w ogóle nie pojawia siê na Morningrise. Tymczasem okre¶lenie „symfoniczny" okazuje siê wyj±tkowo trafne i (wreszcie!) prawid³owo w stosunku do metalu u¿yte. Nie chodzi tu bowiem o przeniesienie, za pomoc± prymitywnych urz±dzeñ brzmieñ orkiestrowych, ale o rozbudowane, wielowarstwowe kompozycje z pewnymi nawi±zaniami do muzyki klasycznej. Morningrise zawiera muzykê bardzo przemy¶lan±. Zró¿nicowane stylowo utwory s± tutaj niczym gitarowa szko³a, gdy¿ ten w³a¶nie instrument dominuje na p³ycie, demonstruj±c oryginalne zagrania. Gitara elektryczna swobodnie zamienia siê miejscem z akustyczn± (s³ychaæ godne szacunku umiejêtno¶ci warsztatowe), a czasami wystêpuje z ni± jednocze¶nie. Wiele zaskakuj±cych d¼wiêków i rozwi±zañ melodycznych ci±gle s³yszê we w³asnej g³owie. Wokalista potrafi zarazem zaryczeæ tak, ¿e niejeden death-maniak pokiwa g³ow± z aprobat±, i za¶piewaæ d¼wiêczne, melodyjne nuty. Muzyka wymyka siê klasyfikacjom nie tylko dlatego, ¿e jest mikstur± wielu stylów (od najostrzejszych po gothic), ale poniewa¿ jest prób± czego¶ nowego, jest odkryciem nowej ¶cie¿ki w metalu. Debiut Opeth (autorka recenzji przyzna³a siê w jednym z kolejnych numerów TR, ¿e siê pomyli³a s±dz±c, i¿ Morningrise jest p³yt± debiutanck±) sk³ania mnie do bardziej optymistycznego patrzenia w przysz³o¶æ tej muzyki, gdy¿ tak inteligentnych pomys³ów nie s³ysza³o siê ostatnio wiele. Ale powinni¶cie sami siê o tym przekonaæ, wnikliwie i uwa¿nie s³uchaj±c Morningrise, które od dzi¶ stawia mnie niemal w pierwszym rzêdzie fanów Opeth." (Natalia Æwik, ocena: 4/5, TR 6/1997)

My Arms Your Hearse:
"Opeth to zespól, któremu nale¿y siê szczególna uwaga, a tej - z niewiadomych przyczyn - niewiele mu siê po¶wiêca... Trzeba co prawda przyznaæ, ¿e o ile w pocz±tkach kariery Opeth proponowa³ brzmienie wyj±tkowo oryginalne, o tyle dzisiaj istnieje ju¿ ca³a scena metalu symfonicznego. Ale nikomu nie uda³o siê jeszcze podrobiæ brzmienia grupy, czemu siê nie dziwiæ. Na przyk³ad blackmetalowe When poprzetykane jest przepiêknymi balladowymi akordami. I nie ma w tym ani przez moment pustego sentymentalizmu: to raczej poziom Metalliki. Tak samo wyciszone, urzekaj±ce jest Madrigal. Swoista „pinkfloydowa zaduma" ³±czy siê z balladowym brzmieniem niczym z Master of Puppets. Dalej mamy The Amen Corner - chyba jeden z najlepszych utworów Opeth. Na pierwszy plan wysuwa siê tu melodia - zawsze niebanalna i zmienna. Bo nie jest to po prostu smutek czy strach, ale specyficzny, opethowy duch spokoju i tajemnicy. Ró¿norodno¶æ, niepowtarzalno¶æ i jakie¶ nieokre¶lone piêkno - oto w³a¶nie kwintesencja stylu tej grupy. W Credence jest za¶ to co¶ z Wildhoney Tiamatu – magia spokoju i jakie¶ b³ogie rozleniwienie. Potem jeszcze „deszczowe" w klimacie Karma; nawet te mocniejsze, blackowe echa fascynuj±. Czuje siê tutaj inteligencjê twórców w rozwi±zaniach melodycznych. A w Epilogue pojawiaj± siê niemal bluesowe organy! Muzyka Opeth jest jak czarodziejska mapa, za pomoc± której mo¿na wêdrowaæ niezliczone kilometry przez krainê emocji. I wci±¿ nie mogê poj±æ, dlaczego jest to tak niedoceniony zespó³..." (Natalia Æwik, ocena: 3,5/5, TR 5/1999)

