Author Topic: Riverside  (Read 188824 times)

0 Members i 6 Go¶ci przegl±da ten w±tek.

Luksor

  • Mourner
  • *
  • Posts: 13349
  • Karma: +121/-2
  • Gender: Male
  • Phantom of the Opera
    • Whiteslope
Odp: Riverside
« Reply #675 on: 2013-01-22, 09:00:56 »
To¿ ja robi³em przelew na poczcie w ubieg³y wtorek i ju¿ wczoraj dosta³em mail "wy¶lemy w ci±gu 24h".

Poczta ma to do siebie, ¿e przelew realizuje nawet 3 dni.
Seven milestones...
Under a watching autumn eye
Contorted trees are spreading forth
The message of the wind

Voice

  • Global Moderathor
  • *
  • Posts: 4942
  • Karma: +118/-1
  • Gender: Male
  • Beware of a sharp-edged weapon called human being!
Odp: Riverside
« Reply #676 on: 2013-01-22, 10:47:35 »
Zamowilem przesylke za pobraniem. Zawsze tak u nich zamawiam i do tej pory nigdy nie bylo problemu - paczka przybywala z reguly w ciagu paru dni.

Juz ich uswiadomilem, co o nich sadze, ale dostalem w odpowiedzi prosbe o cierpliwosc.

I had watched the snow all day.
Falling. It never lets up. All day falling.
I lifted my voice and wept out loud,
"So this is life?".

MCs, CDs & DVDs

Luksor

  • Mourner
  • *
  • Posts: 13349
  • Karma: +121/-2
  • Gender: Male
  • Phantom of the Opera
    • Whiteslope
Odp: Riverside
« Reply #677 on: 2013-01-22, 21:19:23 »
Jest taki moment gdzie serce faktycznie zaczyna biæ mocniej jak w tych dawnych dobrych czasach gdzie Riverside naprawdê potrafi³o "dotkn±æ". Nazywa siê toto "Coda" i trwa pó³torej minuty... Pó³torej minuty! A dlaczego nie dwa razy d³u¿ej? Czemu znakomity muzyczny pomys³ umiera zanim pozwalaj± mu rozwin±æ skrzyd³a. Co by przeszkadza³o zrobiæ z niego 3-minutowe outro? Kolejna stracona szansa.

Przes³ucha³em drugi raz p³ytê i dopiero teraz zorientowa³em siê, ¿e Coda to akustyczna wersja tematu z Feel Like Falling. ;)
Seven milestones...
Under a watching autumn eye
Contorted trees are spreading forth
The message of the wind

Voice

  • Global Moderathor
  • *
  • Posts: 4942
  • Karma: +118/-1
  • Gender: Male
  • Beware of a sharp-edged weapon called human being!
Odp: Riverside
« Reply #678 on: 2013-01-22, 21:29:38 »
Wow, moja paczka wyszla ze Skaly. Any day now.
I had watched the snow all day.
Falling. It never lets up. All day falling.
I lifted my voice and wept out loud,
"So this is life?".

MCs, CDs & DVDs

Kekkai

  • Mourner
  • *
  • Posts: 2189
  • Karma: +29/-2
  • Gender: Female
  • kota
    • katie's wonders
Odp: Riverside
« Reply #679 on: 2013-01-22, 21:42:16 »
Jest taki moment gdzie serce faktycznie zaczyna biæ mocniej jak w tych dawnych dobrych czasach gdzie Riverside naprawdê potrafi³o "dotkn±æ". Nazywa siê toto "Coda" i trwa pó³torej minuty... Pó³torej minuty! A dlaczego nie dwa razy d³u¿ej? Czemu znakomity muzyczny pomys³ umiera zanim pozwalaj± mu rozwin±æ skrzyd³a. Co by przeszkadza³o zrobiæ z niego 3-minutowe outro? Kolejna stracona szansa.

Przes³ucha³em drugi raz p³ytê i dopiero teraz zorientowa³em siê, ¿e Coda to akustyczna wersja tematu z Feel Like Falling. ;)

Mêczê od kilku dni. Jak mi konkretnie osi±dzie to siê wypowiem, na razie drugi.

