Author Topic: Matura... i co dalej?  (Read 91742 times)

0 Members i 1 Go¶æ przegl±da ten w±tek.

manowce

  • Posts: 848
  • Karma: +0/-0
  • Gender: Female
  • adhd
Odp: Matura... i co dalej?
« Reply #15 on: 2006-04-09, 18:29:10 »
Quote from: mona700
Mo¿e kto¶ mi poleci jaki¶ kierunek zwi±zany z biologi±/fizyk±?


zootechnika albo biotechnika (: dwójka znajomych studiuje i s± zachwyceni.

Quote from: Lestat
Filologia angielska lub polska... Jeszcze siê nie zdecydowa³em.


filologia angielska! :3 sama studiujê, polecam serdecznie, polsk± ew. na 2 lub 3 roku jako kierunek równoleg³y, bardziej hobbystyczny (bo sam sobie jest ma³o przysz³o¶ciowy) - ja mam taki plan w³a¶nie (;
Twoje zdanie mnie nie interesuje. mam w³asne.

Soja

  • Posts: 1526
  • Karma: +0/-0
  • Gender: Male
  • bad motherfucker
Odp: Matura... i co dalej?
« Reply #16 on: 2006-04-09, 20:20:29 »
ci moi koledzy co chcą na AWF będą mieli duży problem ze zdaniem matury z biologii. a sportowcami są naprawdę dobrymi.

kasandra: prawo - rodzinny biznes :) ja już sobie ustaliłem całe życie zawodowe, więc depresja mi nie grozi :)
« Last Edit: 2007-05-04, 15:47:25 by Soja »
czy pan wie ile kosztuje kilogram ziemniaków?

veila

  • Posts: 1994
  • Karma: +0/-0
  • Gender: Female
  • here comes the sun
Odp: Matura... i co dalej?
« Reply #17 on: 2006-04-10, 00:17:41 »
hmm... a mo¿e jakie¶ pomys³y na humanistyczny kierunek po maturze z matmy?  :|
wszystko, co sko¶ne.

manowce

  • Posts: 848
  • Karma: +0/-0
  • Gender: Female
  • adhd
Odp: Matura... i co dalej?
« Reply #18 on: 2006-04-10, 00:21:53 »
architektura mo¿e?
Twoje zdanie mnie nie interesuje. mam w³asne.

Lestat

  • Posts: 532
  • Karma: +0/-0
  • Gender: Male
  • Ludzie to s±...
Odp: Matura... i co dalej?
« Reply #19 on: 2006-04-10, 16:52:26 »
Manowce napisa³a:

Quote
filologia angielska! :3 sama studiujê, polecam serdecznie, polsk± ew. na 2 lub 3 roku jako kierunek równoleg³y, bardziej hobbystyczny (bo sam sobie jest ma³o przysz³o¶ciowy) - ja mam taki plan w³a¶nie (;


W sumie ciekawy pomys³. A gdzie siê uczysz? Ja wybieram siê na UWM do Olsztyna.  :)
"Judge me for who I am,
Relieve me for what I am,
Remember me for what I was,
Forgive me for what I became"

manowce

  • Posts: 848
  • Karma: +0/-0
  • Gender: Female
  • adhd
Odp: Matura... i co dalej?
« Reply #20 on: 2006-04-10, 17:47:44 »
Uniwersytet Warszawski :3 to jedyne s³uszne miejsce dla mnie (no, mo¿e ew. Politechnika i jakas Informatyka, ale tam by mnie matma zamordowa³a).
Twoje zdanie mnie nie interesuje. mam w³asne.

Czarna

  • Posts: 6433
  • Karma: +19/-0
  • Gender: Female
  • ~pani zima~
Odp: Matura... i co dalej?
« Reply #21 on: 2006-04-10, 18:53:18 »
No ja siê wybieram na psycho, ale co z tego wyjdzie, to trudno powiedzieæ...
Quote from: Soja

a wracaj±c do matury. kto¶ z was musi zdawaæ co¶ czego jego profil klasy nie obejmuje wystarczaj±co?

W³a¶nie zdajê biologiê rozszerzon±, a jestem w klasie jêzykowo-geograficznej...
Zdajê bio, bo na psycho licz± matmê, historiê, WOS albo bio, a w zasadzie z tych przedmiotów najlepiej czujê siê z biologii... Z historii jestem noga, wkuwanie WOSu jest wed³ug mnie bez sensu, a matma to wiadomo - dla wybitnych...
No i jeszcze polski rozszerzony zdajê... Ale polski to trochê od szczê¶cia zale¿y...

