Author Topic: Krakowskie MPK to **********  (Read 11203 times)

0 Members i 1 Go¶æ przegl±da ten w±tek.

rybosom

  • Posts: 260
  • Karma: +0/-0
    • http://www.satyrykon.goin.pl
Krakowskie MPK to **********
« on: 2006-01-04, 18:30:06 »
Wycinek z regulaminu MPK w Krakowie:


"R O Z D Z I A £  IV
OP£ATY ZA PRZEJAZD


§ 9
1. Op³atê za przejazd/przewóz zwierz±t i baga¿u podrêcznego (nale¿no¶æ przewozow±) pasa¿er uiszcza poprzez zakup odpowiedniego biletu.
2. Po wej¶ciu do pojazdu pasa¿er obowi±zany jest posiadaæ wa¿ny bilet uprawniaj±cy do przejazdu/przewozu zwierz±t i baga¿u podrêcznego danym ¶rodkiem transportu MPK S.A. w Krakowie, a w przypadku biletu jednoprzejazdowego niezw³ocznie skasowaæ go i zachowaæ na czas trwania podró¿y.
Uwaga: "niezw³ocznie" - oznacza pierwsz± czynno¶æ, jak± pasa¿er powinien wykonaæ po wej¶ciu do pojazdu.
3. W przypadku nie posiadania biletu nale¿y niezw³ocznie zg³osiæ kieruj±cemu pojazd chêæ zakupu biletu i przygotowaæ odliczon± kwotê. Sprzeda¿ biletów odbywaæ siê mo¿e wy³±cznie podczas postoju.

§ 10
1. Pasa¿erowi nie wolno odstêpowaæ skasowanego biletu innej osobie.
2. Za niewa¿ny uznaje siê bilet:
- wielokrotnie skasowany,
- skasowany po wezwaniu do okazania,
- zniszczony,
- ze zmianami dokonanymi przez pasa¿era,
- o zani¿onej warto¶ci,
- czasowy, po up³ywie czasu okre¶lonego na bilecie,
- okresowy, niewa¿ny na danej trasie,
- okresowy, którego okres wa¿no¶ci up³yn±³,
- bez nadruku MPK S.A. w Krakowie,
- odst±piony innej osobie.

3. Bilet, który nie zosta³ skasowany nie uprawnia do przejazdu/przewozu zwierz±t i baga¿u podrêcznego.
4. Po skasowaniu biletu pasa¿er obowi±zany jest sprawdziæ poprawno¶æ jego skasowania.
5. W razie nieprawid³owego wydruku (np. brak wydruku, wydruk niekompletny, nieczytelny lub niezgodny z wzorcem umieszczonym w poje¼dzie) pasa¿er jest zobowi±zany zg³osiæ ten fakt prowadz±cemu pojazd.

§ 11
1. W razie awarii lub uszkodzenia pojazdu, pasa¿erowi posiadaj±cemu wa¿ny bilet przys³uguje prawo kontynuowania jazdy na podstawie tego samego biletu nastêpnym pojazdem tej samej linii lub innej linii, przebiegaj±cej t± sam± tras±, albo pojazdem zastêpczym, podstawionym przez MPK S.A. w Krakowie.
2. W przypadku linii zastêpczych lub tymczasowych, uruchamianych na czas planowanych remontów dróg i torowisk tramwajowych, podczas korzystania z przejazdu ³±czonego [linia podstawowa + linia tymczasowa (zastêpcza)] bilet jednoprzejazdowy, skasowany w jednym z pojazdów tych linii, zachowuje wa¿no¶æ w poje¼dzie drugim, jak równie¿ w pojazdach, których trasa pokrywa siê z tras± linii zastêpczej przez 1,5 godziny od chwili skasowania.


