Author Topic: NOWY ALBUM OPETH... siê zacz±³ pisaæ  (Read 57458 times)

0 Members i 1 Go¶æ przegl±da ten w±tek.

Unas

  • Hate, Dominate, Congregate, Eliminate...
  • Global Moderathor
  • *
  • Posts: 3967
  • Karma: +32/-0
  • Gender: Male
  • Zajebisty gawron jest zajebisty
Odp: NOWY ALBUM OPETH... siê zacz±³ pisaæ
« Reply #30 on: 2007-01-06, 23:30:28 »
Ja uwa¿am, ¿e ka¿dy Opeth jest ¶wietny, bo jest diametralnie inny od swoich poprzedników i to jest piêkne. To samo z Moonspell. Tylko, ¿e u tych drugich jest to mo¿e wyra¼niejsze. GR te¿ jest piêkne, jak ka¿dy inne dziecko Mikaela.
[under construction]

Luksor

  • Mourner
  • *
  • Posts: 13349
  • Karma: +121/-2
  • Gender: Male
  • Phantom of the Opera
    • Whiteslope
Odp: NOWY ALBUM OPETH... siê zacz±³ pisaæ
« Reply #31 on: 2007-01-07, 09:26:04 »
Ja uwa¿am, ¿e ka¿dy Opeth jest ¶wietny, bo jest diametralnie inny od swoich poprzedników i to jest piêkne...
GR te¿ jest piêkne, jak ka¿dy inne dziecko Mikaela.
Exactly. Ja tak¿e uwielbiam wszystkie albumy Opeth. Oby tylko da³o siê to samo powiedzieæ o tym najnowszym opusie, który byæ mo¿e w tym roku ujrzy ¶wiat³o dzienne.
Seven milestones...
Under a watching autumn eye
Contorted trees are spreading forth
The message of the wind

vertigo

  • Global Moderathor
  • *
  • Posts: 1328
  • Karma: +7/-0
  • Gender: Male
Odp: NOWY ALBUM OPETH... siê zacz±³ pisaæ
« Reply #32 on: 2007-01-07, 15:56:47 »
Ja uwa¿am, ¿e ka¿dy Opeth jest ¶wietny, bo jest diametralnie inny od swoich poprzedników i to jest piêkne. To samo z Moonspell. Tylko, ¿e u tych drugich jest to mo¿e wyra¼niejsze. GR te¿ jest piêkne, jak ka¿dy inne dziecko Mikaela.
Mnie zawsze zastanawia jedno. Na ile opinie o danym albumie móg³by siê ró¿niæ je¿eli nie wiedzieliby¶my, ¿e nagra³ go Opeth, Moonspell, itp.... Czy np. kto¶ zwróci³by uwagê na Damnation, gdyby identyczny materia³ zosta³ nagrany przez inny zespó³, bez wokali Akerfeldta? I nawet je¿eli kto¶ ceni³by taki album, to czy jego ocena by³aby taka sama jak Damnation z logo Opeth?
Ka¿dy nastêpny album zespo³u, o którym mamy silnie wyrobiony pozytywny os±d, mo¿e nigdy nie byæ (w naszym mniemaniu) beznadziejny, poniewa¿ jakkolwiek mia³aby brzmieæ nowa p³yta, zawsze bêdziemy w niej szukaæ czego¶ co siê nam w niej podoba.


Unas

  • Hate, Dominate, Congregate, Eliminate...
  • Global Moderathor
  • *
  • Posts: 3967
  • Karma: +32/-0
  • Gender: Male
  • Zajebisty gawron jest zajebisty
Odp: NOWY ALBUM OPETH... siê zacz±³ pisaæ
« Reply #33 on: 2007-01-07, 16:36:40 »
Czy np. kto¶ zwróci³by uwagê na Damnation, gdyby identyczny materia³ zosta³ nagrany przez inny zespó³, bez wokali Akerfeldta? I nawet je¿eli kto¶ ceni³by taki album, to czy jego ocena by³aby taka sama jak Damnation z logo Opeth?