Luksor

  • Mourner
  • *
  • Posts: 13349
  • Karma: +121/-2
  • Gender: Male
  • Phantom of the Opera
    • Whiteslope
Odp: Riverside
« Reply #680 on: 2013-01-23, 12:14:14 »

album miesi±ca:
Quote from: Metal Hammer 2/2013
Polski fan ukocha³ rocka progresywnego mi³o¶ci± szczer± i ¿arliw±, ale zdaje siê, ¿e zarazem wiernopoddañcz±, by nie powiedzieæ: ¶lep±. Choæby przed drugim cz³onem nazwy gatunku wprowadziæ i osiem prefiksów „neo”, nie zmieni to faktu, ¿e bole¶nie przyt³aczaj±ca wiêkszo¶æ uto¿samianych z nim wykonawców nie tyle z¿ar³a swoje ogony, co cudzymi ogonami karmiona by³a od poczêcia. Co, jako siê rzek³o, polskich fanów nie odstrasza. Nad Wis³± progrockowi arty¶ci (rodzimi i zagraniczni) mog± liczyæ na pe³ne sale – ba, mog± nagrywaæ oficjalne koncertówki! – mog± spodziewaæ siê rozanielonych min znawców podczas wykonañ siedemnastominutowych solówek i natchnionych zapowiedzi konstruowanych przez redaktorów na falach eteru. Niestety nic mi nie wiadomo o groupies, ale w zasadzie… dlaczego mia³oby ich nie byæ? ¯e w swetrze prze¿artym przez mole i okularach to niby gorszy?!

Ale po có¿ ten przyd³ugi wstêp? Otó¿ odnoszê wra¿enie, ¿e cz³onkowie Riverside – ze szczególnym wskazaniem na Mariusza Dudê – zagrali progrockowemu ¶rodowisku na nosie. Bo owszem, nurt cieszy siê w Polsce uznaniem, ale krêgów hermetycznych. Riverside przedarli siê przez mury getta i dotarli do fanów z innych rejonów. Rejonów wci±¿ rockowych, a jednak ca³kiem odleg³ych – przecie¿ pierwsze miejsce „Anno Domini High Definition” w zestawieniu OLIS nie mog³o byæ przypadkiem. Wró¿ê „Shrine of New Generation Slaves” zbli¿one powodzenie. Nie dajcie siê zwie¶æ samemu czasowi trwania utworów – tytu³ „SONGS” nie wzi±³ siê znik±d. Naturalnie nie znaczy to, ¿e zespó³ zacz±³ nagle kroczyæ ¶cie¿k± wskazan± przez grupê Weekend, ale warto¶ci± „Shrine…” s± moim zdaniem przejrzyste utwory o melodiach du¿ej urody, nie ¿adna ekwilibrystyka.

Takie podej¶cie – upraszczaj±c – objawia siê na p³ycie w dwóch wariantach: witalnym i koj±cym. Dobrym przyk³adem tego pierwszego chocia¿by wybrany na singel „Celebrity Touch” z pulsuj±c± zagrywk± niesion± hardrockow± energi±. Z obu stron numer ten s±siaduje na albumie z kawa³kami, które reprezentuj± wariant delikatny. „The Depth of Self-Delusion”, choæ trwa nieomal osiem minut, nie jest zbudowany z serpentyn popisowych sekwencji – tu chodzi nie o epatowanie d¼wiêkami lecz o… opatulenie nimi. Z kolei „We Got Used to Us” (sk±din±d znakomicie sarkastyczny tytu³) to ³adna, w du¿ej mierze fortepianowa, ballada. Tak, po prostu ³adna. A „Deprived (Irretrievably Lost Imagination)” w po³owie opiera siê na w³a¶ciwie jednej zagrywce gitarowej w roli tematu przewodniego – zrodzony w ten sposób trans p³ynnie przechodzi w intymn± atmosferê drugiej czê¶ci celnie spuentowan± solówk± na saksofonie. No dobra, jest na albumie jedna ewidentna kolubryna – bite trzyna¶cie minut „Escalator” – ale skoro zgodnie wspó³egzystuj± w niej echa hinduskiej – czy ja g³uchnê?! – melodyki w otwarciu, wibracja bluesowa i heavymetalowa rytmika, to nie mam pretensji.

Nawet te „Schody ruchome” udowadniaj±, ¿e propozycja Riverside stoi nie tyle komplikacjami struktur, co wielowarstwowo¶ci± utworów. Mo¿e to zabrzmi absurdalnie, ale te kawa³ki robi± wra¿enie wiêksze, je¶li nie ¶ledziæ ich linearnego postêpu w czasie, a zanurzyæ siê w g³±b i poszperaæ pod powierzchni±. Lub po prostu oddaæ siê nastrojowi.

Maciej Krzywiñski
Seven milestones...
Under a watching autumn eye
Contorted trees are spreading forth
The message of the wind

Macbeth

  • Posts: 416
  • Karma: +22/-0
    • i'm stuck between.
Odp: Riverside
« Reply #681 on: 2013-01-23, 14:29:30 »
W³a¶nie skoñczy³em pisaæ recenzjê innej p³yty, ale patrzê na ten tekst i u¶wiadamiam sobie, dlaczego ja piszê na blog, a nie do gazety...

