Author Topic: Riverside  (Read 188829 times)

0 Members i 5 Go¶ci przegl±da ten w±tek.

:Wreath:

  • Posts: 1855
  • Karma: +45/-1
  • Gender: Male
  • grumpy forum user
Odp: Riverside
« Reply #645 on: 2013-01-15, 14:14:55 »
Moze wlasnie dlatego. Zaraz by Wreath napisal, ze tak przewidywalnie sie zachowuja :P :P

Wreath na pewno wstrzyma sie z komentarzem do powyzszego, tak jak z recenzowaniem kawalkow po 10 sekundowych odsluchach :P :P

A na powaznie, ja nie jestem wrogiem Riverside - gorzej, jestem zawiedzionym fanem.. Zagladam w ten watek nie dlatego zeby trollowac, ja naprawde szukam pozytywow u nich bo wiem ze stac ich na dobre rzeczy.. tylko jakos sie za nie nie biora ostatnio :]

kwarnik

  • Mourner
  • *
  • Posts: 694
  • Karma: +27/-0
  • Gender: Male
Odp: Riverside
« Reply #646 on: 2013-01-16, 18:34:56 »
W³a¶nie wróci³em z poczty. Jest p³yta! :D

Tak na gor±co, po dwóch przes³uchaniach (podczas drugiego pomin±³em "The Depth of Self-Delusion" oraz "Celebrity Touch"): podoba mi siê mocne, energiczne wprowadzenie w postaci "New Generation Slave", z przetworzonym g³osem Mariusza, ciep³e brzmienie hammondów.

Podoba mi siê nastrój "We Got Used To Us", ¶wietna jest klawiszowo-gitarowa wspó³praca w pierwszej czê¶ci "Escalator Shrine", choæ w drugiej ju¿ siê trochê wynudzi³em. Jest chyba zbyt rozci±gniêta.

Najwiêkszy problem mam na razie z "Deprived". Jako¶ nie mogê do niego "podej¶æ". G³ównie za spraw± solówki zagranej na saksofonie sopranowym. Jako¶ mi tutaj nie pasuje. A ju¿ koñcówka utworu, ze wspomnianym solo i delikatnym ¶piewem Mariusza, przywo³uje mi na my¶l... Annê Mariê Jopek.  :-k
« Last Edit: 2013-01-16, 20:52:29 by kwarnik »

Voice

  • Global Moderathor
  • *
  • Posts: 4942
  • Karma: +118/-1
  • Gender: Male
  • Beware of a sharp-edged weapon called human being!
Odp: Riverside
« Reply #647 on: 2013-01-16, 21:37:00 »
Lucky bastard ;)

Moja paczka (przepraszam, musze) do kurwy nedzy wciaz oczekuje.
I had watched the snow all day.
Falling. It never lets up. All day falling.
I lifted my voice and wept out loud,
"So this is life?".

MCs, CDs & DVDs

witchking

  • Posts: 234
  • Karma: +2/-0
  • Gender: Male
Odp: Riverside
« Reply #648 on: 2013-01-17, 00:33:16 »
Troche offtop ale czy komukolwiek z Was przysz³o co¶ kiedy¶ poczt± polsk± w 3 dni po z³o¿eniu przelewu? Bo do domu bym wróci³ na weekend i siê martwiê czy p³yta w pi±tek mi nie przyjdzie.

helios

  • Posts: 16
  • Karma: +1/-0
  • Gender: Male
Odp: Riverside
« Reply #649 on: 2013-01-17, 00:35:40 »
Oko³omysticowe pytanie - orientuje siê kto¶ co wg nich oznacza status "w realizacji"? :P Mam ten status praktycznie od z³o¿enia przelewu i nie wiem czy ju¿ dzwoniæ do obs³ugi klienta czy jeszcze daæ im czas.

