Author Topic: Piêæ ulubionych ksi±¿ek wg... no w³a¶nie?  (Read 190990 times)

0 Members i 2 Go¶ci przegl±da ten w±tek.

witchking

  • Posts: 234
  • Karma: +2/-0
  • Gender: Male
Odp: Piêæ ulubionych ksi±¿ek wg... no w³a¶nie?
« Reply #795 on: 2013-05-10, 18:27:19 »
Namówili¶cie mnie, idê siê w koñcu zapoznaæ z którym¶ dzie³em pana ¯., nie pamiêtam co mam w domu. A serial Lalka by³ ¶wietny, jeden z niewielu polskich które mi siê podoba³y.
Na maturze mia³em Granicê Na³kowskiej. Nie przeczyta³em wiele bo zasn±³em jako¶ przy 2 stronie. Nawet streszczenie by³o nudne!

Callahan

  • Posts: 3684
  • Karma: +85/-6
  • Gender: Male
  • Rocket Man
Odp: Piêæ ulubionych ksi±¿ek wg... no w³a¶nie?
« Reply #796 on: 2013-05-10, 18:42:17 »
Granicê przebrn±³em, ale powoli mi sz³o, bo faktycznie ksi±¿ka jest rozwleczona i nudna. Pisanie ca³ego rozdzia³u o psach na podwórku, choæ mia³o funkcjê alegoryczn±, nadal jest nudnym przegiêciem. Lalkê równie¿ pokona³em ca³±, ale o ile pierwsza po³owa czyta³a mi siê szybko, to potem straci³o to ju¿ impet i uwa¿am, ¿e ta ksi±¿ka bez straty mog³aby byæ krótsza o 1/5, mo¿e i 1/4.
Sienkiewicz te¿ mi nie wchodzi³ nigdy, Ogniem i Mieczem nie musia³em czytaæ, Potopu nie wytrwa³em za wiele, od Krzy¿aków odbi³em siê zupe³nie... W ca³o¶ci czyta³em W pustyni i w puszczy tudzie¿ Quo Vadis, ta ostatnia by³a nawet niez³a. Ale czuæ czytaj±c te ksi±¿ki, ¿e by³y pisane jako gazetowe opowie¶ci w odcinkach, wiêkszo¶æ z nich niestety rozdê³a siê przez to rozmiarami.

Z ksi±¿ek mocno przegadanych najbardziej lubi³em Zbrodniê i Karê, z której nie wyrzuci³bym ani s³owa z wyj±tkiem zepsutego zakoñczenia (no ale o to ju¿ siê mo¿na d³ugo spieraæ).

Luksor

  • Mourner
  • *
  • Posts: 13349
  • Karma: +121/-2
  • Gender: Male
  • Phantom of the Opera
    • Whiteslope
Odp: Piêæ ulubionych ksi±¿ek wg... no w³a¶nie?
« Reply #797 on: 2013-05-10, 18:51:07 »
My¶lê, ¿e od tego postu, kto¶ z adminów, wypowiedzi  spokojnie mo¿e przerzuciæ do w±tku o ksi±¿kach. ;)
Seven milestones...
Under a watching autumn eye
Contorted trees are spreading forth
The message of the wind

Sol

  • Posts: 1963
  • Karma: +16/-0
  • Gender: Male
Odp: Piêæ ulubionych ksi±¿ek wg... no w³a¶nie?
« Reply #798 on: 2013-05-10, 18:54:20 »
 O, ja z z kolei Na³kowskiej nie trawiê. Ostatecznie przez Granicê przebrn±³em, ale bardziej dziêki obrazom nêdzy, a nie temu, co niby by³o sol± powie¶ci. Taka trochê fantazyjna opowiastka z kwa¶nym fina³em. A tak w ogóle, mam czasem wra¿enie, ¿e pisana przez kobiety literatura jest w jaki¶ sposób wyra¼nie inna. Nie wiem, mo¿e jest to spraw± oczywist±, ale dla mnie by³o czym¶ na kszta³t odkrycia :P
 Jak ju¿ jeste¶my przy lekturach, to z ostatnich szkolnych pozycji bardzo dobrze czyta³o mi siê Inny ¶wiat. Pamiêtam, ¿e równie¿ ze wzglêdu na styl - by³o sporo, wydaje mi siê, inteligentnie zagmatwanych zdañ, jaka¶ nutka wysublimowania.

