Author Topic: Czym nagrywacie?  (Read 23443 times)

0 Members i 1 Go¶æ przegl±da ten w±tek.

djdioda

  • Nazgul ortografii
  • Administrator
  • *
  • Posts: 3354
  • Karma: +11/-1
  • Gender: Female
  • Southpole chainsaw massacre
Czym nagrywacie?
« on: 2007-01-15, 16:37:04 »
Interesuje mnie jakiego sprzêtu u¿ywacie do nagrywania. Mam zwyk³y komputerowy mikrofon ze ¶redniej-ni¿szej pó³ki (za 35 z³ ;D). W sumie nagrywa i tak lepiej ni¿ po¿yczony od s±siada o warto¶ci 10 z³, ale efekty s± oczywi¶cie tragiczne - jakkolwiek bym nie ustawi³a pieca. (przede wszystkim mikrofon s³abo zbiera i muszê go trzymaæ przy samym g³o¶niku, wiêc brzmi to bardzo syfia¶cie w porównaniu do wersji "live" ;D) Chcia³abym siê trochê ponagrywaæ. Polecicie jaki¶ dobry mikrofon w niewygórowanej cenie? W ogóle nie wiem jak co¶ dobrze nagraæ, wiêc mo¿e jakie¶ ogólne porady? ;) (oczywi¶cie wszystko pozostaje w duchu amatorskim, wiêc nie przyjmujê porad typu "id¼ do studia"  :mrgreen: )

ps. udostêpniony materia³ zosta³ nagrany na szybko, w celach demonstracyjnych, wiêc proszê nie mruczeæ, ¿e nie w rytmie albo co¶ ;D

ps2. pozostaje jeszcze bezpo¶rednie pod³±czenie pieca do kompa, ale na tym to siê kompletnie nie znam, nie wiem czy to dobre rozwi±zanie ;D
« Last Edit: 2007-01-15, 16:43:46 by djdioda »

buckethead

  • Posts: 1055
  • Karma: +0/-0
  • Gender: Male
  • Ñ Ñ Ñ
Odp: Czym nagrywacie?
« Reply #1 on: 2007-01-15, 18:10:36 »
Je¶li masz odpowiednie wyj¶cie we wzmacniaczu (np. line out lub nawet s³uchawkowe), mo¿esz spróbowaæ w ten sposób. Jednak czasem wzmacniacze i kable s± na tyle zu¿yte lub s³abszej jako¶ci, ¿e gitarê zag³usza nieustaj±cy szum :? dlatego mo¿na nagrywaæ przez mikrofon umieszczony przy piecu, z tym ¿e na ogó³ (w przypadku w miarê dobrych mikrofonów) im g³o¶niej ustawimy piec, tym lepiej :mrgreen: no, chyba ¿e sam mikrofon jest pod³±czony do jakiego¶ wzmacniacza i dopiero do komputera. Jest te¿ inna mo¿liwo¶æ: pod³±czasz gitarê bezpo¶rednio do komputera, i u¿ywasz np. guitar FX box, który oprócz wzmocnienia sygna³u oferuje ca³± mase przeró¿nych efektów. Mo¿na go u¿ywaæ w czasie rzeczywistym (najlepiej je¶li masz w miare szybki komputer), lub nak³adaæ efekty na nagrane ju¿ pliki .wav
I tak pó¼niej pozostaje ewentualne odszumianie, normalizacja, itp (np. przy pomocy Adobe Audition), dziêki czemu mo¿na znacznie poprawiæ jako¶æ nagrañ.
A je¶li chodzi o mikrofony: kiedy¶ u¿y³em Shure PG58 po¿yczonego od kumpla, efekt by³ do¶æ dobry :mrgreen:

minder

  • Master of Disaster
  • Administrator
  • *
  • Posts: 5573
  • Karma: +13/-3
  • Gender: Male
  • Wokó³ sami lunatycy...
    • mindr.
Odp: Czym nagrywacie?
« Reply #2 on: 2007-01-15, 21:19:46 »
Mikrofon przy s³uchawkach marki HAMA (pewnie z 50z³ kosztuje to cudo) i karta d¼wiêkowa ForteMedia (syf, ale lepsza ni¿ zintegrowana). S³uchawki nak³adam na kolano, mikrofon pozycjonujê w kierunku gitary i jako¶ to dzia³a :mrgreen: Efektów mo¿na by³o pos³uchaæ :)
True Pagan Winter Crew

:Wreath:

  • Posts: 1855
  • Karma: +45/-1
  • Gender: Male
  • grumpy forum user
Odp: Czym nagrywacie?
« Reply #3 on: 2007-01-17, 13:53:44 »
Skoro nie wybierasz sie w najblizszym czasie do studia to z mojej strony odradzalbym domowe nagrywanie dzwieku z piecow gitarowych i to jeszcze tanim mikrofonem. Z moich osobistych doswiadczen jak i z tego co slyszalem kiedy robili to inni efekt jest wyjatkowo marny, na ogol brzmienie jakby gitare ktos przez telefon puszczal :? Nagrywanie mikrofonowe to jednak ciezka sprawa a w warunkach bojowych (czyt: domowych) lepiej sprawdzi sie puszczenie sygnalu prosto do karty przez jakis przedwzmacniacz, cos z emulacja glosnikow i kolumn. Najtansze takie gizmo mozna nabyc juz za jakies 300 zl - moze nie jest to to brzmienie co dobry POD ale efekt jest niewspolmiernie lepszy niz nagrywanie malenkiego piecyka mikrofonem z Easy English (to nie do Ciebie Dioda, moi kumple cos takiego praktykowali ;) ). Jakas obrobka dzwieku po nagraniu tez bedzie wskazana ale programow do tego jest multum... Tyle z mojej strony :)


Not the simple thing

  • Guest
Odp: Czym nagrywacie?
« Reply #5 on: 2007-03-23, 13:07:45 »

kara¶

  • Posts: 898
  • Karma: +0/-0
  • Gender: Male
  • kurort
    • http://www.myspace.com/laggyluk
Odp: Czym nagrywacie?
« Reply #6 on: 2007-03-23, 19:49:35 »
 ja mia³em co¶ takiego
http://www.apc-d.com/nx7.htm
ale w sumie lipa

zly link:P

djdioda

  • Nazgul ortografii
  • Administrator
  • *
  • Posts: 3354
  • Karma: +11/-1
  • Gender: Female
  • Southpole chainsaw massacre
Odp: Czym nagrywacie?
« Reply #7 on: 2007-03-23, 19:50:54 »
A, na ¶mieræ zapomnia³am podziêkowaæ za rady  :mrgreen: Na razie i tak nie mam na nic kasy, ale pewnie kupiê co¶ dedykowanego, jakiego¶ tone porta ;)

In_Prog_We_Trust

  • Posts: 353
  • Karma: +16/-0
  • Gender: Male
  • Go then, there are other worlds than these.
    • Strona zespo³u na fb
Odp: Czym nagrywacie?
« Reply #8 on: 2013-03-19, 15:47:20 »
Wygrzebuje w±tek, bo sam zabieram siê ju¿ od jakiego¶ czasu za nagrywanie i nazbiera³em raptem 350 z³otych (max powiedzmy 400) i... I nie wiem co pocz±æ. Chcia³em przede wszystkim kupiæ na pocz±tek mikrofon. Oczywi¶cie, widzia³em dobre mikrofony pojemno¶ciowe w tych cenach, jednak chce tym jednak równie¿ co¶ nagraæ... Nie wiem czy sam mikrofon wystarcza.

Mo¿e przejdê do konkretów:
My¶la³em o czym¶ takim(Behringer C-1u) bo to tanie, a jak co¶ dokupiê do tego jeszcze dodatkowego to trochê wyjdzie tych pieniêdzy. Czyta³em ró¿ne opinie, jednak g³ównie ludzi narzekaj± na ten mikrofon, jak to sie ma z prawd±, jest co¶ lepszego na rynku a w podobnej cenie? (oko³o 216z³) Dodam ¿e g³ównie chodzi o akustyka + wokal

Druga rzecz to statyw + popfilter; My¶lê ¿e to wydatek konieczny, niewielki a u³atwiaj±cy ¿ycie :) (razem 100z³)

Trzecia rzecz, chyba wa¿na :) Mam w komputerze FATALN¡ kartê d¼wiêkow±. Nie wiem co to jest ale by³ to koszt oko³o 30 z³otych wiêc , raczej nie jest dobre. Od razu mówiê ¿e rozwa¿a³em jej wymianê, bo jest to konieczne, szczególnie ¿e d¼wiêk lubi szwankowaæ. Czy wiêc... Do powy¿szego sprzêtu muszê dokupywaæ jak±¶ lepsz± kartê d¼wiêkow±? Czy pozostaæ przy modelu z podobnej ceny?

A i jeszcze kwestia z tym zwi±zana - Mikser, powiedzmy taki behringer czy to mi w³a¶nie zastêpuje kartê d¼wiêkow± w komputerze i czy do nagrywania to jest konieczne( przy mikrofonie na USB mo¿na siê bez tego obej¶æ?)?