Kas

  • Glücksbringerin
  • Global Moderathor
  • *
  • Posts: 7860
  • Karma: +43/-1
  • Gender: Female
Odp: Riverside
« Reply #650 on: 2013-01-17, 09:43:55 »
Troche offtop ale czy komukolwiek z Was przysz³o co¶ kiedy¶ poczt± polsk± w 3 dni po z³o¿eniu przelewu? Bo do domu bym wróci³ na weekend i siê martwiê czy p³yta w pi±tek mi nie przyjdzie.
Mi raz nawet przysz³o nastêpnego dnia po z³o¿eniu zamówienia: z³o¿y³am, czekam na maila z potwierdzeniem, a tam wiadomo¶æ w stylu "w³a¶nie idê na pocztê, to ci wy¶lê". Wys³ali zanim przelew dotar³. Ale generalnie wiêkszo¶æ przychodzi do 3 dni po przelewie.
A jak Ci przyjdzie w pi±tek i nie odbierzesz, to odstoisz w kolejce na poczcie potem ;)

Luksor

  • Mourner
  • *
  • Posts: 13349
  • Karma: +121/-2
  • Gender: Male
  • Phantom of the Opera
    • Whiteslope
Odp: Riverside
« Reply #651 on: 2013-01-17, 10:01:44 »
Recka nowego albumu:
Quote from: Magazyn Gitarzysta
Na d³ugo zanim "Shrine Of New Generation Slaves" ukaza³a siê na rynku, z obozu Riverside nap³ywa³y informacje o tym, jaka to bêdzie p³yta, czy te¿ raczej jaka nie bêdzie (na przyk³ad kontynuacj± "Anno Domini High Definition").

Jednym s³owem, nowy album Riverside mia³ byæ po prostu inny. To bardzo pojemne okre¶lenie, chocia¿ odnios³em wra¿enie, ¿e te zapowiedzi s± swoistym ostrze¿eniem, przygotowaniem s³uchacza do tego, co ostatecznie znajdzie siê na kr±¿ku tak, aby zaskoczenie nie by³o zbyt du¿e. Nawiasem mówi±c d³ugo przysz³o nam czekaæ na nowy materia³, bo zespó³ zak³óci³ dotychczasowy dwuletni cykl wydawniczy, ale warto by³o czekaæ. Oj warto!

Zgodnie z zapowiedziami, muzyka zawarta na "Shrine Of New Generation Slaves" rzeczywi¶cie jest inna, ale nie ma w±tpliwo¶ci, ¿e to jest ten sam Riverside, jaki znamy z poprzednich czterech albumów. Ten sam, ale z pewno¶ci± nie taki sam. Zamiast mocarnych, wrêcz metalowych riffów dostajemy hard rockowe klimaty, gêste i ciê¿kie struktury budowane za pomoc± gitary, basu i Hammonda, czêsto przywo³uj±ce skojarzenia z Deep Purple a w szczególno¶ci z Jonem Lordem, jak choæby w "Celebrity Touch". Pojawiaj± siê te¿ i inne oldscholowo brzmi±ce instrumenty elektroniczne np. piêkne moogowskie partie w "Deprived" czy te¿ w "Escalator Shrine". Samo wykorzystanie organów Hammonda nie jest oczywi¶cie czym¶ wyj±tkowym, bo na poprzednich p³ytach Riverside s³ychaæ ten instrument, ale nigdy wcze¶niej w tak klasycznym brzmieniu i w takiej ilo¶ci (mo¿e poza "Left Out" z "Anno Domini High Definition").