Blackwater Park:
"Szwedzki Opeth doczeka³ siê nowej p³yty. Która, tak jak ostatnia, nie zachwyca... Pope³niono tu te same b³êdy, co poprzednio. Nie mam nic przeciwko zmianom dynamicznym, ³amaniu nastrojów, ró¿norodno¶ci... Wrêcz przeciwnie; takie zabiegi uatrakcyjniaj±, urozmaicaj±, i o¿ywiaj± p³ytê. Ale... wszystko ma swoje granice. A przechodzenie w mgnieniu oka ze skrajno¶ci w skrajno¶æ to lekka przesada. Na Blackwater Park wygl±da to tak: dynamiczne, zajad³e riffowanie gitar, growlingowy ¶piew, wszyscy grzej± tak, ¿e a¿ iskry siê sypi±, i nagle, jak rêk± odj±³, wszystko siê za³amuje i s³uchamy delikatnego i melodyjnego ¶piewu na tle subtelnej gitary akustycznej. Niebawem gruch! Znowu wszyscy czaduj± na najwy¿szych obrotach. To tak, jakby chcia³o siê zamkn±æ psa z kotem w jednej klatce i liczyæ na mi³o¶æ od pierwszego wejrzenia... Mo¿na tu jednak trafiæ na utwór od pocz±tku do koñca utrzymany w jednym klimacie i - co ciekawe – niezwykle udany. Mowa o opartym w du¿ej mierze na brzmieniach gitary akustycznej Harvest. W tej kompozycji równie¿ nie brak kontrastów: zestawienie zintensyfikowanej rytmiki z rozwlek³±, acz melodyjn± parti± wokaln±, mo¿e jednak zaintrygowaæ. Na urokliwe melodie natrafiamy te¿ w ¶rodkowej czê¶ci The Lepper Affinity, a tak¿e w The Drapery Falls. W tym drugim przypadku jakby odzywaj± siê echa Porcupine Tree, co dziwiæ nie powinno, skoro produkcj± tej p³yty zaj±³ siê Steven Wilson. S± na Blackwater Park bardzo mi³e chwile, ale album jako ca³o¶æ nie jest zbyt przekonuj±cy." (Marcin Gajewski, ocena: 3/5, TR 4/2001)
Seven milestones...
Under a watching autumn eye
Contorted trees are spreading forth
The message of the wind

minder

  • Master of Disaster
  • Administrator
  • *
  • Posts: 5573
  • Karma: +13/-3
  • Gender: Male
  • Wokó³ sami lunatycy...
    • mindr.
Artyku³y na temat Opeth!
« Reply #36 on: 2005-09-11, 18:30:57 »
Jacek, dziêki wielkie! Szkoda, ¿e przegapili Still Life - ciekaw jestem jak album zosta³ odebrany. Ciekawa recenzja BWP. Gdyby MoonFire tak pisa³, chyba nikt nie mia³by do niego pretensji ;)
True Pagan Winter Crew

Luksor

  • Mourner
  • *
  • Posts: 13349
  • Karma: +121/-2
  • Gender: Male
  • Phantom of the Opera
    • Whiteslope
Artyku³y na temat Opeth!
« Reply #37 on: 2005-09-11, 21:16:22 »
Quote from: Minder
Jacek, dziêki wielkie! Szkoda, ¿e przegapili Still Life - ciekaw jestem jak album zosta³ odebrany. Ciekawa recenzja BWP. Gdyby MoonFire tak pisa³, chyba nikt nie mia³by do niego pretensji ;)

Trudno powiedzieæ, czy przegapili, czy sta³o siê tak z innych powodów. W swojej wieloletniej dzia³alno¶ci mieli dwie d³u¿sze, kilkumiesiêczne przerwy w wydawaniu „Tylko Rock”. Pierwsz± wkrótce po ukazaniu siê SL. Drug± w trakcie której dosz³o do zmiany nazwy czasopisma na „Teraz Rock”, w okresie po ukazaniu siê tryptyku DDL (double D + Lamentations – L wyszed³ chyba ju¿ w czasie tej¿e przerwy). No chyba, ¿e co¶ namiesza³em i przegapi³em (je¿eli chodzi o periodyki TR).
Krótka wzmianka jak SL zosta³ przyjêty przez czê¶æ ¶rodowiska TR (a mo¿e tylko przez samego recenzenta) znajduje siê w pierwszym akapicie recenzji BWP. Ale to te¿ nic pewnego, opinia mog³a ewoluowaæ i siê zmieniaæ, bo np. w tym ostatnim „Teraz Rocku” inny recenzent pisze, ¿e BWP i DD s± bliskie absolutu.
A tak generalnie to czekam na ukazanie siê drugiego tomu (moim skromnym zdaniem) najlepszej na ¶wiecie rockowej encyklopedii tj. „Wielkiej Rock Encyklopedii” Wies³awa Weissa (redaktora naczelnego „Tylko Rock” i „Teraz Rock”). Ma zawieraæ zespo³y na litery F-O. Trzeci tom P-Z. Bardzo jestem ciekaw, co pan Weiss napisze w niej o Opeth?
Seven milestones...
Under a watching autumn eye
Contorted trees are spreading forth
The message of the wind

minder

  • Master of Disaster
  • Administrator
  • *
  • Posts: 5573
  • Karma: +13/-3
  • Gender: Male
  • Wokó³ sami lunatycy...
    • mindr.
Artyku³y na temat Opeth!
« Reply #38 on: 2005-09-11, 23:53:43 »
Czujê siê tak potwornie niedoinformowany :| Dziêki za wszystkie info :)
True Pagan Winter Crew

vertigo

  • Global Moderathor
  • *
  • Posts: 1328
  • Karma: +7/-0
  • Gender: Male
Artyku³y na temat Opeth!
« Reply #39 on: 2005-09-12, 00:10:38 »
Quote from: Minder
Jacek, dziêki wielkie! Szkoda, ¿e przegapili Still Life - ciekaw jestem jak album zosta³ odebrany. Ciekawa recenzja BWP. Gdyby MoonFire tak pisa³, chyba nikt nie mia³by do niego pretensji ;)