Szczerze mówi±c, to w moim mniemaniu anglistyka to nuda... Jeszcze teraz przy mojej babce w liceum to siê cofnê³am... No i z gadaniem mi nie idzie... nie¶mia³a jestem  :roll: Ale mam FC, a jakbym zrobila Advanca, to t³umaczem mogê byæ, a z podstawami pedagogicznymi ju¿ mo¿na uczyæ nawet, prawda? Dlatego anglistyka odpada, jak dla mnie.
My¶la³am ostatnio te¿ o filologii polskiej, ale to te¿ mêcz±ce na d³u¿sz± metê... (ale gramatykê lubiê :) ) Co nie znaczy, ¿e sobie wyobra¿am, ¿e bêdê le¿eæ na psychologii... Wiem, ¿e to ciêzkie studia...
Nawet nie wiem, co mam wzi±æ sobie jako zabezpiecznie... Mo¿e jakie¶ kulturoznawstwo...? Bo w zasadzie z biologi± to trudno co¶ znale¼æ... Mo¿e mi kto¶ cos doradzi? Raczej Kraków mnie interesuje, ew. £ód¼, Warszawa.

Poza tym, to ja sobie nie wyobra¿am, co ja bêdê robiæ w ¿yciu...  :roll:
...If I call will you come and will you save me?

manowce

  • Posts: 848
  • Karma: +0/-0
  • Gender: Female
  • adhd
Odp: Matura... i co dalej?
« Reply #22 on: 2006-04-10, 19:49:50 »
Quote from: Czarna
w moim mniemaniu anglistyka to nuda


o anglistyce mo¿esz powiedzieæ wszystko, ale nie to, ¿e jest nudna. oczywi¶cie to zale¿y w du¿ym stopniu od zainteresowania jêzykiem, ale tam naprawdê jest co robiæ. poza tym to nie tylko strona techniczna - poza gramatyk±, wymow±, fonetyk± s± te¿ inne rzeczy, jak literatura czy historia.

Quote
ale mam FC, a jakbym zrobila Advanca, to t³umaczem mogê byæ.


szczerze mówi±c niespecjalnie. po CPE mog³aby¶ próbowaæ, ale i to niekoniecznie. te egzaminy jêzykowe s± za¶wiadczeniem znajomo¶ci konkretnego poziomu angielskiego do komunikacji i pisma. ale t³umaczem z tym papierem nie bêdziesz, to prêdzej przydaje siê jako za¶wiadczenie do pracy - ¿e potrafisz porozumieæ siê z lud¼mi w danym jêzyku.

mo¿esz za to, po zrobieniu CAE i kursu metodycznego, zatrudniæ siê w podstawówce lub gimnazjum jako nauczyciel. a FC to sobie mo¿na aktualnie, przepraszam za wyra¿enie, wsadziæ - bior±c pod uwagê sytuacjê na rynku i ilo¶æ anglistów-fatalistów FC nie jest ju¿ wystarczaj±cym dowodem znajomo¶ci jêzyka (to za¶wiadcza co prawda, ¿e masz podstawy, ale aktualnie to za ma³o).
Twoje zdanie mnie nie interesuje. mam w³asne.

Soja

  • Posts: 1526
  • Karma: +0/-0
  • Gender: Male
  • bad motherfucker
Odp: Matura... i co dalej?
« Reply #23 on: 2006-04-10, 20:57:33 »
Czarna: jêzykowo-geograficzna klasa to przecie¿ by³o-nie-by³o humanistyczna. Wiêc mo¿e lepiej historia albo wos? mnie biologia ( i w ogóle fiza, matma, chemia itp. ) przera¿a. Historia czy wos, jezeli to podst. poziom, to totalnie zero my¶lenia, po prostu wkuwanie. Wydaje mi siê, ¿e to prostsze

co mo¿na robiæ po anglistyce?
czy pan wie ile kosztuje kilogram ziemniaków?

veila

  • Posts: 1994
  • Karma: +0/-0
  • Gender: Female
  • here comes the sun
Odp: Matura... i co dalej?
« Reply #24 on: 2006-04-10, 21:08:08 »
Quote from: manowce
architektura mo¿e?