 Filmowej ekranizacji Prusa nie widzia³em, ale podejrzewam, ¿e Lalka jest zbyt obszerna i wielow±tkowa, wobec czego forma filmu jest dla niej zdecydowanie za ciasna. Serial ogl±da³em ze dwa miesi±ce temu, równie¿ podczas chorobowego le¿enie od³ogiem ;) Muzyka mog³aby byæ co prawda o wiele lepsza, kilka rzeczy wyobra¿a³em sobie inaczej, ale klimat ¶wietny :) A pamiêtacie, Panowie, Mincla i "Gdzie mieszka taki drzewo cynamon? W Indii! W Indii mieszka taki drzewo."? :mrgreen:

 Z tego miejsce pragnê te¿ z³o¿yæ uprzejm± pro¶bê o przeniesienie postów ksi±¿kowych do stosownego tematu ;)

  P.S.
 O, zosta³em ubiegniêty :P
« Last Edit: 2013-05-10, 18:56:47 by Sol »

Luksor

  • Mourner
  • *
  • Posts: 13349
  • Karma: +121/-2
  • Gender: Male
  • Phantom of the Opera
    • Whiteslope
Odp: Piêæ ulubionych ksi±¿ek wg... no w³a¶nie?
« Reply #799 on: 2013-05-10, 19:07:37 »
Z filmowych adaptacji literatury ¯eromskiego bardzo ceniê "Dzieje grzechu", choæ dla odmiany nie czyta³em ksi±¿ki....
Seven milestones...
Under a watching autumn eye
Contorted trees are spreading forth
The message of the wind

Kas

  • Glücksbringerin
  • Global Moderathor
  • *
  • Posts: 7860
  • Karma: +43/-1
  • Gender: Female
Odp: Piêæ ulubionych ksi±¿ek wg... no w³a¶nie?
« Reply #800 on: 2013-05-10, 19:49:56 »
Wyciê³am i sklei³am :)
Przypomnia³am sobie, ¿e jednak przeczyta³am. Syzyfowe prace - i podoba³y mi siê, film zreszt± te¿. Przedwio¶nie te¿, to lektura by³a. Ale ze mnie ko³ek, zapomnia³am :D Ludzi bezdomnych nie pamiêtam.

*wtedy nie odczuwa³em ¿adnego dyskomfortu, w przeciwieñstwie np. do "Nad Niemnem", którego nb. nigdy nie przeczyta³em w ca³o¶ci ;)
:o Ja Nad Niemnem przeczyta³am chyba 2 razy i bardzo mile to wspominam. No, ale dopiero za drugim razem rozdzia³ami po kolei, tak za pierwszym, to zaczê³am od ¶rodka dwa, potem pocz±kek, potem znów gdzie¶ ¶rodek/koniec i tak sobie skaka³am.

Callahan

  • Posts: 3684
  • Karma: +85/-6
  • Gender: Male
  • Rocket Man
Odp: Piêæ ulubionych ksi±¿ek wg... no w³a¶nie?
« Reply #801 on: 2013-05-10, 20:47:14 »
Jak ju¿ jeste¶my przy lekturach, to z ostatnich szkolnych pozycji bardzo dobrze czyta³o mi siê Inny ¶wiat. Pamiêtam, ¿e równie¿ ze wzglêdu na styl - by³o sporo, wydaje mi siê, inteligentnie zagmatwanych zdañ, jaka¶ nutka wysublimowania.