A p³yty ci±gle nie s³ucha³em. Nie mam mo¿liwo¶ci siê skupiæ...

Luksor

  • Mourner
  • *
  • Posts: 13349
  • Karma: +121/-2
  • Gender: Male
  • Phantom of the Opera
    • Whiteslope
Odp: Riverside
« Reply #682 on: 2013-01-23, 23:18:52 »
Mam ma³e pytanie, czy mi siê tylko zdaje czy mo¿e s³yszê jaki¶ zgrzyt/chrobot w tle w The Depth Of Self - Delusion ok. 5:18-5:20? Sprawdza³em tak¿e w pliku z audycji Kosiaka i na yt - tak¿e to s³yszê, ale na p³ycie CD ze wzglêdu na dynamikê jest wyra¼niejsze.
Seven milestones...
Under a watching autumn eye
Contorted trees are spreading forth
The message of the wind

Orka_Opeth

  • Posts: 398
  • Karma: +8/-0
  • Gender: Male
Odp: Riverside
« Reply #683 on: 2013-01-24, 15:05:03 »
hmmm mo¿e ma mam co¶ z uszami ale ja tam nic nie s³yszê  :)
out of the courtyard, come back tonight, my sweet satan I see you.

Callahan

  • Posts: 3684
  • Karma: +85/-6
  • Gender: Male
  • Rocket Man
Odp: Riverside
« Reply #684 on: 2013-01-24, 18:42:25 »
Ja odnoszê wra¿enie, jakby to tylko zg³oski ¶piewane przez Dudê tak brzmia³y, je¶li ju¿ w ogóle co¶ tam jest dziwnego.

Luksor

  • Mourner
  • *
  • Posts: 13349
  • Karma: +121/-2
  • Gender: Male
  • Phantom of the Opera
    • Whiteslope
Odp: Riverside
« Reply #685 on: 2013-01-24, 20:39:09 »
Dla mnie to bardziej pobrzmiewa takim perkusyjnym samplem w tle, na drugim planie. Dziwnie mi to tam pasuje, ale mo¿e tam mia³o w³a¶nie byæ...
Seven milestones...
Under a watching autumn eye
Contorted trees are spreading forth
The message of the wind

vertigo

  • Global Moderathor
  • *
  • Posts: 1328
  • Karma: +7/-0
  • Gender: Male
Odp: Riverside
« Reply #686 on: 2013-01-25, 23:59:18 »
W sumie nie ma to jak wypuszczaæ trailer i singiel w wersji edit, który ma siê nijak do ca³ej p³yty. Ca³e szczê¶cie nie zniechêci³em siê tym materia³em i po kilkukrotnym przes³uchaniu stwierdzam, ¿e album jest naprawdê dobry. Fakt, nie tak rozbudowany i wci±gaj±cy jak dwie pierwsze czê¶ci trylogii, ale chyba nikt siê nie ³udzi³, ¿e w tej chwili Riverside staæ na p³ytê na tym poziomie.
Nie p³aka³bym bardzo ze wzglêdu na przej¶cie metal->rock, ale zabarwienie popem mnie ju¿ niepokoi, szczególnie kiedy zastêpuje ta popowa lekko¶æ dotychczasowe elementy progresywne.
Tyle, ¿e jakby nie patrzeæ Riverside nagrywa³ ju¿ tego typu piosenki - jak dla mnie SoNGS to kontynuacja EPki Voices... i w sumie ca³kiem logiczny z perspektywy ostatnich albumów (w tym Lunatic Soul) krok zespo³u. Nastêpne ADHD ponoæ nie wchodzi³o w grê, a wiadomo, ¿e Duda dobrze czuje siê w prostszych kompozycjach.