Obawiam siê ¿e talent plastyczny u mnie jest deficytowy.
Chcia³am niegdy¶ na rezyseriê d¼wiêku do Poznania, ale mi przesz³o. Na dziennikarstwo bym sobie te¿ posz³a chêtnie. Tylko co z tego.

A propos psychologii, te¿ siê zastanawiam, jak mi w ¿yciu siê nie powiedzie. Z t± cholerna matm±, mo¿e bym siê dosta³a.
Tak poza tym, to jak na mój gust jednak matura z biologii jest ³atwiejsza ni¿ z historii...
wszystko, co sko¶ne.

djdioda

  • Nazgul ortografii
  • Administrator
  • *
  • Posts: 3354
  • Karma: +11/-1
  • Gender: Female
  • Southpole chainsaw massacre
Odp: Matura... i co dalej?
« Reply #25 on: 2006-04-10, 21:30:08 »
Quote from: veila
Quote from: manowce
architektura mo¿e?


Obawiam siê ¿e talent plastyczny u mnie jest deficytowy.

Konieczno¶æ posiadania talentu plastycznego na tym kierunku to podobno po czê¶ci mit. Mam parê kole¿anek na architekturze i gdy im mówi³am, ¿e musz± mieæ niez³y talent rysowniczy skoro siê tam dosta³y, ¶mia³y siê i odpowiada³y, ¿e wcale nie, ¿adnego. Liczy siê g³ównie wyobra¼nia przestrzenna, choæ pewna, sprawna rêka te¿ siê czasem przydaje, ale bez przesady... Przynajmniej je¶li wierzyæ moim kole¿ankom ;)

manowce

  • Posts: 848
  • Karma: +0/-0
  • Gender: Female
  • adhd
Odp: Matura... i co dalej?
« Reply #26 on: 2006-04-10, 21:40:46 »
Quote from: Soja
co mo¿na robiæ po anglistyce?


najprostsze to oczywi¶cie nauka w szkole i wyk³adanie na uczelni. poza tym mo¿esz zostaæ t³umaczem zwyk³ym, symultanicznym, przysiêg³ym. pracowaæ przy edycji tekstu w wydawnictwie - ksi±¿ki, czasopisma etc. a mo¿na po prostu zaj±æ siê dowolnym zajêciem w jakim¶ kraju anglojêzycznym (:
Twoje zdanie mnie nie interesuje. mam w³asne.

Kas

  • Glücksbringerin
  • Global Moderathor
  • *
  • Posts: 7860
  • Karma: +43/-1
  • Gender: Female
Odp: Matura... i co dalej?
« Reply #27 on: 2006-04-10, 23:08:54 »
Quote from: Lestat
Ja wybieram siê na UWM do Olsztyna.  :)

Nie idz tam! (Chyba, ze na teologie ;P) Nie, zeby costam, ale sa lepsze uczelnie.

Quote from: manowce
[FCE] to prêdzej przydaje siê jako za¶wiadczenie do pracy - ¿e potrafisz porozumieæ siê z lud¼mi w danym jêzyku.

pod warunkiem, ze sie naprawde zna jezyk, bo slyszalam historie o gosciach z PK, ktorzy na rozmowie kwalifikacyjnwej na praktyki (rozmowa po angielsku) wyjmowali certyfikaty i pokazywali gosciowi. nie dosc, ze odeslal wszystkich, to jeszcze dziekana opieprzyl, ze mial mu przyslac ludzi, ktorzy umieja mowic po angielsku, a nie papierki maja...

A na architekturze... coz, mam kolezanke, ktora marzyla o architekturze, a jak juz sie dostala, to stwierdzila, ze to lipa i przeniosla sie na budownictwo i jest teraz zadowolona.
Zalezy, czego sie oczekuje, wymaga. Najlepiej to pogadac z kims, kto studiuje lub studiowal interesujacy cie kierunek, pomyslec i zdecydowac, co dalej.
Ja np. uciekam do Chin albo do Francji. Ewentualnie na latarnie morska na bezludnej wyspie. Najwazniejsze, zeby robic cos, co sie lubi, co nie bedzie cie meczyc i o czego slusznosci jest sie przekonanym. Ja robie to, co lubie, jesli chodzi o studia w kazdym razie. I lubie to coraz bardziej.