Znam wiele osób, które nie dostaj± wzwodu na d¼wiêk s³owa Opeth, albo ta nazwa nic im nie mówi, a twierdz±, ¿e to bardzo piêkna p³yta. Lub wrêcz zaczynaj± z ni± podró¿ z zespo³em. Krytycy nie bêd±cy fanami formacji podkre¶laj± jej warto¶c. Dobra muzyka zawsze siê obroni. Chocia¿ masz racjê, gdy siê tak patrzy na przyk³ad na Manowar...
[under construction]

Luksor

  • Mourner
  • *
  • Posts: 13349
  • Karma: +121/-2
  • Gender: Male
  • Phantom of the Opera
    • Whiteslope
Odp: NOWY ALBUM OPETH... siê zacz±³ pisaæ
« Reply #34 on: 2007-01-07, 16:40:06 »
Mnie zawsze zastanawia jedno. Na ile opinie o danym albumie móg³by siê ró¿niæ je¿eli nie wiedzieliby¶my, ¿e nagra³ go Opeth, Moonspell, itp.... Czy np. kto¶ zwróci³by uwagê na Damnation, gdyby identyczny materia³ zosta³ nagrany przez inny zespó³, bez wokali Akerfeldta? I nawet je¿eli kto¶ ceni³by taki album, to czy jego ocena by³aby taka sama jak Damnation z logo Opeth?
Ka¿dy nastêpny album zespo³u, o którym mamy silnie wyrobiony pozytywny os±d, mo¿e nigdy nie byæ (w naszym mniemaniu) beznadziejny, poniewa¿ jakkolwiek mia³aby brzmieæ nowa p³yta, zawsze bêdziemy w niej szukaæ czego¶ co siê nam w niej podoba.
Zanim uleg³em fascynacji Opeth, po drodze uwielbia³em wiele innych kapel, na których nowe kr±¿ki czeka³em z zapartym tchem, m.in. Iron Maiden lub Metallica. Pamiêtam, ¿e gdy ukaza³ siê "Load" tego ostatniego, by³em jeszcze umiarkowanie usatysfakcjonowany, ale po publikacji powtórki z rozrywki, czyli "ReLoad" straci³em dla zespo³u serce. Ka¿da kolejna p³yta utwierdza³a mnie w przekonaniu, ¿e zespó³ siê wypali³ (jak to piêknie niegdy¶ uj±³ tu na forum Minder, kasa wy¿ar³a im mózgi lub co¶ w tym stylu). I wcale siê nie zdziwiê, gdy nadejdzie dzieñ niemocy twórczej Opeth i dla ich nowych produkcji stracê serce – oby nast±pi³o to jak najpó¼niej, a najlepiej nigdy.
Wracaj±c do nowego opusu, który siê pisze, rozwa¿ali¶my ró¿ne negatywne zajawki, które nakazuj± nam zachowaæ wstrzemiê¼liwo¶æ w oczekiwaniu (jak to piêknie uj±³ Unas, lepiej siê mi³o rozczarowaæ), ale nie wspominali¶my jeszcze o jednym wa¿nym aspekcie, a mianowicie o naciskach RoadRunner, które mog³y siê pojawiæ po niew±tpliwym dla wydawcy sukcesie, jakim by³ GR (gdyby by³o nik³e zainteresowanie albumem, wytwórnia p³ytowa nie wypuszcza³aby jej specjalnej edycji). Pó³tora roku temu w wywiadzie dla "Metal Hammer" Mikael z pewnym dystansem podchodzi³ do poczynañ RoadRunner:
"Deal jest ci±gle jeszcze ¶wie¿y, ale zadowolony jestem z tego kontraktu, choæ zbytnio nie wnikam w szczegó³y, interesuje mnie tylko na ile lat, na ile p³yt, zosta³ zawarty, jakie bêdziemy mieli honoraria itd. itd... a pozosta³e kwestie zostawiam managementowi. Jeste¶my zadowoleni, ale mieli¶my te¿ mo¿liwo¶æ innego wyboru, przez do¶æ d³ugi okres czasu musieli¶my walczyæ o swoje. Ale staram siê o nawi±zanie z nimi bardziej osobistego kontaktu, to bardzo wa¿ne dla mnie, aby nasz zwi±zek oparty by³ na przyjacielskiej bazie, to sprawia, ¿e wiele spraw staje siê prostszych, je¶li chodzi o rozwi±zywanie problemów. Choæ ci±gle nie jeste¶my jeszcze w miejscu, gdzie o wszystkim mogliby¶my rozmawiaæ jak nale¿y, oni ci±gle prowadz± jak±¶ dziwn± politykê, której nie rozumiem do koñca, ale my¶lê, ¿e wyjdziemy na tym na dobre. To bardzo profesjonalna wytwórnia, my równie¿ jeste¶my profesjonalistami... tak wiêc wszystko powinno siê udaæ..."
Ciekawe jak sprawa przedstawia siê na dzieñ dzisiejszy...? :-k
Seven milestones...
Under a watching autumn eye
Contorted trees are spreading forth
The message of the wind

benighted

  • Posts: 399
  • Karma: +0/-0
  • Gender: Male
    • STILL LIFE
Odp: NOWY ALBUM OPETH... siê zacz±³ pisaæ
« Reply #35 on: 2007-01-07, 20:38:35 »