O, zupe³nie o tej ksi±¿ce zapomnia³em! Tak jak nie mog³em strawiæ literatury obozowej, wszystkich tych opowiadañ o okropieñstwach z O¶wiêcimia itp. (i to nie przez jak±¶ wra¿liwo¶æ, tylko przez zmêczenie tematem, który by³ zbyt wa³kowany w tym czasie), tak Inny ¦wiat poch³on±³ mnie bez reszty. Niesamowita, wspaniale napisana i oczywi¶cie szokuj±ca, jedna z najlepszych lektur z liceum.

witchking

  • Posts: 234
  • Karma: +2/-0
  • Gender: Male
Odp: Piêæ ulubionych ksi±¿ek wg... no w³a¶nie?
« Reply #802 on: 2013-05-10, 20:52:21 »
Sienkiewicz te¿ mi nie wchodzi³ nigdy, Ogniem i Mieczem nie musia³em czytaæ, Potopu nie wytrwa³em za wiele, od Krzy¿aków odbi³em siê zupe³nie... W ca³o¶ci czyta³em W pustyni i w puszczy tudzie¿ Quo Vadis, ta ostatnia by³a nawet niez³a. Ale czuæ czytaj±c te ksi±¿ki, ¿e by³y pisane jako gazetowe opowie¶ci w odcinkach, wiêkszo¶æ z nich niestety rozdê³a siê przez to rozmiarami.

Ogniem i Mieczem super, du¿o siê dzieje, wci±ga bardzo. Potop odstrasza d³ugaa¶nym wstêpem (nie wiem czy dalej jest lepiej bo mnie odstraszy³ skutecznie). A Krzy¿acy robi± siê ciekawi od drugiej po³owy.

Kas

  • Glücksbringerin
  • Global Moderathor
  • *
  • Posts: 7860
  • Karma: +43/-1
  • Gender: Female
Odp: Piêæ ulubionych ksi±¿ek wg... no w³a¶nie?
« Reply #803 on: 2013-05-10, 22:04:53 »
Potop odstrasza d³ugaa¶nym wstêpem (nie wiem czy dalej jest lepiej bo mnie odstraszy³ skutecznie). A Krzy¿acy robi± siê ciekawi od drugiej po³owy.
Ja z Krzy¿akami mia³am podobnie, jak Ty z Potopem - dobrnê³am do koñca pierwszej czê¶ci i powiedzia³am sobie "i to by by³o na tyle, nigdy wiêcej". A Ogniem i mieczem, zgadzam siê, super, tylko ta Helena taka nieco durnowata by³a, strasznie mnie wkurza³a.

witchking

  • Posts: 234
  • Karma: +2/-0
  • Gender: Male
Odp: Piêæ ulubionych ksi±¿ek wg... no w³a¶nie?
« Reply #804 on: 2013-05-10, 22:16:44 »
Potop odstrasza d³ugaa¶nym wstêpem (nie wiem czy dalej jest lepiej bo mnie odstraszy³ skutecznie). A Krzy¿acy robi± siê ciekawi od drugiej po³owy.
Ja z Krzy¿akami mia³am podobnie, jak Ty z Potopem - dobrnê³am do koñca pierwszej czê¶ci i powiedzia³am sobie "i to by by³o na tyle, nigdy wiêcej". A Ogniem i mieczem, zgadzam siê, super, tylko ta Helena taka nieco durnowata by³a, strasznie mnie wkurza³a.

Najbardziej irytuj±ca postaæ ¿eñska z okresu o którym mówimy - Emilia Korczyñska z Nad Niemnem.