Obok hardrockowych klimatów na kr±¿ku znalaz³o siê ca³kiem sporo utworów z ciekawymi liniami melodycznymi, utrzymanych w spokojnych tempach, z ciep³ymi gitarami i wokalem Mariusza Dudy, niezwykle spokojnym i wywa¿onym, czasem bardzo lirycznym i uduchowionym ("We Got Used To Us" czy te¿ "Deprived"). Wiele wyja¶nia rozwi±zanie nietrudnej ³amig³ówki jêzykowej - pierwsze litery tytu³u p³yty uk³adaj± siê w wyraz "songs" i jest to s³owo-klucz definiuj±ce jego muzyczn± zawarto¶æ. Sporo na "Shrine Of New Generation Slaves" w³a¶nie piosenek. Zdajê sobie sprawê, ¿e cokolwiek dziwnie to brzmi w odniesieniu do tego, co znamy z dotychczasowej twórczo¶ci Riverside, ale tak w³a¶nie jest. Nie s± to oczywi¶cie jakie¶ trywialne utwory, dlatego dla pe³niejszego opisu warto okre¶liæ je dodatkowo przymiotnikiem, np. "ambitne".

Na pierwszym miejscu wypada wymieniæ urzekaj±co piêkny "We Got Used To Us" czy te¿ "Deprived" z solówk± na saksofonie sopranowym (Marcin Odyniec). Niezwykle intryguj±cy jest najd³u¿szy na p³ycie, bo trwaj±cy prawie 13 minut "Escalator Shrine", napchany po brzegi ró¿nymi pomys³ami brzmieniowymi i stylami, w którym solówka na Hammondzie ¶ciga siê z t± moogowsk±, a mocne hard rockowe fragmenty ustêpuj± miejsca klimatom Pink Floyd z okolic "Shine On You Crazy Diamond". Z kolei "The Depth Of Self-Delusion" zachwyca bogatym t³em muzycznym z intryguj±cymi i dodaj±cymi powagi smyczkowymi brzmieniami, gitar± akustyczn±, dzieciêcymi cymba³kami i sam nie wiem czym jeszcze, a efekt koñcowy jest naprawdê ¶wietny. Je¶li chodzi o nieco mocniejsze d¼wiêki, warto wymieniæ "Feel Like Falling", który, chocia¿ rozpoczyna siê raczej spokojnie, rozpêdza siê do ca³kiem dobrego (a miejscami i miêsistego) rockera. Notabene, zamykaj±cy p³ytê utwór "Coda" jest jego jakby akustyczn± wersj±, ale z bardziej optymistycznym tekstem.

A skoro o tekstach mowa, w warstwie lirycznej przewija siê temat zniewolenia wspó³czesnego cz³owieka. Przywi±zany do swojej pracy, zajêty budowaniem kariery czêsto kosztem ¿ycia rodzinnego, ow³adniêty chêci± bycia kim¶ wa¿nym, otoczony technologi±, która za niego my¶li, staje siê niewolnikiem nowej generacji. 

Jest spora czê¶æ s³uchaczy kurczowo przywi±zanych do muzycznych propozycji swoich ulubieñców i niezbyt ³askawym okiem patrz±cych na wszelkie "nowe", jakie pojawia siê w ich twórczo¶ci. Poczynania zespo³ów kwitowane s± wówczas k±¶liwymi uwagami, ¿e ten czy tamten siê skoñczy³ (tak jak Metallica na "Kill’Em All") albo, ¿e to nie jest ju¿ ta sama kapela co kiedy¶ itp. Po tej w³a¶nie linii dosta³o siê Opeth za "Heritage" czy te¿ Quidam za "Saiko", ¿eby przypomnieæ tylko albumy z ostatniego okresu. Pewnie "dostanie" siê te¿ Riverside za "Shrine Of New Generation Slaves", gdy¿ zespó³ zdecydowa³ siê na niezwykle odwa¿ny krok. Ja akurat od pierwszego przes³uchania zaakceptowa³em now± muzykê Riverside, bo uwielbiam artystów my¶l±cych, poszukuj±cych i nie stoj±cych w miejscu. "Shrine Of New Generation Slaves" to bardzo dobra p³yta, zgodnie ze s³owami muzyków, otwieraj±ca nowy rozdzia³ w ich twórczo¶ci.