Dzisiaj wraca³em sobie spokojnie do domu... Mieszkam za¶ na strefie. Przys³uguje mi, rzecz jasna, bilecik ulgowy. Mia³em jednak ze sob± bilet miejski za 1,35z³. Bilecik jaki mi przys³uguje na strefê kosztuje 1,25z³. Wg wyró¿nionej czê¶ci regulaminu, mój bilet by³ wa¿ny. Sprawdzi³em to dokladnie w kilku miejscach. Otó¿ pan stwierdzi³, ¿e dla niego ja nie mam biletu, bowiem bilet na strefê ma byæ ¿ó³ty i koniec. Oczywi¶cie mnie spisa³, jako wykroczenie wskaza³ brak wa¿nego biletu, za¶ kara wynosi 107,25z³
                                                         :evil:     :evil:     :evil:

Gdzie tu sprawiedliwo¶æ??
www.satyrykon.goin.pl - comiesiêczna porcja satyry dla inteligencji...

Czarna

  • Posts: 6433
  • Karma: +19/-0
  • Gender: Female
  • ~pani zima~
Krakowskie MPK to **********
« Reply #1 on: 2006-01-04, 18:33:24 »
No to trzeba by³o siê k³óciæ... Zap³aci³e¶ wiêcej ni¿ trzeba...
Chocia¿ nie wiem, czy to nie jest tak, ¿e trzeba mieæ odpowiedni bilet, bo np. do ulgowych miasto/gmina dop³aca, wiec mo¿e byæ problem kto ma dop³aciæ, je¶li za strefowe p³aci gmian, a za miejskie miasto... itd...  :roll:
...If I call will you come and will you save me?

rybosom

  • Posts: 260
  • Karma: +0/-0
    • http://www.satyrykon.goin.pl
Krakowskie MPK to **********
« Reply #2 on: 2006-01-04, 18:36:28 »
Moo¿e... No ale bez jaj... 107PLNów?? Potraktowa³ mnie na równi z tym, kto jecha³ na gapê!!!!
www.satyrykon.goin.pl - comiesiêczna porcja satyry dla inteligencji...

Czarna

  • Posts: 6433
  • Karma: +19/-0
  • Gender: Female
  • ~pani zima~
Krakowskie MPK to **********
« Reply #3 on: 2006-01-04, 19:01:59 »
Taa, a Ty zap³aci³es... i to wiêcej...

A u nas tylko 50 kasuj±... Znaczy siê ja u¿ywam biletów :P A poza tym, to ma³o je¿d¿ê...  :roll:
...If I call will you come and will you save me?

andreas

  • Posts: 238
  • Karma: +0/-0
Krakowskie MPK to **********
« Reply #4 on: 2006-01-04, 19:06:21 »
tzn, zap³aci³e¶ czy dosta³e¶ mandacik kredytowy? nie mog³e¶ odmówiæ przyjêcia mandatu? (tak jak w przypadku samochodowych) w przypadku odmowy przyjêcia mandatu samochodowego  sprawa trafia do s±du, a tam to jednak ró¿nie bywa, czasem siê udaje, czasem nawet sprawa siê przedawnia...  :P

JEDNAK¯E, pomimo, i¿ to co powiem mo¿e wydaæ siê chore... bo przecie¿ twój bilecik kosztowa³ wiêcej... nie da siê ukryæ, ¿e bilecik mia³e¶ z³y. za³ó¿my, ¿e wsiad³by¶ z wa¿nym biletem intercity do autobusu... co wtedy? dalej by³by¶ w stanie szukaæ dla siebie okoliczno¶ci ³agodz±cych?
prawo jest prawem. odczytywanie go LITERALNIE, bez ¿adnych interpretacji czy okoliczno¶ci jest jednak najbezpieczniejsze, wtedy wszyscy wiedz± na czym stoj±. i wtedy wybór jest tylko ich, czy siê zastosuj±, czy nie...