Hieronim_Berbelek

  • Posts: 666
  • Karma: +21/-1
  • Gender: Male
Odp: Piêæ ulubionych ksi±¿ek wg... no w³a¶nie?
« Reply #805 on: 2013-05-11, 00:53:30 »
Je¶li chodzi o "Przedwio¶nie", to by³a to jedyna lektura w liceum, której nie przeczyta³em. I to nie przez brak chêci, ale jak doszed³em do czê¶ci II (dla niezorientowanych "Naw³oci"), to nie da³em ju¿ rady. "Ludzi Bezdomnych" przeczyta³em, chocia¿ by³em jedn± z nielicznych osób które przebrnê³y. I zgadzam siê z opini±, ¿e nie wystarczy lizn±æ tematów patriotycznych, ¿eby pisaæ wybitne ksi±¿ki.
No justice here, No liberty
No reason, No blame
There's no cause to taint the sweetest taste of blood
And greetings from the nation
As we shake the hands of time
They're taking their ovations
The vultures stay behind

Luksor

  • Mourner
  • *
  • Posts: 13349
  • Karma: +121/-2
  • Gender: Male
  • Phantom of the Opera
    • Whiteslope
Odp: Piêæ ulubionych ksi±¿ek wg... no w³a¶nie?
« Reply #806 on: 2013-05-11, 06:48:01 »
Je¶li chodzi o "Przedwio¶nie", to by³a to jedyna lektura w liceum, której nie przeczyta³em. I to nie przez brak chêci, ale jak doszed³em do czê¶ci II (dla niezorientowanych "Naw³oci"), to nie da³em ju¿ rady

"Naw³oæ" jest naj³atwiejsz± i w pewnym sensie najprzyjemniejsz± czê¶ci± do przebrniêcia. To tu pojawia siê sielski opis ¿ycia na prowincji oraz "trójk±t mi³osny" (jak to by³o w "Powtórce z rozrywki" jak Kociniak i Zaorski rozmawiali: - "Momenty by³y?" - "Ba. No masz..."). Nie lubiê natomiast samego zakoñczenia "Przedwio¶nia" czyli Cezary Baryka na tle protestuj±cego t³umu. Za bardzo mi to wtedy pachnia³o komun± i pewnie dlatego w tamtym czasie (czyli za komuny jak to siê powszechnie mówi³o) powie¶æ sta³a siê lektur±, pomimo niepochlebnego opisu rewolucji sowieckiej w pierwszej czê¶ci. No i "szklane domy" komuni¶ci zapewne uznali za przepowiedniê ustroju sprawiedliwo¶ci spo³ecznej czyli komunizm po sowiecku.
Seven milestones...
Under a watching autumn eye
Contorted trees are spreading forth
The message of the wind

Luksor

  • Mourner
  • *
  • Posts: 13349
  • Karma: +121/-2
  • Gender: Male
  • Phantom of the Opera
    • Whiteslope
Odp: Piêæ ulubionych ksi±¿ek wg... no w³a¶nie?
« Reply #807 on: 2013-06-07, 13:52:03 »

Quote from: Lee Abby
My¶lê na okr±g³o o seksie -czy co¶ jest ze mn± nie w porz±dku?