 Czy taki zestaw ( bez miksera) jest czego¶ wart? Kto¶ co¶ wie? Po dostaniu sprzêtu w jakim programie najlepiej nagrywaæ, tak ¿eby bez problemu zgrywaæ ze sob± kolejne ¶cie¿ki?

Z góry dziêki za odpowied¼!! :D
« Last Edit: 2013-03-19, 16:05:43 by In_Prog_We_Trust »
P³yta mojej kapeli!

https://youtu.be/gLbKuBCYryo

Milad

  • Posts: 1267
  • Karma: +13/-0
  • Gender: Male
  • Bez gwiazdy nie ma jazdy :V
    • City of Mirrors
Odp: Czym nagrywacie?
« Reply #9 on: 2013-03-19, 20:52:14 »
Ja jestem zawsze tego zdania, ¿e nie warto inwestowaæ w pó³¶rodkil które zawsze bêd± sprawia³y, ¿e to co nagrasz bêdzie brzmia³o p³asko, nienaturalnie i nieprofesjonalnie. Je¶li musisz wymieniæ kartê d¼wiêkow± to polecam co¶ co po³±czy funkcje karty i mikrofonu pojemno¶ciowego - ZOOM h4n stereo recorder. To w pe³ni profesjonalna maszynka zawieraj±ca 2 mikrofony pojemno¶ciowe nagrywaj±ce stereo (a to stereo akurat robi ogromne wra¿enie, uwierz mi!), kartê d¼wiêkow± gwarantuj±c± minimaln± latencjê przy wysokim próbkowaniu, mo¿liwo¶æ pod³±czenia doñ dodatkowych 2 mikrofonów dynamicznych lub pojemno¶ciowych (z zasilaniem phantom), no i mo¿liwo¶æ zapisu na kartê sd przeno¶nie (bateryjki 2xAA).
Brzmi jak zabawka dla dziennikarzy amatorów, ale te 2 wysokiej jako¶ci pojemno¶ciówki robi± robotê. Jak chcesz mogê Ci wys³ac próbkê utworów nagranych tym sprzêtem. Bez equalizacji, masteringowych efektów podbicia basów itp itd. Aha, jakby¶ zamierza³ ¶piewaæ to koniecznie przez "poñczochê" ;).

Mo¿esz na allegro poszukaæ, sprzedaj± sporo tych maszynek.

Software - to ju¿ kwestia Twoich preferencji. Ja u¿ywam Logica Pro 9, wcze¶niej korzysta³em z Acid Pro na Windowsa, ale niezbyt mi to odpowiada³o. Do mojej karty d¼wiêkowej do³±czyli mi Pro Toolsa, ale u¿ywa³em go sporadycznie - jak dla mnie ma bardzo podobne opcje miksu co Logic. Znajomi chwal± sobie Cubase. Moja opinia - Logic i Pro Tools. (Na Linuxy jestt te¿ open source'owy Ardour. To wbrew pozorom bardzo zaawansowana stacja d¼wiêkowa, o podobnej budowie co powy¿sze. U¿ywa³em tylko przez chwilê, ale wydawa³o siê przyjazne).
« Last Edit: 2013-03-19, 20:56:35 by Milad »
No way in from the outside, no way out from within.

In_Prog_We_Trust

  • Posts: 353
  • Karma: +16/-0
  • Gender: Male
  • Go then, there are other worlds than these.
    • Strona zespo³u na fb
Odp: Czym nagrywacie?
« Reply #10 on: 2013-03-19, 20:54:43 »
Uh... Chêtnie bym siê wyposa¿y³ w co¶ takiego.... ;p ale nie mam funduszy i nie zanosi siê ¿ebym mia³ w najbli¿szej przysz³o¶ci. Te¿ nie lubiê inwestowaæ w gówno.. Ale w tej sytuacje muszê kupiæ co¶ lepszego ale nie najlepszego... W granicach cenowych jakie poda³em :P ¯eby po nagraniu mo¿na by³oby ze spokojem powiedzieæ ¿e siê nagra³o demo w przyzwoitej jako¶ci :)
« Last Edit: 2013-03-19, 21:01:37 by In_Prog_We_Trust »
P³yta mojej kapeli!

https://youtu.be/gLbKuBCYryo

:Wreath:

  • Posts: 1855
  • Karma: +45/-1
  • Gender: Male
  • grumpy forum user
Odp: Czym nagrywacie?
« Reply #11 on: 2013-03-20, 14:59:05 »
Ja jestem zawsze tego zdania, ¿e nie warto inwestowaæ w pó³¶rodkil które zawsze bêd± sprawia³y, ¿e to co nagrasz bêdzie brzmia³o p³asko, nienaturalnie i nieprofesjonalnie. Je¶li musisz wymieniæ kartê d¼wiêkow± to polecam co¶ co po³±czy funkcje karty i mikrofonu pojemno¶ciowego - ZOOM h4n stereo recorder. To w pe³ni profesjonalna maszynka zawieraj±ca 2 mikrofony pojemno¶ciowe nagrywaj±ce stereo (a to stereo akurat robi ogromne wra¿enie, uwierz mi!), kartê d¼wiêkow± gwarantuj±c± minimaln± latencjê przy wysokim próbkowaniu, mo¿liwo¶æ pod³±czenia doñ dodatkowych 2 mikrofonów dynamicznych lub pojemno¶ciowych (z zasilaniem phantom), no i mo¿liwo¶æ zapisu na kartê sd przeno¶nie (bateryjki 2xAA).
Brzmi jak zabawka dla dziennikarzy amatorów, ale te 2 wysokiej jako¶ci pojemno¶ciówki robi± robotê. Jak chcesz mogê Ci wys³ac próbkê utworów nagranych tym sprzêtem. Bez equalizacji, masteringowych efektów podbicia basów itp itd. Aha, jakby¶ zamierza³ ¶piewaæ to koniecznie przez "poñczochê" ;).

ja u¿ywam Zooma H2, który jest nieco bardziej wszechstronny: ma 4 mikrofony pojemno¶ciowe dziêki czemu nagrywaæ mo¿na nie tylko stereo ale i dolby surround :) Oczywi¶cie z opcji surround za du¿o nie korzystam, ale dzieki odpowiedniemu pozycjonowaniu mikrofonów z urz±dzenia mo¿na korzystaæ a¿ na 4 sposoby:

> front - z mikrofonami pod k±tem 90' idealne do nagrania g³osu lub pojedynczego instrumentu do swoich nagrañ
> rear - z mikrofonami pod k±tem 120' idealne do nagrania wielu instrumentów, których d¼wiêk p³ynie z jednej strony (np. koncerty)
> front + rear stereo - czyli nagrywanie z grubsza 360' w stereo, idealne na próby gdzie ustrojstwo stawiamy na ¶rodku salki i zgarnia wszystko, dobre te¿ do nagrywania ambientów
> front + rear surround - jw tylko nagrywa nam dwie ¶cie¿ki stereo po ka¿dej stronie

Je¶li chodzi o jako¶æ piêknie odwzorowuje czêstotliwo¶ci (w koñcu to pojemno¶ciówki), przy umiejêtnym u¿yciu zero przesterowañ, nawet jak ustawie to przy perce no i ogromna wszechstronno¶æ. Ciekawi mnie, ¿e to urz±dzonko jest tañsze od h4..

In_Prog_We_Trust

  • Posts: 353
  • Karma: +16/-0
  • Gender: Male
  • Go then, there are other worlds than these.
    • Strona zespo³u na fb
Odp: Czym nagrywacie?
« Reply #12 on: 2013-03-23, 22:26:35 »
Zna kto¶ jaki¶ program ¿eby wgraæ na istniej±c± nutê perkusjê? Tworze w programie KRISTAL Audio Engine i chyba w±tpie ¿eby by³a jaka¶ mo¿liwo¶æ wgrania perkusji tam :/

P.S. dziêki za odpowiedzi powy¿sze ;)
P³yta mojej kapeli!

https://youtu.be/gLbKuBCYryo

Sol

  • Posts: 1963
  • Karma: +16/-0
  • Gender: Male
Odp: Czym nagrywacie?
« Reply #13 on: 2013-03-23, 23:48:30 »
 W sensie chcesz dogrywaæ now± ¶cie¿kê do istniej±cej i w Twoim soft³erze tego nie ma...? :P

In_Prog_We_Trust

  • Posts: 353
  • Karma: +16/-0
  • Gender: Male
  • Go then, there are other worlds than these.
    • Strona zespo³u na fb
Odp: Czym nagrywacie?
« Reply #14 on: 2013-03-24, 00:57:08 »
W sensie chcesz dogrywaæ now± ¶cie¿kê do istniej±cej i w Twoim soft³erze tego nie ma...? :P

w sensie mam gotow± ca³± piosenke i za cholere nie wiem jak dograæ tam perke. Nie wiem czy sciagnac sample  w programie czy wzi±æ mp3 stworzonego utworu i w jakim¶ innym programie dorobiæ perkusje... Z góry proszê o pomoc.. Nazwê programu, co jak i gdzie :) od razu sie podzielê gotowym utworem!! :D
P³yta mojej kapeli!

https://youtu.be/gLbKuBCYryo

 

lofty-success