My¶lê, ¿e on mia³by do siebie o to pretensje, bo z tego co w³a¶nie przeczyta³em wynika, ¿e kole¶ chyba nas nie lubi :twisted:

Luksor

  • Mourner
  • *
  • Posts: 13349
  • Karma: +121/-2
  • Gender: Male
  • Phantom of the Opera
    • Whiteslope
Artyku³y na temat Opeth!
« Reply #40 on: 2005-09-12, 09:22:05 »
Quote from: vertigo
Quote from: Minder
Jacek, dziêki wielkie! Szkoda, ¿e przegapili Still Life - ciekaw jestem jak album zosta³ odebrany. Ciekawa recenzja BWP. Gdyby MoonFire tak pisa³, chyba nikt nie mia³by do niego pretensji ;)

My¶lê, ¿e on mia³by do siebie o to pretensje, bo z tego co w³a¶nie przeczyta³em wynika, ¿e kole¶ chyba nas nie lubi :twisted:

Vertigo, mam nadziejê, ¿e chodzi Ci o MoonFire’a lub Gajewskiego, a nie o mnie?  (Bo trochê nie zakuma³em...)

Jako ma³e post scriptum do tematu "Opeth na ³amach TR", dodam tylko, ¿e ukaza³ siê tam  tylko jeden wiêkszy artyku³ o paczce Mikaela – wywiad (o ile mnie pamiêæ nie myli z Lopezem, zamieszczony w którym¶ z pierwszych numerów „Teraz Rock” w 2003 roku).
Seven milestones...
Under a watching autumn eye
Contorted trees are spreading forth
The message of the wind

vertigo

  • Global Moderathor
  • *
  • Posts: 1328
  • Karma: +7/-0
  • Gender: Male
Artyku³y na temat Opeth!
« Reply #41 on: 2005-09-12, 09:44:05 »
Mia³em na my¶li: 'Z tego co w³a¶nie przeczyta³em pod recenzj± MoonFire czyli jego kolejny odcinek pod tytu³em imperium kontratakuje'.  :mrgreen:

Luksor

  • Mourner
  • *
  • Posts: 13349
  • Karma: +121/-2
  • Gender: Male
  • Phantom of the Opera
    • Whiteslope
Artyku³y na temat Opeth!
« Reply #42 on: 2005-09-12, 10:16:48 »
Quote from: vertigo
Mia³em na my¶li: 'Z tego co w³a¶nie przeczyta³em pod recenzj± MoonFire czyli jego kolejny odcinek pod tytu³em imperium kontratakuje'.  :mrgreen:

MoonFire to ch³opta¶ bez charakteru – nie potrafi siê zdecydowaæ, czy byæ mocarnie wulgarny (true maniac), czy dla odmiany przenikliwie inteligentny (Petroniusz) – zawsze komu¶ próbuje w³aziæ w d... Z³apa³ siê we w³asne sid³a – jest jak przys³owiowa chor±giewka na wietrze. Jedynie co potrafi skutecznie, to opluwaæ muzê dla trochê bardziej wyrobionego odbiorcy. Nie chce mi siê ju¿ tego komentowaæ...
Seven milestones...
Under a watching autumn eye
Contorted trees are spreading forth
The message of the wind

Whodo

  • Posts: 3018
  • Karma: +2/-0
  • Gender: Male
  • the true voice of the gutter
    • http://green-carnation.info/
Artyku³y na temat Opeth!
« Reply #43 on: 2005-09-12, 17:57:44 »
Tutaj wywiad z Perem Wiberg'iem o nowyma albumie Opeth, o chorobie Lopeza itp, itd ;)

veila

  • Posts: 1994
  • Karma: +0/-0
  • Gender: Female
  • here comes the sun
Artyku³y na temat Opeth!
« Reply #44 on: 2005-09-12, 21:25:13 »
nawet znalaz³am ten nr Teraz Rocka, to jest czerwiec 2003, wywiadzik na nieca³± stronê z Peterem, nic specjalnego, o damnation g³ównie. no i zdjêcie jest, takie w lesie  :twisted:
myslê ¿e robiony jako dodatek do znajmuj±cego 3 strony wywiadu ze Stevenem Wilsonem, ale to tylko takie moje podejrzenia  :roll:
wszystko, co sko¶ne.

 

lofty-success