Takie pytania zadajê sobie nieustannie. Chyba nie ka¿da kobieta bez przerwy my¶li o bzykaniu? Czy inne kobiety, id±c ulic±, zawsze przygl±daj± siê mêskim rozporkom? Ile kobiet ocenia „pieprzno¶æ" ka¿dego poznanego mê¿czyzny? Nie mam pojêcia, a bardzo bym chcia³a wiedzieæ. Trochê mnie to niepokoi, bo mo¿e jestem jak±¶ wariatk± i przez swoje monotematyczne my¶li ró¿niê siê od reszty kobiet. Wiem,  ¿e  wiêkszo¶æ  ludzi  nie  ma  k³opotów  z niezobowi±zuj±cymi  rozmowami  o  seksie.  Nawet  moje przyjació³ki przesiaduj± w pubach, dziel±c siê anegdotami z Seksu  w  wielkim  mie¶cie  i  ¿arcikami  o  wibratorach  w kszta³cie króliczków. Problem w tym, ¿e ja zag³êbiam siê w szczegó³y  i  kiedy  wspomnê,  ¿e  na  przyk³ad  chcia³abym spróbowaæ, jak dzia³a pier¶cieñ na cz³onek z jednoczesnym pieszczeniem  ty³ka,  wszystkie  nagle  albo  cichn±,  albo nerwowo podskakuj±, proponuj±c, ¿e skocz± po nastêpn± kolejkê. A ja siedzê, gapi±c siê na wybrzuszone spodnie barmana, i my¶lê ponuro, ¿e znów znalaz³am siê w ¿enuj±cej sytuacji. Chyba zawsze podejrzewa³am, ¿e jestem jaka¶ inna. Kiedy mia³y¶my  po  dwadzie¶cia  parê  lat,  moje  przyjació³ki ¶wiergota³y  rado¶nie  o  dietach,  sekretach  makija¿u  i podrywie, a mnie to wszystko nie interesowa³o. Moje my¶li skupia³y siê na karierze asystentki operatora filmowego oraz na dociekaniach, czy seks analny jest bolesny, a pozycja na misjonarza bêdzie w stanie zapewniæ mi satysfakcjonuj±c± liczbê orgazmów. (By³a i zdecydowanie nadal jest!) My¶la³am wtedy,  ¿e to zapewne  kwestia wieku i ¿e gdy wszystkie  bêdziemy  po  trzydziestce,  potrzeby  seksualne przyjació³ek dorównaj± mojej ¿±dzy przygód. Ale w³a¶nie jeste¶my po trzydziestce i wiêkszo¶æ kole¿anek albo wysz³a za m±¿ i ma gromadkê dzieci, albo te¿ rozpaczliwie tego pragnie i na wszelkie sposoby stara siê znale¼æ ¿yciowego partnera. Dlatego czasem, gdy jestem w towarzystwie przyjació³ek, czujê,  ¿e  muszê  zachowywaæ  pozory,  ale  z³o¶ci  mnie ukrywanie tego, co chodzi mi po g³owie, tylko po to ¿eby oszczêdziæ sobie lub im k³opotliwych sytuacji. Chcia³abym byæ po prostu sob±, rozmawiaæ z nimi otwarcie, lecz jak mam szczerze powiedzieæ, ¿e kusi mnie seks grupowy, skoro one  kieruj±  ca³y  wysi³ek  na  znalezienie  tego  jednego, jedynego,  wyj±tkowego  mê¿czyzny,  z  którym  mog³yby uprawiaæ mi³o¶æ? Ale nawet je¶li rzeczywi¶cie jestem dziwna, to i tak uwa¿am, ¿e  istniej±  inne  przyjemno¶ci  poza  poszukiwaniem  Tego Jedynego. Po co szukaæ rycerza w l¶ni±cej zbroi, skoro tania seksualna  zabawka  mo¿e  po  kilku  koktajlach  na  wódce dostarczyæ niez³ego ubawu? Czemu z tego nie skorzystaæ, kiedy  ma  siê  trzydzie¶ci  dwa  lata  i  jest  siê  napalonym singlem? Pl±tanina  takich  my¶li  w  mojej  g³owie  sprawi³a,  ¿e postanowi³am prowadziæ dziennik. Uzna³am, ¿e to najlepszy sposób na wyra¿enie wszystkich moich niepokojów, nerwic i potrzeb bez nara¿ania przyja¼ni. Za³o¿y³am, ¿e spisywanie wszystkiego jest jedynym sposobem na pe³n± szczero¶æ w sprawach seksu, bo bêdê mog³a mówiæ o swojej seksualno¶ci i po¿±daniach jako kobieta i nie przejmowaæ siê tym, co ludzie pomy¶l± i jak mnie oceni±. To bêdzie wyzwolenie. Zda³am sobie równie¿ sprawê, ¿e je¶li opiszê wszystko, co siê dzia³o  i  jak  siê  wtedy  czu³am,  bêdê  mog³a  raz  jeszcze spojrzeæ na te okropne (tragiczne) wspania³e aspekty mojego ¿ycia erotycznego i albo siê z nich u¶miaæ, albo nad nimi zap³akaæ. Przygl±dnê siê temu obiektywnie i mo¿e wreszcie zrozumiem, dlaczego tak bardzo zaprz±ta mnie seks. Mo¿e nawet w efekcie bêdê w stanie co¶ z tym zrobiæ... Z tych powodów przez miniony rok rzetelnie prowadzi³am ten dziennik. Chc±c zachowaæ pe³n± szczero¶æ i otwarto¶æ, robi³am  to  anonimowo.  Nie  powiedzia³am  o  tym przyjacio³om ani rodzinie, ani te¿ nikomu z pracy. Pisa³am wolna od os±dów i opinii innych i mam nadziejê, ¿e nikt z moich zna jomych nigdy nie przeczyta tego dziennika. Nie wstydzê siê niczego, co zrobi³am, ale nie chcê, ¿eby moi najbli¿si i najmilsi, nie mówi±c ju¿ o ludziach, z którymi wspó³pracujê, wiedzieli, ¿e mam obsesjê na punkcie seksu. Aby  zapewniæ  sobie  anonimowo¶æ,  a  innym  prawo  do prywatno¶ci,  postanowi³am  nie  ujawniaæ  zbyt  wielu informacji i pozmieniaæ niektóre szczegó³y, takie jak imiona, miejsca  i  daty;  niemniej  wszystkie  postacie,  rozmowy  i zdarzenia s± prawdziwe. Te ostatnie opisujê tak dok³adnie, jak  to  mo¿liwe  (w  granicach  b³êdu  równych  jednemu martini).