Robert Trusiak
ocena 9/10
Seven milestones...
Under a watching autumn eye
Contorted trees are spreading forth
The message of the wind

Macbeth

  • Posts: 416
  • Karma: +22/-0
    • i'm stuck between.
Odp: Riverside
« Reply #652 on: 2013-01-17, 16:38:13 »
Bez z³o¶liwo¶ci stwierdzam, ¿e to jedna z bardziej sk³adnych i sensownych recenzji z tego serwisu z jak± mia³em okazjê siê spotkaæ.

kwarnik

  • Mourner
  • *
  • Posts: 694
  • Karma: +27/-0
  • Gender: Male
Odp: Riverside
« Reply #653 on: 2013-01-18, 09:06:43 »
I kolejna recenzja.

Orka_Opeth

  • Posts: 398
  • Karma: +8/-0
  • Gender: Male
Odp: Riverside
« Reply #654 on: 2013-01-18, 13:50:39 »
Po pierwszym przes³uchaniu nie czujê siê rzucony na kolana przez t± p³ytê , jednak dostrzegam tam ca³± masê ciekawych melodii i my¶lê ¿e bêdê potrzebowa³ trochê czasu ¿eby wyrobiæ sobie o niej jakie¶ g³êbsze zdanie...  :) jest to drugi najbardziej oczekiwany prze zemnie album na pocz±tku 2013 po solowym Wilsonie , i jak na t± chwilê Stefan zdecydowanie wygrywa , no ale tak jak mówiê nowe Riverside ma du¿y potencja³ 
out of the courtyard, come back tonight, my sweet satan I see you.

kwarnik

  • Mourner
  • *
  • Posts: 694
  • Karma: +27/-0
  • Gender: Male
Odp: Riverside
« Reply #655 on: 2013-01-18, 14:33:26 »
U mnie te¿ po pierwszym przes³uchaniu entuzjazm nieco opad³, ale z czasem zaczê³o byæ coraz lepiej. Nawet do "Deprived" zacz±³em siê przekonywaæ, choæ w pierwszej chwili jako¶ nie trafia³ on do mnie.

Voice

  • Global Moderathor
  • *
  • Posts: 4942
  • Karma: +118/-1
  • Gender: Male
  • Beware of a sharp-edged weapon called human being!
Odp: Riverside
« Reply #656 on: 2013-01-18, 14:37:07 »
Stronka Rivow przeszla lekki lifting.
I had watched the snow all day.
Falling. It never lets up. All day falling.
I lifted my voice and wept out loud,
"So this is life?".

MCs, CDs & DVDs

Czarna

  • Posts: 6433
  • Karma: +19/-0
  • Gender: Female
  • ~pani zima~
Odp: Riverside
« Reply #657 on: 2013-01-18, 15:51:43 »
Jak ju¿ siê Wam znudzi p³ytka, to po¿yczcie, mo¿e nawet pos³ucham ;)
...If I call will you come and will you save me?

Unas

  • Hate, Dominate, Congregate, Eliminate...
  • Global Moderathor
  • *
  • Posts: 3967
  • Karma: +32/-0
  • Gender: Male
  • Zajebisty gawron jest zajebisty
Odp: Riverside
« Reply #658 on: 2013-01-18, 17:48:38 »
Mam dzi¶ trochê czasu w pracy wiêc postanowi³em odpaliæ ca³± dyskografiê Riverside z now± p³yt± na koñcu i zastanowiæ siê jak ona znajdzie siê w ca³ym kontek¶cie. Zobaczymy co to z tego wyjdzie. ;)
[under construction]

Macbeth

  • Posts: 416
  • Karma: +22/-0
    • i'm stuck between.
Odp: Riverside
« Reply #659 on: 2013-01-19, 10:08:16 »
Mam p³ytkê od wczoraj, ale jako¶ nie mogê siê za ni± zabraæ...