Ciekawe jak sprawa przedstawia siê na dzieñ dzisiejszy...? :-k

Pewnie do koñca wiedz± to tylko cz³onkowie zespo³u i management, z drugiej strony polityka RR jest co najmniej dyskusyjna skoro najnowsze DVD z UK by³o krêcone tak jakby na si³ê. W wywiadzie dla rockbeast.com Mike mówi :
"Well, to be quite honest it’s never been solely our decision to do a DVD because we’ve always been abit weary about recording live shows because we don’t really feel comfortable performing for cameras, which is pressure. You want to perform great, you want to look cool, so we don’t like recording for DVD. At the end of the day when ‘Lamentations’ came out I wasn’t sure if I even wanted to watch it, but I did and it turned out pretty great and I’m sure I’ll feel the same about the Roundhouse show but that’s probably the only thing you could say we were influenced by other people because If we weren’t asked to do a DVD we wouldn’t do one."
Dziwna sprawa...

 
True Pagan Winter Crew

Luksor

  • Mourner
  • *
  • Posts: 13349
  • Karma: +121/-2
  • Gender: Male
  • Phantom of the Opera
    • Whiteslope
Odp: NOWY ALBUM OPETH... siê zacz±³ pisaæ
« Reply #36 on: 2007-01-08, 10:59:40 »
A mo¿e to "not melodic or pretty" oznacza zerwanie z takimi ociekaj±cymi s³odycz± melodyjkami jak np. Isolation Years? Je¶li tak, to chyba nie mamy siê o co martwiæ :)
O! To piêkne co mówisz! W³a¶ciwie fani powinni w³a¶nie na tym utworze wieszaæ psy, a nie na TGC [imo ofkorz]

Tak przy okazji pobie¿nie przejrza³em dyskografiê Opeth (pomijaj±c specyfikê Damnation) i na dobr± sprawê ka¿da z p³yt zawiera solidn± dawkê kompozycji balladowych o wzruszaj±cych, zapadaj±cych w pamiêæ melodiach, ale po kolei (pomijam tutaj oczywi¶cie ró¿ne inne spokojne interludia, którymi poprzetykane s± w³a¶ciwie wszystkie pozosta³e kompozycje Opeth, a skupiam siê na rzeczach, które s± tak w 95% balladowe):
Morningrise - To Bid You Farewell: 10:57
My Arms, Your Hearse - Credence i Epilogue: razem 9:25
Still Life - Face of Melinda: 7:59
Blackwater Park - Harvest i Patterns in the Ivy: razem 7:53
Deliverance - A Fair Judgement i For Absent Friends: razem 12:40
Ghost ReveriesAtonement, Hours of Wealth i Isolation Years: razem 14:31
Trzeba przyznaæ, ¿e GR na tym tle wcale nie wypada jako¶ nadmiernie uspokojona, a prawd± jest, ¿e dwie z w/w p³yt s± krótsze od pozosta³ych tj. MAYH trwa w sumie ok. 52 minuty, a SL ok. 63 minuty – pozosta³e to opethowski standard 67-minutowy.
Generalnie, nie wyobra¿am sobie muzyki Opeth pozbawionej tej wy¶mienitej balladowej porcji.
« Last Edit: 2007-01-08, 11:12:03 by Jacek »
Seven milestones...
Under a watching autumn eye
Contorted trees are spreading forth
The message of the wind

minder

  • Master of Disaster
  • Administrator
  • *
  • Posts: 5573
  • Karma: +13/-3
  • Gender: Male
  • Wokó³ sami lunatycy...
    • mindr.
Odp: NOWY ALBUM OPETH... siê zacz±³ pisaæ
« Reply #37 on: 2007-01-08, 11:33:51 »
Zapomnia³e¶ o Benighted ze Still Life.
True Pagan Winter Crew