vertigo

  • Global Moderathor
  • *
  • Posts: 1328
  • Karma: +7/-0
  • Gender: Male
Odp: Matura... i co dalej?
« Reply #28 on: 2006-04-10, 23:41:21 »
Quote from: Czarna
Szczerze mówi±c, to w moim mniemaniu anglistyka to nuda... Jeszcze teraz przy mojej babce w liceum to siê cofnê³am... No i z gadaniem mi nie idzie... nie¶mia³a jestem  :roll:

Jak dla mnie ka¿dy przedmiot oprócz angielskiego, historii i polskiego by³ nieciekawy :) . Chocia¿ z tym angielskim Ci siê nie dziwie, w liceum niestety niewiele mo¿na siê nauczyæ. Oczywi¶cie zale¿y od szko³y i nauczyciela, ale nawet wiêkszo¶æ podrêczników w ogóle mi nie podchodzi. Ma³o kto w liceum nauczy siê mówiæ, bo ma³o kto prowadzi zajêcia po angielsku i na tym polega ca³y problem. Z mówieniem nie jest wcale tak trudno. Raz prze³amiesz barierê i potem idzie z górki. Niestety, moim zdaniem bez chodzenia dodatkowo na kurs, na anglistykê nie ma co siê pchaæ.. Nie mniej jednak to naprawdê fajne studia i ka¿dy znajdzie na nich co¶ dla siebie :)
Quote from: manowce
mo¿esz za to, po zrobieniu CAE i kursu metodycznego, zatrudniæ siê w podstawówce lub gimnazjum jako nauczyciel. a FC to sobie mo¿na aktualnie, przepraszam za wyra¿enie, wsadziæ - bior±c pod uwagê sytuacjê na rynku i ilo¶æ anglistów-fatalistów FC nie jest ju¿ wystarczaj±cym dowodem znajomo¶ci jêzyka (to za¶wiadcza co prawda, ¿e masz podstawy, ale aktualnie to za ma³o).

Zazwyczaj wymaga siê nawet CPE i ma³o który dyrektor zdecyduje siê na zatrudnienie takiej osoby. Faktycznie anglistów ci u nas dostatek. Ale z poziomem FC nie do koñca siê zgodzê. W Polsce faktycznie mo¿na siê tym zazwyczaj podetrzeæ, ale je¿eli kto¶ chce studiowaæ za granic± (a o magisterkê wcale nie jest tak trudno) to ten poziom jest wystarczaj±cy. Niestety w tym wypadku lepiej zdawaæ toefla (poziom ten sam co FC) bo ten w³a¶nie certyfikat jest zazwyczaj wymagany przez zagraniczne uczelnie. Z tego co wiem toefla zdaje siê tylko w £odzi i Warszawie, ale mo¿na podchodziæ do niego raz a miesi±c przy czym dotyczy to wersji pisanej na komputerze, z której czê¶æ wyników poznaje siê od razu po napisaniu testu. Sam certyfikat raczej nie daje za wielu mo¿liwo¶ci je¿eli np. chodzi o prace w zawodzie t³umacza. Ale je¿eli specjalizujesz siê w danej dziedzinie + mo¿esz za¶wiadczyæ ¿e znasz jêzyk, to przy odpowiednich koneksjach mo¿esz dostawaæ ca³kiem sporo zleceñ :)

manowce

  • Posts: 848
  • Karma: +0/-0
  • Gender: Female
  • adhd
Odp: Matura... i co dalej?
« Reply #29 on: 2006-04-11, 00:01:35 »
Quote from: vertigo
lepiej zdawaæ toefla (poziom ten sam co FC)


nie, FC jest na wy¿szym poziomie. poza tym TOEFL nie sprawdza umiejêtno¶ci porozumiewania siê bezpo¶redniego, bo tam nie ma rozmowy! bez sensu.

Quote
bo ten w³a¶nie certyfikat jest zazwyczaj wymagany przez zagraniczne uczelnie


albo TOEFL, albo CAE - mo¿esz przedstawiæ jeden z dwóch. co oczywi¶cie jest dziwacznie podzielone, bo CAE ma zdecydowanie wy¿szy poziom. ale to chyba szansa dla amerykañców, bo u nich nie ma egzaminów Cambridge (;
Twoje zdanie mnie nie interesuje. mam w³asne.