rybosom

  • Posts: 260
  • Karma: +0/-0
    • http://www.satyrykon.goin.pl
Krakowskie MPK to **********
« Reply #5 on: 2006-01-04, 19:13:10 »
No to jest akurat prawda... Jestem tylko trochê wkurzony... Moznaby znale¼æ jakie¶ ¶rodki ³agodz±ce... Tylu ludziom udaje siê przejechaæ bez biletu i nikomu krzywda siê nie dzieje... No ale racja, prawo jest prawem... Tylko sie rozgniewa³em... #-o
www.satyrykon.goin.pl - comiesiêczna porcja satyry dla inteligencji...

andreas

  • Posts: 238
  • Karma: +0/-0
Krakowskie MPK to **********
« Reply #6 on: 2006-01-04, 19:30:06 »
z regu³y tzw. "okoliczno¶ci ³agodz±ce" daj± za du¿± swobodê dzia³ania i ostatecznie obracaj± siê przeciw temu co powszechnie rozumie siê pod s³owem "sprawiedliwo¶æ".

poza tym, kto ma decydowaæ o okoliczno¶ciach ³agodz±cych w takim przypadku jak twój? kanar? ty? to chyba by³oby nadu¿ycie...

ale ja ciê rozumiem, to mo¿e wkurzyæ, zw³aszcza, ¿e faktycznie molto ludzi je¼dzi na gapê.

rybosom

  • Posts: 260
  • Karma: +0/-0
    • http://www.satyrykon.goin.pl
Krakowskie MPK to **********
« Reply #7 on: 2006-01-04, 20:05:21 »
Eh... No mo¿e lepiej by³o odmówic przyjêcia mandatu... Mo¿e mia³e¶ racjê... Ojciec mojego przyjaciela jest jednym z bardziej powa¿anych prawników w Krakowie i mo¿e uda³oby sie co¶ wskuraæ... No ale mniejsza o to... Przecie¿ na sprawach s±dowych straci³bym du¿o wiêcej ni¿ t± cholerna stówê... Nie wa¿ne, tak mnie ponios³o...
www.satyrykon.goin.pl - comiesiêczna porcja satyry dla inteligencji...

kara¶

  • Posts: 898
  • Karma: +0/-0
  • Gender: Male
  • kurort
    • http://www.myspace.com/laggyluk
Krakowskie MPK to **********
« Reply #8 on: 2006-01-04, 21:28:44 »
napisz odwo³anie
kiedy¶ mi obni¿yli mandat dziêki temu :P jak ci siê uda to mo¿e odpuszcz±

rybosom

  • Posts: 260
  • Karma: +0/-0
    • http://www.satyrykon.goin.pl
Krakowskie MPK to **********
« Reply #9 on: 2006-01-04, 21:31:32 »
No w³asnie, tak my¶lê ¿eby zrobiæ... Mo¿e siê uda...
www.satyrykon.goin.pl - comiesiêczna porcja satyry dla inteligencji...

benetnash

  • Posts: 337
  • Karma: +0/-0
  • Gender: Male
    • http://www.icpnet.pl/~benetnash
Krakowskie MPK to **********
« Reply #10 on: 2006-01-04, 22:23:46 »
ponoæ jak w ci±gu roku siê nie uzbiera mandatów za 250 zeta to mogê Ci skoczyæ bo masz za ma³± szkodliwo¶æ spo³eczn± i nie mogê z³o¿yæ sprawy do s±du grodzkiego...
Ja sam dwa lata temu dosta³em w Toruniu mandat za to ¿e moja gitara jest o 3 cm za d³uga i ¿e by³em g³upi to siê nie wyk³uci³em. Oczywi¶cie mandatu nie zap³aci³em (by³o 60 zeta a po dwóch tygodniach 120 czy jako¶ tak...) a ¿adne upomnienie nie dosz³o jak na razie!
Pozdrawiam!

minder

  • Master of Disaster
  • Administrator
  • *
  • Posts: 5573
  • Karma: +13/-3
  • Gender: Male
  • Wokó³ sami lunatycy...
    • mindr.
Krakowskie MPK to **********
« Reply #11 on: 2006-01-04, 23:46:43 »
Mia³e¶ dobry bilet i niech kanar spada na drzewo. Je¶li nie zap³aci³e¶ jeszcze, to NIE P£AÆ!
Zaskar¿ karê do MPK, opisz sprawê i czekaj na efekty. W razie czego postaw siê okoniem i nic Ci nie zrobi±. Mam znajomych, którzy nawet po spisaniu maj± mandat w dupie i go nie p³ac±. Komornika nie wynajm±, bo siê komornikowi nie op³aca ¶ci±gaæ 100z³ od kogokolwiek.

