Author Topic: 'Obserwacja'  (Read 5474 times)

0 Members i 1 Go¶æ przegl±da ten w±tek.

Zywytrup

  • Posts: 56
  • Karma: +0/-0
'Obserwacja'
« on: 2006-07-01, 20:32:33 »
Czytali¶cie mo¿e kiedy¶ uwa¿nie ksi±¿eczki do³±czane do p³yt O? A dok³adnie sam pocz±tek? Ja tak, i w³a¶nie mnie ostatnio zaintrygowa³a jedna kwestia:

Ka¿de (znaczysie, sprawdzi³em wiêkszo¶æ) dzie³o O jest okre¶lane jako 'an observation by Opeth'. Czyli niby ka¿da p³yta jest jakim¶ opisem, jakie¶ cze¶ci ¶wiata która w³a¶nie wpad³a w oko Mikaelowi (my¶le, ¿e to w³a¶nie jego sprawka)? No ale teksty O raczej maj± niewiele wspólnego z opisami ¶wiata, nie komentuj± ¿adnych wydarzeñ, czy to wspó³czesnych czy te¿ nie; jest to raczej poezja ¶piewana, z regu³y opowiedziana jaka¶ fikcyjna historia czy te¿ inne liryczne wynurzenia ;)

Z tego co wiem Mikael nigdy nic o tym nie wspomina³. A co wy dzieci o tym my¶licie? (Yeah, wyszed³ mi text niczym pocz±tek lekcji polskiego)

aibrean

  • Przyjaciel forum
  • Global Moderathor
  • *
  • Posts: 2147
  • Karma: +2/-0
  • Gender: Female
  • nr 932
'Obserwacja'
« Reply #1 on: 2006-07-01, 22:01:43 »
My¶lê, ¿e 'observation' znaczy tu 'postrzeganie, spostrze¿enie' lub co¶ w tym gu¶cie. Chodzi mi o to, ¿e Mikael obserwuje ¶wiat i to, co siê w nim dzieje, ale pisz±c teksty przepuszcza fakty i spostrze¿enia przez filtr w³asnych emocji, wra¿liwo¶ci i fantazji, st±d ich "nierealno¶æ".
Podaæ przyk³ad? Wyobra¼ sobie, ¿e Mikael którego¶ jesiennego poranka widzi zamy¶lon± ¿onê siedz±c± przy oknie. Nachodzi go wena, wiêc bierze kawa³ek papieru i pisze "You wait by the window...", dalej daje siê ponie¶æ wyobra¼ni i tworzy The Funeral Portrait :D  W tym sensie s³owo 'obserwacja' ma uzasadnienie - autor zauwa¿y³ jaki¶ element otaczaj±cego go ¶wiata i przetworzy³ go w tekst. Robi± to, mam wra¿enie, wszyscy poeci od stworzenia ¶wiata :D  A ¿e Mike przypomina o tym na (prawie) ka¿dej p³ycie? Có¿, zmusza do my¶lenia, a i brzmi to lepiej ani¿eli zwyk³e 'album' :mrgreen2:
Every day is a battle to get up
Every day I put on a smile and every day it wears off
Every day I feel like telling the same people to shut up
Oh, it's so tough to love with no love

minder

  • Master of Disaster
  • Administrator
  • *
  • Posts: 5573
  • Karma: +13/-3
  • Gender: Male
  • Wokó³ sami lunatycy...
    • mindr.
'Obserwacja'
« Reply #2 on: 2006-07-02, 11:56:56 »
"Obserwation" jest uk³onem w kierunku nurtu artrockowego, gdzie spora czê¶æ zespo³ów nie wydawa³a albumów lecz w³a¶nie "obserwacje". Pierwszy raz "observation by Opeth" znalaz³o siê na My Arms, Your Hearse, który w moim odczuciu jest zwrotem w brzmieniu zespo³u - pierwszy raz ich gitary utworzy³y mistern± teksturê d¼wiêków, pierwszy koncept z prawdziwego zdarzenia w ich karierze i to na dodatek ci±g³y - czyli bez ciszy miêdzy kawa³kami. No i tekst do MAYH... najbardziej ciarkogenny ze wszystkich. I jeszcze te nieme fragmenty. Mrauks!
True Pagan Winter Crew