Luksor

  • Mourner
  • *
  • Posts: 13349
  • Karma: +121/-2
  • Gender: Male
  • Phantom of the Opera
    • Whiteslope
Odp: NOWY ALBUM OPETH... siê zacz±³ pisaæ
« Reply #38 on: 2007-01-08, 12:31:26 »
Zapomnia³e¶ o Benighted ze Still Life.
O kurde :oops: ... to przy SL trzeba jeszcze dodaæ 5:01 i w sumie wychodzi 13 minut. Do tego wypada³oby jeszcze dodaæ pierwsze 5 minut The Drapery Falls dla BWP, co w sumie da³oby jakie¶ 13 minut. Czyli po przeliczeniu na udzia³y procentowe wychodzi:
Morningrise: ok. 16%
My Arms, Your Hearse: ok. 18%
Still Life: ok. 21%
Blackwater Park: ok. 19%
Deliverance: ok. 19%
Ghost Reveries: ok. 21%
I zapewne gdyby dodaæ wszystkie interludia, liczby jeszcze bardziej zbli¿y³yby siê do siebie. :mrgreen:
Seven milestones...
Under a watching autumn eye
Contorted trees are spreading forth
The message of the wind

aibrean

  • Przyjaciel forum
  • Global Moderathor
  • *
  • Posts: 2147
  • Karma: +2/-0
  • Gender: Female
  • nr 932
Odp: NOWY ALBUM OPETH... siê zacz±³ pisaæ
« Reply #39 on: 2007-01-08, 21:02:07 »
Oj, Jacku, ¼le mnie zrozumia³e¶ - ja te¿ nie wyobra¿am sobie Opethu bez spokojniejszych fragmentów, te, które wypisa³e¶ nale¿± (z wyj±tkami) do moich najukochañszych fragmentów ich twórczo¶ci. Chodzi³o mi tylko o to, ze na GR, jakby to powiedzieæ, przedawkowali miejscami tê swoj± cudown± melancholiê, a jak wiadomo co za du¿o... Nie potrafiê tego dok³adnie wyt³umaczyæ, ale mam momentami wra¿enie, ¿e Mike pisz±c GR my¶la³ "O, a tutaj to bêdzie melancholicznie,  smutno i rozpaczliwie, ¿e ach!, in aaaaajsolejszyn szi toooooks eeeba³t heeer looow"" :mrgreen: chodzi³o mi o zerwanie z takim typem  melodii. Pozdrawiam :)
Every day is a battle to get up
Every day I put on a smile and every day it wears off
Every day I feel like telling the same people to shut up
Oh, it's so tough to love with no love

vertigo

  • Global Moderathor
  • *
  • Posts: 1328
  • Karma: +7/-0
  • Gender: Male
Odp: NOWY ALBUM OPETH... siê zacz±³ pisaæ
« Reply #40 on: 2007-01-08, 21:14:53 »
Czyli po przeliczeniu na udzia³y procentowe wychodzi:
Morningrise: ok. 16%
My Arms, Your Hearse: ok. 18%
Still Life: ok. 21%
Blackwater Park: ok. 19%
Deliverance: ok. 19%
Ghost Reveries: ok. 21%
I zapewne gdyby dodaæ wszystkie interludia, liczby jeszcze bardziej zbli¿y³yby siê do siebie. :mrgreen:
Interesuj±ca statystyka, ciekawe jakby wygl±da³a gdyby jeszcze doliczyæ spokojne momenty z d³u¿szych piosenek. :-k

veila

  • Posts: 1994
  • Karma: +0/-0
  • Gender: Female
  • here comes the sun
Odp: NOWY ALBUM OPETH... siê zacz±³ pisaæ
« Reply #41 on: 2007-01-08, 21:43:02 »
(MAYH ma jeszcze Prologue ;)  mo¿e siê czepiam, ale to prawie minuta wiêcej, chyba ¿e te deszcze tam to siê nie licz±)

Nie wiem czy jest sens siê rozdrabniaæ, bo w sumie nie wiem czy da siê to tak ewidentnie wyodrêbniæ. Równie dobrze mo¿na by liczyæ procenty czystych wokali do growlu, tylko po cholerê. Wszak wiadomo, ¿e GR jest miêtki i progresywny :P  Subiektywnie oceniam go jako próbê pogodzenia Deliverance i Damnation.
wszystko, co sko¶ne.