I co Wy na taki rodzaj pisarstwa? Bo jak czytam powy¿sz± zajawkê, to nasuwaj± mi siê pewne skojarzenia z "Zbrodnia i..." Jerzego Nasierowskiego.
Seven milestones...
Under a watching autumn eye
Contorted trees are spreading forth
The message of the wind

Czarna

  • Posts: 6433
  • Karma: +19/-0
  • Gender: Female
  • ~pani zima~
Odp: Piêæ ulubionych ksi±¿ek wg... no w³a¶nie?
« Reply #808 on: 2013-06-09, 13:24:08 »

Quote from: Lee Abby
My¶lê na okr±g³o o seksie -czy co¶ jest ze mn± nie w porz±dku?

Takie pytania zadajê sobie nieustannie. Chyba nie ka¿da kobieta bez przerwy my¶li o bzykaniu? Czy inne kobiety, id±c ulic±, zawsze przygl±daj± siê mêskim rozporkom? Ile kobiet ocenia „pieprzno¶æ" ka¿dego poznanego mê¿czyzny? Nie mam pojêcia, a bardzo bym chcia³a wiedzieæ. (...)

I co Wy na taki rodzaj pisarstwa? Bo jak czytam powy¿sz± zajawkê, to nasuwaj± mi siê pewne skojarzenia z "Zbrodnia i..." Jerzego Nasierowskiego.

Styl przeciêtny, raczej s³aby. Je¶li chodzi o tematykê i formê pamiêtnika, to wygl±da na co¶ pomiêdzy "Seksem w wielkim mie¶cie" Candance Buchnell i "Dziennikiem nimfomanki" Valerie Tasso czyli raczej taka lekka lektura do poczytania po stresuj±cym dniu albo... w kiblu ;)
« Last Edit: 2013-06-09, 13:25:49 by Czarna »
...If I call will you come and will you save me?

Luksor

  • Mourner
  • *
  • Posts: 13349
  • Karma: +121/-2
  • Gender: Male
  • Phantom of the Opera
    • Whiteslope
Odp: Piêæ ulubionych ksi±¿ek wg... no w³a¶nie?
« Reply #809 on: 2013-06-09, 15:22:32 »
do poczytania po stresuj±cym dniu albo... w kiblu ;)

O to, to. :)  A o takim kiblu my¶la³a¶ czy bardziej cywilizowanym z hotelu 5-gwiazdkowego? ;)
Seven milestones...
Under a watching autumn eye
Contorted trees are spreading forth
The message of the wind