Schemat zwrotka/refren czy te¿  powtarzalno¶æ motywów w wydaniu Riverside jako¶ specjalnie mi nie przeszkadzaj±. Nie podoba mi siê jednak pastwienie siê nad niektórymi z nich (intro do Celebrity Touch i Escalator Shrine), przy czym singiel w nieskróconej wersji nie brzmi ju¿ tak ¼le, a motyw przewodni ca³kiem fajnie sprawdza siê w drugiej czê¶ci utworu, kiedy wchodzi po nim solo Grudziñskiego.
Jak dla mnie poza 4min wstêpem, p³yta nie ma s³abych utworów, chocia¿ wydaje mi siê, ¿e wiêkszo¶æ z nich mog³aby byæ trochê bardziej dopracowana. Wybija siê na tle ca³o¶ci  Deprived, który moim zdaniem jest najrówniejszym kawa³kiem na albumie. D³ugaj, czyli Escalator Shrine pozostawia u mnie niedosyt ze wzglêdu na pierwsz± czê¶æ (chocia¿ otwarcie w stylu Nalepy jest ok). Natomiast zakoñczenie z wokaliz± i klawiszami w stylu Dead Can Dance w po³±czeniu z rytmicznym, niskim brzmieniem gitary jest rewelacyjne.
Poza tym nie wiem, czy nie odnosicie wra¿enia, ¿e z angielszczyzny Dudy z p³yty na p³ytê wylewa siê wiêcej cebuli? :P 
A w którym konkretnie miejscu? Je¿eli chodzi o pisanie w j.ang to w porównaniu do innych polskich tek¶ciarzy potrafi skleciæ sensowne zdania i umiejêtnie bawi siê jêzykiem. Poza tym jak ma³o kto jest w stanie skonstruowaæ i za¶piewaæ tekst napisany w jêzyku obcym,  w taki sposób ¿eby pasowa³ do muzyki - szczerze mówi±c 90% polskich zespo³ów kiedy musi siê z tym zmierzyæ albo wciska jakie¶ s³owa na si³ê albo zmienia tekst w taki sposób, ¿e wychodzi z tego jaki¶ angielski be³kot. 


Luksor

  • Mourner
  • *
  • Posts: 13349
  • Karma: +121/-2
  • Gender: Male
  • Phantom of the Opera
    • Whiteslope
Odp: Riverside
« Reply #687 on: 2013-01-26, 14:18:32 »
Riva na 3 miejscu OLIS.

Edit: piêæ recenzji w "Ma³ym Leksykonie Wielkich Zespo³ów": 1, 2, 3, 4, 5.
Seven milestones...
Under a watching autumn eye
Contorted trees are spreading forth
The message of the wind

bts

  • Posts: 737
  • Karma: +30/-0
  • Gender: Male
    • deadmint vinyl blog
Odp: Riverside
« Reply #688 on: 2013-01-27, 18:21:11 »
Przyznam szczerze, ¿e do nowych Riversajdów podszed³em bez wiekszych nadziei. ADHD by³o jakies takie nijakie. Potem to ju¿ w ogóle jako¶ straci³em do nich serce i przesta³o mnie interesowaæ co tam ch³opaki robi±. Pierwsze d¼wieki z nowego albumu us³ysza³em jakie¶ dwie godziny temu. No i przyznam, ¿e jestem zaskoczony! I to bardzo pozytywnie! Nie wiem czy nie jest to najlepszy album jaki nagrali od debiutu. Na razie wole siê nie zapêdzaæ w ocenie bo p³ytê przes³ucha³em dopiero raz, ale jest naprawdê bardzo dobrze! Jak zapoda³em SONGS to ju¿ przy pierwszych d¼wiêkach Ma³¿onka rzek³a - czy¿by to Riverside próbowa³o graæ jak Led Zeppelin? ;) No i co¶ w tym niew±tpliwie jest ;) Nawet bonusy mi siê podobaj±. Drugi to mi siê nawet z Mogwai skojarzy³ (dzisiaj akurat s³ucha³em sountracku do Les Revenants i od razu mi siê na uszy rzuci³o :).

No dobrze jest. A ju¿ by³em pewien, ¿e Riverside skoñczy³o siê na kill'em all ;)

Voice

  • Global Moderathor
  • *
  • Posts: 4942
  • Karma: +118/-1
  • Gender: Male
  • Beware of a sharp-edged weapon called human being!
Odp: Riverside
« Reply #689 on: 2013-01-27, 20:49:44 »
Ok, album w koncu dotarl do mnie w piatek wieczorem (pozdrawiam Mystic!), ale dopiero dzisiaj mialem czas, zeby zasiasc do niego. Jestem po trzech przesluchaniach i... pozamiatali mnie! Genialne to jest! Na razie jeszcze nie mam zamiaru rozbierac poszczegolnych kawalkow na czesci pierwsze, bo jeszcze za wczesnie, ale jestem zachwycony. Wiedzialem, ze sie na Mariuszu i spolce nie zawiode.

Inna kwestia to to, ze slucham tej plyty w takim momencie mojego zycia, ze pewnie soundtrack do 'Ulicy sezamkowej' zniszczylby mnie emocjonalnie, no ale tak czy inaczej SONGS sa swietne (i wcale nie takie pisoenkowe jakby sie moglo wydawac).
I had watched the snow all day.
Falling. It never lets up. All day falling.
I lifted my voice and wept out loud,
"So this is life?".

MCs, CDs & DVDs