Whodo

  • Posts: 3018
  • Karma: +2/-0
  • Gender: Male
  • the true voice of the gutter
    • http://green-carnation.info/
Odp: NOWY ALBUM OPETH... siê zacz±³ pisaæ
« Reply #42 on: 2007-01-08, 22:00:48 »
Generalnie, nie wyobra¿am sobie muzyki Opeth pozbawionej tej wy¶mienitej balladowej porcji.

a ja sobie wyobra¿am :mrgreen: i mam nadzieje, ¿e mnie w tym aspekcie zaskocz±, a najlepiej, jak wogóle nas tak zaskocz±, ¿e wszelkie nasze gdybania to bêdzie przy nowym albumie ma³y piku¶  :mrgreen:  :mrgreen:

Kekkai

  • Mourner
  • *
  • Posts: 2189
  • Karma: +29/-2
  • Gender: Female
  • kota
    • katie's wonders
Odp: NOWY ALBUM OPETH... siê zacz±³ pisaæ
« Reply #43 on: 2007-01-08, 22:44:49 »
a ja sobie wyobra¿am :mrgreen: i mam nadzieje, ¿e mnie w tym aspekcie zaskocz±, a najlepiej, jak wogóle nas tak zaskocz±, ¿e wszelkie nasze gdybania to bêdzie przy nowym albumie ma³y piku¶  :mrgreen:  :mrgreen:
[/quote]

Znaj±c Opeth prawdopodobieñstwo takiego zakoñczenia jest bardzo mo¿liwe

Luksor

  • Mourner
  • *
  • Posts: 13349
  • Karma: +121/-2
  • Gender: Male
  • Phantom of the Opera
    • Whiteslope
Odp: NOWY ALBUM OPETH... siê zacz±³ pisaæ
« Reply #44 on: 2007-01-08, 23:14:14 »
Oj, Jacku, ¼le mnie zrozumia³e¶ - ja te¿ nie wyobra¿am sobie Opethu bez spokojniejszych fragmentów, te, które wypisa³e¶ nale¿± (z wyj±tkami) do moich najukochañszych fragmentów ich twórczo¶ci. Chodzi³o mi tylko o to, ze na GR, jakby to powiedzieæ, przedawkowali miejscami tê swoj± cudown± melancholiê, a jak wiadomo co za du¿o... Nie potrafiê tego dok³adnie wyt³umaczyæ, ale mam momentami wra¿enie, ¿e Mike pisz±c GR my¶la³ "O, a tutaj to bêdzie melancholicznie,  smutno i rozpaczliwie, ¿e ach!, in aaaaajsolejszyn szi toooooks eeeba³t heeer looow"" :mrgreen: chodzi³o mi o zerwanie z takim typem  melodii. Pozdrawiam :)
Ja tego tak nie odczu³em, bo album bardzo przypad³ mi do gustu i do dzi¶ s³ucham go z nieukrywan± przyjemno¶ci±, ale mo¿e faktycznie co¶ w tym jest, bo Mikael (jak siê czyta³o z nim wywiady przez lata) stwierdzi³, ¿e ostatnim razem do studia weszli w du¿ej mierze z przygotowanym i ogranym materia³em, a przedtem z regu³y w tej materii istnia³o tylko jakie¶ tam ogólne mentalne wyobra¿enie lidera, a dopiero potem to wszystko na bie¿±co w czasie rejestracji samo z siebie wychodzi³o.
Równie¿ pozdrawiam. :)

Edit: ze wszystkich albumów jedynie chyba "Damnation" nadal w ca³o¶ci ciê¿ko mi przebrn±æ tak od A do Z.

Generalnie, nie wyobra¿am sobie muzyki Opeth pozbawionej tej wy¶mienitej balladowej porcji.

a ja sobie wyobra¿am :mrgreen: i mam nadzieje, ¿e mnie w tym aspekcie zaskocz±, a najlepiej, jak wogóle nas tak zaskocz±, ¿e wszelkie nasze gdybania to bêdzie przy nowym albumie ma³y piku¶  :mrgreen:  :mrgreen:
W takim sensie to i ja sobie wyobra¿am, ale obawiam siê, ¿e je¿eli materia³ w ca³o¶ci, bez wytchnienia, bêdzie ci±³ jak kosiarka rotacyjna lub niemi³osiernie gniót³ jak walec drogowy, bez szczypty melancholii, to dla Opeth bêdzie to artystyczna ¶mieræ. :mrgreen: Mimo wszystko ³udzê siê, ¿e mnie pozytywnie zaskocz±. :shock:
« Last Edit: 2007-01-08, 23:31:15 by Jacek »
Seven milestones...
Under a watching autumn eye
Contorted trees are spreading forth
The message of the wind