Warto¶æ Twojego biletu NIE by³a zani¿ona (je¶li faktycznie mia³e¶ za 1,35 a tam gdzie je¼dzisz obowi±zuj± za 1,25). Jakby¶ jecha³ na ca³ym za 2,50, to te¿ by¶ dosta³ mandat? No bez kitu.

Kumpel kiedy¶ skasowa³ bilet, ale kasownik by³ jaki¶ nie teges i nie wydrukowa³ jednej cyferki. Kanar oczywi¶cie siê przyczepi³ i kumpla spisa³. Kumpel odwo³a³ siê do MPK i MPK uzna³o jego roszczenia. Trzeba walczyæ o swoje.
True Pagan Winter Crew

masster

  • Posts: 972
  • Karma: +0/-0
  • Gender: Male
Krakowskie MPK to **********
« Reply #12 on: 2006-01-04, 23:50:02 »
rybosom,idz do siedziby Mpk i zacznij tam z nimi dyskutowac,jak bedziesz odpowiednio upierdliwy to powinni ci puscic to  :P  pamietam,ze jechalem raz autobusem w kolezanka ktorej akurat niedawno ukradli portfel,a miala w nim wszystkie swoje dokumenty.Pech chcial ze akurat byla kontrola i kanar poprosil o legitymacje studencka,poniewaz ta zostala skradziona, to kumpela pokazala kanarowi swoj index i gosc..nie przyjal jej tego i wlepil mandat :? poszla wtedy do siedziby Mpk i tam zaczela sie niezle pienic,w koncu jej podarowali.ale to nie bylo w krakowie  :wink:

sehl

  • Posts: 217
  • Karma: +1/-0
  • Gender: Male
  • ..Stray!''
Krakowskie MPK to **********
« Reply #13 on: 2006-01-05, 09:59:26 »
Rybosom, w ogle nie powinienes dac siê spisaæ. Trzeba by³o olac go¶cia. To po prostu zwyk³y skandal i tyle. Powiedziec, ¿e nie masz dokumentów ani pieniêdzy przy sobie i niech siê odwali. A andreas pieprzy niemi³osiernie. Tah podchodz±c do rzeczy to pensja balczykowskiego za trzy miesi±ce pracy by³a odpowiednia i za¶³u¿ona. Ja pierdole takie prawo!! :evil:
True Pagan Winter Crew
.
..swift chill of desolation...

ironBIDDAF

  • Posts: 79
  • Karma: +0/-0
    • http://WWW.METALMADNESS.PL
Krakowskie MPK to **********
« Reply #14 on: 2006-01-05, 10:12:03 »
Quote from: andreas

prawo jest prawem. odczytywanie go LITERALNIE, bez ¿adnych interpretacji czy okoliczno¶ci jest jednak najbezpieczniejsze, wtedy wszyscy wiedz± na czym stoj±. i wtedy wybór jest tylko ich, czy siê zastosuj±, czyzz nie...


Moim zdaniem nale¿y stosowaæ wyk³adnie celowo¶ciow±, wg. której fakt wp³acenia nale¿nej kwoty za bilet i tak trafia na konto mpk, a kolor biletu ma tutaj niewielkie znaczenie.

Rybosom, kanary czasem chc±c wyrobiæ sobie norme dzienna przypieprzaj± sie o byle co nie maj±c podstawy do tego, wiec sie nie przejmuj.
:(

http://republika.pl/metal-madness/love.jpg

wyraz mi³o¶ci do.... Fizyki

 

lofty-success